Gabriela Firea: Declaratiile fostilor prefecti de Calarasi au fost contradictorii, membrii comisiei vor merge la Nana si la prefectura

de V.M.     HotNews.ro
Luni, 20 ianuarie 2014, 19:03 Actualitate | Esenţial

Senatorul Gabriela Firea a afirmat luni ca declaratiile fostilor prefecti ai judetului Calarasi audiati la Comisia Nana au fost contradictorii, iar membrii comisiei vor merge in comuna Nana si la Prefectura Calarasi pentru a afla adevarul, transmite Agerpres.

"Astazi (n.r.- luni) au fost audiati trei fosti prefecti ai judetului Calarasi, din punctul meu de vedere declaratiile au fost contradictorii, informatiile furnizate de unul dintre prefecti nu au fost confirmate de celalalt prefect. Vom supune analizei comisiei aceste afirmatii si vom incerca ca din documente sa aflam care este adevarul. Noi am adresat o intrebare tuturor celor trei prefecti si raspunsurile au fost diferite. Intrebarea a fost urmatoarea: de ce intr-o comuna care are o suprafata de teren de 1.650 de hectare, iar solicitarile de despagubiri sunt de 235 de hectare, existand asadar excedent de teren, de ce s-a pus in posesie in Fundulea si nu in Nana. Exista teren suficient, eu cred ca este un semn de intrebare", a spus Firea la finalul audierilor celor trei fosti prefecti de Calarasi Doru Ioan Taracila, Jenel Serban si Lilian Onescu.

Ea a adaugat ca in cadrul comisiei au fost mai multe presupuneri cu privire la motivul pentru care cei care aveau dreptul la teren in Nana au primit in Fundulea, unul dintre acestea fiind cel legat de bani pentru ca terenul la Fundulea era mai scump decat cel din Nana, data fiind apropierea de autostrada si mai aproape de Capitala.

"Membrii comisiei vor cerceta inclusiv la fata locului si in documentele primariei si prefecturii care este adevarul. Vom merge in Nana si la Prefectura Calarasi", a mentionat Firea.

Un alt membru al comisiei, deputatul Adrian Solomon, a adaugat ca sunt 41 de persoane care aveau de primit teren in Nana si au primit in Fundulea, iar dreptul de proprietate a fost pe 171 de hectare.

Comisia Nana ii va audia marti pe Tudorita Nicolae, secretarul primariei comunei Nana si pe lucratorul agricol al primariei Nana Marian Dobre.

























Astra Film Festival 2017

​VIDEO: Batrana, capra Sofica si cenzura comunista

Filmul Baloane de curcubeu, in regia lui Iosif Demian, respins de cenzura comunista, a avut lansarea dupa 35 de ani la Sibiu, in cadrul Festivalului Astra. Cu aceasta ocazie, in cadrul conferintei ce a precedat proiectia oficiala, am putut afla de la regizorul Iosif Demian cum functiona cenzura comunista asupra filmelor, cum a fost distribuit in rol actorul Dorel Visan sau povestea batranei si a caprei Sofica.

1538 vizualizari

  • +12 (12 voturi)    
    Nana na, caprita na... (Luni, 20 ianuarie 2014, 19:15)

    Ricochet [utilizator]

    Aceasta asa-zisa comisie, expresia ultima a penibilului politic, va intra cu siguranta in anale.
    An epic failure, cum ar spune copiii de azi...
  • +10 (10 voturi)    
    Ce-o fi declart primarul decedat? (Luni, 20 ianuarie 2014, 19:28)

    Gabsta [utilizator]

    Dar primarul decedat in 2008, ce a declarat? O fi votat la referendum?
  • +7 (7 voturi)    
    Draga Gabi (Luni, 20 ianuarie 2014, 19:45)

    raudegura [utilizator]

    Daca vii la Nana ia-ti te rog si pantofii cu care ai dansat cu Tariceanu.Nu de alta ,dar la NANA e un camin cultural care are o scena unde poti sa te desfasori in voie.
    Asteptam un recital pe cinste
    Al tau fidel admirator
    D
  • +7 (7 voturi)    
    Tata Firuta! (Luni, 20 ianuarie 2014, 20:12)

    hotnewsfil [utilizator]

    Coana Firuta si-a pus poalele in can si s-a lansat pe unde nu-i fierbe oala, numai asa, fiindca a vazut ca e rost de galceava, la care n-o intrece nicio tata..
    Atata stie, atata face; de-asta este ea in senatul Romaniei.
    Ce rusine! Ne conduce o tata nevorbita, iesita prin targ, ca sa-si dea ifose e sefa, sa crape alte tate de necaz.
  • +9 (9 voturi)    
    dar sotul ei? (Luni, 20 ianuarie 2014, 20:15)

    bogdanlungu [utilizator]

    sotul ei ce declaratii o fi dat referitoare la afacerile cu terenuri pe care le face?
  • +1 (1 vot)    
    coana Aglaia... (Luni, 20 ianuarie 2014, 21:22)

    rov [utilizator]

    si poporul cel manipulat....

    Revolutia reloaded, cer oficial cele 300 de cartuse nefolosite!
  • +1 (1 vot)    
    "din punctul tau de vedere"? (Luni, 20 ianuarie 2014, 22:23)

    UnOarecare [utilizator]

    Hai sa-ti spun care-i al meu: te-ai bagat in fata ca o pitzipoanca ce incearca sa devina cunoscuta, pe mai multi bani = sa-ti dea hotul ala plagiator la indemnul securistului turnator vreo sinecura mai grasa.
    Si tot ca alea te-ai facut de rahat: chemi mortii la audieri, acum ai descoperit ca pamantul datorat in Nana s-a dat in Fundulea (lasa ca o ingropi repede, sigur sunt USListi in manevra asta) iar de terenul luat CU CREDIT de Ioana nu mai spui nimic...te-ai facut de kko penibilo! Tato lasa-ne!
  • 0 (0 voturi)    
    firea (Luni, 20 ianuarie 2014, 22:28)

    marmarin [utilizator]

    Se duce sa faca audieri in cimitir. Nu de alta dar trasportul mortilor este scump. O gasca de parlamentari car nu-si fac treaba pentru care au fost votati. Firea ia si cateva lumanari sa le luminezi calea sau este suficienta inteligenta ta, sclipitoare.
  • +1 (1 vot)    
    ocupati-va de viata OAMENILOR (Marţi, 21 ianuarie 2014, 0:02)

    timp tamp [utilizator]

    PENTRU MOARTEA LUI IOVA SI ALTORA>
    Derbedeii de la Interne, ROMATSA, sefii SMURD, ISU Arafatu, prefectul, Uioreanu Stroe, Dusa si capcaunul Ponta urgent la PUSCARIE pentru minciuna continua de la ora 16 la ora 23

    PARLAMENTUL CRIMEI ORGANIZATE SI HOTIEI DIZOLVAT iar Casa Poporlui sa le fie PUSCARIE !!!!