Gigi Becali va munci in afara penitenciarului la Academia de fotbal a lui Hagi

de I.R.     HotNews.ro
Miercuri, 8 ianuarie 2014, 15:00 Actualitate | Esenţial

Gigi Becali
Foto: Agerpres
Omul de afaceri Gigi Becali va putea munci in afara penitenciarului de la Poarta Alba, impreuna cu alti detinuti, in urma incheierii miercuri a unui contract de prestari servicii intre reprezentantii penitenciarului si cei ai Academiei de fotbal Gheorghe Hagi care, la finalul anului trecut, au facut o solicitare in acest sens, informeaza Agerpres.

Potrivit directorului penitenciarului, Gelu Danut Dinca, administratia institutiei pe care o reprezinta a primit o solicitare din partea SC Fotbal Club Viitorul SA in vederea incheierii unui contract de prestari servicii, activitate care a fost finalizata miercuri.

'Obiectul contractului prevede ca penitenciarul sa asigure un efectiv de persoane private de libertate, in vederea prestarii unor activitati lucrative in domeniul  intretinere terenuri sportive si cladiri, interior si exterior. In perioada urmatoare, comisia constituita la nivelul penitenciarului va selectiona persoanele private de libertate care corespund criteriilor solicitate de angajator, cu respectarea prevederilor legale in vigoare', a informat, printr-un comunicat remis presei, seful Penitenciarului Poarta Alba.

Purtatorul de cuvant al penitenciarului, Gabriel Botezan, a declarat, pentru Agerpres ca prevederile contractului parafat sunt confidentiale, comisia mentionata urmand sa stabileasca data la care Becali va incepe munca.

La sfarsitul lunii octombrie a anului trecut, Becali a fost transferat, la solicitarea sa, de la Penitenciarul Jilava la Penitenciarul Poarta Alba, fiind incarcerat in regim semideschis.

Becali este condamnat la pedepse cu inchisoarea in mai multe dosare, avand de executat trei ani si sase luni de detentie.

























Material sustinut de Superbrands

Help Net, 19 ani de excelenta pe piata farma

Help Net Farma opereaza una dintre cele mai importante retele de farmacii din Romania si face parte alaturi de Green Net - importatorul si distribuitorul de suplimenti nutritivi si dezvoltatorul lantului exclusivist Beautik Haute Perfumerie, din grupul Farmexim, primul importator si distribuitor de produse farmaceutice din Romania.

4448 vizualizari

  • +20 (22 voturi)    
    egalitate (Miercuri, 8 ianuarie 2014, 15:10)

    ca_32 [utilizator]

    daca asta se numeste ca esti la inchisoare.... nici nu-i de mirare ca astora nu le mai pasa deloc daca sunt prinsi sau nu, mertita 100% sa te imbogatesti pe viata si dupaia stai 1 an maxim la inchisoare doar teoretic, ca oricum faci ce vrei , esti ca la hotel acolo...
    • +11 (11 voturi)    
      nu, nu este ca la hotel! (Miercuri, 8 ianuarie 2014, 15:56)

      hot news [utilizator] i-a raspuns lui ca_32

      pe de o parte, desi regimul de detentie este extrem de relaxat, nu te bucuri de libertate deplina.
      Mai sunt inconveniente, asa cum s-a vazut in cazul lui Nastase, conexiunea la Internet este in cel mai bun caz 3G, nici vorba de LTE!
      Pe de alata parte, spre deosebire de hotel, NU trebuie sa platesti tu, esti cazat si hranit pe banii Statului!
      • -3 (5 voturi)    
        Academia Hagi se implica in evadarea lui Gigi (Miercuri, 8 ianuarie 2014, 16:29)

        dumitrica [utilizator] i-a raspuns lui hot news

        DNA-ul trebuie sa deschida repede un dosar penal impotriva "Academiei de fotbal Gheorghe Hagi" care a luat peste 1.5 mil. dolari de la Gigi pentru a-l primi la carat pamint cu roaba si a-i facilita astfel acestuia fuga in strainatate.

        De asemenea, judecatorii care au luat bani sa-l lase pe Gigi la munca trebuie trimisi in judecata pentru favorizarea unei evadari.
  • +11 (11 voturi)    
    Afaceri de Ro cu caiete de sarcini cu dedicatie?! (Miercuri, 8 ianuarie 2014, 15:11)

    zwilling [utilizator]

    "In perioada urmatoare, comisia constituita la nivelul penitenciarului va selectiona persoanele private de libertate care corespund criteriilor solicitate de angajator"

    "...comisia mentionata urmand sa stabileasca data la care Becali va incepe munca"

    Deci unul din criteriile angajatorului este ca detinutul/detinutii sa se numeasca Becali?
    • -1 (3 voturi)    
      mda (Miercuri, 8 ianuarie 2014, 15:50)

      Aphex [utilizator] i-a raspuns lui zwilling

      si cica mai ia si vre o 4000 de lei salar
  • +5 (9 voturi)    
    Victory (1981) (Miercuri, 8 ianuarie 2014, 15:43)

    transalpinarum [utilizator]

    Asta imi aduce aminte de un film in care detzinutzii organizeaza un meci de fotbal si planuiesc ca scape la final... cam asa si cu Becali care o sa "munceasca" la academia lui Hagi. Pai asta nu a muncit nimic in viatza lui, ce cunostintze are el? In afara de gargara la TV si tzepe imobiliare? O sa inceapa o noua portie de circ TV, caci nu-i asa, toata Romania o sa vrea sa vada cum "munceste" Becali. Imi place ca academia are contract cu penitenciarul :))) tare, Hagi e mare suflet! Pacat ca nu e vre-un canal, ceva, de terminat prin zona, acolo ar fi meritat Becali as ajunga.
  • +8 (8 voturi)    
    Pur si simplu (Miercuri, 8 ianuarie 2014, 15:44)

    istoriograf [utilizator]

    ....bataie de joc si nimic altceva.
  • +7 (7 voturi)    
    bun venit in justitia romana (Miercuri, 8 ianuarie 2014, 15:50)

    Francisc 1 [utilizator]

    dupa 90 imi amintesc de smecherasi "condamnati la locul de munca" pentru ca asa era codul penal mostenit de la comunisti , singura problema era ca locul de munca era chiar propria afacere , cam asa si cu "academia" lu finu , ni se rade in nas si noi trebuie sa inghitim , lectia e ca daca ai bani faci ce vrei daca nu inchisoare pe bune.( paraziti: " daca ai bani poti sa umbli liber prin puscarii!" corect.)
  • +6 (6 voturi)    
    o să facă speculă cu bilete... (Miercuri, 8 ianuarie 2014, 15:52)

    periscop [utilizator]

    ... la meciuri...?
  • +2 (2 voturi)    
    calificarea este intrebarea. (Miercuri, 8 ianuarie 2014, 15:56)

    denvarel [utilizator]

    Pentru a desfasura munca in afara penitenciarului, normal ar fi ca angajatprul sa ceara oameni calificati, cu experienta. Pentru intretinere gazon de exemplu trebuie gradinari. Pentru stadion zidari sau electricieni samd.
    Nu stiam ca Hagi are la club si o turma de oi.
    • +4 (4 voturi)    
      intretinere teren (Miercuri, 8 ianuarie 2014, 16:21)

      Gobelin [utilizator] i-a raspuns lui denvarel

      pentru ingrasamintele naturale presarate pe gazon le trebuie ... gainari !
    • +1 (1 vot)    
      Inca nu are ... (Miercuri, 8 ianuarie 2014, 16:47)

      zwilling [utilizator] i-a raspuns lui denvarel

      dar aduce cu cioban cu tot. Cu aceasta miscare economiseste pe 3 fronturi: salariu cioban, masina pentru tuns gazonul nu-i mai trebuie, iar juniorii au laptele asigurat.
  • +4 (4 voturi)    
    si uite asa ciobanul...face ... (Miercuri, 8 ianuarie 2014, 15:58)

    exilatul [utilizator]

    "puscarie" la nasul...acum inteleg eu de ce plagiatorul spunea ca nu e justitie...asa va face si bombonel...va merge sa "lucreze" la biblioteca municipiului bucuresti...isi va scrie memoriile in care va arata cum a "luptat" el pt romania...ce nenorociti...
    • +1 (1 vot)    
      Pardon! (Miercuri, 8 ianuarie 2014, 16:39)

      florian3619 [utilizator] i-a raspuns lui exilatul

      Cabinetele parlamentarilor PSD (eg. Sova, Sarbu, Firea ...), europarlamentarilor (Severin, Cretu, Ivan...) , precum si obscure firme, asociatii sa/sau fundatii, respectiv firme de avocatura ale celor implicati/interesati, vor face rapid cereri ctre Administratia Penitenciarelor sa-l preia pe A.N. va sa le mature prin curte sau sa le ofere consultanta (socio-politica -juridica).
      Asa ca indiferent de calificare contratul va fi onorat ...functia conteaza - studiile mai putin.
  • +1 (1 vot)    
    pedepse vocationale (Miercuri, 8 ianuarie 2014, 16:13)

    ddmma [utilizator]

    Asteptam cu interes sa aflam de pe blog si despre noua activitate extra curriculara domnului Nastase Adrian la numarat oua in cadrul avicolei noi pensiuni...
    • +1 (1 vot)    
      Pardon! (Miercuri, 8 ianuarie 2014, 17:31)

      florian3619 [utilizator] i-a raspuns lui ddmma

      Pardon!
  • 0 (2 voturi)    
    nu stiu de ce Hagi (Miercuri, 8 ianuarie 2014, 17:41)

    gopo111 [utilizator]

    se murdareste cu ciobanu' lui peste, cum poate sa munceasca ciobanu ca spunea ca are probleme cu spatele si ca el vrea acasa, sa se trateze, de unde pina unde are acum asa prin minune putere de munca pe fata lui asta care nu a muncit cred mai mult de a mulge oile
  • +2 (2 voturi)    
    Imi e teama..... (Miercuri, 8 ianuarie 2014, 18:07)

    CetateanulRoman [utilizator]

    Se creeaza un precedent periculos! Daca tonta va fi condamnat pt plagiat cu executare la locul de munca? Sint sigur ca o sa se lupte sa ii dea pedeapsa maxima.......
  • +3 (3 voturi)    
    " rejele " fraternizeaza cu ciobanul ! (Miercuri, 8 ianuarie 2014, 18:59)

    Plagarus [utilizator]

    Dupa manaria facuta fara pic de rusine, prin care Viitorul a ramas in Liga Mititica, " rejele " returneaza omenia, binefacatorului sau, sportiv. Doi penibili, care lipsiti de o minima educatie, fac niste gesturi ce-i arunca in sacul cu desertaciuni ale tranzitiei romanesti !
  • +1 (1 vot)    
    hei (Miercuri, 8 ianuarie 2014, 19:48)

    liviusmaximus [utilizator]

    sa faca munca e normal. de birou, nu. dar, nu cred ca oamenii aia care-i pazesc isi vor pune postul la bataie pt oier. am vazut puscariasi pe santiere si era cam greu sa le dai o tigara cand cereau. sa plece din dispozitiv, nici nu se punea problema. pe de alta parte, pe langa faptul ca statul nu a recuperat paguba, platim inchisoarea si ii mai platim si gardienii care merg sa-i pazeasca pe teren. Iar gardienii aia, au viata mai grea decat puscariasii...oricum, au iarasi stiristii material zilnic. CLICK aici sa vezi ce-a vopsit gigi azi ! :)
  • 0 (0 voturi)    
    outcome (Miercuri, 8 ianuarie 2014, 21:18)

    Vlad083 [anonim]

    Evadează!