Daniel Morar despre numirea la CCR: Nu stiu daca este ceea ce imi doream; asta e

de I.R.     HotNews.ro
Joi, 28 martie 2013, 11:19 Actualitate | Esenţial

Daniel Morar
Foto: Captura TVR1
Prim-adjunctul procurorului general Daniel Morar a declarat joi ca nu stie daca isi dorea functia de judecator la Curtea Constitutionala a Romaniei (CCR), adaugand ca oamenii mai fac si schimbari radicale in viata lor, potrivit Agerpres.

Intrebat, dupa sedinta Consiliului Superior al Magistraturii (CSM), daca si-a dorit numirea ca judecator la CCR, seful interimar al Ministerului Public a raspuns: "Nu stiu daca este ceea ce imi doream. Asta e. (...) Oamenii mai fac schimbari radicale in viata lor si probabil si eu - am facut opt ani de zile anticoruptie, alti 14 ani urmarire penala si judiciar ca procuror. Acum facem o schimbare radicala".

Referitor la faptul ca ar fi incompatibil, Daniel Morar a precizat ca problema este foarte clara, respectiv pana la data de 8 iunie este procuror, dupa 9 iunie va fi judecator al CCR. 'Se confunda data decretului de numire cu data numirii efective. Legea spune ca devin incompatibil cu orice alta functie in momentul numirii ca judecator. Momentul numirii este 9 iunie', a explicat Morar.

In ceea ce priveste o posibila demisie din magistratura inainte sa preia mandatul de judecator CCR, el a spus ca este o chestiune care se va discuta si se va rezolva in conformitate cu legea.

"Pana in 8 iunie avem timp. (...) Va fi momentul in care incepe mandatul la CCR, problema rezolvata legal printr-o decizie a CSM, pentru ca ei sunt responsabili de cariera unui magistrat, ei o sa dea o decizie in care o sa stabileasca care este situatia mea o data cu inceperea mandatului la Curte din 9 iunie", a sustinut seful interimar al Parchetului General.

Despre acuzatia ca nu este pregatit, Morar a spus: "Bine. O sa vedeti ca sunt pregatit".

El nu a dorit sa precizeze ce l-a convins sa accepte numirea sa ca judecator la CCR. "Asta este o alta intrebare, vorbim alta data".

Presedintele Traian Basescu a semnat luni decretul de numire a lui Daniel Morar in functia de judecator la Curtea Constitutionala pentru un mandat de noua ani, incepand cu data de 9 iunie.
























Material sustinut de Superbrands

Recomandari de vara de la librarii Humanitas

Librariile Humanitas au aparut ca entitate juridica in anul 1993, insa primele doua librarii au fost deschise sub egida Editurii Humanitas inca din 1991. Cu peste 25 de ani in piata de distributie si vanzare de carte din Romania, compania isi propune sa ramana in continuare lantul de librarii cu cea mai mare pondere de carte din Romania, acordand editurilor nationale si locale, dar si autorilor romani, sansa de a ajunge la public.

5044 vizualizari

  • -11 (19 voturi)    
    Mano a mano (Joi, 28 martie 2013, 11:48)

    evoque [utilizator]

    "nici usturoi nu am mancat, nici gura nu imi pute"
    Acum sa fim sinceri, relatia dintre presedinte si morar este arhicunoscuta iar declaratiile acestea sunt de genul "hai sa ne ascundem dupa deget".
    • +4 (6 voturi)    
      nu o sa te afecteze criza (Joi, 28 martie 2013, 13:08)

      Rasmus [utilizator] i-a raspuns lui evoque

      la cate prostii spun si fac sefii tai, o sa ai de lucru la greu cu postatul
    • +2 (4 voturi)    
      duhoarea latrinelor (Joi, 28 martie 2013, 13:14)

      quetzal [utilizator] i-a raspuns lui evoque

      ceea ce conteaza e "relatia" dintre morar si coruptii pe care i-a arestat sau care sunt pe cale sa ia drumul puscariilor :)
      Cu cat sunt mai multe deversari de ura si abjectii la adresa lui cu atat mai mult inseamna ca e omul potrivit la locul potrivit:)
    • +1 (7 voturi)    
      si care e problema ta...????? (Joi, 28 martie 2013, 13:19)

      oxxxxxyyyyya [utilizator] i-a raspuns lui evoque

      e de rau daca basescu numeste ,la fel de rau e daca nu numeste, la tine orice s-ar intampla e o problema.............cred ca probleme sunt la cutiuta ta cu neuroni...........dovada :toata lumea iti da minusuri.....la greu.....
    • +2 (4 voturi)    
      "relatia dintre presedinte si morar (Joi, 28 martie 2013, 14:40)

      ty [utilizator] i-a raspuns lui evoque

      este arhicunoscuta" Te referi la autoritatea nationala antena 3 si nu la Comisia Europena. Aia de la comisie care monitorizeaza justitia noastra nu prea au auzit de asa ceva. De ce te-am crede pe tine? Ai vreo alta "sursa"? Vocea rusiei?
      • -2 (8 voturi)    
        daca (Joi, 28 martie 2013, 15:27)

        evoque [utilizator] i-a raspuns lui ty

        tot a avut domnul morar o activitate atat de prestigioasa, cu cat a scazut coruptia in romania? vai a fost aresta nastase, asa si? ce s-a rezolvat cu asta? nimic. A fost sters prejudiciul cu flota, corect, solutie il oferim omului un post caldut.
        Faptul ca nastase a facut 8 luni de parnaie este ridicol sa sustii ca acesta a fost unul din marile cazuri de coruptie este penibil. Nastase are alte si alte mari probleme insa marele procuror morar si toata justitia lui basescu doar au mimat rezolvarea coruptiei, credeti ca in fata poporului conteaza acest lucru? NU.
        In fata poporului se vede lupta pentru scaune si protectia oferita de presedinte celor care il sprijina, insa eficienta acestora este doar pe hartie, in realitate justitia functioneaza la fel de prost. Procurorii fac dosare pe banda aiurea, judecatorii dau sentinte aiurea dar noi ne mandrim si aparam onoarea si scaunele unor persoane care nu au dovedit in realitate eficienta. Mafia politicienilor este la fel de mare si asa ramane.
        • +1 (1 vot)    
          mai lasa latrinele (Vineri, 29 martie 2013, 9:47)

          quetzal [utilizator] i-a raspuns lui evoque

          si mai deschide o sursa independenta daca tot iti pui intrebari din astea existentiale 'cu cat a scazut coruptia'
          Uite ce zic rapoartele europene:

          Comparând 2011-2007, numarul de inculpati trimisi în judecata în crima organizata si cazurile de coruptie s-a dublat, numarul de inculpati în cazurile de evaziune fiscala s-a triplat, în timp ce numarul de inculpati în cazuri de contrabanda a crescut de zece ori."
          • 0 (0 voturi)    
            "SURSA INDEPENDENTA"?! (Vineri, 29 martie 2013, 11:20)

            Rose1 [utilizator] i-a raspuns lui quetzal

            Va rog sa o numiti, sunt interesat sa o accesez si eu!
            • +1 (1 vot)    
              ar fi trebuit sa fie ultracunoscute (Vineri, 29 martie 2013, 12:31)

              quetzal [utilizator] i-a raspuns lui Rose1

              progresele de la an la an le gasiti aici:
              http://ec.europa.eu/cvm/progress_reports_en.htm

              si citatul de mai sus aici:
              http://ec.europa.eu/cvm/docs/swd_2012_231_en.pdf

              Comparing 2011 to 2007, the number of defendants sent to trial in organised crime and corruption cases
              has doubled, the number of defendants in tax evasion cases has tripled, whilst the number of defendants
              in smuggling cases has increased ten-fold.
            • -1 (1 vot)    
              sursa independenta (Vineri, 29 martie 2013, 12:39)

              evoque [utilizator] i-a raspuns lui Rose1

              este chiar el:). In tara asta cand vrei sa arunci pe piata informatii sau sa deformezi realitatea, totul vine de la "surse".
  • +4 (6 voturi)    
    succes (Joi, 28 martie 2013, 13:12)

    vulpescu [utilizator]

    Plecarea lui Morar din procuratura - bucuria interlopilor.
    Mult succes la CCR.
  • -2 (8 voturi)    
    protejarea vasalului credincios (Joi, 28 martie 2013, 13:37)

    Montesquieu [utilizator]

    umbla vorba ca morar ar fi vizat de oaresce cercetari din partea colegilor lui pentru abuz in serviciu

    in lumina asta, transferul sau la curtea constitutionala, dimpreuna cu imunitatea de rigoare, e perfect explicabil
    • 0 (2 voturi)    
      depinde care colegi (Vineri, 29 martie 2013, 9:49)

      quetzal [utilizator] i-a raspuns lui Montesquieu

      "Colegii" lui sunt judecatoarele alea doua care spuneau ca le e frica de dna si ca "pt spaga te leaga"?
      Sau cei care au votat impotriva necoruptilor din CSM?
      Ca "in lumina asta" e explicabil:))
      • 0 (2 voturi)    
        "COLEGII" (Sâmbătă, 30 martie 2013, 0:58)

        Rose1 [utilizator] i-a raspuns lui quetzal

        domnului Morar sunt PROCURORII! Unul dintre ei este prim-ministru! Si or mai fi si alti care din varii motive nu-l "iubesc" pe domnul Morar! Si daca un procuror intra pe mana procurorilor...!
  • -1 (7 voturi)    
    Legal, trebuie sa-si dea demisia... (Joi, 28 martie 2013, 16:43)

    finutza [utilizator]

    ... fiindca se afla in incompatibilitate din ziua numirii de catre d-l Basescu. Legea 47 spune asa:

    Art.62. - Numirea judecătorilor, în condiţiile prezentei legi, se poate face numai cu acordul prealabil, exprimat în scris, al candidatului. În cazul în care candidatul ocupă o funcţie incompatibilă cu aceea de judecător al Curţii Constituţionale sau face parte dintr-un partid politic, acordul trebuie să cuprindă angajamentul candidatului de a demisiona, la data numirii, din acea funcţie sau din partidul politic al cărui membru este.

    Art.68. - (1) Cu 3 luni înainte de expirarea mandatului fiecărui judecător, preşedintele Curţii sesizează pe preşedintele Camerei Parlamentului care a numit judecătorul sau, după caz, pe Preşedintele României, solicitându-l să numească un altul în locul lui; numirea trebuie efectuată cu cel puţin o lună înainte de încetarea mandatului judecătorului predecesor.

    Cititi cu atentie, se explica foarte clar ce este si cand are loc NUMIREA. Adica cu cel mult 3 luni inainte de finalizarea mandatului judecatorului ce-si termina perioada de 9 ani, dar nu mai tarziu de o luna inainte. Asadar, numirea premerge instalarea in functie, nu coincide cu aceasta. Iar demisionarea din orice alta functie (cu exceptia celor didactice) trebuie facuta LA DATA NUMIRII. Ce tot ne aburesc d-na Haineala si d-l Basescu? Si e cu atat mai grav cu cat unul este magistrat iar altul umbla cu Constitutia in buzunarel. Si mai ales cand legea e foarte clara, nu ambigua ca in multe alte cazuri...
    • +1 (5 voturi)    
      bai tu esti grea de cap ? (Joi, 28 martie 2013, 17:17)

      dadan [utilizator] i-a raspuns lui finutza

      ce nu ti-e clar?
      "Se confunda data decretului de numire cu data numirii efective"

      cate clase ai ca-s curios? sau e ordin de la partid sa scrii si tu scrii .... indiferent de ce tampenii sustii cu indarjire...
      Iar a trimis varanul haitele de postaci cu colindul pe forumuri sa dezinformeze...
      • -2 (6 voturi)    
        Tu copiezi vorbele cuiva direct... (Joi, 28 martie 2013, 18:07)

        finutza [utilizator] i-a raspuns lui dadan

        ... interesat sa se interpreteze intr-un anume mod. Dar citeste legea. Fiindca in lege se spune clar: numirea se face inainte cu o luna (pana la trei luni, cazul de fata) de data instalarii. Iar demisia din orice alta functie se va da la NUMIRE nu la instalare. Ce e asa neclar? Ce confuzie vezi tu? Offf, dar grei de cap sunteti...
    • +1 (3 voturi)    
      Doua lucruri nu imi sunt clare (Joi, 28 martie 2013, 21:13)

      Mihail_AD [utilizator] i-a raspuns lui finutza

      Nu ma deranjeaza sa ma recunosc drept greu de cap, asa ca le scriu:
      1) Decretul de numire spune: "Dl." etc.etc. "se numeste in functia de" etc.etc. "incepand cu data de 9 iunie 2013. De ce am crede ca data numirii nu este 9 iunie 2013?
      2) Presupunand ca data numirii ar fi cu o luna inainte de preluarea atributiilor, care este statutul magistratului pe durata acestei luni? Poate el aplica pentru ajutor de somaj?
      • +1 (1 vot)    
        Pai fiindca: (Vineri, 29 martie 2013, 13:49)

        finutza [utilizator] i-a raspuns lui Mihail_AD

        1. asa cere legea, ca numirile sa fie inainte cu una pana la trei luni. ASA E IN LEGE!
        2. are variante: isi poate lua CO, CM, chiar si somaj. Acum, intre noi fie vorba, cand esti numit (cu una pana la trei luni inainte) intr-un post unde-ti trebuie ajutoare sa cari atatia bani, te mai gandesti ca ramai fara bani in perioada respectiva?
        • 0 (2 voturi)    
          Da, am citit de prima oara (Vineri, 29 martie 2013, 23:17)

          Mihail_AD [utilizator] i-a raspuns lui finutza

          1) numirea trebuie efectuata cu cel putin o luna inainte. Nu rezulta de aici definitia datei numirii, la care trebuie sa aiba loc demisia.
          2) Concediile medicale sunt pentru bolnavi.
          Concediul de odihna, presupunand ca nu a fost consumat, ar putea fi o solutie. Ce facem, insa: le interzicem numirea celor care nu mai au concediu de odihna disponibil?
          Somajul fortat mi se pare de asemenea o solutie imorala, intrucat incalca dreptul la munca. Nu vad cum acest drept ar putea fi limitat, indiferent de marimea salariului (daca banii despre care spuneti ca sunt carati provin din salariu. Presupun, totusi, ca pentru retribuire nu sunt necesare ajutoare, plata facandu-se cu cardul)
  • -1 (5 voturi)    
    MORAR LASA IMPRESIA… (Joi, 28 martie 2013, 18:14)

    dincannes [utilizator]

    …cà nu-si dorea noua functie, dar dacà este ordin…
    A mai executat si alte ordine ?
    Pài cum este cu separarea puterilor in Stat ?
  • +1 (1 vot)    
    DOMNUL MORAR NU PREA ARE DE ALES.. (Vineri, 29 martie 2013, 11:50)

    Rose1 [utilizator]

    ...in conditiile in care numirea sa in functia de Procuror General a fost respinsa de ministrul justitiei si refuzata de coalitia majoritara din Parlament, domnul Prsedinte Basescu a emis decretul de numire ca judecator la CCR! Nu stiu cum vede domnul Morar aceasta numire, dar subiectiv, eu o vad ca o "avansare in jos"! Pentru ca CCR nu face parte din puterea judecatoreasca! Nu ancheteaza/judeca cauze penale si nu da sentinte cu executare! CCR emite "hotarari" si "avize" pe probleme de constitutionalitate...si atat! "Judecatorii" CCR au un singur mandat de 9 ani, care nu poate fi prelungit si sunt numiti conform algoritmului politic de Presedentie, Senat si Camera deputatilor(catre 3 fiecare)! Pentru domnul Morar, care a fost cine a fost in procuratura, numirea sa la CCR ar putea sa para un fel de tragere pe line moarta! Despartirea de vechea funtie pare dificila si lasa loc la tot felul de speculatii si interpretari! Un lucru mi se pare sigur: e greu sa fi Daniel Morar in Romania si viata&cariera ta sa depinda de "negocierile" dintre politicieni! Astea sunt "riscurile" democratiei!
    • +1 (1 vot)    
      Altul este interesul (Vineri, 29 martie 2013, 13:51)

      finutza [utilizator] i-a raspuns lui Rose1

      Sa fie la adapost (adica are imunitate) urmatorii 9 ani. Fiindca in urma lui, se pot descoperi multe dosare dosite, tainuite, inchise abuziv, stampilate cu NUP, etc...