Mircea Dogaru: Acordul incheiat cu USL a urmarit demolarea regimului Basescu si restabilirea democratiei constitutionale

de V.M.     HotNews.ro
Vineri, 27 iulie 2012, 21:30 Actualitate | Esenţial

Acordul de colaborare incheiat cu Uniunea Social Liberala se bazeaza pe un contract social, si are ca scop demolarea regimului Basescu, restabilirea democratiei constitutionale si recucerirea libertatii poporului roman, a declarat vineri Mircea Dogaru, presedintele Sindicatului Cadrelor Militare Disponibilizate (SCMD), intr-un comunicat citat de Agerpres.

"In ianuarie anul acesta, cand opozitia civica formata din zeci de federatii sindicale, sindicate si ONG-uri, intre care si SCMD, a iesit in strada non-stop in 63 de orase, daramand guvernele Boc si Ungureanu, ne-am adresat opozitiei politice de atunci, reprezentata de USL, pentru a incheia un acord de colaborare. Acest contract urma sa se bazeze pe un Contract social, si avea ca scop demolarea regimului Basescu, restabilirea democratiei constitutionale si recucerirea libertatii poporului roman, prin alegeri democratice netrucate de oamenii regimului Basescu", a afirmat Mircea Dogaru.

Acesta a precizat ca obiectivele acordului au fost impartite deja pe 12 teme, ce vor fi sustinute din partea SCMD de mai multe grupuri de discutie, iar din partea USL de expertii proprii.

"Timpul nu le-a permis liderilor USL sa-si exprime pozitia decat la data de 14 iulie. La mitingul organizat pe 14 iulie, din partea USL ne-a venit un document pe o jumatate de pagina, pentru care am semnat de primire, fiind la tribuna. Era vorba de acordul de principiu privind demararea negocierilor intre structurile Consiliul National al Societatii Civile (CNSC) si USL, incepand cu data de 18 iulie. Aceste negocieri urmeaza sa fie concretizate, finalizate, cu o zi mai inainte de demararea campaniei de alegeri generale. Ca la orice negociere, o parte din temele propuse vor fi adoptate si vor intra in programul viitoarei guvernari, o alta parte nu. Asta a semnat domnul Ponta si nimic altceva", a mai spus Mircea Dogaru.























2620 vizualizari

  • +18 (18 voturi)    
    dogaru & co (Vineri, 27 iulie 2012, 21:54)

    HoriaBirau [anonim]

    eu nu stiu cum va mai suporta pamantul
  • +20 (20 voturi)    
    Acordul cu Mefisto (Vineri, 27 iulie 2012, 22:00)

    Cetatean-roman [utilizator]

    Mircea Dogaru: Acordul incheiat cu USL a urmarit demolarea regimului Basescu si restabilirea democratiei constitutionale. Auziti oameni buni de unde vine demokratia..!!! Eu stiam ca de la greci... Dar Tov. polcovnic Dogaru ne-o livreaza via Moskova....Spasiva DAR EU NU SERVESC...
    • +3 (5 voturi)    
      asta este (Sâmbătă, 28 iulie 2012, 13:54)

      asspeeda [utilizator] i-a raspuns lui Cetatean-roman

      o probă a trădatorilor ţării , cu acordul usl!trebuie arestaţi TOŢI!judecaţi şi condamnaţi pentru subminarea statului romqn şi pentru tradarea interesului naţional!ce face SRI? dar SIE? vrem răspunsuri precise!ce vreţi mai mult,până când îşi vor bate joc de ţara noastră?
  • +20 (20 voturi)    
    oooo (Vineri, 27 iulie 2012, 22:02)

    santi [utilizator]

    nu cumva asta se numeste complot si lovitura de stat>>>>>???????
  • +18 (18 voturi)    
    Urat mirositor! (Vineri, 27 iulie 2012, 22:06)

    paul155 [utilizator]

    Acest paduche al armatei RSR scolit in laboratoarele de diversiune comunista,traieste cu inpresia din ani '80 poporul inghite si un rahat,daca este frumos ambalat.Curand Felix va cere socoteala pentru bani dati fara rezultat,intrucat intra la puscarie.Atunci acest paduche sa vedem de unde mai SUGE!
  • +16 (16 voturi)    
    Da, atzi urmarit demolarea ... (Vineri, 27 iulie 2012, 22:06)

    za-k [utilizator]

    Romaniei si aducerea ei in penibil.

    Dogaru' asta are un nume predestinat.
    Din pacate se pare ca nu-i în toate doagele :)

    S-au intilnit hotzii cu aplicatorii de violentza si au zis ca se potrivesc perfect.

    Numa' bine,
    za-k/
  • +17 (17 voturi)    
    O dam la intors (Vineri, 27 iulie 2012, 22:17)

    Unu-2 [utilizator]

    Cind e groasa o dam la intors. Mie mi-e frica ce pot pune pe hirtie si semna indivizii acestia. Ii crede cineva?
  • +14 (14 voturi)    
    doagele lui dogaru (Vineri, 27 iulie 2012, 22:29)

    PBuzau [utilizator]

    Sa ne traiesti Dogarule si sa muti Carpatii in Corea de nord
  • +17 (17 voturi)    
    Ha! (Vineri, 27 iulie 2012, 22:47)

    DVL [utilizator]

    Sa inteleg ca la voi democratie constitutionala inseamna eliminarea CCR, DNA, ANI, CNSAS?
    A dracului democratie o fi si asta, ca n-am mai auzit pana acum de asa un "specimen".
    • +6 (6 voturi)    
      Da (Sâmbătă, 28 iulie 2012, 8:59)

      durul [utilizator] i-a raspuns lui DVL

      Vom avea o democratie originala care va stirni mari invidii spre rasarit .
    • +6 (6 voturi)    
      Pt ce au semnat aia acolo, (Sâmbătă, 28 iulie 2012, 13:25)

      FLORIO [utilizator] i-a raspuns lui DVL

      In occident erau incadrati ca tereoristi. Dusmani ai statului de drept sunt urmariti penal.
  • +13 (13 voturi)    
    ******* (Vineri, 27 iulie 2012, 22:48)

    Andradda [utilizator]

    Dogaru si ai sai...gunoaiele societatii!
  • +7 (7 voturi)    
    Infricosator! (Sâmbătă, 28 iulie 2012, 11:02)

    EllySt [utilizator]

    Daca nu erau cele trei semnaturi ale liderilor USL, nu era nici o problema. Legea (inca) permite exprimarea libera a opiniilor, dar atunci cand acele "obiective" au girul liderilor (chiar daca ei sustin ca au semnat numai prima pagina) este de-a dreptul infricosator.

    Nu am mai auzit pana acum ceva mai ridicol si mai periculos (fiind vorba de un document de care depinde soarta unei tari) decat sa spui ca ai semnat numai prima pagina si nu stii de continutul partilor la care se face referire in acea pagini.

    Daca un lider politic isi permite sa spuna in fata unei tari asa ceva inseamna (1) ori ca nu isi da seama de gravitatea faptului (ceea ce nu exclud complet in cazul d-lui Ponta) ori (2) ca mizeaza pe o masa de manevra (suficient de numeroasa) careia i se pare logic tot ceea ce spune si face.

    Nu pot sa nu ma intreb in ce tara democratica din lume un prim-ministru nu si-ar fi dat demisia imediat ce un asemenea document ar fi facut public.
  • +5 (7 voturi)    
    demolarea se face (Sâmbătă, 28 iulie 2012, 11:34)

    visio [utilizator]

    numai prin alegeri democrate; voi o faceti prin lovitura de Stat; naspa este ca veti avea soarta lui Ceausescu pentru ca sunteti plagiatori si lenesi; btw, elena ceausescu ii transmite salutari lui Ponta.
  • +5 (5 voturi)    
    ! (Sâmbătă, 28 iulie 2012, 13:47)

    melcul_naravas [utilizator]

    Pai , da! El a invatat ce aia democratie pe vremea cand lucra ca subaltern al lui Ilie Ceausescu. Aia era democratie adevarata nu asta care ne vine din UE. Necazul e ca,in curand,vom merge in occident numai dupa ce luam viza de intrare.
  • +3 (3 voturi)    
    Acord semnat USL - SCMD (Sâmbătă, 28 iulie 2012, 20:21)

    astro3 [utilizator]

    Ca-ntotdeauna...toate categoriile sociale tupeiste se simt patrioate,nedreptatite,frustrate,excluse....e un cliseu tipic celor care faceau parte...sau fac inca...din tot felul de structuri...Pentru ei nu exista criterii de eficienta,restructurari,reorientari profesionale...pt cei care si-asa cam pierd vremea pe bani multi...mult prea multi...Pentru ei, tot c.c.conteaza este sa-i tina Statul acolo unde sunt si-acum...iar apoi...POTOPUL; Deviza lor de baza va fi : Poa` SA MOARA ORISICATI...NOUA SA NE FIE BINE...NU-I ASA...?!?