VIDEO Traian Basescu ii cere lui Victor Ponta sa prezinte public dovezi ca ar fi solicitat renovarea vilei Dante/ Basescu: Daca am vreun regret e ca am numit un premier mincinos

de V.M.     HotNews.ro
Miercuri, 25 iulie 2012, 18:32 Actualitate | Esenţial

Traian Basescu nu a solicitat niciodata efectuarea vreunei lucrari de renovare sau amenajare a vilei Dante, astfel de activitati fiind decise de RA-APPS, se arata intr-un comunicat transmis miercuri de Bogdan Oprea, purtatorul de cuvant al presedintelui suspendat. Astfel, Traian Basescu ii cere premierului Victor Ponta sa prezinte public probele care ar dovedi acuzatiile aduse la adresa sa.

UPDATE: "Daca am vreun regret e ca am numit un premier mincinos", a declarat ulterior Traian Basescu, la postul public de radio, intrebat cum comenteaza aceste acuzatii.

"Sa-mi arate o solicitare a mea pentru pregatirea acestei vile", a spus el, subliniind inca o data ca, daca va fi destituit, nu are dreptul nici la casa de la stat, nici la pensie si nici la protectie.

Comunicatul integral transmis de purtatorul de cuvant al lui Traian Basescu:

Referitor la acuzatiile false si nefondate formulate astazi, 25 iulie 2012, de domnul prim-ministru Victor Ponta cu privire la renovarea vilei Dante care ar fi fost solicitata de domnul Traian Basescu, purtatorul de cuvant al domnului Traian Basescu face urmatoarele precizari:

(1) - domnul Traian Basescu, in calitate de presedinte al Romaniei, a locuit si locuieste in prezent la vila Lac 3

(2) - activitatile de renovare si amenajare a vilelor care sunt propritetate de stat sunt decise de Regia Autonoma - Administratia Patrimoniului Protocolului de Stat (RA-APPS)

(3) - domnul Traian Basescu nu a solicitat niciodata efectuarea vreunei lucrari de renovare sau amenajare a vilei Dante

(4) - informatiile vehiculate si girate personal de prim-ministrul Romaniei, domnul Victor Ponta, reprezinta o diversiune, iar domnul Traian Basescu ii solicita acestuia sa prezinte public probele care dovedesc ca a solicitat lucrari de renovare sau amenajare a vilei Dante.























Jurnal din Israel​

​FOTOGALERIE Tel Aviv: plaje, muzici si trupuri

Greu sa gasesti in lume un oras care petrece mai mult, care se odihneste mai seren. Un New York pe Malul Mediteranei, un colt de Europa sofisticata in Orientul Mijlociu, o destinatie de plaja excelenta, un oras in care noptile de distractie se continua si dupa ce se crapa de ziua. Oameni pe longboard-uri colorate coboara spre faleza orasului, de multe ori purtand doar o pereche de pantaloni scurti. Esti in inima civilizatiei est-mediteraneene, cu hedonismul ei milenar, cu cultul inca pastrat al corpurilor frumoase, cu o senzualitate subtila, dar neascunsa.

6047 vizualizari

  • +49 (53 voturi)    
    Ponta vrea vila de fapt (Miercuri, 25 iulie 2012, 18:46)

    bobobobo [utilizator]

    Este o vila de protocol amenajata special pt inaltii demnitari care ne viziteaza Romania,iar tot acolo se fac si intalniri protocolare.
    Ponta de necaz ca n-a putut sa se mute acolo a incercat aceasta diversiune tipic comunistilor de a da vina pe Basescu ca e vila lui. Vila nu este a lui este a RAAPPS-ului. Basescu n-a dat nici un ordin verbal sau scris sa se faca ceva la vila aia lucrul dovedit inca de anul trecut cand s-a mai discutat de acest subiect.
    • +39 (41 voturi)    
      Ponta, du-te la servici! (Miercuri, 25 iulie 2012, 19:48)

      Dianora [utilizator] i-a raspuns lui bobobobo

      Domnu premier, e jale si seceta-n agricultura, in Fagaras sunt incendii imense, leul pica, fondurile europene sunt blocate ..n-ai vrea sa mai lasi plimbarea si caterinca si sa te duci si pe la servici?
      • +7 (9 voturi)    
        lasa-l (Miercuri, 25 iulie 2012, 23:46)

        MirceaA [utilizator] i-a raspuns lui Dianora

        lasa-l in boii lui, ca daca se duce si la servici, face totul praf. Oricum, acum nu se stie cine conduce tara, ca Ponta behaie pe la toate televiziunile in continuu.
  • +49 (53 voturi)    
    dovezi... (Miercuri, 25 iulie 2012, 18:47)

    ca_32 [utilizator]

    acu si cu voi, vreti dovezi, nu ajunge ca turuim toata ziua la TV? ceva ceva tot s o lipi de prostime..
  • +43 (47 voturi)    
    Fumigene si petarde (Miercuri, 25 iulie 2012, 18:59)

    tr0uble [utilizator]

    Atat stie primul ministru care ne duce pe marginea prapastiei.
    Nu recunoaste ceea ce se vede cu ochiul liber de la Bruxelles si anume ca este un hot ordinar, manat de la spate de niste hoti si mai ordinari.
    Acum arata poporului sarac vilele de protocol.
    In casutele lui de la Cornu cand intram? Ca pe ala micu' l-a dus la tembeliziunile haznalicesti de craciun sa rada la camera sa mai adune taticu 2 voturi de la dabuleni....

    Domnu' prim plagiator... am vazut acum cativa ani ce era in casa fostului prim esuat de suicid... si era si el de fata si se lauda cu farfuriile de argint si picturile de pe pereti.
    Acum dumneavoastra ne aduceti o vila de protocol renovata, un video cu un muncitor agramat cu 8 clase si o profesionala, si asta este sursa voastra de informatie???
    Voi chiar ne credeti pe toti imbecili?
    Voi chiar credeti ca toti suntem publicul audienta de la tembeliziunea turnatorului de neamuri????
  • -47 (53 voturi)    
    Basescule, problema e simpla (Miercuri, 25 iulie 2012, 19:01)

    Corinteni [utilizator]

    O sa stai acolo sau nu o sa stai? Adica o sa stai in luxul ala ceausist sau nu? Ce conteaza cine a dispus renovarea? Conteaza ca renovarea s-a facut pentru tine.
    • +32 (34 voturi)    
      Uslamul strikes again! (Miercuri, 25 iulie 2012, 19:40)

      ampersand [utilizator] i-a raspuns lui Corinteni

      Mi-aduc aminte cum, în preajma alegerilor prezidenţiale din 2009, apăruse în presa românească un titlu maaaaare: "Elena Băsescu a primit locuinţă de la stat!", şi dă-i, nene, un articol despre cum nesimţita de Elena Băsescu a avut tupeul să ceară locuinţă din fondul săracilor români, blablabla, blublublu, doar că nu era vorba despre fiica preşedintelui Băsescu, ci despre o oarecare Elena Băsescu. Uslamul strikes again!
    • +26 (28 voturi)    
      ai vreo dovada? (Miercuri, 25 iulie 2012, 19:48)

      flitmania [utilizator] i-a raspuns lui Corinteni

      sau vorbesti si tu ca proasta-n targ?
    • +21 (23 voturi)    
      Neuronul tau singuratic (Miercuri, 25 iulie 2012, 19:50)

      avint [utilizator] i-a raspuns lui Corinteni

      Te-ai trezit si inainte sa adormi la loc ti-ai activat neuronul singuratic. Atat a putut si el. De unde nu e......ce sa ceri?
    • +19 (21 voturi)    
      Am vazut scenariul asta.... (Miercuri, 25 iulie 2012, 20:07)

      ikataly [utilizator] i-a raspuns lui Corinteni

      la fel au facut nemernicii de neocomunisti si cu vilelele lui Ceausescu care aveau ghiuvete placate cu aur....Care ghiuvete si Wc-uri s-au dovedit a fi un mare fasssss...Au fost bune decat pentru intoxicarea prostimii, atunci prin tvr acum prin rtv ,realitatea si antene....Vreau sa-mi arate mincinosul ordinar de la guvern dovada ....adresa timisa de basescu catre raapps...Cata intoxicare!.Bine a spus Tutea ca ,,am facut 13 ani de puscarie pentru un popor de idioti" Daca romanii ies la vot isi merita soarta...Dumnezeu sa ne aiba in paza si sa ne lumineze....
    • +13 (15 voturi)    
      Mi-e asa de lehamite (Miercuri, 25 iulie 2012, 20:22)

      dami365 [utilizator] i-a raspuns lui Corinteni

      de chestiile astea!Ma fac sa-mi aduc aminte de '89 cand behaia ceausescu ca ne ataca ungurii si agenturilii straine si prostimea credea.Diferenta e acum ca prostime e mai putina.Metodele folosite sunt tot aceleasi(pai cum altfel cu varanul-securist?). Problema voastra,dragi uslamisti,este ca in cazul in care veti reusi sa puneti laba pe tara asta,va trebui sa faceti rost de multe elicoptere,pentru ca atunci cand mamaliga va exploda va trebui sa aveti cu ce fugi,pana la Targoviste,probabil.De acolo nu va mai povestesc! Surprize,surprize!!!
    • +12 (14 voturi)    
      Comunisti (Miercuri, 25 iulie 2012, 20:43)

      ty [utilizator] i-a raspuns lui Corinteni

      dintotdeauna atribuiau oponentilor propriile actiuni reprobabile.
      • +4 (6 voturi)    
        vezi (Miercuri, 25 iulie 2012, 21:28)

        baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui ty

        scoala kgb din frumosul oras frunze.
    • +12 (14 voturi)    
      Frustratilor!! (Miercuri, 25 iulie 2012, 21:08)

      Cocolina [utilizator] i-a raspuns lui Corinteni

      Si pe vremea lu' ceasca,pe noi ne-a reclamat cineva la secu,ca avem mobila din import,portelanuri,tv color,persane prin casa....niste sarantoci si invidiosi puturosi!Tipic romanului!!!
  • +33 (39 voturi)    
    Cred ca suntem unici (Miercuri, 25 iulie 2012, 19:03)

    jetta [utilizator]

    Nu cred ca mai sunt tari europene in care problemele reale legate de supravietuirea tarii si a locuitorilor ei sa fie inlocuite de probleme de acest gen.
    Cred ca, din pacate, oamenii politici vor reusi (daca nu cumva au si facut-o) sa se discrediteze definitiv. Toti oamenii politici.
  • +34 (38 voturi)    
    pe acest impostor, oare .. (Miercuri, 25 iulie 2012, 19:10)

    exilatul [utilizator]

    cine il poate opri...acest impostor propulsat de un partid ( psd ) al carui fost presedinte ( iliescu ) ar fi trebuit aruncat de mult in puscarie pt sutele de oameni omoriti in 89 , pt a camufla lovitura de stat si de asemenea pt mineriade, dar pe care un popor format in mare parte din imbecili, l a votat de 3 ori pt functia de presedinte...sunt sigur ca in spatele acestui copypaste sta rapciuga bolsevica...
    • +12 (14 voturi)    
      NOI... (Miercuri, 25 iulie 2012, 20:03)

      gabbi [utilizator] i-a raspuns lui exilatul

      Rămânând indiferenţi pe 29 şi ieşind în piaţa VICTORIE.
      Ştiţi cât de plăcut este?
      Îmi încarc bateriile în fiecare seară.
  • -32 (40 voturi)    
    hehe (Miercuri, 25 iulie 2012, 19:21)

    Mazeta [utilizator]

    Răspunzând acuzațiilor, Traian Băsescu a declarat: „Eu nu am cerută să mi se pregătească un palat luxos nici cu palma în figură, nici cu pumnul în plex”.
    • -19 (21 voturi)    
      haha! Tare! (Miercuri, 25 iulie 2012, 19:35)

      Corinteni [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Bravo!
    • -19 (21 voturi)    
      :( (Miercuri, 25 iulie 2012, 19:40)

      owl [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      intr-adevar, o problema reala...
      fie a fost gresit informat si a mintit neintentionat, fie se razgandeste peste un timp, fie a mintit pur si simplu.
      e greu sa ai incredere in ce spune Basescu.

      bineinteles, persoanele care-l sustin neconditionat pe aici pe net, nu vad nici o problema de logica in declaratiile lui...

      PS. a nu se intelege ca Ponta e curat...e doar mai putin convingator cand minte...
      • +15 (17 voturi)    
        Scuze bufnito!(owl) (Miercuri, 25 iulie 2012, 20:39)

        dami365 [utilizator] i-a raspuns lui owl

        Pe tine te-am uitat!Am uitat sa te pun alaturi de Corinteni si mazeta.Deci avem un trio:cei trei securisti!Fain.Ce promotie sunteti?
        • +1 (1 vot)    
          >>>>>>>>>>>>> (Joi, 26 iulie 2012, 11:16)

          Invincible [utilizator] i-a raspuns lui dami365

          de fapt, e acelasi user care se pupa in fund. :))
    • +11 (13 voturi)    
      Mazeta cu Corinteni (Miercuri, 25 iulie 2012, 20:36)

      dami365 [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Sunteti frati sau doar sunteti platiti in acelasi loc si v-ati imprietenit ?Cam acelasi venin la amandoi!Cred ca ati fost la aceeasi scoala de securitate,probabil fosti colegi cu varanul sau subalterni.Legaturile astea nu se uita niciodata!Pe vremea lui ceasca era mai nasol.Trebuia sa te trezesti noaptea,sa salti pe vreunul pentru ca a spus bancuri politice,sa-l duci la sectie,sa-l bati...Acum e mai misto,nu?Stai la tastatura si banii vin! Trai neneaca!
      • +1 (3 voturi)    
        haha (Miercuri, 25 iulie 2012, 23:51)

        MirceaA [utilizator] i-a raspuns lui dami365

        astia vin mereu in turma, ca asa au invatat de acasa
        • 0 (0 voturi)    
          >>>>>>>>>>>>>>>>> (Joi, 26 iulie 2012, 11:18)

          Invincible [utilizator] i-a raspuns lui MirceaA

          pe ziare.ro e fieful lor. sa vedeti cum blesteama. Mai fac si eu un raid pe-acolo si le arunc cate un os, sa ma amuz cum se isterizeaza. :))
      • +3 (5 voturi)    
        astia doi nu au fost la securitate, (Joi, 26 iulie 2012, 1:26)

        FLORIO [utilizator] i-a raspuns lui dami365

        cel mult au fost neste turnatori amarati care si acum mai lupta pt cauzele lor.
  • +19 (27 voturi)    
    Satul (Miercuri, 25 iulie 2012, 19:22)

    Orpheus [utilizator]

    Sunt satul si de unii si de altii! E timpul pentru o noua clasa politica!
  • +35 (39 voturi)    
    E ok Domnule Presedinte (Miercuri, 25 iulie 2012, 19:23)

    kostake [utilizator]

    Am inteles din prima miscarea lui Ponta care se vrea inteligenta.Mesajul a fost deja preluat de vuvuzele care au inceput sa faca comparatii cu Saddam, etc. E ok, noi am inteles disperarea.
  • -20 (22 voturi)    
    Vreau Dovezi! (Miercuri, 25 iulie 2012, 19:37)

    Colonel [utilizator]

    Vreau dovezi ca Traian Basescu nu incearca subminarea puterii poporului roman prin instigarea la boicotare!
    • +9 (11 voturi)    
      Subminare? (Miercuri, 25 iulie 2012, 20:28)

      avint [utilizator] i-a raspuns lui Colonel

      Cauta si tu in dictionar ce inseamna referendum si subminare si-ai sa intelegi cat de stupid esti.
    • +3 (5 voturi)    
      Comform prezumtiei de nevinovatie (Miercuri, 25 iulie 2012, 21:28)

      maolina [utilizator] i-a raspuns lui Colonel

      Nu acuzatul trebuie sa aduca dovezi care sa-l discrimineze, ci acuzatorii trebuie sa vina cu dovezi care probeaza vinovatia. Dar voi, uslinosii, nu stiti ce-i aia lege, intelegeti doar de tocmeala.
  • -18 (20 voturi)    
    Daca am vreun regret (Miercuri, 25 iulie 2012, 19:48)

    sentenced [utilizator]

    E ca am votat un presedinte tradator de neam.
    Nu-i nimic, de acum, fiecare vot va fi o vendetta.
  • +24 (26 voturi)    
    apel catre toti oamenii rationali: (Miercuri, 25 iulie 2012, 19:51)

    flitmania [utilizator]

    duminica vom sta acasa,dar luni trebuie sa solicitam la BEC si la Statistica listele electorale pentru a verifica daca nu cumva a votat cineva in locul nostru.
    • +8 (10 voturi)    
      ai zis bine.. (Miercuri, 25 iulie 2012, 20:21)

      exilatul [utilizator] i-a raspuns lui flitmania

      sunt sigur ca asa vor face..s au gindit escrocii la asta fii sigur...sa vad eu pe unul care nu a votat sa se duca sa verifice daca a votat altcineva in locul sau...si o vor face in special in sate,comune si orasele mici...
    • +10 (12 voturi)    
      Cate sanse avem (Miercuri, 25 iulie 2012, 20:22)

      avint [utilizator] i-a raspuns lui flitmania

      sa obtinem listele de la BEC?
  • +19 (21 voturi)    
    un prost (Miercuri, 25 iulie 2012, 19:58)

    monaana58 [utilizator]

    un prost arunca o piatra in apa si zece intelepti se chinuie sa o scoata, cred ca asta spune destul despre PM ( din pacate) al Romaniei.
  • +8 (10 voturi)    
    Liberalii au incercat sa dea tunul asta din 2008 (Miercuri, 25 iulie 2012, 20:01)

    cestmoi [utilizator]

    Dovada : articolul asta din 2008, cand liberalii inca nu erau la remorca lui Felix. JURNALUL NATIONAL : http://www.jurnalul.ro/special/casa-dante-tinta-imobiliara-129857.htm
  • +10 (12 voturi)    
    SCURT ŞI CUPRINZĂTOR este (Miercuri, 25 iulie 2012, 20:10)

    gabbi [utilizator]

    .... Răspunsul PREŞEDINTELUI.
    Plimbarea ziariştilor... aranjată de tov. mafiot PONTA (pe bani bugetari) este o fumigenă care fâsie pentru că ne-a arătat o vilă "normală", nici pe departe de tipul ex. palatului Becali.
    Chiar dacă i s-ar repartiza în 2014 dlui Băsescu, care este probelema?
    Doar nu trebuie să i se repartizeze o garsonieră?
  • +15 (17 voturi)    
    dovezi (Miercuri, 25 iulie 2012, 20:22)

    Pop Radu [utilizator]

    Domnule presedinte a reusit vreo data ponta sa-si sustina acuzatiile cu dovezi? Nu cred ca va reusi nici de data asta. Este prea prost, este un politician = 0 barat. Are noroc ca este sustinut de vechii comunisti din partid care de altfel iau si deciziile in partid el este doar un mesager.
  • +2 (4 voturi)    
    Cautati pe google "plagiator" (Miercuri, 25 iulie 2012, 21:57)

    xenomorph [utilizator]

    !
  • +3 (5 voturi)    
    un prim ministru incapabil (Miercuri, 25 iulie 2012, 21:58)

    rosta [utilizator]

    Cu asa ceva se ocupa un prim ministru? Propaganda electorala pe bani publici?
    Solicit sa-si ceara scuze in public fata de domnul Presedinte si sa i se taie salariul pe 2012.
  • -3 (5 voturi)    
    Basescu = Ceausescu ! (Miercuri, 25 iulie 2012, 22:25)

    Adryan10 [utilizator]

    Mie asta mi se pare.
    • 0 (0 voturi)    
      Nu-i asa, copile! (Joi, 26 iulie 2012, 12:06)

      Demostene [utilizator] i-a raspuns lui Adryan10

      N-ai trait pe vremea lui Ceausescu, altfel nu ai fi putut pune semnul = intre cei 2.
  • +1 (1 vot)    
    Ponta>Pinocchio (Joi, 26 iulie 2012, 8:25)

    Kepler [utilizator]

    Cu siguranta!
    Deci ii va minti pe romani in orice situatie!
  • 0 (0 voturi)    
    De fapt (Joi, 26 iulie 2012, 11:41)

    omliber [utilizator]

    Vă aduceţi aminte de perioada anilor '90? Ţineţi minte casele lui Ceauşescu? Îmi aduc aminte perfect povestea casei de la Neptun. Am simţit nevoia să o văd şi am văzut-o. O casă pentru o familie cu trei copii, o casă mai elegantă, dar în nici un caz aşa cum era prezentată "robineţi de aur, tapiserii de aur".
    Acum s-a depăşit orice limită a bunului simţ ("România bunului simţ") şi mă explic:
    Suntem într-o criză economică groaznică şi va fi şi mai şi. Primul ministru al ţării face pe ghidul şi ne prezintă o casă care "probabil" şi-a pregătit-o Băsescu pentru când n-o mai fi preşedinte. Cât de şantajabil este dl Ponta de poate fi obligat să facă aşa un gest!
    Ieri, în Piteşti, USL a organizat o manifestaţiune. Mai mulţi primari (am recunoscut mai mulţi de la PSD) cu oameni aduşi, cu steaguri tricolore pe care le distribuiau. Aşteptau cu toţii în faţa Primăriei - le cânta o fanfară - să apară "primarele minune" dl Pendiuc şi să aflueze spre Prefectură la "preşedintele CJ minune" dl Nicolescu...!!!