USL cere 100 sectii de vot pe litoral pentru participantii la Liberty Parade, Stufstock si Jessie J

de I.R.     HotNews.ro
Marţi, 17 iulie 2012, 12:39 Actualitate | Esenţial

Biroul Electoral Central a transmis prefectului de Constanta, spre solutionare, solicitarea USL de infiintare a circa 100 de sectii de votare suplimentare pe litoral, Radu Mazare motivand ca in lipsa acestora ar fi privati de dreptul de a vota participantii la Liberty Parade, Stufstock sau Jessie J, informeaza Mediafax.

In solicitarea adresata BEC, semnata de catre presedintele PSD Constanta, Radu Mazare, si presedintele PNL Constanta, Gheorghe Dragomir, se precizeaza ca se are in vedere faptul ca "numarul turistilor pe litoral la fiecare sfarsit de saptamana pe perioada vacantei de vara depaseste, conform estimarilor MDRT, 140.000".

"Consideram ca este imperios necesar sa se suplimenteze numarul sectiilor de votare de pe litoral unde sunt inregistrate unitati cu un total de peste 1.000 de locuri de cazare", sustin semnatarii.

"Fara organizarea unui numar de aproximativ 100 de sectii de votare in localitatile Constanta, Mangalia, Navodari, Eforie, Costinesti, Limanu, toti turistii care se vor afla pe litoral vor fi privati de dreptul constitutional de a-si exprima optiunea la referendumul din 29 iulie 2012 pentru demiterea presedintelui Romaniei", motiveaza USL in adresa inaintata BEC.

In sustinerea solicitarii, Mazare si Dragomir precizeaza ca, pe langa actiunile din calendarul turistic "Litoral 2012", in Mangalia se va desfasura evenimentul Liberty Parade, "unde se estimeaza ca vor participa 60.000 de persoane", in statiunea Vama Veche se va desfasura Stufstock, "unde se estimeaza ca vor participa 20.000 de persoane", iar in Mangalia va fi concertul lui Jessie J in 28 iulie, la care se estimeaza participarea a 10.000 de persoane.

In plus, USL mentioneaza ca la zilele orasului Navodari se estimeaza participarea a circa 10.000 de persoane, "unde vor participa si alte persoane in afara celor cazate pe litoral".

Solicitarea USL a fost inaintata de BEC spre "competenta solutionare" catre prefectul judetului Constanta, Bogdan Hutuca.























2442 vizualizari

  • +26 (26 voturi)    
    aha... (Marţi, 17 iulie 2012, 12:45)

    Laurentiu78 [utilizator]

    astea 100 de sectii sunt luate din cele desfiintate afara?
    • +14 (14 voturi)    
      Sa nu uitam (Marţi, 17 iulie 2012, 13:17)

      Soljenitin [utilizator] i-a raspuns lui Laurentiu78

      Fiind vorba de litoral, amintim automat ca primarele de acolo este subspecia subumana care raspunde la numele de Mazare. Ala poate maslui acolo asa, la modul "industrial", e in stare sa puna si delfinii pe listele de vot.

      Jos clica rosie pedeserista!
      • 0 (0 voturi)    
        mda (Marţi, 17 iulie 2012, 22:10)

        Paleopterix [utilizator] i-a raspuns lui Soljenitin

        Jos, jos, dar realitatea e trista. Nu ne mai scapa nici dracu' de astia! Asa cum nici germanii nu au scapat de hitler decat dupa ce i-au invadat rusii si americanii, ceea ce nu va fi cazul la noi. Peste vreo 20 de ani inca vom canta dimineata imnuri cu traiasca mult iubitul presedinte crin antonescu si mult iubita sa sotie, doamna victor ponta.
    • +12 (12 voturi)    
      Da... (Marţi, 17 iulie 2012, 13:33)

      cboengiu1284466354445 [utilizator] i-a raspuns lui Laurentiu78

      si puse la dispozitia lui Mazare...
    • +4 (4 voturi)    
      Exact! (Marţi, 17 iulie 2012, 15:40)

      patrick_higher [utilizator] i-a raspuns lui Laurentiu78

      Cele desființate în Italia și Spania - că doar românii de acolo sunt cetățeni de mâna a șaptea, nu? - se transferă în „megalopolisul - buric al lumii” Constanța - Mangalia - unde au vile și proprietăți cei mai buni fii ai țării, unde „primare e cine trebe” și unde nu se va număra niciun buletin de vot, ci se va trece pe borderou exact cifra de care e nevoie!
    • +2 (2 voturi)    
      Nu ne furati si sectiile de votare din afara! (Marţi, 17 iulie 2012, 15:53)

      333 [utilizator] i-a raspuns lui Laurentiu78

      http://www.thepetitionsite.com/264/944/826/ajutai-ne-s-putem-vota-la-referendum-i-n-strintate/
  • +23 (23 voturi)    
    Interesant! (Marţi, 17 iulie 2012, 12:47)

    Eugenn [utilizator]

    Bine ca au scos sectii de votare din Spania si Italia si le pun pe litoral...
    100 de sectii inseamna cam 10 pe statiune!
  • +20 (20 voturi)    
    hm (Marţi, 17 iulie 2012, 12:47)

    Soljenitin [utilizator]

    Pai si in afara tarii, unde sunt milioane de romani, de ce nu? Acolo puneti 100 de sectii si pe litoral 18, stupizilor! Jos clica rosie pedeserista!
  • +24 (24 voturi)    
    bere (Marţi, 17 iulie 2012, 12:54)

    Egres [utilizator]

    puneti si niste dozatoare de bere in cabinele electorale, disperatilor!
  • +17 (17 voturi)    
    Hopaaaaaa ! (Marţi, 17 iulie 2012, 12:54)

    Tase Rotta [utilizator]

    Deci, la mare vor fi circa 140.000 de turisti din care vor vota circa 1.400.000 !!!! si toti anti Basascu ca "turistii e USL-isti", vorba lui Vanghelie
    • 0 (0 voturi)    
      Cum se poate vota la orice sectie (Marţi, 17 iulie 2012, 18:17)

      ty [utilizator] i-a raspuns lui Tase Rotta

      nu m-ar mira ca la numaratoare sa iasa ca au votat vreo 25 milioane de romani. Curtea nu va valida referendumul si am terminat povestea.
  • +6 (6 voturi)    
    incolonarea (Marţi, 17 iulie 2012, 15:01)

    nash pandelica [utilizator]

    o da von mazare.
    sper ca mai are uniforma aia.
    dar, nu'i bai, merge si basca rosie si costumul camouflage:)
  • +3 (3 voturi)    
    - (Marţi, 17 iulie 2012, 15:08)

    rontzaila [utilizator]

    eu cred ca o sa fiu la pescuit pe Frunzanesti 1, pe cine trebuie sa rog sa instaleze si acolo o sectie de votare?
    • 0 (0 voturi)    
      nu stii ce pierzi ! (Marţi, 17 iulie 2012, 16:07)

      nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui rontzaila

      pierzi pixul usl la tombola !
  • +4 (4 voturi)    
    Mi se pare corect. (Marţi, 17 iulie 2012, 15:15)

    EQUANT [utilizator]

    100 pe litoral, cand in Italia sunt doar 7, la 1mil+ de romani.
  • +1 (1 vot)    
    Jessie J (Marţi, 17 iulie 2012, 15:25)

    DJSasuAndrei [utilizator]

    Jessie J va sustine spectacolul in Mamaia, si nu Mangalia cum ati scris dvs. O mica corectie !
  • -2 (2 voturi)    
    va mai amintiti?! (Marţi, 17 iulie 2012, 15:31)

    contele_de_saint_simon [utilizator]

    La un moment dat, in incerta existenta si presupusa evolutie a PDL-ului (s-or fi hotarat intre timp ce sunt: mai mult "D" sau mai mult "L"?!), o reprezentanta a sexului frumos pedelist, alaturi de domnisoara Roberta Anastase, urmasa a lui Nicolae Iorga la presedintia Camerei Deputatilor, alaturi de doamna Elena Udrea, o adevarata doamna de fier forjat si alte splendori, a ciripit asurzitor in Parlament:

    "Ciocu' mic, ca acu' suntem noi la putere." (Anca Constantinescu, membra a PDL).

    Filosofia parventismului politic, in sfarsit, imbuibat de putere si acces la resurse...
    Excitarea maxima de magnitudinea falica si trairea plenara a auto-realizarii politice sub stindardul presedintelui de atunci si de acum (Fereasca Sfantu', nu si 29 iulie in continuare) Traian Basescu...
    Latratul pechinez al doamnelor de varf, in umbra stapanei latratului si al ipocriziei procuror-securistice, duduia Macovei pe care istoria o va tara acolo unde ii este locul...

    Trecand de toate acestea, dragi romani din strainatate, care ati determinat mersul lucrurilor in Romania in 2009, acceptati un targ: pentru cati ani au indurat romanii alegerea voastra din 2009, nu vreti sa faceti schimb cu ei si sa veniti sa traiti aici in locul lor, pe salariile lor, cu impozitele lor, in casele lor, iar ei sa vina acolo si sa munceasca pe salariile voastre, sa conduca masinile voastre si sa se bucure de tarile in care traiti voi si sporovaiti competente, zice-se, de situatia din tara?!

    Sigur, e doar un scenariu, nu poate si nu trebuie sa fie realitate. Dar un drept la vot ceva mai rational trebuie normat.

    Vorba lui Basescu: ce-ar fi sa transformam votul obligatoriu pentru toti cei care participa activ la mersul Romaniei (adica cei care investesc in Romania sau care platesc impozite in Romania)?

    Invitatie deschisa sa investiti in Romania, dragi romani pentru a vota. Sau sa platiti impozite aici...
    • +3 (3 voturi)    
      Dragul moșului (Marţi, 17 iulie 2012, 16:19)

      Nea Ilie de la Scularie [utilizator] i-a raspuns lui contele_de_saint_simon

      Eu am plecat din România ca să-ți fie ție bine. Ți-am eliberat locul de muncă, am renunțat la locul meu de pat în spital, ți-am lăsat mai multe locuri de parcare, ți-am dat mai multe șanse să intri la facultate, ți-am facilitat accesul la fonduri și servicii.

      Acum, hai să nu glumim.
      Dreptul meu de a vota este la fel cu al tău. Sunt cetățean român, sunt purtător de pașaport românesc, reprezint și am mândria de a fi din România - și nicio țară din lume nu și-a îngrădit dreptul cetățenilor din diaspora la vot.

      Vrei să vii să stai pe salariul meu?
      Vrei să vii să locuiești ăn casa mea?
      Vrei să vii să plătești taxele mele?

      N-ai vrea să pierzi tot atât de mult cât am pierdut eu prin denigrarea României la mineriadă?
      N-ai vrea să faci față acelorași neîncrederi pe care mi le arată toți angajatorii când mă prezint cu o diplomă de studii din România?

      Ia mai gândește-te!
      • -2 (2 voturi)    
        nu. (Marţi, 17 iulie 2012, 16:32)

        contele_de_saint_simon [utilizator] i-a raspuns lui Nea Ilie de la Scularie

        Buna gluma cu facilitatile facute prin plecarea ta. :)) Realmente, buna. :))

        Cat priveste ce-ai pierdut, e o chestiune strict particulara. Intamplarea face ca am stat si eu ani de zile in SUA si am lucrat si nu am pierdut nimic din nicio cauza.

        Asa ca sa fim seriosi. Ai un drept si il respect. Ce spune e sa fie si rational utilizat. Cu noima, cu legatura la realitatea romaneasca, si nu doar de dragul de a vota. ;) Cum? Nu stiu, sa gaseasca minti mai destepte mecanisme.
  • +3 (3 voturi)    
    Estivala (Marţi, 17 iulie 2012, 15:34)

    Trojan.H [utilizator]

    Cine va vota cu rechinii, de rechini va fi mincat.
  • +2 (2 voturi)    
    Uraa si tombola cu etnobotanice ! (Marţi, 17 iulie 2012, 15:43)

    Bogdan_1 [utilizator]

    Sa distribuie gratuit droguri usoare si cu reducere de 50 % cele "grele". Uraaa ce bine va fi cu USL la putere, numai o viata (de club fireste) si o petrecere. Nu mai trebuie sa invatam (se poate copia - parlamentul va stabili asta prin lege) sau sa muncim (asta e prin ordonanta de urgenta). Trebuie sa votam numai cum ne spune sefu gadea si totul va fi perfect.
  • +2 (2 voturi)    
    circ!!! (Marţi, 17 iulie 2012, 15:45)

    romanica [utilizator]

    Eventual sa faca si programe de striptease! Pai daca este CIRC de ce sa nu fie un CIRC palpitant.
    De fapt daca-l vezi pe Mazare nu te mai astepti la altceva decat: fete mai mult sau mai putin dezbracate, dansand lasciv....si Exhibitionism....
    Daca astia suntem.....ce pretentii sa avem....
    Parca se spunea "Paine si Circ" ....dar acum este suficient numai CIRC!
  • +3 (3 voturi)    
    Statistici (Marţi, 17 iulie 2012, 16:23)

    HP [utilizator]

    O suta de mii de romani de pe litoral vor avea la dispozitie 100 de sectii de votare la maxim 500 de metri.
    Un milion de romani din Spania vor avea la dispozitie 9 sectii de votare imprastiate pe o suprafata de 500 de mii de kilometri patrati.
    Un milion si jumatate de romani din Italia vor avea la dispozitie 7 sectii de votare imprastiate pe o suprafata de 300 de mii de kilometri patrati.
  • 0 (0 voturi)    
    da' e greu (Marţi, 17 iulie 2012, 17:11)

    DrInOrice [utilizator]

    e greu neica se semnezi, sa stampilezi, ee.. nu poa' sa mai simplifice? o galeata mare din loc in loc si daca o ating sa cada un vot in ea, si gata..
  • +1 (1 vot)    
    O noua capcana in care a cazut USL-ul (Marţi, 17 iulie 2012, 22:06)

    Silviu-LaurentiuBadea [anonim]

    Si ce ii face pe cei de la USL sa creada ca tinerii care vin la la Liberty Parade, Stufstock si Jessie J vor vota pentru demitere?! Cel putin la Liberty Parade vor fi 50 000-60 000 de participanti, 95 % dintre ei sub 30-35 de ani. Ma indoiesc ca acestia vor vota pentru demitere, pentru ca sunt bine informati de pe internet, nu se uita numai la Antena 3. 90 % dintre ei vor vota NU!.

    Fiecare pasare pe limba ei piere....
  • 0 (0 voturi)    
    wow (Marţi, 17 iulie 2012, 22:08)

    Paleopterix [utilizator]

    Si uite asa vom afla cum ca vreo 6 milioane de romani cu drept de vot se aflau intamplator pe 29 la mare si in plus, au mers constiinciosi la vot!