Traian Basescu l-a decorat cu Ordinul "Steaua Romaniei" in grad de Comandor pe directorul Agentiei de Informatii a Apararii a SUA

de V.M.     HotNews.ro
Luni, 9 iulie 2012, 20:17 Actualitate | Esenţial

Presedintele Traian Basescu i-a conferit Ordinul National "Steaua Romaniei" in grad de Comandor, cu insemn pentru militari, general-locotenentului Ronald L. Burgess Jr., directorul Agentiei de Informatii a Apararii Statelor Unite ale Americii.

Potrivit decretului publicat luni in Monitorul Oficial, fiind semnat vineri de seful statului si contrasenat de premierul Victor Ponta, decoratia a fost conferita, la propunerea ministrului Apararii Nationale, "in semn de inalta apreciere pentru contributia exceptionala avuta in procesul de modernizare a Armatei Romane, pentru sprijinul pretios acordat dezvoltarii parteneriatului strategic cu Statele Unite ale Americii".
























Material sustinut de Superbrands

Recomandari de vara de la librarii Humanitas

Librariile Humanitas au aparut ca entitate juridica in anul 1993, insa primele doua librarii au fost deschise sub egida Editurii Humanitas inca din 1991. Cu peste 25 de ani in piata de distributie si vanzare de carte din Romania, compania isi propune sa ramana in continuare lantul de librarii cu cea mai mare pondere de carte din Romania, acordand editurilor nationale si locale, dar si autorilor romani, sansa de a ajunge la public.

2763 vizualizari

  • +12 (14 voturi)    
    mai bine ai "dezintegra" parlamentul sincer (Luni, 9 iulie 2012, 20:27)

    Dr.Mythnick [utilizator]

    ca ne baga in pamant...
    • 0 (0 voturi)    
      exact! (Luni, 9 iulie 2012, 20:48)

      MenInBlack [utilizator] i-a raspuns lui Dr.Mythnick

      Asta e motivul pentru care vreau sa-si dea demisia Basescu si sa-si ceara si scuze !
      Ca nu e in stare sa dizolve parlamentul ala de infractori si penali USL care au incalcat Constitutia Romaniei !
      Demisia Basescu !
      Tara e plina de balarii si tu ai adormit de tot ...
    • +1 (1 vot)    
      buuun ! (Luni, 9 iulie 2012, 21:30)

      tz3p3s [utilizator] i-a raspuns lui Dr.Mythnick

      lucra mai finut domnul Basescu decat de atat... poate lua si barosul dar cred ca preferat mijloace mai rafinate... semn de inteligenta.

      felicitari capitane !

      vrem inca in Europa...

      sa traiti !
  • 0 (0 voturi)    
    Minunat. . . (Luni, 9 iulie 2012, 21:31)

    Dr Doc [anonim]

    Se pare ca incepe sa devina evident faptul ca jocul are alt nivel, nivel pe care lichelutele astea care au incercat lovitura de stat nu il anticipau.
    Vor fi probabil miscari de pendul.
    Aliatii USL isi vor mobiliza 'prietenii', iar deciziile impotriva lor vor deveni ezitante. . .
    In final, in contextul complicat actual, tinand cont de capacitatea USL de a 'inactiva' anumite zone de decizie, raspunsul impotriva lor va fi ferm, poate chiar brutal. N-as vrea sa se ajunga la asta.
    Oricum, mafiotii dovediti, indiferent de partid, trebuie sa isi faca o valiza ca sa o poata lua cand vor fi dusi la 'mititica'. . .
    Fie ca binecuvantarea Domnului sa se pogoare asupra cugetelor noastre, macar in ceasurile aceste din urma.
  • 0 (0 voturi)    
    La steaua - Eminescu (Luni, 9 iulie 2012, 21:56)

    Clop [utilizator]

    Pentru Romania:
    http://www.mihaieminescu.ro/opera/poezia/la_steaua.htm

    Avem nevoie de apararea statului de drept, de oriunde ar veni. Romani sau outsiders.
    Totusi, outsiders-ii au traditie democrata ca pattern valorizator in mentalitate.

    Noi, romanii, nu, nu inca suficient. Traim intr-un minorat al pattern-urilor valabile in gandire si ca ideologie intr-o democratie.

    *Sper ca a fost o mutare salutara pe tabla de sah a politicii de astazi din Romania.
  • -1 (1 vot)    
    disperare... (Luni, 9 iulie 2012, 22:32)

    amycus [utilizator]

    numele tau este basescu!
  • +1 (1 vot)    
    Aloo... (Luni, 9 iulie 2012, 22:51)

    Vladdracul [anonim]

    V.M.-ule...vezi frate ca-l cheama Ronald L. Burgess, Jr. si nicidecum Ronald L. Brugess, Jr.

    N.R. Am corectat, multumim.