Traian Basescu catre ministrul Muncii: Doamna Campeanu, astept Inspectia Muncii

de V.M.     HotNews.ro
Luni, 25 iunie 2012, 19:41 Actualitate | Esenţial


Presedintele Traian Basescu a avut, luni seara, la finalul ceremoniei de depunere a juramantului de catre noul ministru al Culturii, Puiu Hasotti, o discutie cu ministrul Muncii, Mariana Campeanu, careia i-a spus ca asteapta Inspectia Muncii la Administratia Prezidentiala.

"Doamna Campeanu, astept Inspectia Muncii", i s-a adresat presedintele ministrului Mariana Campeanu, iar apoi cei doi au mai avut un scurt schimb de replici inainte de a iesi, impreuna, din sala in care a avut loc ceremonia, relateaza Mediafax.

Ministrul Mariana Campeanu a declarat, luni, ca la Ministerul Muncii s-a primit o cerere privind verificarea modului in care a fost angajat Daniel Funeriu la Administratia Prezidentiala, aceasta urmand sa fie analizata si sa se aplice prevederile legale.

"Stiu ca exista aceasta cerere la Ministerul Muncii, Familiei si Protectiei Sociale (MMFPS). Voi merge sa o analizez si vom aplica prevederile legale. Nu stiu de ce aceasta problema, de atata timp, nu este rezolvata de domnul Funeriu. Cred ca este un lucru elementar, pe care il cerem oricarei persoane care lucreaza in Romania, sa-si echivaleze studiile, asa cum si noua ni se cere cand mergem in strainatate", a spus ministrul Muncii, Mariana Campeanu.

Pe de alta parte, ministrul Muncii nu exclude posibilitatea ca Daniel Funeriu sa-si fi rezolvat aceasta problema, insa, in opinia sa, acest lucru trebuie verificat.

"O sa vedem. Poate ca lucrurile sunt rezolvate intre timp", a mai spus Campeanu.

Potrivit articolului 4 alineatul (1) din Legea 47/1994 privind serviciile din subordinea Presedintelui Romaniei, "numirea sau eliberarea din functie a consilierilor prezidentiali se face de catre Presedintele Romaniei."

Inspectorul general de stat de la Inspectia Muncii, Dantes Nicolae Bratu, a declarat, luni, pentru Mediafax ca nu s-a primit nicio sesizare privind verificarea unui consilier prezidential, precizand ca daca va exista o astfel de solicitare, se vor face verificari doar daca intra in competenta IM.

Dantes Nicolae Bratu a spus ca institutia pe care o conduce poate face verificari doar daca un angajat are contract individual de munca, in cazul Administratiei Prezidentiale urmand a se stabili daca Daniel Funeriu este angajat in acest fel sau este functionar public.

Bratu a precizat ca daca un consilier prezidential este incadrat ca si functionar public, atunci verificarea trebuie facuta de catre Agentia Nationala a Functionarilor Publici.

Inspectorul general de stat a mai spus ca daca la Inspectia Muncii va primi o sesizare in acest sens si daca va tine de competenta institutiei, atunci vor fi facute verificari.

Ministerul Educatiei a sesizat Inspectia Muncii (IM) in legatura cu angajarea fostului ministru Daniel Funeriu, consilier la Administratia Prezidentiala, intrucat acesta nu are o diploma de bacalaureat echivalata in Romania si nu a echivalat studiile superioare, a anuntat, luni, ministrul Liviu Pop.

Ministrul interimar al Educatiei a precizat ca asteapta in acest caz rezultatul Inspectiei Muncii.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















6440 vizualizari

  • +39 (41 voturi)    
    doamnă... (Luni, 25 iunie 2012, 19:48)

    Trabucodonosor [utilizator]

    Ce studii prevede fişa postului de consilier prezidenţial? primare, liceale, postliceale, universitare, masterat, doctorat?
    • +31 (35 voturi)    
      USL incearca sa dilueze plagiatul (Luni, 25 iunie 2012, 20:15)

      Gryphus [utilizator] i-a raspuns lui Trabucodonosor

      Pop e doar un sindicalist care nu stie sa scrie numele liceului unde preda dar stie sa asculte ordinele USL.

      nici pt functia de ministru si nici pt functia de consilier prezidential NU e necesar sa demonstrezi ca esti absolvent de liceu sau de facultate!
      • -4 (8 voturi)    
        Cum vine asta? (Luni, 25 iunie 2012, 21:58)

        JG [utilizator] i-a raspuns lui Gryphus

        DACA e asa, nu mi se pare profitabil pentru populatie.
        Apreciez ca e normal sa existe o minima dovada a unei pregatiri cit mai profesionala.
        • -4 (4 voturi)    
          Ma, (Marţi, 26 iunie 2012, 8:19)

          Jar [utilizator] i-a raspuns lui JG

          daca tu vrei sa cunosti starea de spirit dintr-o comunitate de romi,ii ceri diploma bulibasei?
          • +1 (3 voturi)    
            Bulibaseala Prezidentiala (Marţi, 26 iunie 2012, 10:31)

            JustinCase [utilizator] i-a raspuns lui Jar

            Adica, institutia Presedintiei e un fel de satra, cu Basescu bulibasa, sau cum?
    • +3 (5 voturi)    
      hm (Marţi, 26 iunie 2012, 5:52)

      HaiSaFimSeriosi [utilizator] i-a raspuns lui Trabucodonosor

      da' la palatu victoria cand se merge in inspectie? ca si acolo e unu care are/n-are diploma de doctor
  • +49 (51 voturi)    
    E cineva amabil (Luni, 25 iunie 2012, 19:56)

    Luk [utilizator]

    sa-mi explice ce inseamna <<"[...] domnul Funeriu vrea doar sa creeze o stare de agitatie in randul ziaristilor si al cadrelor de la minister", a afirmat Mariana Campeanu. ">>?

    Ori nu inteleg, ori astia-s nebuni...
  • -37 (43 voturi)    
    cotroceniul sub asediu (Luni, 25 iunie 2012, 20:09)

    Mazeta [utilizator]

    Nu trebuie mult efort, taiati fondurile uriase ale palatului iar bufonii, gibonii si mentalistii care s-a strans in jurul lui Basescu vor pleca singuri.
    • -20 (22 voturi)    
      erata (Luni, 25 iunie 2012, 20:19)

      Mazeta [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      s-a = s-au; Basescu = Pazvante
    • +15 (17 voturi)    
      visezi (Luni, 25 iunie 2012, 20:20)

      xuleasca [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      si atat
    • +7 (17 voturi)    
      nu va merge bine tasta "u" (Luni, 25 iunie 2012, 20:30)

      sisipisi [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Nu cred ca e chiar asa... de pilda, sint convins ca dl.om de stiinta Funeriu ar accepta sa fie consilierul lui Basescu pro-bono; s-a putea ca si acum sa faca voluntariat la Cotroceni....
    • +11 (11 voturi)    
      Nici o problema (Luni, 25 iunie 2012, 22:08)

      cestmoi [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Cu conditia ca Ponta sa restituie toti banii incasati in mod necuvenit, respectiv 15% din salariu, spor de doctorat plagiat, de la data cand acest spor a fost pus in plata! In privinta mentalistilor, parca altul era cu flacara violeta, de fapt ai dreptate, tot Basescu i-a copt-o si aluia! Voi chiar nu mai aveti simtul ridicolului, ca de bun simt nu va poate acuza nimeni...
  • 0 (0 voturi)    
    adevarul e (Luni, 25 iunie 2012, 20:18)

    Ruhe [utilizator]

    ca cel mai probabil sunt sub 50.
  • +22 (24 voturi)    
    Aiureli! (Luni, 25 iunie 2012, 20:51)

    Calin_file_de_dosar [utilizator]

    Asta n-a lucrat nici 5 minute afara!

    Cine iti cere sa-ti echivalezi diploma, tovarasa ministru!? Coana Europa ne recunoaste automat diplomele, in tip ce noi le dam peste ochi punandu-i sa astepte cu lunile ca niste idioti sa puna niste stampile!

    A propos: ai habar cat de greu e sa angajezi un licentiat care nu are cetatenie romana, tovarasa minstru? Ti se ridica parul in cap cand auzi ce procedura treuei sa urmzi.. ca sa nu mai spun ca atunc cand aude ce-l asteapta, viitorul potential angajat iti spune "Tschus!"...
  • +11 (11 voturi)    
    un mare fizician... (Marţi, 26 iunie 2012, 0:13)

    diasporescu [utilizator]

    ... premiat nobel a spus odata:
    "universul si prostia omeneasca sunt infinite. insa despre univers nu-s asa sigur."

    este vorba de A.Einstein.

    P.S.: intre timp s-a constatat ca in privinta universului a avut dreptate. el este nelimitat, dar nu infinit.
    Cred ca s-ar bucura sa afle ca si in privinta prostiei omenesti a avut dreptate, avand dovada in romania.
    • +3 (3 voturi)    
      nu putea! (Marţi, 26 iunie 2012, 7:44)

      foarte-curios [utilizator] i-a raspuns lui diasporescu

      acest mare fizician nu ar fi putut vreodata fi anagajat in RO, caci ar fi fost contestat de sindicalistul Pop si gospodina Campeanu. Chiar nu ustura ridicolul?