Presedintia poloneza a UE: Doua state au facut imposibila adoptarea unei decizii privind extinderea Schengen, o concluzie trista in privinta increderii intre tarile membre

de Alina Neagu     HotNews.ro
Joi, 22 septembrie 2011, 16:48 Actualitate | Esenţial

Doua state au facut imposibila adoptarea unei decizii privind extinderea Spatiului Schengen, in conditiile in care Romania si Bulgaria au primit promisiunea, la data aderarii la UE, ca, in cazul in care indeplinesc conditiile necesare, vor fi admise in Spatiul Schengen, insa aceasta "a fost incalcata", arata presedintia poloneza a Uniunii Europene. "Astazi, doua state membre au facut imposibila adoptarea unei decizii privind extinderea Schengen. Acest lucru ne duce la o concluzie trista in privinta increderii reciproce intre statele membre", a declarat joi, la Bruxelles, Jerzy Miller, ministrul polonez de Interne, citat de Mediafax.

"La data semnarii Tratatului de aderare, Romania si Bulgaria au primit promisiunea ca, daca indeplinesc conditiile necesare, vor fi admise in Spatiul Schengen. Stim din aprilie ca au indeplinit conditiile. Azi, promisiunea a fost incalcata", a mai spus oficialul polonez.

Decizia privind aderarea Romaniei si Bulgariei la Schengen se amana pentru o data neprecizata, dupa ce presedintia poloneza a UE nu a supus votului Consiliului JAI de joi acest subiect. Presedintia poloneza a UE nu a supus chestiunea la vot, evitand practic o decizie negativa, care ar fi facut necesara reluarea unei parti a procedurii juridice de aderare.

De asemenea, presedintia poloneza a avut intalniri separate cu reprezentantii Olandei si Finlandei si urmeaza sa prezinte in scurt timp o declaratie oficiala privind discutiile din Consiliul JAI pe aderarea Romaniei si Bulgariei la Schengen.

Surse europene declarau, joi dimineata, pentru Mediafax, ca presedintia poloneza a UE ar urma sa amane, in Consiliul JAI, votul privind eventuala aderare a Romaniei si Bulgariei la Spatiul Schengen, in lipsa unui consens al statelor membre, evitand astfel o decizie negativa.





















Articol sustinut de BRD Groupe Société Générale

Atelier de idei. Cum te ajuta tehnologia sa-ti faci mai mult timp pentru tine si planurile tale

Munca multa, stres, ore peste program, termene limita, sedinte lungi. Uneori, asa arata ziua de lucru a multora dintre noi. Din acest motiv e foarte important sa investesti in lucruri care te pot ajuta sa iti folosesti mai bine timpul petrecut la birou. Sa lucrezi mai bine, mai usor si mai repede poate insemna mai mult timp pentru tine si pentru cei dragi. Iti propunem, asadar, cinci directii care te pot ajuta pe plan profesional si personal.

2863 vizualizari

  • -6 (12 voturi)    
    Ce incredere? (Joi, 22 septembrie 2011, 16:56)

    Radu [anonim]

    Daca Romania este tara unde minciuna. hotia si coruptia fac legile, nici nu este de mirare ca tarile cinstite sa se opuna aderarii. Degeaba au fost indeplinite conditiile tehnice daca prin coruptie totul poate fi ocolit. Acum poate politicienii vor intelege tragicul adevar.
  • +24 (24 voturi)    
    Bine spus, Polonia ! (Joi, 22 septembrie 2011, 16:57)

    HP [utilizator]

    De unde se vede ca, contrar aparentelor si ideilor unora, ne sunt mai frati esticii decat vesticii si mai aproape la greu, macar prin corectitudine si fair-play, precum si prin puterea si curajul de a spune lucrurilor pe nume.

    Salut, Polonia !
  • -11 (17 voturi)    
    nu cred, Basescu si Igas spuneau ca intram!!!!!! (Joi, 22 septembrie 2011, 16:59)

    costica [anonim]

    "Ministrul Administraţiei şi Internelor, Traian Igaş, a declarat marţi 13 septembrie 2011 la Alba Iulia că România îndeplineşte toate condiţiile de aderare la spaţiul Schengen şi că are 99 la sută şanse să adere în 2011. "
    "Ministrul român de Externe Teodor Baconschi afirmă că România şi Bulgaria ar putea adera la toamnă la spaţiul Schengen şi că, în Berlin, Paris şi Bruxelles se fac eforturi pentru a se ajunge la un compromis. Potrivit şefului diplomaţiei române, aderarea la Schengen ar fi posibilă în condiţiile în care statele membre ar accepta un pachet de revizuire a normelor Schengen."
    "Premierul Emil Boc a declarat, miercuri, la reuniunea anuală a diplomației că se așteaptă ca în luna septembrie să fie asigurată aderarea României la spațiul Schengen, fiind sigur că țara a “îndeplinit condițiile tehnice pentru accederea în zonă”, relatează Mediafax

    Si cireasa de pe tortul prezidential, declaratia Presedintelui Basescu din 1 septembrie 2011 la Reuniunea anuala a diplomatiei romanesti.
    Presedintele Traian Basescu este convins ca Romania va adera la spatiul Schengen in acest an, in urma Consiliului JAI. Seful statului a precizat insa ca problema este cat de larga va fi aderarea.
    "Oricum, Romania va deveni stat membru Schengen in acest an. Problema este cat de larga va fi integrarea si acest lucru trebuie sa ne mobilizeze in a obtine in luna septembrie, la JAI, un calendar" spunea TB....

    Cum sa nu intre Romania anul asta in Schengen??!!!!!!!!!!!
    • +8 (10 voturi)    
      Hehe (Joi, 22 septembrie 2011, 17:22)

      HP [utilizator] i-a raspuns lui costica

      Vechea cireasa a postacilor anti-putere: "dar a zis Basescu ca nu intram in Criza", "a zis Basescu nu stiu ce".

      Ce conteaza ce a zis unul si altul ? E total irelevant, conteaza ce s-a intamplat. Evident, nu te poti astepta la o gandire libera din partea unora care isi traiesc viata dupa ce zice Basescu sau nu zice Boc.

      Cat despre intrarea in Schengen, nu are de a face nici Basescu nici Boc cu asta, conditiile au fost indeplinite dupa cum scrie la carte.

      E vina Olandei si Finlandei care pur si simplu incalca toate regulile UE prin anexarea a doua chestiuni neprevazute in clauzele tratatului Schengen.

      Iar pentru tine, mai costica, la alegerile viitoare voteaza-l pe Ponta ca "a zis" ca mareste pensiile si salariile putorilor de bugetari.
    • +5 (7 voturi)    
      costica, fa lampa mai mica (Joi, 22 septembrie 2011, 17:36)

      gigel de luxembourg [utilizator] i-a raspuns lui costica

      ce vina are ma basescu ca doua tari se opun, fara motive reale? toate celelalte tari sunt de acord cu intrarea in schengen, asta de ce nu vezi? e normal ce-a zis basescu, toate criteriile au fost indeplinite, conform documentelor, ar fi trebuit sa intram in schengen, dar uite ca s-au trezit olandezii ca nu vrea muschiu lor sa intram, care-i vina lui basescu aici? ca nu e mama omida sa prevada ca sunt si idioti?
      • -2 (2 voturi)    
        2 tari o spun, celelalte NU, dar gandesc la fel... (Joi, 22 septembrie 2011, 18:12)

        costica [anonim] i-a raspuns lui gigel de luxembourg

        "Se pare ca cererile de aderare ale Romaniei si Bulgariei la spatiul Schengen vor fi respinse. Olanda si Finlanda au anuntat oficial ca se opun oricarei aderari, chiar si partiale. „Olanda si Finlanda nu sunt in realitate singurele tari care se impotrivesc aderarii, ci sunt singurele care o spun public”, a marturisit un diplomat european, citat de Hotnews. "

        http://www.hotnews.ro/stiri-opinii-10195060-dincolo-scandalul-schengen-privire-rece-ajutorul-unui-profesor-englez.htm

        Articolul asta l-ai citit ?! Ia citeste-l si nu mai crede balmajelile lui Basescu si Igas si Boc despre povestea cu Schengen !!!
  • +3 (9 voturi)    
    Nokia ar trebui sa platesca acum .... (Joi, 22 septembrie 2011, 16:59)

    anonim [anonim]

    pentru toate avantajele de care a beneficiat cand si-a deschis o fabrica la noi in tara.
    Ne socotesc lumea a 3-a, atunci sa plece de aici, ce cauta aici ?
    De acum o sa ma uit pe produse. Tot ce e Olanda sau Finlanda OUT.
    Cand imi voi schimba telefonul sigur nu o sa fie unul NOKIA.
  • -5 (11 voturi)    
    :D (Joi, 22 septembrie 2011, 17:01)

    cristi [anonim]

    Pai si Romania ce a promis? Romania s-a tinut de cuvant?
    • +10 (12 voturi)    
      Da (Joi, 22 septembrie 2011, 17:11)

      HP [utilizator] i-a raspuns lui cristi

      Romania a promis ce trebuia promis si a facut-o cu brio si anume indeplinirea conditiilor tehnice, SINGURELE necesare pentru adeziunea la spatiul Schengen.
  • +14 (16 voturi)    
    1. Multumesc Polonia (Joi, 22 septembrie 2011, 17:06)

    zet [utilizator]

    2. Este atat de aiuritoare decizia olandei si finlandei, incat posibilitatile de a le da cu tifla sunt nenumarate.
    In primul rand sa demonstram ca avem noi incredere si sa desfiintam vama intre Bulgaria si Romania.
    In al doilea rand, sa desfiintam total controlul vamal spre zona Schengen. Asta cred ca i-ar stupefia pe cretinii olandezi: ei ne obliga sa pastram o autoritate care de fapt ii controleaza pe ei! Deci da, domnule, suntem pregatiti din punct de vedere tehnic, dati drumu la vami. Ei nu ne-au primit, deci vama ungureasca ramane, dar noi le dam peste nas, si dam drumu fara niciun control la oricine vrea sa iasa.
    In al treilea rand, si asta e foarte important, tot ce intra sa fie controlat la sange!!!! Pentru ca asta ar arata cat sunt de mocofani!!! Nu ne primiti in Schengen? Superb! Pai hai sa va controlam, daca asta va doriti. Ce iese nu controlam, ca indeplinim conditiile tehnice (am dat 2,4 miliarde pentru asta), dar ce intra.... la oase tata!
    Succes Base. Daca sunt porci, da-le moslek, cum zice ardeleanu'!
    • 0 (0 voturi)    
      Buna ideea cu granita intre RO su BG (Vineri, 23 septembrie 2011, 15:39)

      Cucu [anonim] i-a raspuns lui zet

      Dar aia cu granita cu ungurii nu merge. Adica noi lasam sa iasa tot, dar opresc ungurii si controleaza la sange. Si atunci n-am facut nimic, ca se va intinde coada pana in Romania. Dar aia cu granita cu Bulgaria ar fi extra !!!
  • +15 (17 voturi)    
    multumim! (Joi, 22 septembrie 2011, 17:06)

    cristi [anonim]

    Iata ca Polonia ne intinde o mana amanand decizia si negociind cu Olanda si Finlanda! De aici se vede ca trebuie stranse legaturile intre tarile UE din est, pentru a balansa pozitia Frantei si a Germaniei in mai toate deciziile in care membrii mai mici ai "familiei europene" sunt neglijati. Altfel dulaii n-o sa ne respecte! Halal familie!
  • 0 (0 voturi)    
    Polonia - bun simt si corectitudine (Vineri, 23 septembrie 2011, 13:01)

    acinigrev [anonim]

    Polonia prin reprezentantii sai au demonstrat ce este bunul simt si corectitudinea intr-o lume plina de rautati. Jos palaria!