Ungaria promite sa asigure reprezentare parlamentara pentru minoritatea romana

de V.M.     HotNews.ro
Miercuri, 15 iulie 2009, 8:57 Actualitate | Diasporă

Protocolul romano-maghiar privind minoritatile nationale, semnat marti seara, prevede luarea de masuri urgente de catre Ungaria pentru reprezentarea parlamentara a romanilor, dar partile nu au reusit sa cada de acord cu privire la reprezentarea maghiarilor in structurile descentralizate romane, transmite NewsIn.

Protocolul Comitetului de Specialitate romano-ungar de coordonare in problemele minoritatilor nationale semnat marti seara de secretarul de stat pentru afaceri strategice din MAE, Bogdan Aurescu, si de Ferenc Gemesi, secretar de stat pentru minoritati si politica nationala din cadrul Cancelariei premierului ungar, contine o serie de prevederi importante pentru romanii din Ungaria.

"Se prevede luarea de masuri de catre partea ungara pentru asigurarea reprezentarii parlamentare a minoritatii romane din Ungaria cat mai urgent posibil si adoptarea de masuri eficiente ca persoane care nu cunosc si care nu promoveaza limba romana si valorile culturale romanesti sa nu faca parte din structurile de reprezentare din Ungaria", a declarat secretarul de stat Bogdan Aurescu.

Pe de alta parte, in ciuda discutiilor constructive si deschise, cele doua parti nu au reusit sa se puna de acord asupra tuturor aspectelor. "Exista, desigur, si aspecte cu privire la care nu am cazut de acord, avand pozitii diferite in anumite chestiuni. De exemplu, in ceea ce priveste chestiunea institutiilor descentralizate si a participarii persoanelor care apartin minoritatilor maghiare in aceste institutii sau aspecte care tin de amplasarea placutelor bilingve la Universitatea Babes-Bolyai si in acele zone in care minoritatea maghiara se gaseste sub pragul de 20% prevazut de legea romana", a subliniat oficialul roman. 


Citeste mai multe despre   




















Material sustinut de BRD Groupe Société Générale

5 motive de cheltuit banii - electronice pentru casa. Idei de cadouri si rasfat

Decembrie este luna cadourilor si in toata nebunia asta trebuie sa mai cumperi si cate ceva pentru casa ta. Bine, sau poate vrei sa faci un cadou unor apropiati, asa ca de "casa noua". Motive de cheltuit bani se vor gasi mereu. Asadar, va propunem o lista de "motive" pentru cheltuit banii, mai ales ca acum e ocazia perfecta sa beneficiezi de ofertele de Craciun ale comerciantilor.

819 vizualizari

  • +1 (5 voturi)    
    Hopa ma ! (Miercuri, 15 iulie 2009, 9:25)

    HopaMitica [anonim]

    Adica nu am inteles ca-s mai greu de cap.
    Nu-s maghiarii prezenti in parlamentul Romaniei din '90 incoace (exceptind leapsa de acum) ?

    Adica Ungurii vor face 'marea dreptate' sa lase 2 romani in parlamentul lor in schimbul a ce ? reprezentare locala sau cum ?
    Pai cine e ma frate primar ori prin Consiliul Judetean prin judetele Tg Mures, Covasna ?
    Tata ?

    P.S. eu zic sa punem placute bilingve si in capitala ca si acolo traiesc cativa Maghiari.
    • +1 (3 voturi)    
      pai (Miercuri, 15 iulie 2009, 9:42)

      atreus [anonim] i-a raspuns lui HopaMitica

      pai si acum sunt reprezentati in parlamentul romaniei, ideea e ca nu mai sunt la guvernare... cand o sa fie un partid romanesc din ungaria la guvernare???
    • 0 (0 voturi)    
      nu stiai? (Miercuri, 15 iulie 2009, 10:00)

      dj [utilizator] i-a raspuns lui HopaMitica

      Nu, romanii nu sunt reprezentati in al lor parlament si chiar ma miram ca acum sunt de acord, apoi am vazut ce pretentii "minunate" au.
    • +2 (2 voturi)    
      esti un ignorant (Miercuri, 15 iulie 2009, 10:04)

      chachapoya [utilizator] i-a raspuns lui HopaMitica

      Tg Mures e oras si nu judet (judetul e Mures), iar primarul e roman.
    • +2 (2 voturi)    
      Esti un derutat / (Miercuri, 15 iulie 2009, 10:42)

      anoanoanonim [anonim] i-a raspuns lui HopaMitica

      Inainte de toate tre sa te lamuresc asupra unor fapte la care n-ai reusit sa-ti pui mintea.

      Ungurii sunt reprezentati in parlament deoarece au trecut de pragul electoral, adica is mai multi decat minimul necesar, pe cand in ungaria numarul romanilor este departea de-a ajunge acest prag. Motivele le stii sau daca nu, atunci te uiti adanc in tine si-ti dai seama de unul singur.

      Am vazut ca ai fost corectat in legatura cu Tg-Mures oras sau judet, si si in legatura cu nationalitatea primarului. Da bine frate ca ai vorbit degeaba, fara macar sa ai orice cunostinte. Adica educatie: 0.

      Numa' bine, sa cresti mare, si mai du-te si pe la scoala ....
  • -1 (1 vot)    
    DA (Miercuri, 15 iulie 2009, 10:27)

    sabo [utilizator]

    nu mai terminati cu placutele astea?
    este aberant.
    dar ungurii astia nu mai alta treaba?
    sincer, pe astia cine ii plateste?
    sau placutele astea..cine da bani pe ele.
  • +1 (1 vot)    
    lamuriri pt.sabo (Miercuri, 15 iulie 2009, 17:29)

    salamandra [anonim]

    legea monumentelor prevede ca toate monumentele istorice sa fie marcate obligatoriu cu un anumit tip de placute. deci, pt. respectarea legii, placutele trebuie oricum confectionate, problema mare este in ce limbi sa fie inscriptionate aceste placute, pe linga limba romana, si una sau mai multe lb.de circulatie internationala, dar neexcluzand si alte limbi. de aici mai departe totul e la latitudinea autoritatilor locale,care in multe cazuri nu tin cont de interesele locale, ci de cele politice. cazul mai sus discutat, este cazul municipiului cluj-napoca, in care primarul municipiul refuza vehement ,dar cu totul nefondat, inscriptionarea pe langa limbile romana ,franceza,engleza,inscriptionarea si in limba maghiara. ca o concluzie, problema placutelor se poate rezolva usor, numai vointa sa existe...din partea cui trebuie.
    • 0 (0 voturi)    
      de acord (Joi, 16 iulie 2009, 9:47)

      rumburak [anonim] i-a raspuns lui salamandra

      Salamandra are dreptate. In primul rind, sa nu uitaam ca la Cluj 20-30% din populatie sint maghiari. Ar fi un gest de buna vointa din partea autoritatilor sa fie de acord cu amplasarea si a unor placute in maghiara. In mod sigur la Cluj exista mai multi maghiari (localnici sau turisti) decit exista englezi si francezi. Cresterea tolerantei intre romani si maghiari nu poate sa fie realizata decit daca fiecare parte va renunta sa se incrinceneze in mecanisme de gindire negative si va incepe sa intinda mina inspre ceilalti. Mai apoi, sa nu uitam ca atit Universitatea cit si statuia lui Matei Corvin, si catedrala Sfintul Mihail, toate au fost construite de unguri in perioada in care Transilvania facea parte din Imperiul Austro-Ungar. Asa ca ar fi si un gest de recunoastere a istoriei.
      Inca ceva: la trecerea granitei din Romania spre Ungaria, exista panouri pe care scrie 'Bine ati venit!' in Romana. In schimb, nu exista inscriptia in maghiara cind vii dinspre Ungaria in Romania. Exista in schimb in Rusa...
      (In paranteza, sint romanca).