Cristian Diaconescu: Romanii atacati la Belfast vor sa se intoarca in tara

de D.G.     HotNews.ro
Duminică, 21 iunie 2009, 12:58 Actualitate | Diasporă

140 de romani din Irlanda de Nord -majoritatea de etnie roma - dintre care 40 sunt copii, vor sa se intoarca acasa, dupa incidentele rasiste a caror tinta au fost saptamana trecuta, a anuntat duminica, ministrul de externe Cristian Diaconescu, informeaza NewsIn.

Cristian Diaconescu a explicat ca ambasadorul Romaniei la Londra, Ion Jinga, i-a vizitat pe romani si ca acestia au primit sprijin, inclusiv financiar, din partea autoritatilor si populatiei din Belfast.

"Orice actiune xenofoba nu trebuie admisa", a spus ferm ministrul, care a atras atentia ca problemele de imagine ale romanilor devin probleme de siguranta personala, in conditiile in care criza economica exacerbeaza nervozitatea si tentatiile de a da vina pe altii pentru problemele interne.

Doi adolescenti retinuti sambata au fost pusi sub acuzare in legatura cu atacurile rasiste impotriva familiilor de romani din Belfast, scrie The Irish Independent. Cei doi adolescenti au fost pusi sub acuzare pentru comportament provocator.

In jur de 130 de tigani cu cetatenie romana din Belfast au fost nevoiti sa isi abandoneze casele marti noapte de teama atacurilor, dupa ce le-au fost sparte geamurile mai multor case. Ei au fost gazduiti de autoritati intr-un loc secret, dupa ce initial se refugiasera intr-o biserica.

Toti cei 130 de cetateni romani atacati la Belfast, cu exceptia a doua familii, sunt din judetul Bihor, potrivit Ambasadei Romaniei la Londra.


Citeste mai multe despre   




















Articol sustinut de BRD Groupe Société Générale

Atelier de idei. Cum te ajuta tehnologia sa-ti faci mai mult timp pentru tine si planurile tale

Munca multa, stres, ore peste program, termene limita, sedinte lungi. Uneori, asa arata ziua de lucru a multora dintre noi. Din acest motiv e foarte important sa investesti in lucruri care te pot ajuta sa iti folosesti mai bine timpul petrecut la birou. Sa lucrezi mai bine, mai usor si mai repede poate insemna mai mult timp pentru tine si pentru cei dragi. Iti propunem, asadar, cinci directii care te pot ajuta pe plan profesional si personal.

1219 vizualizari

  • +9 (9 voturi)    
    Cinste irlandezilor! (Duminică, 21 iunie 2009, 13:09)

    AlinN [anonim]

    Problema este cu doua taisuri. Este prezentata ca incident rasist, dar jegul tiganilor, disconfortul provocat in comunitate nu este prezentat ca atac rasial din partea tiganilor. Ar trebui si autoritatile noastre sa adopte o atitudine realist nerasista, sa accepte ca irlandezii nu au fost deranjati de ADN-ul tiganilor ci de faptul ca sunt hoti lenesi si murdari.
    • -5 (5 voturi)    
      jale (Duminică, 21 iunie 2009, 14:15)

      frodo buggins [anonim] i-a raspuns lui AlinN

      esti un imbecil. ti-ai pus tricoul cu svastica azi? si cizmele? bine. fugi repede la un mars anti-tigani. anti-evrei, anti-unguri. fuguta, fuguta...
      cretin patentat
      • +1 (3 voturi)    
        chiar ca jale (Duminică, 21 iunie 2009, 15:00)

        doru [anonim] i-a raspuns lui frodo buggins

        da' de 'zvastica' pe care si-o pun zi de zi tiganii imbacsind cartiere intregi cu schelalaituri maneliste si etalandu-si lanturile si ghiulurile ce zici ? cine nu accepta tiganizarea e rasist ? cultura nemuncii si banilor obtinuti prin hotie si jmenuri trebuie promovata cu orice pret ? cine nu o accepta trebuie injurat, acuzat de rasism, marginalizat ? ce-ar fi sa le spui asta si strainilor care refuza sa accepte convietuirea cu romanii tiganizati ?
      • 0 (2 voturi)    
        asta e nivelul vostru (Duminică, 21 iunie 2009, 15:07)

        han [anonim] i-a raspuns lui frodo buggins

        fugi repede la maneaua ta. asta e nivelul vostru. injuraturi, amenintari si manele. a, si copii casatoriti la 11 ani. ce sa spun, v-au obligat romanii sa va fortati copii sa se casatoreasca la pubertate.
    • +1 (1 vot)    
      pacat ca au de unde sa plece (Duminică, 21 iunie 2009, 17:01)

      Ion I [anonim] i-a raspuns lui AlinN

      Presupun ca daca li s-ar aplica pe plaiurile mioritice un tratament corespunzator i-ar mai linistii si nu ar mai ajunge sa o faca altii pentru noi

      oricum, imi pare rau pentru irlandezi si mi-e rusine pentru a nu stiu cata oara de ce fac tiganii

      http://www.hotnews.ro/stiri-diaspora-5847105-mesaje-rasiste-irlanda-nord-tigani-romani-sunteti-avertizati-membrii-c18-vin-bata-urs-incoltit.htm
  • +7 (7 voturi)    
    respect pentru irlandezi (Duminică, 21 iunie 2009, 13:12)

    miti [anonim]

    la aia nu merge sa schelalaie maneaua in tot cartieru si sa iasa persecutatii la cersit si furat. bravo, irlandezilor, sunteti un popor care merita respect.
  • +3 (3 voturi)    
    din presa britanica (Duminică, 21 iunie 2009, 13:12)

    gardianul [anonim]

    The Guardian:
    'Romanian gypsies beware beware. Loyalist C18 are coming to beat you like a baiting bear'

    http://www.guardian.co.uk/world/2009/jun/21/race-northern-ireland-romanian-gypsies

    Belfast Romanians in hiding as attacks continue

    http://www.guardian.co.uk/uk/2009/jun/18/belfast-romanians-moved-race-attacks
  • +7 (7 voturi)    
    asa da! (Duminică, 21 iunie 2009, 13:14)

    clujean [anonim]

    roman inseamna etnie, cetatean roman e altceva! tigani cu cetatenie romana e corect, nu romani! despre romanii tiganizati discutam altadata.
    • 0 (2 voturi)    
      savale (Duminică, 21 iunie 2009, 18:01)

      murok [anonim] i-a raspuns lui clujean

      Auzi ma incuiatule votant de funar si boc (cate 2-3 ori la rand), mai iesi din tara sa vezi lumea.Ca lumea nu e numa' piata avram iancu cu kitschul in culori abstracte.
      S-a nascut in romania e roman, daca iti place, daca nu.Mai bine i-ai ajuta tu si toti falsii nationalisti de pe forum.Nationalismul nu sta numai din racirea gurii degeaba.
      Dar tu nu ai de unde sa stii, te-au spalat pe creier funar si compania.
      • +1 (1 vot)    
        Ba are perfecta dreptate (Duminică, 21 iunie 2009, 20:05)

        Un roman anonim [anonim] i-a raspuns lui murok

        Locul nasterii iti da doar cetatenia si nu etnia. Asa pentru tine, ca sa nu te mai dai mare. Cat despre comentariul tau, mai bine votatant al lui Boc dacat votant al al lui Vanghelie. Si sa stii ca nu sunt din Cluj si am vazut mai multe locuri in strainatate decat iti poti inchipui tu.
        • 0 (2 voturi)    
          funariot (Duminică, 21 iunie 2009, 21:45)

          murok [anonim] i-a raspuns lui Un roman anonim

          Daca ai vazut WC-urile de pe autobahn, ca aduci in tara masini second hand, nu inseamna ca ai fost afara.
          Te duc in centrul Marsiliei , opresc trei "cetateni francezi de etnie araba", te pun fata in fata cu ei si tu sa le spui ca nu sunt francezi.
          Prima data iti arata "boletinu" dupa care te transeaza ca pe un porc.
          Auzi ma deontologule, dupa cum spuneam mai iesiti pe afara (nu numai la cumparaturi) sau citi carti, ziare din strainatate.
          Si intelegeti odata, strainii au o problema cu voi, romanii, nu numai cu tiganii.
          • 0 (0 voturi)    
            pt murok (Luni, 22 iunie 2009, 16:47)

            George [anonim] i-a raspuns lui murok

            gresesti prieten, occidentali au in special ceva impotriva bunului simt, nu a romanilor in general. Lucrez de 6 ani ca inginer in occident si nu am fost jignit de nimeni. Nu are importanta prea mare daca sunt tigani sau nu, important e sa isi vada de treaba, sa nu fure sau sa cerseasca etc. Din cati romani sau tigani romani am vazut in afara Romaniei cca 805 erau plecati dupa combinatii nu dupa munca cinstita. nu contest insa ca tiganii strica cel mai mut imaginea si asa proasta a Romaniei...sa nu uitam ca tiganii nu sunt romani, au fost impinsi de nazisti catre est si ne-am pricopsit cu ei, noi nu am avut puterea sa ii dam afara... acum se intorc inapoi in tarile de unde au fost izgoniti acum 60 de ani. din partea mea...sa plece toti...
  • +6 (8 voturi)    
    SUNT TIGANI! NU ROMANI! (Duminică, 21 iunie 2009, 13:20)

    N [anonim]

    AU UMPLUT EUROPA! SE NUMESC TIGANI DE SUTE DE ANI ACUM LE SPUNEM RROMI CA SA SEMENE A ROMAN.... NU EI SUNT ROMANII DIN ROMANIA! NE FAC DE RAS SI NOI ROMANII ACCEPTAM SA NE REPREZINTE! AR TREBUI MENTIONAT CETATENI ROMANI DE ETNIE TIGANEASCA! SA STIE TOATA EUROPA GYPSY NU ROMAN! CERSETORI SI HOTI, MANELISTI ASCULTAND MANELE PE STRADA... E NORMAL SA ISI APERE TARA DE TIGANII NOSTRI PUSI PE MUNCA! CINSTE LOR CA LE FAC ASA CEVA SI II TRIMIT ACASA LA EI ...
  • +3 (5 voturi)    
    SI NU IN ULTIMU RAND (Duminică, 21 iunie 2009, 13:22)

    N [anonim]

    CINSTE CELOR CE AU SCRIS ARTICOLUL! AU NUMIT CORECT TIGANI! SA SPERAM CA ADEVARUL E REFLECTAT SI IN PRESA INTERNATIONALA .
    CU RESPECT PT HOT NEWS
  • +4 (4 voturi)    
    Mai bine ar emigra in America ! Noi suntem satui! (Duminică, 21 iunie 2009, 13:23)

    Mitica [anonim]

    Mai bine ar emigra in America ! Noi suntem satui de infractori de orice culoare a pielii.

    Asa cum au stiut sa emigreze in Irlanda de Nord, unde trebuie ca i-au deranjat destul pe localnici ca sa se ajunga la astfel de manifestari violente, sa invete acum cum pot sa emigreze un pic mai departe ... de exemplu in America.

    Trebuie sa stopam cheltuielile din bani publici pentru eventuala repatriere a unor bande de hoti, cersetori si prostituate care s-au aciuiat prin intreaga lume si care acum au pretentia sa revina in Romania.

    Ar trebui exclusa repartierea infractorilor. Sa-si ispaseasca pedepsele in tara unde au furat, cersitit sau au comis alte rele.
  • +4 (4 voturi)    
    SA NU-I MAI PRIMIM PE COCALARI INAPOI !! (Duminică, 21 iunie 2009, 13:39)

    gabi [anonim]

    Aceasta natiune de tigani trebuie sa fie pusa intr-un lagar ca cel de la Guatanamo.
    Ar trb si la noi sa fie o miscare de punere la punct a acestor imputiti, lenesi si borfasi de cocalari !!
    BRAVO IRLANDEZILOR !!!
  • +3 (3 voturi)    
    Nu, Nu (Duminică, 21 iunie 2009, 14:13)

    VDN [anonim]

    Sa nu se intoarca!
  • +3 (3 voturi)    
    de ce oare ? (Duminică, 21 iunie 2009, 15:20)

    stef [anonim]

    cine are tupeul de a le solicita tiganilor sa se civilizeze e rasist. cine isi permite sa nu aprobe politica de tiganizare fortata din Romania e rasist.
    poate protectorii tiganilor ar trebui sa ne spuna ce vad atat de bun la cultura tiganeasca incat vor neaparat sa ne oblige s-o adoptam. de ce romanii trebuie transformati neaparat in cocalari manelisti ?
    si de ce refuzul unor popoare (italienii, irlandezii) de a accepta tiganizarea e e considerat rasism ?
  • 0 (2 voturi)    
    Sa nu-i primeasca pe cioroi !!! (Duminică, 21 iunie 2009, 17:01)

    Rasistudeserviciu [anonim]

    Daca tot au plecat din tara, n-au decat sa ramana acolo.
    Din partea mea, irladezii n-au decat sa-i innece in largul marii.
  • -1 (1 vot)    
    Rusine irlandezilor (Duminică, 21 iunie 2009, 17:07)

    FLORIN [anonim]

    Ca ne trimit pe cap asa specimene. In loc sa investeasca in educatia lor isi bat joc de ei si ni-i trimit pe cap.
  • +1 (1 vot)    
    Roman = cotarla puricoasa (Duminică, 21 iunie 2009, 17:10)

    buli [anonim]

    Las fratilor ca se intorc in romania unde o sa o duca boiereste, ca romanu isi baga coada intre picioare si rabda pana il ia naiba, ca asa merita cotarlele. Pleaca capul, da-i una peste urechi, mama lui de roman jigarit. Bravo irlandezilor, poate mai invata romanii ceva de la ei. Desi nu prea cred....Deci ori nu te mai plangi romane, ori cel mai bine.... EMIGRAREA !!!!! Cat mai departe de tara asta plina de hoti , de la tiganii din guvern la aia din corturi. Lasatii pe politicieni singuri in tara asta, sa plateasca singuri inapoi cele 20 de miliarde.
  • -1 (1 vot)    
    toleranta (Duminică, 21 iunie 2009, 17:45)

    gepeto [anonim]

    Acest lucru dovedeste inca odata toleranta romanilor. Tiganii, ca popor fara tara s-au raspandit in toata lumea. In trecut cand nu se inventase democratia, in majoritata tarilor europene au fost exterminati, fapt demonstrat de numarul redus de tigani in alte tari. La noi, datorita spiritului tolerant si-au facut culcus. In zilele cu democratie toate tarile vestice s-au repezit sa ne dea sfaturi cum sa ne comportam cu tiganii. Cand tiganii s-au dus pe la dansii, se ascund in spatele rasistilor, care aplica metode din evul mediu. Halal demcratie!!
  • -1 (1 vot)    
    de ce nu le spuneti tigani? (Duminică, 21 iunie 2009, 19:33)

    kalu [anonim]

    cum adica romani de origine roma, adica tigani nu? Cum si-au permis tiganii sa ocupe o biserica, credeau ca irlandezii sunt la fel de prosti ca noi ca te jefuiesc tiganii in tramvai si nu sare nimeni? Asa le trebuie, tiganii nu stiu decat de frica, de bataie precum se vede. Poate este o solutie buna.
  • +1 (1 vot)    
    Tiganii trebuie sa se schimbe ca sa aiba un viitor (Duminică, 21 iunie 2009, 19:40)

    dan velicu [anonim]

    Etnia tiganeasca este o plaga pentru UE. Cei mai multi tigani nu vor sa se adapteze lumii moderne si traiesc in continuare in spiritul lor de nomazi din Evul mediu. Nu vor sa se comporte civilizat, nu vor sa munceasca, nu vor sa invete, nu vor sa se spele. Nu se supun legilor, ci numai traditiilor nomade. Au tot felul de "regi" si "imparati", staboruri si krasnitori si dispretuiesc regulile de trai civilizat in societate. Mentalitatea lor este complet anacronica si cat timp nu o sa renunte la ea, o sa-i urasca cu patima restul lumii. Nu chiar toti tiganii sunt asa, mai exista si exceptii, dar cu o floare nu se face primavara.
    Si mai rau este ca sunt si multi romani destul de asemanatori cu tiganii, dovada a faptului ca spre deosebire de irlandezi, noi suntem un neam fara coloana vertebrala si imitam repede ce e mai rau si mai prost la altii.