Romanul "Capesius, farmacistul de la Auschwitz" de Dieter Schlesak, tradus la Polirom

de R.P.     HotNews.ro
Marţi, 8 septembrie 2009, 19:13 Actualitate | Cultură

"Capesius, farmacistul de la Auschwitz"
Foto: Polirom
"Il cunosteam inca din copilarie pe Dr. Victor Capesius, farmacistul de la Auschwitz, criminalul in serie, care, pana la sfarsitul vietii, s-a considerat nevinovat". Marturia ii apartine lui Dieter Schlesak, unul dintre cei mai reputati poeti si prozatori germani ai momentului, care si-a lansat la Polirom romanul tradus din germana "Capesius, farmacistul de la Auschwitz".

Nascut in Romania si stabilit din 1969 in Germania, Dieter Schlesak a primit numeroase premii literare, pentru ca in 2001 sa i se decerneze premiul Fundatiei Schiller pentru intreaga opera. Cu romanul "Capesius, farmacistul de la Auschwitz", Schlesak incheie o munca de 30 de ani. "M-am documentat si am scris 30 de ani la acest roman: mii de documente, 88.000 de pagini ale procesului Auschwitz-ului, depozitiile martorilor oculari", povesteste autorul.

"In farmacia sa «Zur Krone» din Sighisoara, imi daruia bomboane de menta, era prieten cu parintii mei si ar fi putut sa-mi fie tata. La Auschwitz, el avea pe mana gazul, Cyclon B, si a gazat el insusi multi oameni. Dupa ce ma intalneam cu el, imi tremurau mainile si mi le spalam", continua Dieter Schlesak, intr-o prezentare a romanului lansat cu succes la New York, in Spania si Olanda.


Citeste mai multe despre   
























Material sustinut de Superbrands

Help Net, 19 ani de excelenta pe piata farma

Help Net Farma opereaza una dintre cele mai importante retele de farmacii din Romania si face parte alaturi de Green Net - importatorul si distribuitorul de suplimenti nutritivi si dezvoltatorul lantului exclusivist Beautik Haute Perfumerie, din grupul Farmexim, primul importator si distribuitor de produse farmaceutice din Romania.

2233 vizualizari

  • 0 (6 voturi)    
    urmeaza" Margot,ingrijitoarea de la Auschwitz" (Marţi, 8 septembrie 2009, 20:58)

    Eneas [anonim]

    si este in pregatire romanul"Pierre , picolo-ul de la Auschwitz " astfel trilogia este completa !dupa care in functie de succesul lui "Harry Poter, gazat la Auschwitz" care se va tipari anul viitor vor urma romanul "Butch Casidy n-are nimeni la Auschwitz"editie princeps!
    • 0 (2 voturi)    
      .... (Marţi, 8 septembrie 2009, 21:44)

      pamfletaru [utilizator] i-a raspuns lui Eneas

      Taci din gura! Vrei sa zica careva ca esti antisemit?!
      • 0 (2 voturi)    
        chiar daca ma declar filosemit? (Marţi, 8 septembrie 2009, 22:00)

        Eneas [anonim] i-a raspuns lui pamfletaru

        dar prea fac unii bani dezgropand mortii !putina decenta pentru cei care au murit in lagare ,sa ajunga un neispravit de neamt sa ii caineze...daca nu castigau razboiul rusii ,acum nemtalaul lansa romanul "Adolf , piramidalul de la Berlin "!tot cu o documentare beton:30 de ani ,100.000 de pagini de documente ,arhiva KGB ,etc
      • 0 (2 voturi)    
        nu (Marţi, 8 septembrie 2009, 22:22)

        MirceaA [utilizator] i-a raspuns lui pamfletaru

        nu sunt nici eu antisemit, dar sunt satul. Gata. Au trecut aproape 70 de ani. Cat mai batem apa-n piua? Inca 1000? Te pomenesti ca astia vor sa puna bazele unei noi religii.
  • -1 (3 voturi)    
    Intrebare (Marţi, 8 septembrie 2009, 23:26)

    Orpheus [utilizator]

    Nu pot sa nu ma intreb daca cei care spun ca au trecut 70 de ani ar spune acelasi lucru in urmatoarea ipoteza: hai sa spunem ca ar fi fost omorati 6 milioane de romani.

    Si in acest caz ar trebui sa uitam si sa nu aducem vorba de asta? Chiar daca, statistic vorbind, in fiecare familie de romani ar fi cineva omorat din cauza nationalitatii sale?

    Pentru evrei, Holocaustul este intr-adevar istorie. O istorie moderna si inca vie. Acea istorie pe care unii (refuz sa ii calific) ar prefera sa o ignore.
    • 0 (0 voturi)    
      viata merge inainte (Miercuri, 9 septembrie 2009, 0:35)

      MirceaA [utilizator] i-a raspuns lui Orpheus

      unii isi pierd copiii, altii isi pierd parintii, dar nimeni nu aduce asta pe tapet zeci de ani la rand. Ce-a fost a fost, marea majoritate a vinovatilor a fost pedepsita cu moartea, gata. Daca ar fi un popor oprimat si nedreptatit si acum, as fi de acord cu toate aceste semnale, dar nu e cazul. Din contra, metodele lor actuale seamana foarte mult cu cele ale nazistilor.
  • 0 (2 voturi)    
    Shoah business (Marţi, 8 septembrie 2009, 23:28)

    tropicalstorm [anonim]

    A zis sa scoata si el un ban din Shoah business. Neavind fapte si dovezi, a scris un roman. Cam asta “se stie” si cam astea sint “dovezile” despre Holocaust: romane si filme. A, si sa nu uit: legi care iti interzic (in unele tari) sa pui macar in discutie Holocaustul.

    De ce n-o fi avind nevoie teorema lui Pitagora de o lege care sa o apere?
  • 0 (0 voturi)    
    a-ti da cu parerea (Miercuri, 9 septembrie 2009, 10:00)

    ss [anonim]

    shoah business, sunt sigur ca nici nu ai citit cartea. faptele si dovezile sunt chiar in carte. nu este un roman fictiv. sunt marturii ale martorilor. inainte sa iti dai cu parerea citeste cartea.