Decizie soc: Sportul Studentesc va juca in B

de I.B.     HotNews.ro
Vineri, 21 iulie 2006, 0:00


Echipa care s-a batut pana in finalul campionatului pentru titlul de campioana, Sportul Studentesc, nu a primit licenta pentru divizia A si in consecinta va juca de la anul in divizia B, a decis Comisia de Apel a Sistemului national de licentiere vineri seara. Motivul: clubul are datorii de peste 12 miliarde de lei vechi la bugetul de stat.

Jiul Petrosani a reusit pe ultima suta de metri sa primeasca licenta pentru a activa si in sezonul urmator in divizia A.

Locul Sportului Studentesc va fi luat de catre Pandurii targu Jiu, echipa care a retrogradat in divizia B in urma sezonului trecut.


















58 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    Cred ca este corect :) (Vineri, 21 iulie 2006, 22:16)

    ElluTSsZu? [anonim]

    Cred ca este corect cea ce au facut ... la atatea miliarde , datori si alte cred ca au luat cea mai buna decizie ... oricum nu-mi placea cum juca sportul studentesc :))) In B cu ei !
  • 0 (0 voturi)    
    fara replica (Vineri, 21 iulie 2006, 22:22)

    margaritescu [anonim]

    ce prostie! le era teama de sportul? pt ca au jucat corect pina in ultimele 2 etape? pt ca nu vor sa vanda jucatorii la preturi de nimic? oare sportul studentesc e 'buba' fotbalului romanesc? sa fim seriosi....
  • 0 (0 voturi)    
    divizia b (Vineri, 21 iulie 2006, 23:05)

    florin [anonim]

    La ce stadioane, tereneuri impracticabile si datorii la bugetul de stat, cred ca jumatate din echipele actuale din divizia A n-ar trebui sa primeasca licenta! Oricum, sincer vorbind, nu cred ca se va merge pana la capat...
  • 0 (0 voturi)    
    reguli... pe alese (Vineri, 21 iulie 2006, 23:26)

    suporter de performanta [anonim]

    Obiectiv privind lucrurile este normal sa se respecte regulile care fac posibil jocul. Dar ma intreb: judecata este impartita la fel pentru toti? Cand esti mic (financiar vorbind) toate regulile sunt batute in cuie. Cand esti mare nu ai reguli. Asta e Romania de astazi :(. O nota proasta echipei manageriale de la Sportul, ar fi un gest de responsabilitate sa demisioneze, nu au facut tot posibilul sa depaseasca situatia! Pacat de aceasta echipa minunata! Le-a dat o palma serioasa marilor din fotbalul romanesc, cand a aratat ca profesionalismul acestor pustani inimosi este mult mai valoros decat bugetele impresionante si fitzele celor care impun reguli, oameni, scoruri, campioane! Sportul - o echipa minunata! Pacat ca patronii nu pot sa le ofere macar 1% din ceea ce le-au oferit jucatorii. Urmeaza un campionat mai usor pentru unii, care nu isi vor vedea irositi milioanele de euro puse in joc! Un campionat care probabil nu ne va mai da adrenalina care sa ne trezeasca si sa ne dea speranta. Fortza Sportul... inca puteti arata cine sunteti! Am avut o mare iubire in fotbal U Craiova, cand era maxima. Actuala nu imi mai aduce aminte de baietii de atunci, in schimb Sportul da. :D Va tin pumnii baieti!
  • 0 (0 voturi)    
    Nedreptate (Vineri, 21 iulie 2006, 23:40)

    PAUL [anonim]

    este nedrept. pur si simplu. sunt suporter infocat al stelei dar acest lucru mi se pare injust .
    o tampenie ! pandurii,urzicenii si vasluiul nu au ce cauta in liga 1.
    Noi la Ploiesti am reusit marea performanta sa distrugem 2 echipe si sa ramanem cu ambele in B . Dar cred ca Ploiestiul merita o echipa in liga 1 .
    Pacat pentru studenti ! Bafta multa baieti !
  • 0 (0 voturi)    
    Nu e corect (Vineri, 21 iulie 2006, 23:51)

    Andrei Doru [anonim]

    Daca asa stau lucrurile cu Sportul, nu stiu dupa ce criterii a fost judecat Jiul acordandu-i-se licenta! In urma unui control efectuat la acest club s-a stabilit ca acestia au datorii de aprox. 19 mld lei vechi la stopajul la sursa aferente salariilor acordate in ultimii ani. Alin Simota, acest potentat al Vaii Jiului are dosar penal pentru aceasta fapta folosindu-se in mod nejustificat de acesti bani retinuti de la salariati! Are Jiul achitate datoriile la buget?
  • 0 (0 voturi)    
    corect? (Vineri, 21 iulie 2006, 23:51)

    lucian [anonim]

    vreti sa spuneti ca sportul este singurul club cu datorii la stat?
    glumiti nu? probabil ca asta era singura metoda prin care li se putea distruge lotul, adica sa fie vanduti pe nimic
  • 0 (0 voturi)    
    Este foarte corect ! (Sâmbătă, 22 iulie 2006, 8:40)

    Ed [anonim]

    patronu de la Sportu nu a vrut ca sa vanda un jucator, doi.. peacolo ca sa isi plateasca datoriile !!
    cand a vrut sa cumpere Steaua si Dinamo au bagat niste preturi de 3 mil $... si normal ca nu au mai vrut.
    Nu cred ca nu e nicio conspiratie... nimic... patronu Sportului a gresit si acu tre sa plateasca!!! SINCER sa fim NU MERITA NICI IN B!! ARE DATORII ... SA NU MAI JOACE PANA CAND NU PLATESTE !!
  • 0 (0 voturi)    
    Foarte bine (Sâmbătă, 22 iulie 2006, 9:36)

    catalin [anonim]

    Cei care nu-si apara corect sansele in fata Stelei duca-se ....... in C. S-a dus Bacau era normal sa pice si Sportu ..............
  • 0 (0 voturi)    
    MAFIA (Duminică, 23 iulie 2006, 17:54)

    ADI [anonim]

    MAFIA SANDEILOR, MITICILOR SI ACUM A PRUNEILOR SI LUPISORILOR-----DAR SI SIMAN A AVUT NISTE IESIRI ANU TRECUT CAND S-A VAZUT HOPA SUS-----SI SPORTUL A JUCAT CIUDATEL IN ANUMITE MOMENTE
  • 0 (0 voturi)    
    Merita Sportu in B (Duminică, 23 iulie 2006, 18:08)

    FaN Pandurii [anonim]

    Sportul Stundentesc merita retrogradarea in Liga a-2-a pt ca sant niste inculti si de aia au datorii mari la stat au retrogradat echipe si mai mari ca Juventus ,Ac Fiorentina si Lazio .Asa ca Sportul merita Retrogradarea in Liga 2. Ultras Pandurii !!!
  • 0 (0 voturi)    
    Ce prostie (Duminică, 23 iulie 2006, 23:06)

    joe [anonim]

    Ce prostie s-au agatat si ei de o echipa care a fost cea mai corecta caci nu se putea sa se ia de Steaua sau Rapid si chiar Dinamo asa este cel mai mic plateste RUSINE Asta nu inseamna caci restul nu au datorii poate mai mari decit Sportul si cred caci se stia demult de acest trucaj de aceia a plecat Multescu si acum cei mari vor lua pe cine vor si cu cit vor .
    RUSINE deci inca o data Romanii au dat o palma la C...... ca mai mereu asta este R... nu poti sal schimbi si apoi ne intrebam ce au altii cu noi.Paiiiiiiiiiiii
  • 0 (0 voturi)    
    Poate ca da,poate ca nu... (Marţi, 25 iulie 2006, 18:46)

    Adda G. [anonim]

    Pe de o parte e bine ca s-a luat decizia asta pt k oamenii din fotbalul autohton sa realizeze ca regulile nu sunt intotdeauna facute doar pt a fi incalcate si ca pe langa beneficii au si obligatii.Pe de alta parte insa ar trebui sa se ia masuri impotriva tuturor echipelor care nu sunt in legalitate(si nu sunt tocmai putine).Daca cineva ar vrea sa faca cu adevarat dreptate ar trebui probabil sa retogradeze toata Divizia A.Pacat... Sportul a jucat chiar bine sezonul trecut si merita mai mult.Si dupa toate astea ne mai intrebam de ce echipele noastre de Divizia A nu joaca la fel cu cele din alte tari(nu dau nume).
  • 0 (0 voturi)    
    e corect (Miercuri, 26 iulie 2006, 15:06)

    razvan [anonim]

    da e corect pentru ca pandurii a platit licenta iar sportul nu.cred ca sportul ca evolua in B.HAI PANDURII
  • 0 (0 voturi)    
    Lasati sportul sa fie curat!!! (Joi, 27 iulie 2006, 13:28)

    anonim tg.jiu [anonim]

    rusine management-ului aplicat in sportul romanesc!rusine celor ce strica imaginea sportului ..in general cu astfel de practici!rusine ..SIMAN!pacat de aceea echipa minunata..care..anu trecut le-au creeat palpitatii celor ce se credeau tari daca au bani .poate din acest motiv ..SPORTUL a ajuns in B?!...o echipa frumoasa!succes Pandurii...dar nu prea meritati in A!ar fi frumos sa creati anul acesta o echipa ca a Sportului de anu trecut ...dar ..e greu!!cine are datorii..sa le plateasca,dar sa fie valabil pentru toate echipele din A,sa nu conteze numele.