Cartile de identitate romanesti creeaza probleme la vamile UE

de     HotNews.ro
Luni, 15 ianuarie 2007, 0:00


M-am inapoiat duminica seara dintr-un sejur de doua saptamani in cateva tari occidentale. La trecerea prin vami pe baza cartii de identitate romanesti, am constatat ca functionarii sunt derutati de lipsa unei rubrici distincte cu data nasterii pe cardul de identitate. Le-am aratat in CNP cele sase cifre care reprezinta codul zilei, lunii si anului nasterii insa nu pareau convinsi ca e tocmai OK.

Sa nu ne miram daca Ministerul de Interne va cere alte milioane de euro pentru reproiectarea acestor carduri dupa normele valabile in tarile UE, doar pentru ca un destept le-a facut dupa "specific romanesc" acu' zece ani.
Cristian T.















63 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    subiect (Luni, 15 ianuarie 2007, 11:15)

    Pruteanu [anonim]

    eu creezi
    tu creezi
    el creeaza
    ...
  • 0 (0 voturi)    
    La intrarea in Franta (Luni, 15 ianuarie 2007, 13:04)

    Kal-El [anonim]

    La intrarea in Franta pe aeroport la Paris pe 7 ianuarie mie vamesul nici nu a vrut sa-mi primeasca cartea de identitate mi-a zis 'Ce e asta, pasaportul va rog'. M-a lasat totusi sa trec pe culoarul UE. Nu stiu intre timp daca s-a mai schimbat situatia. Oricum e cert ca lipsa datei de nastere si a semnaturii e un mare defect in conceptia buletinelor.
  • 0 (0 voturi)    
    Pentru Ge. Pruteanu (Luni, 15 ianuarie 2007, 14:22)

    liana [anonim]

    Eu creez
  • 0 (0 voturi)    
    un format mai potrivit poate (Luni, 15 ianuarie 2007, 19:06)

    hchickers [anonim]

    Actualul card de identitate are un format care nu incape in multe portofele, poate ar putea fi facut mai mic, la dimensiunea unei carti de credit. Ca idee, daca vrem sa micsoram "grosimea" portmoneelor si sa se salveze niste bani (confectionarea unui card nu a 2), sa se puna impreuna cartea de identitate cu carnetul de conducere.
  • 0 (0 voturi)    
    trebuie si pasaportul (Luni, 15 ianuarie 2007, 20:46)

    matei [anonim]

    am iesit din Romania prin curtici acum 1 saptamana si atat vamesii romani cat si cei unguri au cerut PASAPOARTELE,. unul dintre insii din compartiment a aratat buletinul, iar vamesul a cerut pasaportul deci...cale lunga pana la adevarata integrare
  • 0 (0 voturi)    
    dar la intrare? (Luni, 15 ianuarie 2007, 22:37)

    Mucles [anonim]

    am inteles ca la iesire chiar si romanii au cerut pasapoarte, dar a incercat cineva sa intre in tara numai cu CI? cum a fost?
  • 0 (0 voturi)    
    CI vs Pasaport (Luni, 15 ianuarie 2007, 23:57)

    MoLoZ [anonim]

    Hai ca exageram! Marele nostru castig este ca putem circula liber. Da' noi acu' trebuie sa ne plangem de ceva, ca asa e regula pe la noi. Oare e chiar asa greu sa iei Pasaportul la tine, avand in vedere ca suntem chiar noi insine convinsi ca actele de identitate romanesti (C.I.) sunt prost facute!?

    Toate astea din cauza desteptilor din mass-media, care au subliniat ca vom calatori cu buletinul in loc sa zica ca vom calatori fara viza si ca asigurarile medicale din Romania sunt valabile si in tarile UE.

    Dar vad ca goana dupa senzational isi atinge publicul tinta cu precizie. Felicitari! O treaba de kko, dar facuta bine!
  • 0 (0 voturi)    
    Cartile de identitate......UE...si afacerea lor!! (Marţi, 16 ianuarie 2007, 7:48)

    barbu [anonim]

    Pentru detalii complete sugerez o discutie de fond la SNIEP/IGPR,Directia pentru evidenta informatizata a persoanei si veti afla cum Dna TIBACU/fost coordonator de program, a ajuns General de Politie, si multe alte detalii de un interes NATIONAL.Intrebati de ex."cine detine baza de date//care partener extern??!!// cu evidenta populatiei Romaniei??"....si care sunt implicatiile nefaste ..................!! Cat a costat??!!! sistemul?????
  • 0 (0 voturi)    
    Cartile de identitate......UE...si afacerea lor!! (Marţi, 16 ianuarie 2007, 7:56)

    barbu [anonim]

    Pentru detalii complete sugerez o discutie de fond la SNIEP/IGPR,Directia pentru evidenta informatizata a persoanei si veti afla cum Dna TIBACU/fost coordonator de program, a ajuns General de Politie, si multe alte detalii de un interes NATIONAL.Intrebati de ex."cine detine baza de date//care partener extern??!!// cu evidenta populatiei Romaniei??"....si care sunt implicatiile nefaste ..................!! Cat a costat??!!! sistemul????? Si-au luat banii generalii si onorurile iar NOI vom plati!!!!!!!!! In curand alte CI,alte pasapoarte,DEZONOARE la frontiere. Identitatea persoanei trebuie sa fie secreta si declinata numai in situatii bine argumentate altfel veti cauta conturile,economiile, lucrurile din casa la bandele de hoti, la firmele de telefonie mobila, de asigurari s.a.m.d..........Sa nu va mai mire NIMIC!!!!!
  • 0 (0 voturi)    
    am trecut cu CI (Marţi, 16 ianuarie 2007, 13:55)

    Razvan [anonim]

    Am trecut cu Ci din Ro in Hu (pe 02.01), din HU in A (pe 06.01) si invers (pe 07.01). Din opt echipe de control, doar una (cea maghiara, la iesirea spre A) mi-a cerut pasaportul.
  • 0 (0 voturi)    
    Cartile de identitate romanesti (Marţi, 16 ianuarie 2007, 20:25)

    Alex Moucha [anonim]

    Sunt prost facute. Se pot copia usor daca ai o imprimanta de calitate si o masina de laminat. Lipsa semnaturii si a unui cod standard european sunt motive foarte intemeiate pentru refuzul de a fi folosite extern ca act de identitate. Eu unul am avut probleme la banca cu CNP-ul (aici in Cehia). Mi-au spus ca conform CNP sunt nascut in 1807 deci nu imi pot face credit pt ca sunt mort de peste un secol. Am explicat ca e alt format, etc.

    Asadar simplu: luati pasaportul, ca doar nu e greu !