Voiculescu scoate si el un biletel din maneca si-l acuza pe Basescu

de C.N.A.     HotNews.ro
Joi, 18 ianuarie 2007, 0:00





Documente:
Adriana Saftoiu despre acuzele lui Dan Voiculescu
(18.01.2007) MP3

Presedintele PC, Dan Voiculescu, a lansat un nou scandal. Joi dupa-amiaza, intr-o conferinta de presa, Voiculescu l-a acuzat pe Traian Basescu ca i-ar fi trimis fostului ministru al Economiei, Codrut Seres, o scrisoare prin care ii cerea sa intervina in favoarea unor grupuri de interese din jurul societatii Alro Slatina.

Memoriu de la Alro, cu rezolutie pentru Seres

"Il acuz public de trafic de influenta. Avem un document, o rezolutie semnata Traian Basescu prin care ii solicita fostului ministru Seres sa intervina in favoarea unor grupuri de interese. Acesta este moralul Traian Basescu, omul drept, cinstit, care vede peste tot interese numai in ograda sa, nu", a declarat Voiculescu intr-o conferinta de presa.

Voiculescu a prezentat si un document care ar dovedi interventia lui Basescu. Este un memoriu al companiei Marco - care detine Alro Slatina, prin care se cere rezolvarea a doua cerinte. Pe acest memoriu, Basescu a scris de mana:
"Rog analizati scrisoarea si dispuneti masuri in conformitate cu interesele Guvernului si, daca este posibil, si cu interesele economiei nationale", ar fi scris seful statului, conform lui Voiculescu.

"E vorba de o firma onorabila, mare producator mondial de aluminiu, care acum cativa ani a cumparat firma Alro Slatina", a explicat liderul conservator.

Potrivit lui Voiculescu, documentul, care nu a fost pus la dispozitia presei, ar fi datat 17.04.2006, "cand Alro voia energie ieftina".

Cotroceniul dezminte

Conform Adrianei Saftoiu, purtatorul de cuvant al Administratiei Prezidentiale, este vorba despre "un memoriu al firmei respective care propunea cateva solutii in domeniu, iar presedintele nu a facut altceva decat sa puna o rezolutie prin care ii cerea ministrului Seres sa analizeze documentul - dupa cum ati vazut, in conformitate cu interesele Guvernului".

"Nu se sustine in nici un fel acuzatia de trafic de influenta. Este o procedura uzuala", a mai spus Adriana Saftoiu, dezmintind astfel acuzele aduse de Dan Voiculescu.

Voiculescu crede ca actul "intruneste conditii penale"

Intrebat de ce nu a prezentat pana acum acesta hartie, Voiculescu a explicat: "Daca Basescu nu considera act de normalitate biletul lui Tariceanu, atunci si acest act intruneste conditiile penale. Sa judecam pe toti cu aceeasi unitate de masura".

Liderul conservator i-a cerut sefului statului sa explice romanilor de ce a intervenit in favoarea anumitor grupuri de interese si l-a acuzat de minciuna si fatarnicie.

"Daca acesta criza nu ar fi izbucnit, probabil ca Traian Basescu ar fi reusit sa-si pastreze masca. Jos masca, domnule Basescu!", a adaugat Dan Voiculescu.

PC nu stie daca sustine demersul PSD

PC nu a hotarat daca sustine demersul PSD de declansare a procedurii de suspendare a presedintelui.



















331 vizualizari

  • +1 (1 vot)    
    Hotul striga hotul sau eu stiu ce inseamna moralitate (Joi, 18 ianuarie 2007, 17:43)

    Dan [anonim]

    Desigur ca un securist dovedid ca Voiculescu trebuia sa apara pe sticla ca doar n-are un imperiu media ca sa nu-l foloseasca... E o adevarata non-stire... dar ce sa mai zicem... la cate se intampla in Romania...
  • 0 (0 voturi)    
    FACATURA (Joi, 18 ianuarie 2007, 17:47)

    conu [anonim]

    Se va dovedi ca e oalarma falsa pentru a incinge spiritele deja inflacarate!

    Mai bine si-ar vedea de dosarele grele ce-i asteapta! Seres & company.
  • 0 (0 voturi)    
    LOL (Joi, 18 ianuarie 2007, 17:48)

    Iulian [anonim]

    LOL LOL
  • 0 (0 voturi)    
    scor egal! (Joi, 18 ianuarie 2007, 17:57)

    clujean scarbit de miticisme [anonim]

    cu asta Felix i-a tras un pumn in bot lui Base de l-a naucit! ca sa vezi, dom'le... daca intervii pt. Rompetrol e crima, daca intervii pt. ALRO e spre binele tarii! ete scartz!
  • 0 (0 voturi)    
    subiect (Joi, 18 ianuarie 2007, 18:01)

    Alex [anonim]

    S-au tampit toti!! =)) Mi-e deja prea sila de tot!
  • 0 (0 voturi)    
    pai unde e problema!! (Joi, 18 ianuarie 2007, 18:07)

    mircea [anonim]

    ce a scris basescu este perfect legal si n-are nicio legatura cu ce a facut tariceanu; trafic de influenta pentru a INTERVENI in justitie; aici basescu recomanda luarea unor masuri in INTERES NATIONAL!....bravo base,esti pentru interesul national,nu pentru interese private!
  • 0 (0 voturi)    
    in Justitie NU INTERVII in calitate de PM in favoarea "unui prieten" ! (Joi, 18 ianuarie 2007, 18:08)

    MN [anonim]

    asta e pentru miticii care nu inteleg NICIO diferenta.

    sal'tare mitici din epoca de piatra ! :))))
  • 0 (0 voturi)    
    Ce avetzi cu noi? (Joi, 18 ianuarie 2007, 18:08)

    otilia [anonim]

    E absolut normal ca iubitul meu Felix sa-l atace pe nemernicul marinar care vrea cu tot dinadinsul s[ ne termine pe noi si afacerile noastre. Pai cum sa spuna nemernicul de marinar sa analizeze puiul nostru Seres in interesul economiei nationale si a guvernului cand noi l-am educat sa ne apere doar interesele noastre si numai pe ale noastre. Sa-i fie rusine lui Basescu ca lucreaza impotriva intereselor oamenilor seriosi. Ca nici Ceausescu nu s-a purtat atat de urat cu noi cum se poarta marinarul. Rusine, rusine de trei ori rusine!
    Otilia
  • 0 (0 voturi)    
    Motanul Felix (Joi, 18 ianuarie 2007, 18:11)

    Uncle Sam [anonim]

    Felix mananca rahat cu polonicul, sa vorbeasca cand o sa fie la mititica pt. furt si turnatorie, un securist nenorocit care a facut avere cu banii securitatii...
    Diferenta pt. toti mamelucii care mai pun botul la alde Voiculescu, Vantu, Patriciu si alti hoti din top10 al miliardarilor, este ca Petromidia si in speta Patriciu & Co erau/sunt cercetati PENAL iar Alro nu e cercetata penal.
    In plus, Tariceanu intervenea sa isi salveze finantatorul si de fapt cel care duce in spate PNL-ul, adica Patriciu iar Basescu ii atragea atentia hotomanului ala de Seres sa cantareasca cum trebuie afacerea Alro...
  • 0 (0 voturi)    
    povesti, exagerari (Joi, 18 ianuarie 2007, 18:11)

    gabriel [anonim]

    "Rog analizati scrisoarea si dispuneti masuri in conformitate cu interesele Guvernului si, daca este posibil, si cu interesele economiei nationale", pai daca a zis asa, unde e problema??? incercare de manipulare a opiniei publice????
    voiculescu hai ca nu ne duci cu vorba
  • 0 (0 voturi)    
    balbaila sare in ajutorul lui molesila (Joi, 18 ianuarie 2007, 18:16)

    HubuBubu [anonim]

    Iata ca scoate capul afara si Balbaila ca sa-l sprijine pe Molesila. Uite-asa se clarifica lucrurile. Cel putin stim cum stam. Solutia imorala incearca sa scoata si petele. Se pare ca aici sint mai mult de 99.
    :)
  • 0 (0 voturi)    
    daca se baga Voiculescu totul devine derizoriu (Joi, 18 ianuarie 2007, 18:18)

    sempere [anonim]

    Daca se baga si Voiculescu in joc, circul e total.
  • 0 (0 voturi)    
    Base si-a bagat coada!!! (Joi, 18 ianuarie 2007, 18:18)

    Alex [anonim]

    Basescu asta va luat mintile la toti. Asa se naste o dictatura. Daca nu avea interes sa intervina, de ce i-a scris lui Seres sa actioneze pentru interesul Guvernului si economiei nationale?Oare Seres, ca ministru, nu trebuia sa actioneze exact asa? Oare nu orice ministru din lume are obligatia sa actioneze in interesul Guvernului din care face parte? Base si-a bagat coada, si e prea evident.
  • 0 (0 voturi)    
    Bampiru de la Cotroceni si vocea patriotului nationale (Joi, 18 ianuarie 2007, 18:21)

    Doc [anonim]

    Voiculescu e mortal, ca de obicei. Ar trebui facut desen animat.
  • 0 (0 voturi)    
    lui Alex @13 (Joi, 18 ianuarie 2007, 18:23)

    HubuBUbu [anonim]

    Intr-adevar Seres avea obligatia de a actiona in interesul national. Din pacate unicul interes al lui Seres era cel al patronului sau Balbaiala ceea ce explica interventia presedintelui. Tu ce-ai fi facut in locul lui Basescu daca ai fi observat ilegalitatea?
  • 0 (0 voturi)    
    Base se baga peste tot! - pt 15 (Joi, 18 ianuarie 2007, 18:29)

    alex [anonim]

    Care ilegalitate?
  • 0 (0 voturi)    
    Un Tradator (Joi, 18 ianuarie 2007, 18:32)

    Popescu [anonim]

    O sa te credem cind:
    1. N evei spune unde sunt o parte din banii strinsi de Nicolae Ceausescu care ia-a luat si tu si Copos
    2.Cind vei explica cum ai tradat PSD ,PD, PNL
    3.Cum mai astai cu Felix.

    Mincinosule!
  • 0 (0 voturi)    
    Mincinos la Mincinos trage (Joi, 18 ianuarie 2007, 18:42)

    Cardinal [anonim]

    si pe infractori ii acopera:
    Nastase, Vantu, Patriciu, Hrebenciuc, Mitrea,
    gasca fericita : PSD-PNL-PRM-PC-UDMR

    De astia nu mai scapam niciodata
  • 0 (0 voturi)    
    La placinte inainte (Joi, 18 ianuarie 2007, 18:44)

    Lucs [anonim]

    Cand obrazul este atat de gros este posibila orice declaratie. N-ar trebui sa surprinda pe nimeni actiunile unuia care alcatuia dosare. PC a fost, este si va ramane santajistul nr 1 al vietii politici romanesti. Sa nu uitam c-au candidat alaturi de PSD intr-o "uniune" impotriva Aliantei DA, au profitat de lipsa de majoritate si au "intrat" la guvernare pe posturi cheie. Au incercat sa-si continue afacerile neoneroase dar s-au tot lovit de Basescu. Cand au vazut ca nu se poate, si-au pus sacii-n caruta si s-au carat, acum Felix vrea sa para cavalerul in armura stralucitoare ce vine in sprijinul PNL-ului. De ce ? Tariceanu, Patriciu samd au nevoie de ei. Clientelismul se clatina si trebuie sustinut. PSD-ul are o reactie normala, inlaturarea presedintelui Basescu devenit un ghimpe-n incomod. Ca afacerile sa continue este necesara eliminarea lui Basescu, iar coalitia hotilor isi strange randurile.
    Este rusinos, iar pentru tineri este dezarmant. Aduceti-va aminte de Manifestul "M-am saturat de Romania". Acum ar avea din ce in ce mai multi simpatizanti. Caracatitia intereselor este atat de mare incat nu poate fi starpita, oricate tentacule ai taia.
  • 0 (0 voturi)    
    Si nea Ion ca si el e om (Joi, 18 ianuarie 2007, 18:45)

    Gogu [anonim]

    Trebuia sa se bage si nea Ion, ca si el e om. Ce legatura are un act oficial primit de presedinte si trimis mai departe autoritatii competente cu remarca de a se urmari interesul ntional si al guvernului cu cazul penal?
    Probabil Felix nu prea se simte bagat in seama in ultimul timp. Si asa se vede care e legatura dintre Tariceanu si Felix, cand isi iau apararea unul altuia. Doar hot la hot nu scoate ochii, nu?
  • 0 (0 voturi)    
    voiculescu scoate un bilet......bun de sters la dos (Joi, 18 ianuarie 2007, 18:48)

    claudiu [anonim]

    Chiar nu inteleg unde este problema, atunci cand spui "in conformitate cu interesele Guvernului ","si cu interesele economiei nationale".
    Felix este mortal parca s-ar fi trezit dintr-o betie de bere si a dat in alta de vodca.
  • 0 (0 voturi)    
    La placinte inainte (Joi, 18 ianuarie 2007, 18:49)

    Lucs [anonim]

    Cand obrazul este atat de gros este posibila orice declaratie. N-ar trebui sa surprinda pe nimeni actiunile unuia care alcatuia dosare. PC a fost, este si va ramane santajistul nr 1 al vietii politici romanesti. Sa nu uitam c-au candidat alaturi de PSD intr-o "uniune" impotriva Aliantei DA, au profitat de lipsa de majoritate si au "intrat" la guvernare pe posturi cheie. Au incercat sa-si continue afacerile neoneroase dar s-au tot lovit de Basescu. Cand au vazut ca nu se poate, si-au pus sacii-n caruta si s-au carat, acum Felix vrea sa para cavalerul in armura stralucitoare ce vine in sprijinul PNL-ului. De ce ? Tariceanu, Patriciu samd au nevoie de ei. Clientelismul se clatina si trebuie sustinut. PSD-ul are o reactie normala, inlaturarea presedintelui Basescu devenit un ghimpe-n incomod. Ca afacerile sa continue este necesara eliminarea lui Basescu, iar coalitia hotilor isi strange randurile.
    Este rusinos, iar pentru tineri este dezarmant. Aduceti-va aminte de Manifestul "M-am saturat de Romania". Acum ar avea din ce in ce mai multi simpatizanti. Caracatitia intereselor este atat de mare incat nu poate fi starpita, oricate tentacule ai taia.
  • 0 (0 voturi)    
    pacat de bani... (Joi, 18 ianuarie 2007, 19:37)

    Unu [anonim]

    Pa cat de banii pe care familia Voiculescu i-a cheltui cu plodu', ca s-a facut om mare si tot de pomana... Trebuie sa calce pe grebla din cand in cand ca sa se trezeasca si el la realitate, ca in rest el se trezeste numai prin studiouri la antena 1 si 3 cu carti / hartii de adormit copiii. Sa-i spuna cineva ca tine in mana un act perfect legal, sa-i dea si una dupa ceafa si sa-i spuna sa nu mai faca, poate intelege... Presedintele, atat timp cat poate prezida sedintele de guvern, precum scrie la Constitutie, poate face ORICE RECOMANDARE ORICARUI MINISTRU si ministrul ii poate da curs sau nu. De ce nu a venit musiu Seres cu hartia sa ne explice care-i ilegalitatea? Sa va spun eu: ca sa nu se faca de cacao doar de dragul circului. Sa-i arate cineva micutului Felix vrafurile de asemenea recomandari pe care le primeste Guvernul de la Presedintie, poate asa o sa inteleaga...
    Si luati dreaq grebla aia de acolo ca iar calca pe ea :))
  • 0 (0 voturi)    
    Important este ce solicitari contine acel document ! (Joi, 18 ianuarie 2007, 19:38)

    sorin [anonim]

    Este foarte important ce solicitari au fost facute de compania Marco in acel document (care apropo este o companie ruseasca cu ramificatii cel putin ciudate in economia romaneasca si care pare-sa ca este urmarita de SRI).

    Daca solicita energie mai ieftina, atunci e clar ca a facut un apel la o practica anticoncurentiala. Faptul ca Basescu nu a raspuns pe loc acestei companii ca asa ceva nu se poate intr-o economie de piata si sa fi pus in acelasi timp acel document la dispozitia parchetului pt a cerceta o eventuala fapta de coruputie din partea companiei, ci mai mult l-a trimis ministrului Seres spre "executare", consider ca este un fapt clar de coruptie din partea Presedintelui (dar asta, repet, doar in cazul in care in acel document se solicitau astfel de interventii anticoncurentiale, altfel nu prea dau mare importanta acestui "biletel").
  • 0 (0 voturi)    
    :)) (Joi, 18 ianuarie 2007, 19:41)

    Alex [anonim]

    Felix, ca de obicei, un mascarici dobitoc.
    Nu isi face nimeni mila cu un glonte?
  • 0 (0 voturi)    
    cat de ridicol si patetic (Joi, 18 ianuarie 2007, 19:48)

    sanki [anonim]

    Nu era de-ajuns un circ de trei lei, mai vine unu' cu o continuare a'la rambo cin'spe..
    Mai, fratilor, suntem de toata povestea & rasul lumii, dati-o naibii de treaba, ca rad si curcile, futu-i pisicile cui i-au facut pe aceste 'personalitati'..
    De tot rasul 7 plansul..
  • 0 (0 voturi)    
    Preferi gunoiul ascuns sub pres, sanki ?... (Joi, 18 ianuarie 2007, 19:55)

    Marse [anonim]

    ... asa cum s e practica chiar in UE, unde te trezesti ca fostul cancelar Schroder era omul GazProm si i-a facut pe enmtzi sa-si inchida centralale atomice, sa vina mai bine la mana rusilor. "Parteneriatul" demnitarilor politici cu cei economici este mortal pentru societate, iar Basescu a facuct ce trebuia, in al doilesprezecelea ceas. Si nu, nu suntem de rasul curcilor, stai linistit.
  • 0 (0 voturi)    
    Felix sa isi caute ucenic! (Joi, 18 ianuarie 2007, 20:17)

    iopy [anonim]

    Ar trebui sa caute pe atcineva Voiculescu sa ne transmita mesaje. Orice vine de la el, de ceva vreme in urma sunt in deradere.
  • 0 (0 voturi)    
    Asta e idiot (Joi, 18 ianuarie 2007, 20:23)

    Adrian [anonim]

    Dupa cate am inteles din articolul (cam sumar ce-i drept) ce a fost prezentat, pur si simplu, la Basescu a ajuns un memoriu care trebuia sa ajunga la guvern. Se intampla intotdeauna. In concluzie Basescu l-a trimis catre autoritatile competente, cu recomandarea de a se lua masurile necesare.

    Sincer, partea cu "si daca se poate si interesele nationale" mi se pare o dovada de sarcasm din partea lui Basescu mai mult decat altceva. Ceva de genul: "Asta era pentru voi, faceti ce credeti ca trebuie facut cu el si (desi m-as mira sa fiti in stare) incercati sa faceti ceva si pentru interesele nationale"
  • 0 (0 voturi)    
    crescent (Joi, 18 ianuarie 2007, 20:24)

    dan [anonim]

    individul asta e disperat tare......nu-l credeam in stare sa-i ridice mingea la fileu "dusmanului"....rezolutia pusa de Presedinte,seamana cu un avertisment voalat:"ai grija seres,te conduc...stii tu cine".....numai un individ disperat ca voiculescu,poate intelege altceva.....asta aplica acum ce l-au invatat in scoala lor "iubitii lui diversionisti,din perioada crescent".nu vede ca e penibil???
  • 0 (0 voturi)    
    in atentia tovaraseilor basi(s)ti (Joi, 18 ianuarie 2007, 20:34)

    clujean scarbit de mitici [anonim]

    bre, Tariceanu n-a intervenit in JUSTITIE, i-a cerut lui Base sa prezinte la Parchet, spre discutare, un document scris de o firma! unde cucu vedeti voi Interventie in Justitie? in schimb, Base i-a Recomandat unui ministru sa ia in calcul interesele unei firme aflata in concurenta cu altele! ce nu e clar? ia mai dati-va jos ochelarii aia de cal si patima partinica si judecati cu creierasii proprii! nu ma intereseaza pe cine iubiti au ba, dar nu mai umpleti forumurile cu propaganda de partid, panimaiesi?
  • 0 (0 voturi)    
    Pt. Clujeanu' lu' peshte (Joi, 18 ianuarie 2007, 20:55)

    Adrian [anonim]

    Unde vezi tu ca a scris sa se ia in considerare interesele unei firme ? A scris sa se ia in considerare interesele guvernului si cele nationale. Ca sa parafrazez un film de succes: Vezi numai ce vrei sa vezi.
  • 0 (0 voturi)    
    Pt ... clujean (Joi, 18 ianuarie 2007, 21:02)

    Marian [anonim]

    Pentru tine Petromidia e interesul economic national si interesul economiei nationale e o firma privata...esti patetic
  • 0 (0 voturi)    
    Incredibil (Joi, 18 ianuarie 2007, 21:06)

    Marian [anonim]

    Voiculescu asta ne crede atat de prosti ca nu mai stim sa cititm si ne explica el ce inseamna "interesul economiei nationale". Sunt romanii analfabeti?
  • 0 (0 voturi)    
    pateticu' (Joi, 18 ianuarie 2007, 21:48)

    clujean scarbit de mitici [anonim]

    bre, pathetic inseamna jalnic doar in engleza, ca pre romaneste inseamna ceva teatral, romantios demodat! cat despre interesele economiei nationale scrise de Base ca rezolutie pe o hartie a unei firme private, let's be serious! nu era treaba lui! cat despre Petromidia, nu la ea ma refeream ci la Rompetrol, care aduce o halca bunicica la buget, spre deosebire de alro lu' pesthe care e ciortanas pe langa Rompetrol! amu panimaiesi? sau tot disperarea de a-l vedea pe Base in rahat pana la buza va termina? da, Felix l-a zdrobit azi pe marinel, asta e realitatea! pa
  • 0 (0 voturi)    
    Sa judecam cu aceeasi masura (Joi, 18 ianuarie 2007, 21:58)

    Anonim [anonim]

    Deci mesajul a fost foarte clar, interesul national = interesul grupului de la Cotroceni nu de la Victoria.
    Basescu nu avea nici un drept sa se amestece.
    Formula difera fata de Tariceanu care i-a cerut lui Basescu sa intervina printr-un tert (sa sune la parchet etc. ).
    In schimb Basescu a intervenit direct unde trebuia -- la ministrul economiei, deci ce a facut Basescu e "mai grav".
    Doi hoti in tara hotilor.
    Care e mai hot?
    Eu "il prefer" pe Tariceanu, macar asta e bine vazut in afara, e un intelectual in vreme ce Basescu e un retardat.
  • 0 (0 voturi)    
    De unde e documentul? (Joi, 18 ianuarie 2007, 22:16)

    Adi [anonim]

    Fara sa comentez ridicolul situatiei lui Voiculescu de a prezenta o informare a ministrului ca tentativa de trafic de influenta, eu ma intreb de ce a ajuns acest document la Voiculescu si de ce a fost scos de Seres din minister? Nu aparea un conflict de interese pentru Seres ca si-a informat superiorul de partid in legatura cu companii rivale acestuia? Sa nu ne miram ca este acuzat de spionaj.
  • 0 (0 voturi)    
    pt sustinatorii lui tariceanu (Joi, 18 ianuarie 2007, 23:09)

    suca [anonim]

    eu ma bucur ca singura arma de atac a lui tariceanu a fost sa-l scoata pe voiculescu de la naftalina. daca cineva isi inchipuie ca romanii or sa-l creada pe voiculescu decat pe basescu atunci isi merita soarta. tariceanu se-ngroapa singur.
    pai daca vroia razboi venea cu unul credibil, nu cu seres un urmarit penal si voiculescu un comunist pur sange cu acte :)

    s-a vazut clar cine s-a strans in jurul lui tariceanu si cine in jurul lui basescu. de aici incepem sa cernem

    o sa spuneti de cocos sau mai stiu io ce om din sfera lui basescu. toti fac asa in toate tarile. toti politicienii isi platesc datoriile fata de afaceristii care i-au sustinut in campanie.
    asa cum pc-ul mulge de la loteria nationala. asa cum pnl-ul mulge de la avas. si multe alte exemple. pe fond ele sunt legale toate (un semn de intrebare e pe la loterie) adevarat, nu la fel sunt si morale. dar asta-i jocul.
    ce face tariceanu sa arate numai spre ale lui basescu este lipsa de imaginatie. daca basescu se cobora la mintea lui putea sa aduca o gramada de exemple asemanatoare.

    deci cum spuneam, tot show-ul care-l face acum tariceanu apeland la voiculescu si la psd nu face decat sa-si piarda si bruma de alegatori care-i mai avea.
    apeleaza la oameni fara nici cea mai mica credibilitate si-i face un serviciu lui basescu.
    exact cum basescu ar scoate-o acum pe mona muwca la inaintare. dar basescu stie cum se face politica. la pnl suna a disperare.

    pot sa pun pariu ca basescu acum o sa taca si-i lasa sa se dea in spectacol singuri. telul si l-a atins. a scos fraierii pe scena si el rade in pumni in cotroceni.
    pai va meritati soarta bah.

    si da, basescu se razbuna pe tariceanu ca l-a tras in piept cu anticipatele. si bine-i face. daca erau anticipate nu mai aveam scandalul asta acum. nu aveam un voiculescu plin de el pe la televiziuni fluturand acte oficiale care nu stiu cat de legal poate fii sa puna mana pe ele.
  • 0 (0 voturi)    
    penibil (Joi, 18 ianuarie 2007, 23:32)

    andrei [anonim]

    este penibil, jenant si imi e greata de ceea ce se intampla. sint
    singurul? oare cine il mai baga in seama pe acest securist?
  • 0 (0 voturi)    
    patetic.. jalnic.. clujean.. let\\\' be serious (Vineri, 19 ianuarie 2007, 0:44)

    sanki [anonim]

    Da, taticu, ca si tine, dealtfel 'vorbeste' 'romgleza', ce sa-i faci cu miticii astia, eh?!
    Sunt mai tari astia de se joaca cu biletele.. Da-te-n sanki de-aici.. ghi la cluuuj..
    Hai, bungheala orgasmica..
  • 0 (0 voturi)    
    Unde sunteti sustinatori ai lui Base (susu si jarnie) (Vineri, 19 ianuarie 2007, 8:36)

    calin [anonim]

    Ce ziceti??
    Corectul de Base.
    Cred ca toti suntem datori sa facem ca aceasta tara sa nu se indrepte spre o tara unde numai o singura persoana sa aiba puterea.
    Oricum, cred ca se vede clar interesele lui Base si nu a avut tupeu sa se afiseze in fata presei pentru a da explicatii.
    PD-ul ce sustine? Imixtiunea lui Base in institutiile statului (vezi si cazul CSM). Unde este separatia puterilor in stat atat de mult mentionata de PD??
  • 0 (0 voturi)    
    Nu avea voie sa se amestece (Vineri, 19 ianuarie 2007, 8:46)

    Darkness [anonim]

    Sa presupunem ca cineva de pe forum este ministrul economiei.. si presedintele ii cere sa faca reducere la energie la o anumita firma... asa pentru interesul national. Ce ati spune? - --- ALTRO SLATINA --- face parte dintr-un holding rusesc. Energia ce o primeste este din RUSIA!!!! Materia prima la fel. Ei au cerut sa nu cumpere energie din Romania ca aduc ei de afara.. doar sa inchirieze reteaua transelectrica pentru transport. BASE ce cere ... sa cumpere de la noi... ca altfel ne pierdem interesul national.
    Stiti ca marile companii americane de afara.. au petrolul la pretul american.. nu cel al europenilor? Chiar daca ei produc in europa? Cum vi se pare asta? Interes NATIONAL? Sau afacere privata? ALTRO nu mai este companie romaneasca!!!!
    Ce a facut BASE.. se numeste trafic de influenta. Nu iau apararea Guvernului.. dar hoti sunt toti. Republicanii au firmele lor.. Democratii la fel.. toti isi promoveaza firmele lor. La noi treaba este ca oamenii de rand nu au beneficii dupa aceste interventii. Sa recunoastem : ROMANIA TARA TUTUTROR POSIBILITATILOR!!!
  • 0 (0 voturi)    
    Lehamite (Vineri, 19 ianuarie 2007, 8:48)

    apo [anonim]

    Sunteti tari fratilor!!!!!
    Ce incercati voi sa le gasiti la fiecare scuze...
    Pai nu trebuia intai in interesul economiei nationale ca noi i-am pus acolo? Si apoi interesul Guvernului nu e acelasi cu al economiei nationale???!!!!
    Fiecare ce simpatii aveti. Asa eram si eu cand era Psd la putere, chiar daca vedeam ca fura si gresesc, din inertie le cautam scuze. Voi si daca vedeti filmat cand se fura ziceti, stai asa ca nu e unghiul bun, ca e dreptul lui (Basescu, Tariceanu) sa fure ca are remuneratia mica...
    Ce e cel mai rau e ca nu avem nici o alternativa la vot, sperantele mele s-au dus de mult...
    Hai sa ne revenim fratilor si sa mai incercam ceva nou!
    Dar ce?
  • 0 (0 voturi)    
    Regele penibilului (Vineri, 19 ianuarie 2007, 8:57)

    doi si-un sfert [anonim]

    Mos Felix a deranjat o gramada de ziaristi de pomana...Spunea chipurile ca are nu stiu ce mare dezvaluire de facut si cand colo s-a facut de tot rasu' !!! E lesne de inteles de ce Basescu trateaza cu ironie asemenea oameni.
  • 0 (0 voturi)    
    Sa fie manipulare??? (Vineri, 19 ianuarie 2007, 9:13)

    calin [anonim]

    Vad ca biletul lui Base nu mai este subiectul cenral in mai toate ziarele si site-urile. Oare de ce????? Sa fie de vina ofiterii infiltrati????
    Nu va lasati manipulati!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
  • 0 (0 voturi)    
    certuri (Vineri, 19 ianuarie 2007, 9:34)

    simion [anonim]

    Lasa sa mai guste si Basescu din painea amara a calomniei. Si asta e doar inceputul. Daca tot e sa se spuna macar sa aflam tot.
    Sa-i mai ia din avand si lui madame Udrea ca prea e portavocea presedintelui. Este inadmisibil, este total nebarbatesc sa bagi la inaintare o madame blonda care nu are cine stie ce merite politice si sa dea peste cap toata scena politica. Daca presedintele e barbat asa cum pretinde si mai mult decat atat , este sef de stat , de ce nu iese sa spuna singur ce-l doare. Ar fi castigat enorm.
    Asa este banuit de jocuri de alcov . Este ceva foarte murdar in toata povestea asta care nu8 poate provoca decat dezgust.
  • 0 (0 voturi)    
    dezvaluiri (Vineri, 19 ianuarie 2007, 12:13)

    secu- ristul [anonim]

    pentru domnu felix, astfel de raspunsuri pe hartiile pe care de altfel si dumneavoastra le primiti, le directionati catre diferite compartimente, respectiv in aceata hartie de la ALRO presedintele a dat un curs acelei hartii si nimic mai mult.

    Legat de problema dumneavaoastra domnule "FELIX" nu sunteti decat o trompeta care se inconjurat de tot felul de afaceresti ( copos) si tradatori nationali (seres) si singurul lucru pentru care sunteti bagat putin in seama este trustul media pe care il aveti, in rest la electorat sunteti sub pragul electoral. ASA DAR VA NUMITI TROMPETA !
  • 0 (0 voturi)    
    NU STItI CITI?! (Vineri, 19 ianuarie 2007, 12:39)

    mircea [anonim]

    baieti,voi astia care luati partea lui felix,v-ati tampit de tot:

    atat timp cat pe biletelul lui sers apare: in intersul GUVERNULUI ( nu a unei firme private) si ,daca e posibil in intersul ECONOMIEI NATIONALE ( deci nu in intersul unei firme private),unde e traficul de influenta?!!...pai seres ar fi trebuit TOT TIMPUL sa actioneze doar in interesul guvernului si al tzarii,asta era treaba lui!...cu alte cuvinte basescu i-a spus lui sers sa-si faca treaba si asta cica e trafic de influenta...v-ati tampit de tot!...asta e profesionalism fraierilor,cand spui cuiva sa-si faca treaba in interesul guvernului si al tzarii.
  • 0 (0 voturi)    
    Chiar asa, de ce are Voiculescu un document... ? (Vineri, 19 ianuarie 2007, 12:59)

    Adrian [anonim]

    Dincolo de penibilul ambelor situatii diferenta dintre cele doua bilete este ca Basescu l-a scos din arhiva si l-a pus la loc in arhiva pe cand Voiculescu avea un document de la un minister. Eu cred ca ar trebui trimis in judecata pentru asta ca sa nu mai vorbesc de Seres care deja luat in colimator. Ce situatii ridicole in Romania, averi mostenite de la matuse, soacre cu teren de milioane de dolari, blonde de o "moralitate indoielnica"...:-)), prim-ministru parca botezat de Caragiale, tribuni nebuni... un amic se suparase pe mine ca nu m-am dus la vot..... uite d-asta nu m-am dus si nu o sa ma duc
  • 0 (0 voturi)    
    Pt Cardinal... (Vineri, 19 ianuarie 2007, 13:32)

    MRS [anonim]

    Ce cauta PRM in varza ta de articol??
    Nu cumva lideruli PRM i s-a ridicat imunitatea chiar pe vremea PSD-ului?
    Nu mai gandi in "etichete"...sluga a lui BS.
    Invazie de slugi pe forum ale marinarului fara flota...
    Slugile vad ca nu mai contenesc cu criticile referitoare la "biletelui"lui Seres...ce ar fi lega,ca...etc.
    Dar "biletelul"lui Tari e(dupa slugi)o incalcare evidenta a Constitutiei.
    Rau e sa fii SLUGA si sa trebuiasca sa-ti aperi STAPANUL si cand "face pe el"...
    E trist ca o popupatie care se considera inteligenta si citita..sa se lase prostita de unul ca BS si SLUGILE sale.
    Spor la scris,SLUGILOR!!!
  • 0 (0 voturi)    
    pt cei ce nu stiu sa scrie (Sâmbătă, 20 ianuarie 2007, 1:53)

    radu [anonim]

    nu mai postati aici, intoarceti-va la gradinita, sau clasa I, va bateti joc de limba romana!!! e penibil sa citesc unele raspunsuri!