Conservatorii sustin ca au documente compromitatoare pentru Basescu

de C.N.A.     HotNews.ro
Duminică, 21 ianuarie 2007, 0:00


Conservatorii sustin ca au documente care l-ar putea incrimina pe presedintele Traian Basescu.

Secretarul general adjunct al partidului, Codrin Stefanescu, a declarat, duminica, intr-o conferinta de presa, ca o comisie a PC analizeaza aceste documente care contin informatii despre ilegalitatile pe care seful statului le-ar fi facut cand era ministru al Transporturilor si primar general al Capitalei.

"Primim foarte multe materiale, as putea spune servite, din diferite surse, privind trecutul domnului Traian Basescu, incepand de cand era ministrul transporturilor, primar general al Capitalei, extrem de multe documente pe care le analizam si incercam sa vedem daca avem de-a face cu o simpla intoxicare sau lucrurile sunt chiar asa de grave precum sunt prezentate", a spus Stefanescu.

Codrin Stefanescu spune ca informatiile vor fi facute publice, la sfarsitul saptamanii viitoare, daca se vor dovedi adevarate.

PC: Presedintele favorizeaza un grup de firme

In plus, conservatorii sustin ca presedintele Traian Basescu ar fi avut o intalnire cu un grup de firme, saptamana trecuta, intermediata de Elena Udrea.

"Ne punem intrebarea de ce unele firme sunt primite la Cotroceni si altele nu si pe ce criterii", a spus Codrin Stefanescu.

Pe de alta parte, el sustine ca Traian Basescu se confrunta cu o tacita lipsa de sustinere din partea Partidului Democrat.

"Traian Basescu le-ar fi cerut mai multor ministri sa plece din guvern, dar acestia au refuzat", a declarat Codrin Stefanescu.

"Traian Basescu are doua dame pe tabla de sah: este vorba de Elena Udrea, dama de pica, si o alta dama, se numeste domnul Stolojan. Tariceanu n-a avut o dama pana acum si trebuia sa gaseasca. Prin urmare, PNL a inceput negocieri secrete cu PSD si Mircea Geoana devine dama de rosu in aceasta ecuatie", a mai declarat Codrin Stefanescu.



















47 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    Aproape la fel de prosti ca maimutele portoclaii.TRADATORILOR (Duminică, 21 ianuarie 2007, 18:15)

    Popescu [anonim]

    ATI TRADAT:
    PSD
    PD SI PNL
    ROMANIA.

    Dispareti de aici partid de buzunar.FELIX SI SANDA(in curind)
  • 0 (0 voturi)    
    Hotii striga hotii !!! (Duminică, 21 ianuarie 2007, 18:36)

    geo [anonim]

    Un partid cat o nuca .... rusine ca ies cu asa bagatele .... principala tema in partid, atacul la adresa lui basescu ... bravo domnul felix, partidul pc (wc) ...
  • 0 (0 voturi)    
    ne ducem in cap (Duminică, 21 ianuarie 2007, 18:55)

    Gicu [anonim]

    Nimeni nu-l mai sustine pe Base. Numai poporul il mai sustine. Dar in fata jigodiilor din politica care au putere, poporul e nimic...

    sa ne asteptam sa-l dea jos pe Base, sa vina PSD-ul inapoi la putere prin fraudarea alegerilor si asa mai departe....

    Cand e vorba de ros un ciolan, seful de partid nu mai conteaza

    NU VEDETI ca desi Tariceanu e bun de parnaie, tot Base e atacat? De ce? Pt ca se stie ca vrea anticipate ceea ce nu doreste niciun partid ca ar trebui sa scoata bani din buzunar mai devreme decat era prevazut (data celorlalte alegeri).

    Felix, PSD, Tariceanu si PRM-ul toti il critica pe Basescu. Pe taruceanu de ce nu-l critica nimeni?

    PT ca BASE vrea sa ii puna la zid pe toti... ha ha ha in Romania... asa ceva.. niciodata! DE CE?

    PENTRU CA AVEM POLITICIENII PE CARE NI-I MERITAM!!

    Am plecat din Romanica

    pa
  • 0 (0 voturi)    
    conserve (Duminică, 21 ianuarie 2007, 19:08)

    Tomis [anonim]

    Pc, ati mers la alegeri cu pesedistii imputiti, si asta spune multe. Felix, dispari. O sa vedem la vot cat valorezi ( un rahat , dar sa nu anticipam ). Tu si cu televiziunile tale, pe care le-ai scos la produs. O gasca de oportunisti politici, luati-va bagajele si carati-va. Pun pariu ca daca Basescu iti promite ca te face prim-ministru, antenele tale o sa inceapa sa-l preaslaveasca mai ceva ca pe Dumnezeu. Mars de-aici, caricatura de om...
  • 0 (0 voturi)    
    sportul mintii...scurte (Duminică, 21 ianuarie 2007, 19:16)

    tetelu' [anonim]

    tabla de sah si damele de pica si de rosu... nenea asta tocmai venea de la sahistii din Cismigiu?
  • 0 (0 voturi)    
    stiti care e problema (Duminică, 21 ianuarie 2007, 19:17)

    suca [anonim]

    si daca or fii adevarate informatiile care le vor scoate astia imorali nimeni n-o sa-i mai creada.
    asta-i mai grav. iar tariceanu in betia lui de-a lovii in basescu se folosesti de cei mai mincinosi dintre oamenii politici.
  • 0 (0 voturi)    
    Poporul trebuie sa se miste! (Duminică, 21 ianuarie 2007, 19:25)

    Ilie [anonim]

    Iesiti in strada si cereti "ANTICIPATE"!
  • 0 (0 voturi)    
    PC, PLD....de ce nu se mediatizeaza PNTCD? (Duminică, 21 ianuarie 2007, 19:29)

    sempere [anonim]

    Desi in sondaje aceste partidutze numite PC si PLD sunt cam la acelasi nivel cu PNTCD, exista o diferenta considerabila in felul in care presa le mediatizeaza.
    Cu chiu cu vai am vazut azi o stire mica despre congresul PNTCD. In schimb daca Voiculescu alias Felix sau alt PC(R)ist mai scoate o perla, imediat devine subiect no 1. Nu mai zic de Stolojan, alias Frankenstain. La asa tzara de manelisti, asa presa, asa politicieni "cu priza la public".
  • 0 (0 voturi)    
    pt boul care a plecat din romania (Duminică, 21 ianuarie 2007, 19:36)

    cristi [anonim]

    Din cauza unor fanatici idioti ca tine a ajuns un individ ca basescu sa faca cea vrea in Romania. Du-te cat mai departe de Romania baiete si acolo sa ramai si sa te intorci cand te-oi chema eu.
  • 0 (0 voturi)    
    nu am plecat nicaieri (semneaza: Boul) (Duminică, 21 ianuarie 2007, 19:41)

    Gicu [anonim]

    iertare!

    Frumoase vorbe mai glasuiesti! Sigur nu scrii din grajd unde ti-ai tras internet?

    Bravo!

    Am zis bine! Avem conducatorii pe care ni-i meritam. Pt ca populatia are specimene ca tine.

    Tot respectul frumosule!
  • 0 (0 voturi)    
    @ Gicu (Duminică, 21 ianuarie 2007, 20:05)

    Iulian [anonim]

    Nu cred ca merita sa te injosesti la nivelul unor oameni ca cristi (de la nr.9). Cei ca el care insulta si injura pe o fac adesea pentru ca nu au nimic mai inteligent de spus ...

    Deci din moment ce vorbim despre niste oameni cu un astfel de nivel intelectual, trebuie sa ne intrebam la ce bun sa mai discutam cu ei ?
  • 0 (0 voturi)    
    Lipsit de credibilitate (Duminică, 21 ianuarie 2007, 20:06)

    Andrei [anonim]

    Cine ii mai crede pe astia ????
  • 0 (0 voturi)    
    Curiozitate (Duminică, 21 ianuarie 2007, 20:08)

    Victor [anonim]

    Domnul Codrin Stefanescu nu vine de la PSD?
  • 0 (0 voturi)    
    Basescu lasa o dara maro (Duminică, 21 ianuarie 2007, 20:24)

    Tudor [anonim]

    Constantinescu n-a lasat nicio dara, zicea Basescu odata, in stilul lui de mojic afumat prin spelunci jegoase. Lasa el una, de la Golden Blitz la Cotroceni. Istoria il va consemna ca pe cel mai betivan, ipocrit, pocit si mincinos ins care a condus Romania, cu gasca lui de blonde si fatalai fara creier care ciugulesc bani cu ghiotura din contracte mafiote. Tragedia Romaniei este ca in lumea politica i se opun alti defecti, ca Tariceanu, Geoana, Voiculescu, Vadim etc. Zau daca nu mi se pare ca taranistii sunt mai buni decat adunatura din Parlament. Chiar si asa corijenti cum sunt, par mai buni.
  • 0 (0 voturi)    
    Conservatorii (Duminică, 21 ianuarie 2007, 20:55)

    Zorbache [anonim]

    Partidul...gloabelor!
    Tremura de Basescu si de anticipate!
    Sa dispara de pe scena politica!
  • 0 (0 voturi)    
    MAFIOTII sunt de acord cu alte confiscari. (Duminică, 21 ianuarie 2007, 20:56)

    OARE CINE [anonim]

    PSD-istii, formatorii MAFIEI romanesti, dupa confiscarea revolutiei, vor sa confiste acum si alegerile.

    Liderul nesimtirii PSD-iste, Mircea Geoana, a anuntat intentia de a se mofdifica Legea Referendumului, incat sa nu mai fie necesar votul a 50 % (+1) din numarul celor cu DREPT DE VOT. Adica, dupa interesele MAFIEI, ar vrea acum sa adapteze legea - special contra unei persoane, incat sa fie suficient votul a 50 % din numarul celor PREZENTI la vot.

    O astfel de modificare confisca insusi conceptul de REFERENDUM, transformat intr-o forma ordinara de pre-alegere si sunt confiscate alegerile prez. din 2004.

    Astfel, nu mai sunt recunoscute rezultatul anterior, decizia de validare emisa de C C si nici ratiunea de exprimare a electoratului in cazul Referendumului, justificat doar prin menirea sa speciala.

    Electoratul ajunge la dispozitia grupului de MAFIOTI lipsiti de scrupule, ca si cum s-ar modifica legea Referendumului dupa bunul plac a unei maini de impostori-tradatori, de ex :
    -daca se prezinta la vot max. 100 de pers sau daca voteaza min. 50 de persoane „DA” fara sa mai conteze cate au votat „NU”;
    - daca nu se obtine votul a 50 % (+1) din nr celor cu drept de vot, rezultatul REFERENDUMULUI sa-si piarda orice EFECT(c-asa vrem noi , smecherii: „Pardon, ne-am distrat si noi un pic, sa ne prefacem ca rez. nu e NU, e NUL ! ")

    Nu v-ar conveni, mai tare ?

    In aceste moduri se confisca ORDINEA DE DREPT si avem de-a face cu alta LOVITURA ORDINARA DE STAT, initiata de niste ordinari, printr-un procedeu ordinar. Este o noua MINERIADA A MAFIOTILOR care stiu ca nu au NICI motivatia reala a suspendarii datorita incalcarii Constiututiei, dar ne desconsidera cu gogosi LIPSITE DE OBIECT- legate de trecutul presedintelui ales, tocmai deoarece insasi Constitutia prevede ca acesta nu poate fi acuzat numai de inalta tradare.

    Haideti la Referendum sa va frangeti gatul, cu tot CU MODIFICARILE voastre de acelasi tip- MAFIOT-ordinar.
  • 0 (0 voturi)    
    In Ungaria cind Primul ministru a mintit, au iesit in strada si au ocupat televiziunea... (Duminică, 21 ianuarie 2007, 21:15)

    mihai [anonim]

    Sint de acord sa iesim in strada sa cerem anticipate...sa scapam de Tariceanu=omul excrocului Patriciu, de gasca de motociclisti care conduc Romania, si mai ales de Parlamentul Rusinii, gasca asta de puturosi si somnalaii care nu au alta preocupare decit cum sa-si dea cit mai multe indemnizatii si avantaje; dar cine sa iasa in strada? ca toti asteapta sa o faca ceilalti si ei sa se uite la TV...
  • 0 (0 voturi)    
    Oameni buni, haideti sa iesim in strada : ce mai avem de pierdut ? (Duminică, 21 ianuarie 2007, 21:50)

    Ioan Artenie [anonim]

    ne asteapta oricum un nou Regim Mafiot PSD-ist, vopsit si in culori PNL-iste; Presa libera nu mai exista,
    PENTRU CE MAI STAM IN ROMANIA ???

    ca sa devenim ostaticii acestor mafioti ?

    Nu ma indoiesc ca multi vor pleca din Romnaia in urma acestei lovituri mafiote, care vrea sa-l inlature pe basescu de la putere si odata cu asta, orice speranta de DREPTATE

    Si atunci, INAINTE DE A PLECA DIN ROMANIA, de ce sa nu le facem una sanatoasa, asa cum merita ?

    DE CE SA NU SUFERE SI EI ????

    MACAR ODATA ?????

    Ce spuneti ?
  • 0 (0 voturi)    
    haideti! (Duminică, 21 ianuarie 2007, 22:09)

    morena [anonim]

    Ioan Artenie, intru totul de acord cu tine si cu altii! Trebuie sa ne organizam si sa facem ceva de amploare! Propuneri, va rog!!!!
  • 0 (0 voturi)    
    hooo, baaaa, pedistilor! (Duminică, 21 ianuarie 2007, 22:12)

    normal la cap! [anonim]

    vad ca-i trageti tare cu mafia penelista, uitand ca tocmai ce se dadu pe goarna o noua serie de invarteli ale gastii lui Basescu! ati capiat cu totul de respingeti din oficiu orice acuzatie la adresa presedintelui si aprobati dand din coada orice ineptie la adresa adversarilor Cotrocenilor? v-a luat Dumnezeu mintile? cand a dovedit acest ins ca ne vrea binele? dati-mi UN SINGUR exemplu cand Basescu a FACUT ceva cu adevarat bun pt TOATA tara, nu doar pt. cativa, si ma inchin in fata lui! astept exemplul, nu remarci vomitate!!!
  • 0 (0 voturi)    
    pt normal la cap! (Duminică, 21 ianuarie 2007, 22:32)

    suca [anonim]

    intreb si eu asa la cat il vedeti pe basescu de sforar si dictator, credeti ca daca avea ceva imoral si ileg in gasca lui isi permitea sa rascoleasca rahatu? credteti ca nu stia ca o sa-l scoata si pe-al lui si o sa piarda? nu credeti ca ii era mai simplu sa taca si fiecare isi facea afacerea lui?
    da` nimeni nu-si pune intrebarea asta.

    si ca exemplu ce-l cereai, da, basescu a fost singurul care a condamnat comunismul. basescu a fost cel care a cerut toate dosarele securitatii. basescu a fost primul presedinte in europa care a atras atentia problemei energetice din partea rusiei cu un an mai devreme decat a aparut problema de acum si UE i-a in calcul ce-a spus el.
    si-n primul rand basescu a fost primul presedinte care a avut curajul sa rascoleasca rahatul oligarhiei chiar daca metodele cateodata nu sunt ortodoxe.

    acum, ce-a facut tariceanu? a scris un bilet :))) si a mintit cu nerusinare de vreo doua ori fara macar sa-si ceara scuze.
  • 0 (0 voturi)    
    pt. agitatorii de serviciu, pct 17&18 (Duminică, 21 ianuarie 2007, 22:42)

    sempere [anonim]

    in loc sa va inflamati pe forumuri si sa instigati la ieshirea in strada pentru salvarea Marelui Carmaci ce-ar fi sa dati un exemplu de spirit civic si sa ieshiti voi primii in strada, colea in p-ta Universitatii. Sa aratati ca nu va manifestati doar dupa meciurile de fotbal ca sa-l aplaudati pe Becali cand se cocoata pe capota Maybach-ului.
  • 0 (0 voturi)    
    pt morena (Duminică, 21 ianuarie 2007, 22:42)

    Ioan A. [anonim]

    idee: ne strangem cu fluiere, cu portavoce, cu statii de amplificare, si strigam de pe un trotuar - orbabil politistii nu ne vor da voie sa stam in fazta guvernului.

    dar macar sa-i facem SA SIMTA ca nu mai vrem un nou Regim PSD-ist vopsit de PNL

    totdeauna mafiotii din PSD au cautat partide pe care sa le paraziteze; intai a fost PSDR-ul, acum e PNL-ul.

    In felul asta ei cred ca lumea uita Jaful PSD-ist daca fura IMPREUNA cu PNL.

    Oricum, daca o schimba pe Monica macovei, pot sa isi permita orice in tara asta. Numai ea statea in calea lor, pt. ca UE cerea ca toate ordonantele sa nu mai fie date ca pe vremea lui Nastase, CI NUMAI CU AVIZUL Ministrului de justitie.

    De asta PNL si PSD vor sa scape acum de monica Macovei.

    Eu nu mai raman in Romania cu PNL si PSD la putere.
  • 0 (0 voturi)    
    ptr 20 Noua dictatura a PSD, facuta prin oamenii de paie din PNL (Duminică, 21 ianuarie 2007, 22:55)

    Ioan A. [anonim]

    ia povesteste ce inseamna biletul lui tariceanu catre presedinte in favoarea lui patriciu
    povestile pe care le da felix pe goarna sunt prostii dezmintite pe loc de adm prezidentiala.

    Totul ca sa acopere mizeria din PNL.
    Nu mai vreau Regim PSD cu umbrela PNL-ista.

    PSD-ul si Ilici sistin PNL-ul; astazi PNL e sustinut de toti securistii si mafiotii tarii : PRM, PSD, PC, UDMR,

    In loc ca PNL sa se coalizeze cu singurul partid democratic de pe scena politica, PD - PNL nu face asta din cauza lui PATRICIU care are instructiuni de la PSD sa nu dea voie PNL sa actioneze impreuna cu PD ci numai IMPOTRIVA PD.

    Asta este dictatura de catifea a PSD-ului, facuta prin oamenii de paie din PNL
  • 0 (0 voturi)    
    Istorie (Duminică, 21 ianuarie 2007, 22:59)

    Andi [anonim]

    Stau si citesc presa ultimelor zile si emisiunile de la TV si ca vad: De faptul ca Tariceanu a facut in mod clar trafic de influienta in favoarea unui anchetat, aproape nimeni nu se leaga de chestia asta. In schimb toate aberatiile de la PC fac titluri de prima pagina. (Avand in vedere moguli media sunt Patriciu si Voiculescu, nici nu ma mir).
    Luand-o istoric, nu prea am vazut atacuri directe al presentiei si ale PD la PNL. Si la Tariceanu destul de rar, si cu chestii care au fost dovedite. Dar toata presa declara susu si tare ca se intampla, dar nu vezi nici o declaratie. In schimb, Dupa ce Basescu face dovada tentativei de trafic de influienta a premierului, acesta incepe sa arunce cu noroi in acesta si in PD. Si de la PNL tot sunt numai vreo 3 persoane care sar la gatul lui Basescu: Orban (dupa ce a pierdut in fata lui Videanu primaria Bucurestiului), Crin Antonescu si Hassoti (daca nu ma insel, toti au fost angajati ai lui Patriciu).
    Despre PC nici nu am ce zice, s-a dovedit de multa vreme ca a fost o "solutie imorala".
  • 0 (0 voturi)    
    biletul (Luni, 22 ianuarie 2007, 10:26)

    lili mares [anonim]

    Toata povestea asta imi aminteste de un caz din alta tara. Un hot intra in casa cuiva si este atacat de cainele proprietarului, fiind ranit. Toata lumea sare pe bietul proprietar ca de ce nu si-a legat cainele.
    Asa este si acum. Toata lumea il injura pe presedinte, desi cel mai vinovat este premierul, care nu stiu daca a facut trafic de influenta, dar mincinos este cu siguranta. Si nu e prima oara. Vezi telefonul dat lui Botos si altele pe care le-am observat de-a lungul timpului. Oare de cate ori nu a mai intit si nu stim noi? De ce s-a napustit toata presa asupra presedintelui, enumerandu-i pacate nesfarsite, nu pot sa inteleg. Sau inteleg. Decizia instantei asupra lui Ovidiu Vintu a dat si Realitatea Tv peste cap. Vad ca invitati numai critici ai presedintelui iar opozitia se lafaie peste tot.
    Am ajuns la concluzia ca poporul roman este las,cred ca are in gene lasitatea. De ce a fost posibila aservirea presei in perioada mandatului lui Nastase?
    Ajunsesem iar sa tacem, sa ne fie frica. Sunt sigura ca se poate intampla oricand la fel, romanul cedeaza si uita repede.
  • 0 (0 voturi)    
    PNL, PD, PSD, PLD (Luni, 22 ianuarie 2007, 10:29)

    Dorin Cinteza [anonim]

    Da, am ales doar aceste partide, pt ca altele nu conteaza. PNL va avea soarta Taranistilor daca Tariceanu nu renunta, PSD isi face jocul, PLD inca nu e inscris. Dar nici cu afaceristii din PD nu-mi e rusine. Insa Basescu vine cu ei si atunci trebuie sa-i acceptam. Asta e. Decat PSD, mai bine un rau mai mic.
    Imi pare rau sincer de PNL, aveam nevoie de un partid istoric dar asta e.
    Pe de alta parte e adevarat ca Patriciu si Voiculescu manipuleaza grosolan opinia publica, acum, cand se vad incoltiti. Singura TV care da ceva mai aproape de realitate e Realitatea. Trebuie sa fim constienti ca un premier a incercat prin toate mijloacele sa-l scoata pe Patriciu din mainile Parchetului. Sa uitam ca Patriciu dadea meditatii inainte de Revolutie, era un arhitect. El a fost decat o unealta: raman multe semne de intrebare, mai ales ca a cumparat Petromidia cu banii statului. Morisca a fost interesanta si e descrise de Cotidianul. Ca alte ziare nu au avut curaj.

    Asa ca, sa urmarim cum scade euro mai jos, cum se duce PNL sub pragul electoral si cum vine, in sfarsit, o guvernare sigura: PLD cu PD.

    Va salut !
  • 0 (0 voturi)    
    Miroase a sange! (Luni, 22 ianuarie 2007, 11:43)

    Lucian* [anonim]

    PD si PNL se omoara intre ei si-si compromit imaginea pt alte alegeri, iar PC a prins ocazia sa mai impinga cate un pic PD-ul in prapastie prin "El Presidente".
    Oricum PC nu are nimic acum si nu au nimic de pierdut. Poate dar respectul...
    Partea naspa pt ei este ca nici nu au nimic de castigat!
    Or fi PD si PNL ca si bivolul si leul in lupta, dar PC este in mod sigur vulturul hoitar ce planeaza deasupra si spera la un os.
    Sa nu va mirati daca va pica alianta ca o sa avem un Guvern PSD+PC. Coruptii + Looserii.
    Speram mai mult de la ei! N-au facut decat sa se umple de rahat si ei!
    Eu pe astia nu-i votez!