Banca Mondiala ne trage de urechi

Cresterea salariilor, inamicul nr. 1 al dezinflatiei

de Cristian Covaci     HotNews.ro
Joi, 25 ianuarie 2007, 0:00





Documente:
Raportul Bancii Mondiale (en.)
(25.01.2007) PDF

Cresterea salariilor si avantul creditului neguvernamental atrag presiuni inflationiste, precum si riscul de supraincalzire a economiei romanesti. Aceasta este una dintre concluziile ultimului raport al Bancii Mondiale despre economiile statelor din Estul si Centrul Europei.

Concluziile Bancii Mondiale vin pe fondul unor majorari salariale pentru bugetari, majorari care vor atinge pragul de 23% in cazul profesorilor.

Oficialii BM sustin insa ca la nivelul Romaniei, riscurile reprezentate de deficitul de cont curent au fost oarecum stabilizate in urma investitiilor straine.

Conform raportului, cresterea reala a PIB s-a consolidat in regiune, nu in ultimul rand in Polonia, Slovacia si Romania, iar performanta a continuat sa se imbunatateasca in a doua jumatate a anului. Statele baltice, Slovenia, Bulgaria si Romania au inregistrat o rata a cresterii mai ridicata decat in anul precedent.

Aceasta a avut loc in pofida aprecierii monedelor nationale fata de euro si mai ales fata de dolarul american in mai multe tari, precum si in pofida cresterii economice moderate din zona euro.

Presiunile inflationiste s-ar putea accentua

In vreme ce inflatia pare sub control in Polonia si Republica Ceha, alte state intampina dificultati. In Statele Baltice si, intr-o oarecare masura, in Bulgaria si Romania, cresterile mari anticipate ale salariilor si creditelor neguvernamentale genereaza presiuni inflationiste semnificative si care pot duce la supraincalzire economica.

In alte tari, deprecierea monedelor nationale din mai si iunie 2006 a generat tensiuni legate de cresterea ulterioara a preturilor, in special in Ungaria. Ajustarea preturilor administrative si cresterea impozitelor indirecte armonizate cu UE au accentuat presiunile inflationiste in mai multe tari din regiune.

Deficitul de cont curent - problema noilor state membre UE

Cresterea cererii interne a generat deficite externe in ciuda expansiunii exporturilor. In vreme ce deficitele externe au ramas scazute in Polonia, Republica Ceha si Slovenia, acestea s-au apropiat sau au depasit 10% din PIB in alte tari.

Investitiile straine directe au acoperit deficitele Republicii Cehe si Poloniei si cea mai mare parte din deficitele Ungariei, Bulgariei si Romaniei. Sectorul bancar a avut rolul principal in finantarea deficitelor din Statele Baltice.















43 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    promisiuni fara acoperire (Joi, 25 ianuarie 2007, 20:33)

    claudiu [anonim]

    Cine a promis poporului ca intrarea in UE va aduce automat cresteri de salarii ("salarii minime de 1000 de euro")?

    Adevarul crud este ca preturile sunt determinate de costuri, iar salariile de productivitate. Acest principiu nu poate fi inselat.

    Salariile pot ajunge ca in Vest doar cand productivitatea va ajunge ca in Vest. Dar cine mai are timp de asemenea explicatii in Romania?
  • 0 (0 voturi)    
    unele salarii uriase? (Joi, 25 ianuarie 2007, 20:43)

    andri [anonim]

    Nu toate cresterile salariale produc inflatie?
    Exemplu noul salariu dat printului de Pocreaca de 700.000 RON.
    Ori miliardele luate de unii politicieni din comisii de privatizari si altele?
  • 0 (0 voturi)    
    Salariul minim se stabileste prin HOT DE GUVERN(art.156 Codul muncii), DECI ESTE DE 390 LEI nu de 440 !!! (Joi, 25 ianuarie 2007, 20:43)

    Popescu [anonim]

    Incompetentii astia din Guvern care sustin ca salriul minim pe economie este de 440 lei conform Contrc.Colectiv la nivel National sunt niste PROSTI.
    Art156 Codul muncii spune clar chiar si pentru cetiniidin Guvern:Salariul minim se stabileste prin HOTARIRE DE GUVERN.
    Salariul negociat de Contr Col de Munca de 440 si alte prostii de salarii nefiind stabilite prin Hot de Guvern NU SUNT OBLIGATORII.

    DAR SACONSIDERI CA ACESTA CRESTRE DE SALRII INCOMODEAZA DEZINFLATIA SUNTETI DE PE ALTA PLANETA.Pai ce pondere are ceresterea aceasta salariala la 390 lei.Repet suma de 440 este valabila numai pentru functionarii PROSTI SAU SLUGI.
  • 0 (0 voturi)    
    De(zin)flatie (Vineri, 26 ianuarie 2007, 9:09)

    Victor [anonim]

    Ce fel de scoala de jurnalism ati facut, domnule?
    De fapt, ati facut ceva scoala? Macar 8 clase? Nu exista cuvantul "dezinflatie", pt. a mia oara! Exista doar "deflatie"!
  • 0 (0 voturi)    
    Avem oameni de vanzare! Ieftini si buni! (Vineri, 26 ianuarie 2007, 10:18)

    Lari [anonim]

    Situatia e simpla:
    1. BNR urmareste deflatia
    2. Salariile vor creste domol, pentru ca ne urecheaza Banca Mondiala
    3. Romanului nu o sa-i mai convina sa munceasca pe un salariu romanesc
    3.1 Romanul va cere un salariu mai mare si poate va reusi sa-l obtina
    4. In tara se va munci prost (ca si pana acum). Productivitatea unui roman e de vreo 9 ori mai mica decat a unui vest-european
    5. Romanul "fuge" la export mancand pamantul
    6. In Romania, ultimul stinge lumina.
    Concluzia: Marile Puteri vor ramane Mari Puteri si trebuie sa ne consolam cu ideea ca suntem si noi prin preajma lor.
    Pentru ca de schimbarea mentalitatii nu se poate aduce vorba la noi in tara.
  • 0 (0 voturi)    
    preturi salarii (Vineri, 26 ianuarie 2007, 10:34)

    Lucian* [anonim]

    Daca este asa de mare problema slariilor, atunvi fortati pe vanzatori sa-si mai reduca preturile.
    Suntem cea mai ciudata tara in Europa avand la multe produse preturi mai mari decat in Germania si nu are rost sa comentam de preturile din Ungaria sau Bulgaria.
    De cand am intrat in UE, unii producatori de mezeluri si-au amintit brusc ca pot sa reduca preturile chiar si cu 20% desi in urma cu un an ne m,inteau cu nerusinare ca ei nu mai fac fata.
  • 0 (0 voturi)    
    Cresteri salarii ... mare inflatie! (Vineri, 26 ianuarie 2007, 11:17)

    Soso [anonim]

    De doua decenii se traieste mizerabil in tara asta, cu salarii de cacao ... care nu cresc ... din cauza "inflatiei" si starii economiei ... Vax, cei care conduc economia asta neproductiva si pe noi, fraierii , care ne-am multumit cu salarii infinitezimale, au salarii babane! Si uite ca ... nu s-a intamplat nimic rau, daca salariile lor au crescut. Sa fii membru in UE inseamna si sa asiguri un salariu decent si un confort economic cetatenilor tai. Ca altfel ar insemna ca numai parlamentul si guvernul au intrat in UE ... asa, de dragul de a nu mai astepta la coada pentru vize ... si pentru pasapoarte si valize diplomatice! Gata, pana aici! Scuza asta ... cu inflatia, dezinflatia ... nu mai are nici o valoare de azi incolo! Noi ne punem serios pe munca si ... domniile voastre guvernante ne platiti cu salarii ... europene, ca altfel va reclamam lui Miron Cosma, Bill Gates si Ion Iliescu! DA?
  • 0 (0 voturi)    
    prosteala cu Televizoru' (Vineri, 26 ianuarie 2007, 11:37)

    robert [anonim]

    Nu mai dati nene stiri de astea cu deficitul de cont curent;crestera inflatiei prosteli pe fata fat de popor.Eu sunt de formatie economist si stiu ce inseamna dar restul populatiei o doare in pix de indicatorii macro.Si astea nu sunt decat scuze ca "avem deficit mare'ca inflatia nu scade...........'':;nu ne mai dati nene stiri din astea ca nu traim noi mai bine daca scade inflatia pastrand acelasi salar de cacao.Mai bine ne intrebam unde a disparut averea nationala.Si mai vine si domnul Mugur care sta cu fundu pe 20 miliarde de Euro si imi explica mie ca nu pot lua credit fiindca n-am salariul mare.Dar cand au furat aia din Bancorex unde era?
  • 0 (0 voturi)    
    Scuze, scuze, scuze ...... (Vineri, 26 ianuarie 2007, 12:01)

    Gabriel [anonim]

    Romania este atractiva pentru companiile straine atata timp cat suntem forta de munca ieftina (chiar foarte ieftina) si piata de desfacere. Politicienii vor ca Romania sa fie atractiva astfel incat buzunarele lor sa primeasca comisioane de la companiile straine (vedeti privatizari de companii importante care au fost reevaluate cu mult in favoarea cumparatorului strain).

    In consecinta, exista tot interesul sa nu se cresca salariile (avem un salariu mediu de 350 EUR cat da UE pe cap de vita furajera) si sa ramanem .... saraci. Cu cat suntem noi mai saraci, cu atat devin ei (politicienii si marii afaceristi - cocosi, rebenciuci, tenderi, etc) mai bogati. Dar asta este ... nu degeaba imnul nostru este "Desteapta-te romane", dar din pacate nu ne mai desteptam.

    Si ce inflatie domnilor ...? Ca sa nu mai influenteze inflatia sa ne plateasca un EURO care este o moneda stabila si care are variatii mici la inflatie. Deci, solutia este ..... salarii in EURO direct (nu cred ca refuza cineva sa fie platit direct in EURO).
  • 0 (0 voturi)    
    Testare (Vineri, 26 ianuarie 2007, 12:39)

    Traian [anonim]

    De comentar