Cupa UEFA va merge in peninsula iberica, pentru a patra oara in ultimii cinci ani. Dupa victoriile lui FC Porto, Valencia si Sevilla, intrerupte doar de TSKA Moscova, in 2007 doua echipe din Spania se vor infrunta in finala de pe 16 mai, programata pe stadionul Hampden Park din Glasgow: FC Sevilla (foto dreapta), detinatoarea trofeului, si Espanyol Barcelona (foto stanga).

FC Sevilla - Osasuna Pamplona 2-0, in tur 0-1

FC Sevilla s-a calificat in a doua finala consecutiva a Cupei UEFA si devine prima echipa dupa Real Madrid, in 1986, care isi apara trofeul in ultimul act. Andaluzii au castigat returul cu conationalii de la Osasuna cu scorul de care aveau nevoie: 2-0.

Luis Fabiano a egalat situatia celor doua manse in minutul 37, dupa o actiune personala in care a intrat cu mingea in careu, a scapat de doi fundasi ai Osasunei si a trimis cu dreptul pe sub portarul Ricardo.

Renato a dublat avantajul andaluzilor in minutul 53, reluand in plasa centrarea lui Daniel Alves de pe partea dreapta.

Osasuna a fost aproape de calificare in doua ocazii, dar lovitura de cap a lui Pierre Webo a intalnit bara, iar sutul din voleu al lui Valdo a fost respins cu dificultate de Palop.

Singura veste proasta pentru Sevilla este absenta din ultimul act a lui Julien Escude, care va fi suspendat dupa ce a incasat un cartonas galben.

In drumul spre finala, FC Sevilla a eliminat in saisprezecimile de finala pe Steaua Bucuresti, dupa o dubla victorie, pentru a trece in optimi de Sahtior Donetk, in prelungirile din Ucraina.

Werder Bremen - Espanyol Barcelona 1-2, in tur 0-3

Werder Bremen a parut capabila sa furnizeze surpriza, deschizand scorul in minutul 4, cand portughezul Hugo Almeida a ajuns la un balon la 30 de metri de poarta spaniola inaintea portarului Iraizoz si l-a trimis peste acesta in plasa.

Vedeta echipei germane, Miroslav Klose a fost insa eroul negativ al gazdelor, primind doua cartonase galbene in 19 minute, primul pentru un fault in minutul 2, al doilea pentru o simulare in careul spaniol.

Desi ramasi in 10 oameni, germanii au dominat clar prima repriza, Aaron Hunt trecand de doua ori pe langa gol.

Spaniolii au venit mai montati de la cabine si in minutul 50 au reusit egalarea. Centrarea lui Albert Riera a fost judecata gresit de portarul Andreas Reinke, inlocuitorul titularului Wiese, suspendat, si Coro a reluat nestanjenit in plasa.

Calificarea lui Espanyol in finala a devenit clara in minutul 60. Centrarea din corner a lui Zabaleta a ajuns pe coltul lung, la Jesus Lacruz care s-a inaltat si a trimis cu capul in plasa.

Cele doua echipe se afla pentru a doua oara in finala competitiei. FC Sevilla a castigat trofeul anul trecut, invingand pe Middlesbrough cu 4-0, la Eindhoven, in timp ce Espanyol a pierdut finala din 1988, in fata lui Bayer Leverkusen, la penaltiuri. Spaniolii au castigat primul joc pe teren propriu cu 3-0, dar au pierdut cu acelasi scor in Germania.

Finala de la Glasgow, din 16 mai, este prima din Cupa UEFA in care se intalnesc doua echipe din Spania. In istoria cupelor europene au mai fost 4 finale 100% spaniole, 3 in Cupa Oraselor Targuri (predecesoarea Cupei UEFA) si una in Liga Campionilor.

In Cupa Oraselor Targuri, in 1962, Valencia a invins pe FC Barcelona, in 1964, Real Zaragoza a castigat trofeul in dauna Valenciei, pentru ca doi ani mai tarziu, FC Barcelona sa triumfe in fata Zaragozei.

In Liga Campionilor, Real Madrid a trecut de CF Valencia in finala din 2000, disputata la Paris, cu 3-0.