Artistii gruparii catalane au trait o seara de cosmar pe terenul lui Getafe: Ronaldinho, Eto'o si ceilalti au fost eliminati din Cupa Spaniei, dupa un meci pierdut cu 4-0, care a rasturnat victoria din tur cu 5-2 (in timpul careia Lionel Messi marcase celebrul gol-replica a lui Maradona).

Succes important si pentru antrenorul lui Getafe, Bernd Schuster - anuntat drept cel mai probabil succesor al lui Capello la comanda lui Real Madrid.

Internationalul roman Cosmin Contra a jucat tot meciul pentru Getafe (co-autor la un gol).

Vezi aici un rezumat al "cosmarului" trait de Barcelona pe terenul lui Getafe!

Getafe - Barcelona 4-0! (in tur 2-5)

Ca si cind ar fi simtit ceva, organizatorii intilnirii au afisat pe tabela de marcaj, inaintea disputei, mesaje care cereau jucatorilor "un miracol".

Cu o atitudine energica, Getafe a deschis jocul cu doua ratari mari in primele minute, anuntind scenariul serii - 2-0 la pauza pentru Getafe (Casquero 37, Guiza 43), in fata unei echipe catalane care nu avusese nicio ocazie.

La reluare, Getafe urca scorul la 3-0 (Vivar Dorado 71), sinonim cu calificarea in finala Copei del Rey. Abia in acel moment, Giuly a incerat o actiune periculoasa la poarta gazdelor.

Pe contraatac, Getafe loveste pentru 4-0 (Guiza 73), iar Ronaldinho este surprins de camerele tv nemultumit, incapabil parca sa inteleaga ce se petrece.

In ultimele minute, Ronaldinho (lovitura libera) si Eto'o (singur in centrul careului) au incercat sa mai repare ceva. Destinul jocului era insa pecetluit: Getafe merge in finala Cupei, Barcelona trebuie sa digere sentimentul amar al unui dezastru.