AS Roma a cucerit primul trofeu din ultimii sase ani, desi a pierdut returul finalei Cupei Italiei, 1-2 la Milano contra lui Internazionale. Romanii se impusesera cu 6-2 in prima mansa si cuceresc astfel trofeul pentru a opta oara, dar prima oara dupa 16 ani. Roma pierduse ultimele doua finale, castigatoare fiind de fiecare data Inter.

Cristian Chivu a fost integralist in partida de pe Giuseppe Meazza, primind un cartonas galben. Este primul trofeu pentru capitanul nationalei in cei patru ani petrecuti in capitala Italiei.

Dupa un scor alb la pauza, Inter s-a desprins la 2-0 pana in minutul 56 prin reusitele semnate de Crespo si Cruz, cei doi creand senzatia ca milanezii pot sa egaleze scorul din tur.

Frustrarea a pus stapanire insa pe campionii Italiei si antrenorul Roberto Mancini a fost trimis in tribuna pentru proteste, la mijlocul reprizei secunde. In minutul 72, toate sperantele gazdelor au murit, in urma eliminarii fundasului Ivan Cordoba, pentru cumul de cartonase galbene, al doilea primit pentru un hent stupid.

Simone Perrotta a stabilit scorul final in minutul 83, eliminarea lui Christian Panucci din ultimele secunde echilibrand doar situatia jucatorilor din teren.

"Ne obisnuisem ca Inter sa castige mereu, dar venise momentul sa cucerim si noi un trofeu important. Am venit aici constienti ca pot fi infranti", a spus dupa joc Francesco Totti, capitanul Romei, care a dedicat trofeul fetitei sale, Chanel, care s-a nascut in urma cu o saptamana.

"Am pierdut cupa in meciul de pe Olimpico, dar n-am meritat sa primim sase goluri. Stiam ca nu va fi usor sa revenim. Meciul ar fi fost cu totul altfel daca am fi inscris in prima repriza", a declarat antrenorul secund al lui Inter, Sinisa Mihajlovic.