Rapid a jucat cu gandul la finala Cupei Romaniei, Ganea, Badoi, Dica sau Lazar jucand doar cate o repriza. Cu toate acestea, giulestenii s-au impus clar, semnand sentinta retrogradarii pentru Ceahlaul. Ionel Ganea a deschis scorul cu al 16-lea gol stagional, Ianis Zicu marcand pentru 2-0.

Golul lui Eugeniu Cebotaru din finalul primei reprize a fost doar un foc de paie, Marius Maldarasanu si Costin Lazar stabilind scorul final in repriza secunda.

Rapid s-a despartit de proprii suporteri care au venit pe Giulesti pentru prima data dupa o luna si jumatate, feroviarii avand terenul suspendat trei etape. Ultimul meci cu spectatori disputat pe stadionul Valentin Stanescu a fost cel dintre Rapid si Steaua, pe 1 aprilie. Numarul spectatorilor a fost insa redus din cauza ploii torentiale cazuta asupra capitalei.

"A fost un joc bun, se putea obtine chiar mai mult, dar e suficient atat. Nu ma intereseaza nici de plecari, nici de achizitii acum. Ne asteapta un meci foarte important cu Poli Timisoara in Cupa. Am ajuns pana aici pentru ca am muncit. Cupa Romaniei e un trofeu important pentru orice club."

Razvan Lucescu - antrenor Rapid

"Nu sunt dezamagit de echipa. Eu nu sunt niciodata dezamagit de echipa mea. Sunt mandru de ei, pentru ca, asa cum am mai spus, in acest sezon avem un clasament fals. Sa fie clar. Daca Dani Coman putea sa joace eram pe locul doi acum, pentru ca, am mai spus-o, avem cea mai buna echipa."

George Copos - patron Rapid

"Este o victorie clara a Rapidului, scorul reflecta diferenta dintre Rapid si noi, mai ales ca am avut opt indisponibili. Dar si noi avem plusurile noastre dupa acest meci si ma refer la acest gol pe care l-am inscris, precum si introducerea celor patru debutanti in prima liga, dintre care unul mai are doi ani de juniorat."

Aurel Sunda - antrenor Ceahlaul

Rapid a deschis scorul in minutul 16 in urma unei faze rapide. Maldarasanu a centrat de pe stanga, Zicu a sutat din 8 metri, mingea a fost respinsa de Multescu si Ionel Ganea, venit din spate, a trimis-o in poarta. Este al 16-lea gol stagional al lui Ganea, care il egaleaza in fruntea clasamentului golgheterilor pe Claudiu Niculescu.

In minutul 28, Ianis Zicu a profitat de luftul fundasului nemtean Dan Iftime si l-a invins pe Multescu cu un sut plasat de la 6 metri.

Giulestenii se puteau desprinde daca Maldarasanu si Buga nu ratau din pozitii ideale. Mai intai, sutul lui Maldarasanu de la 20 de metri a trecut putin peste poarta, apoi Mugurel Buga, singur cu Multescu, a trimis din unghi spre coltul lung dar mingea a ocolit de putin bara.

Golul nemtenilor a venit in minutul 42, prin Eugeniu Cebotaru care a sutat de la 18 metri printre jucatorii aflati in careul rapidist, mingea strecurandu-se langa bara lui Minca, ramas tintuit pe linia portii.

Marius Maldarasanu a adus din nou diferenta de doua goluri pe tabela de marcaj in minutul 60 cu un sut in forta, de la 14 metri, din zona centrala, dupa o deviere superba cu calcaiul a lui Buga.

Faza de la al treilea gol este trasa la indigo in minutul 81, la finalizare apare insa Costin Lazar care suteaza pe jos, puternic si ridica scorul la 4-1, semnand practic retrogradarea matematica a nemtenilor.