Romanii instalati langa un apeduct sperie o localitate spaniola

de C.N.A.     HotNews.ro
Vineri, 10 august 2007, 0:00

www.elpais.com

Un primar spaniol cere ajutorul guvernului de la Madrid pentru evacuarea a 2 000 de cetateni romani instalati ilegal langa un apeduct din localitatea La Herrera, provincia Albacete, scrie presa spaniola de vineri. Romanii au ajuns in acea zona dupa ce autoritatile din alte regiuni i-au alungat.

Potrivit cotidianului El Mundo , povestea romanilor care au invadat practic un sat cu numai 400 de locuitori, are doua aspecte. Pe de o parte, autoritatile spun ca ei ocupa mai mult de 2 km dintr-o zona de securitate si folosesc ilegal apa din apeductul care alimenteaza zona estica a Spaniei.

Romanii fac baie isi spala hainele si vasele in apa care ajunge apoi la robinetele oamenilor. De aceea autoritatile se tem ca pot aparea probleme de sanatate publica pentru cei care consuma apa murdara.

Pe de alta parte, agricultorii din zona nu doresc ca romanii sa plece prea departe pentru ca nu ar mai avea mana de lucru pentru strangerea recoltei, adauga articolul. Unii dintre ei au muncit la adunarea usturoiului si asteapta sfarsitul lunii august cand incepe sa fie stransa recolta de ceapa.

Intre timp, au fost luate masuri si de catre Garda Nationala care lucreaza la identificarea celor care s-au stabilit in La Herrera. Potrivit reprezentantilor acesteia, 362 sunt imigranti ilegali. Totusi nu pot fi luate masuri impotriva lor pentru ca sunt cetateni comunitari, informeaza agentia EFE citand un oficial al guvernului spaniol.

















478 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    romani? (Vineri, 10 august 2007, 8:49)

    clujean [anonim]

    am vazut la televizor ce fel de "romani" sunt aceia si nu pot decat sa ma bucur ca au si occidentalii parte de prezenta lor; sper ca, dupa anii in care Anglia, Franta, Italia, Germania, Spania si alte tari UE au fost invadate de acesti "romani" ideile tampite despre discriminarea rasiala din Romania sa le dispara! sau, daca le plac acei "cetateni europeni", li-i cedam cu toata placerea! no problema, senores!
  • 0 (0 voturi)    
    ...cetatenii comunitari (Vineri, 10 august 2007, 9:02)

    Biz [anonim]

    "nu se poate face nimic pentru ca sunt cetateni comunitari"... e chiar amuzant. ei fac baie si isi spala hainele in apeduct, la noi cetatenii comunitari necolorati si care nu traiesc in grup primesc amenda daca pun in acelasi frigider carnea de pui cu ouale intr-o bucatarie de restaurant sau daca nu au o toaleta numai pentru personal si alte 2 pentru clienti.

    si eu care credeam ca la noi sunt problemele comunitare... am compensat putin adancirea deficitului comercial cu exportul de cetateni comunitari care inainte ne furau, acum insa doar ne fac de rusine.
  • 0 (0 voturi)    
    romani-rromani-tigani (Vineri, 10 august 2007, 9:16)

    romanul cu un singur r [anonim]

    de ce nu scrieti ca este vorba de un grup de romani de etnie rroma (adica tigani cum li s-a spus pana acum)...
    ca sincer mi-e rusine sa ma mai duc in vacanta in strainatate...
    sau sa mai dau ochii cu vreun partener strain...
  • 0 (0 voturi)    
    Este si noi Oameni Ieuropeni (Vineri, 10 august 2007, 9:27)

    romy jmakeru [anonim]

    Si ce mancatias daca ne spalam hantele n rau, ce nu e si noi oameni, cu, nu se pisha si pesti n rau, ce trancafleanca.
    Adevarul este ca noi nu e romani frate mancatias, noi suntem ieuropeni si nomazi, ca si crescatori de reni din laponia, ce ei de ce are voie sa stea in cort si unde vor si noi nu. Aste e fratiouare discriminare. Sa traiasca si puradei mei visu ieuropean mancatias.
    noi ii uram pe romani ca ne discrimineste in romania, noi o se mutam cu tot cu cai cu carute si animale chiar in centru parisului daca vea muski mei, sa moara mama de nu. iauzi la ei, ce facem...nimic, traim si aducem uo bucatica din cultura noasta in mijlocul europei.
  • 0 (0 voturi)    
    Jalnic (Vineri, 10 august 2007, 9:36)

    ionut [anonim]

    Si ne mai intrebam de ce romanii sunt considerati tiganii Europei.Pai cu o asemenea reclama ... mai avem ce sa zicem?Sa le fie rusine mai ales acelor oameni care se duc cica sa lucreze pentru a trai "mai bine".Oare "mai bine" inseamna sa traiesti in cort si sa te speli in balta?
  • 0 (0 voturi)    
    Duca-se (Vineri, 10 august 2007, 10:06)

    app [anonim]

    cu totii... cat mai departe....
    asa devine Romania mai curata.... finaly
  • 0 (0 voturi)    
    @ 1 si 2 (Vineri, 10 august 2007, 10:31)

    sempere [anonim]

    Sunt oameni amarati care au plecat la cules de usturoi, ceapa, cartofi s.a., nu s-au dus la furat ca altii. Au plecat probabil dintr-un sat oropsit din Romania unde aveau aceleasi conditii mizerabile si acum lucreaza pe unde apuca.
    Si da, sunt romani. Au pielea "colorata" de la soarele care-i arde cand sunt la muncile campului. Intocmai ca toti taranii romani.
    Vai de capul vostru! Ar trebui sa va fie mila ca exista conationali de-ai nostri care traiesc in asemenea saracie, nu sa aruncati cu pietre.
  • 0 (0 voturi)    
    Istoria se repeta.... (Vineri, 10 august 2007, 10:33)

    cornel [anonim]

    Au trecut vreo 15-16 secole de atunci....turme de vizigoti si alte popoare barbare faceau cam acelesi lucru pe linga apeductele romane.Doar ca mass-media nu era atit de agresiva.
    Oare ce va fi peste inca 15 secole?Ce popor va naste din acesti nomazi?
  • 0 (0 voturi)    
    Ilegal (Vineri, 10 august 2007, 10:36)

    Me Again [anonim]

    Daca incalca legea sa-i amendeze/inchida/whatever. Asta se intampla si cu romanii din Romania care incalca legea.
  • 0 (0 voturi)    
    rahat cu mac (Vineri, 10 august 2007, 10:53)

    andrei [anonim]

    ce sa zic, 'senzatie de nesiguranta' ..... cititi articolul spaniol :)

    au nevoie de ei, dar le este si teama .... autoritatilor care le este frica le-au raspuns alte autoritati cum ca riscul ca apa sa fie contaminata este minim, no, ca este statie de epurare etc...

    si daca au nevoie de ei, si ca sa nu mai stea unde nu au voie, de ce nu le amenajeaza fermierii respectivi un loc unde sa traiasca fara sa sperie pe nimeni ....
  • 0 (0 voturi)    
    Jumatatea plina a paharului (Vineri, 10 august 2007, 10:54)

    Adrian [anonim]

    Mai bine la ei decat la noi. Poate asa europeanu' stilat invata pe pielea lui ca a fi dragut, binevoitor, manierat si politically corect inseamna sa fii luat de prost. Si poate toate mironositele de la diverse fundatii care vor sa induca constiinta civica in diverse grupuri de oameni prin educatie or sa afle ca anumite tipuri de creiere nu pot fi schimbate decat prin masuri dure. Si poate intr-un final cineva va realiza ca atit timp cat avem oameni care se spala in raurile din apa carora se produce mancarea in restaurante nu-i chiar asa o mare problema faptul ca nu avem buda separata pentru angajati si un pisoar la fiecare 2 mese.
  • 0 (0 voturi)    
    mila pentru tiganii romani??? (Vineri, 10 august 2007, 11:03)

    bu [anonim]

    din cauza lor eu nu pot sa lucrez in europa de vest, Iliescu si cu tiganii ne-au mincat 20 de ani din viata (so far...and still counting).
    mila????? poate ai a2a cetatenie in buzunar si atunci iti permiti sentimente nobile...
  • 0 (0 voturi)    
    tiganii fac ravagii prin ue.... :)) (Vineri, 10 august 2007, 11:30)

    leventenet [anonim]

    dupa poza, astia sunt tigani :)))
  • 0 (0 voturi)    
    badea Cartzan (Vineri, 10 august 2007, 11:34)

    badea Cartan [anonim]

    Protejatii pe saracii micutzi... ca doar sunt ai nostrii.
    Nu vor sa invete carte, nu vor sa isi dea copii la scoala, nu vor sa munceasca...

    Dar daca ii intrebi ei ce natie sunt - iti raspund cu mandrie : ROMANI !

    ... nici imnul tarii nu-l stiu coloratii - dar noi toti platim imaginea ce ne-o fac in afara.

    de traia impuscatu' ii lecuia definitiv de mandria de a se drept romani ... instant... cu 9 mm !
  • 0 (0 voturi)    
    tiganii tot tigan ramane ... (Vineri, 10 august 2007, 11:37)

    fixpix [anonim]

    doar eliminarea fizica a lor din viata noastra poate schimba ceva ... in desert cu ei, acolo le e locul !
  • 0 (0 voturi)    
    belea (Vineri, 10 august 2007, 11:39)

    belea [anonim]

    bah - romani my ass !

    hotnews - ai baut spirt ?

    astia sunt tiganii in toata regula !
    nu au nici macar acte ca sunt romani !

    nu stiu nici macar unde e sectia de politie decat daca atunci cand ii mai aresteaza din cand in cand... moment destul de neplacut caci o data cu arestarea de obicei mananca si bataie - fapt pt care nu isi doresc sa revina sa isi faca acte...

    ....iar de munca cred ca mai bine se duc la sectie sa ii bata - le place mai mult !
  • 0 (0 voturi)    
    Romani? (Vineri, 10 august 2007, 11:41)

    Imperialistu' [anonim]

    Oare? Nu cumva avem un caz clasic de tigani luati drept romani?
  • 0 (0 voturi)    
    A fi roman! (Vineri, 10 august 2007, 12:22)

    chris [anonim]

    Traiesc in strainatate de doi ani. Zona unde ma aflu e o zona turistica. Nu conteaza unde. Stau la un restaurant si vin lautarii ,,romani,, sa le cante la turisti si sa le cerseasca banii. Cersetori, hulgani care fura, toti din Romania. Sanatosi ca nimeni altul dar munca nu e de ei. Si ce mai, sunt romani! In momentul in care zic de unde sunt sunt tratat ca un tigan din cauza lor. Totusi nu mi-e rusine de unde vin, insa ar cam trebui imbunatatita si imaginea noastra in afara tarii caci deja sunt saturat de fi de etnie rroma, in ciuda faptului ca nu sunt. Nu am cu ei nimic, dar detest modul lor incivilizat si inuman de a trai!
  • 0 (0 voturi)    
    @ 7 (Vineri, 10 august 2007, 12:32)

    Biz [anonim]

    localitatea are 400 de locuitori, iar romanii stabiliti ilegal acolo sunt 2000.

    cunosc multi tarani romani, nu rromi, care muncesc din greu, sunt saraci, dar sunt demni. Iar aceasta demnitate si mandrie o au si in Romania, si in lume cand se duc. stiu sa munceasca si stiu sa aprecieze conditiile mai bune atunci cand le gasesc.

    in cazul de fata nu cred ca e cazul de asa ceva.

    si inca o chestie interesanta, am trecut de curand printr-o localitate rurala care are o zona de margine locuita de rromi. in trecut ei erau spaima satului, iar daca iti disparea vaca din grajd cu putin noroc inca o mai gaseai in viata la ei. acum lucrurile s-au linistit, nu mai sunt furturi in localitate, insa e plin de masini cu numere de franta, italia si spania in zona lor. crezi ca s-au dus in spania la cules de ceapa si usturoi?
  • 0 (0 voturi)    
    HOTNEWS - Aveti un talent (Vineri, 10 august 2007, 12:56)

    cezar [anonim]

    Oameni buni, poze mai serioase, ami mari, mai clare, mai vizibile nu gasiti?

    Numai aberatii de poze pe site-ul acesta. Mai bine deactivati "click-ul pe poza" ca oricum poza are aceeasi dimensiune cu preview-ul.

    Ce sa intelegem din imagine? Ca sunt romani sau rromi sau altceva?

    Inutila!! Nu se vede nici "apeductul" ....

    Va rog si va multumesc!
  • 0 (0 voturi)    
    Guraaaaa (Vineri, 10 august 2007, 13:06)

    Je [anonim]

    Nr. 7....Shut tf up!!!...sa-i extermineeeeeeeeeee!!!! Pe toti!
  • 0 (0 voturi)    
    au umplut Europa (Vineri, 10 august 2007, 13:12)

    vali [anonim]

    Tocmai m-a intors dintr-un circuit prin Europa si m-am convins ca s-a umplut vestul de tigani vorbitori de romana, mai ales in zonele turistice aglomerate. O tiganca prin Franta zicea ca face pe zi 3-400 euro din cerseala si era f fericita ca acum francezii nu mai pot sa-i deporteze ca acum un an pe ea si tot familionul ei inapoi in Romania ca acum sunt cetateni UE. Cred ca acum toti tiganii alearga sa-si faca carti de identitate romanesti ca asta ii face intangibili in UE. Atat timp cat UE nu ii prinde cu fapte penale, nu are ce sa le faca.
  • 0 (0 voturi)    
    HOTNEWS - Problema (Vineri, 10 august 2007, 13:24)

    cezar [anonim]

    Inc ao problema. De ce tineti cap de afis vremea...

    coduri verzi, galbene, portocalii ....

    Chiar vi se pare ca cel mai important lucru in tara asta e ca vor fi cu 5 grade mai mult sau va ploua mai putin sau mai mult intr-o zona?

    Astea sunt pentru rubrica meteo, articol de la nr. 10 in sus ...

    Pai daca vor fi 50 grade ce mai faceti? Veti scrie in loc de meniul de la browser sau la bootarea computerului, primul ecran?

    sau hotnews a devenit hot-weather-forecast.ro ?

    Daca n-aveti subiecte mai uitati-va si pe la agentiile de presa sau chiar realitatea, bbc

    Bagati si documentare de tehnica, stiinta, sanatate, ...In lipsa unor newsuri consistente si mai ales proaspete (se numeste hotnews, nu?) macar lucruri de acest fel. De ex. traduceti cate un articol din wikipedia despre un subiecte de interes general si veti avea vizitatori si comentarii cu gramada!

    Numai bine si atentie la codul portocaliu!
  • 0 (0 voturi)    
    Nu mai scrieti neadevaruri... (Vineri, 10 august 2007, 13:51)

    Cetateanu european [anonim]

    Nu ne mai asociati pe noi romanii cu acesti nomazi. Ne-am saturat sa tot fim asimilati cu ei peste tot pe unde mergem prin Europa. Acestia sunt niste TIGANI ... Macar presa romana sa nu ii mai asimileze cu restul romanilor .
  • 0 (0 voturi)    
    bai fixpix si altii (Vineri, 10 august 2007, 14:05)

    bibicu [anonim]

    "doar eliminarea fizica a lor din viata noastra poate schimba ceva ... in desert cu ei, acolo le e locul !"

    azi tiganii, maine intelectualii si ateii.
    mars expiratilor.
  • 0 (0 voturi)    
    romani.... (Vineri, 10 august 2007, 14:15)

    eliade [anonim]

    par mai degraba persoane care se odihnesc ziua si probabil ca practica "meserie" in timpul noptii; daca erau romani, i-si gaseau de lucru; daca sunt tzigani e normal sa fie unde sunt;cat am umblat pana acum nu am vazut un tzigan lucrand; problema e ca presa de la noi (nu stiu care sunt motivele) nu arata cat rau ne fac in afara, shi ca o sa ajungem in scurt timp sa ne fie noua rusine sa ne prezentam ca romani, iar tziganii sa fie identificatzi cu romani;
  • 0 (0 voturi)    
    CE ONOARE (Vineri, 10 august 2007, 14:33)

    oarecare [anonim]

    Ce onoare! Uite ca, capsunarii lui Base s-au stabilit undeva! La cort! Asta e un lucru bun! Poate cine stie se va duce sa le fir presedinte! Ar fi de bun augur!
  • 0 (0 voturi)    
    Creste stocul de tigani (Vineri, 10 august 2007, 14:57)

    Sakura [anonim]

    Poate unii nu ati observat, dar in ultimile saptamani au cam inceput sa treaca granita cetateni sarbi pentru a cere azil politic in Romania. Cetateni sarbi, dar de etnie tigani. S-au trezit ca e bine sa fii cetatean UE si ca romanii sunt atat de fraieri incat sa-i accepte cu bratele deschise. Pana cand???
  • 0 (0 voturi)    
    @12 (Vineri, 10 august 2007, 15:09)

    Manole Buican [anonim]

    Nu cred ca din cauza lor nu poti TU sa lucrezi in Europa de Vest. S-ar putea sa ai TU o problema. Daca pe tine te sicaneaza la job pe motiv ca esti roman, atunci lucrul asta spune multe despre mediul in care te invarti. Deci...
  • 0 (0 voturi)    
    Sunt cetateni romani (Vineri, 10 august 2007, 15:16)

    iancu [anonim]

    In Franta toti cetatenii sunt francezi, indiferent ca ii cheama Pierre sau Abdullah. In Romania toti sunt cetateni romani indiferent daca e vorba de Corneliu Vadim Tudor sau de un cersetor de etnie rroma.
    Europarlamentarii din PRM se asociaeza pentru infiintarea extremei drepte, iar saracii se duc la cules capsune si ceapa, ca e mai bine in cort acolo decat sa lucreze pe bani de nimic aici... Toti sunt romani!!! Asa s-a hotarat la 1 Decembrie 1918.
    Nu faceti discriminare!!! Nici la salarii!! Daca salariile la cules de mere in Romania vor fi asemanatoare cu cele ale capsunarilor din Spania atunci vor sta acasa si romanii in cocioaba lor si nu in cort in Spania. Si vor inmatricula masini aici cand se va sti care-i situatia cu taxa de prima inmatriculare.
    Pana cand sistemul din Romania va fi sub curul broastei, romanii care vor sa lucreze si cei care nu stiu sa fure la scara mare gen Becali, vor pleca... Dar tot romani vor fi!
  • 0 (0 voturi)    
    Cetatenia romana (Vineri, 10 august 2007, 15:31)

    micra [anonim]

    Nu cred ca sunt "capsunarii lui Base"... Sunt doar cetateni romani, ca si tine sau mine sau toti ceilalti care au scris inaintea noastra... Insa eu as vrea sa-mi schimb cetatenia cat mai curand. Am nevoie de alta cetatenie, sa nu fiu marcat pe o viata de cea romana, si sa duc si eu o viata decenta.
  • 0 (0 voturi)    
    Stire (Vineri, 10 august 2007, 16:18)

    Mihaela [anonim]

    AVETI ACELASI TITLU CA PE TVR.RO. STIREA LOR E POSTATA PE 9.08, CAND A SI FOST DATA ACEASTA STIRE PE TVR, IAR A VOASTRA ASTAZI. Explain that
  • 0 (0 voturi)    
    ... (Vineri, 10 august 2007, 16:36)

    mefisto [anonim]

    Se vede clar din poza ca sunt tigani...nici vorba sa fie romani.
    Si sunt la furat acolo nu la muncit.
    O mai fi vreo tara in lumea asta unde sa nu gasesti tabere cu tigani? Ca as vrea sa ma mut acolo.
  • 0 (0 voturi)    
    valuta (Vineri, 10 august 2007, 16:52)

    mircea [anonim]

    Cind vine vorba de valuta adusa din strainatate nu va mai sfiiti sa spuneti ca un bun procent din p.b. al tari vine din valuta pe care au adus-o din afara romii sau romanii care au muncit sau au furat pe afara asa ca nu mai vorbiti de rau pe cei care muncesc sau fura pe afara. Mai bine ocupativa de Iliescu, Tariceanu sau Adrian Nastase.
  • 0 (0 voturi)    
    mai... mircea (Vineri, 10 august 2007, 17:40)

    mihaela [anonim]

    mai... mircea, valuta care intra in tara (din partea tziganilor) crezi ca e mai importanta decat imaginea de 2 lei pe care o obtinem din cauza lor? apropo': se scrie "ocupati-va".

    ma gandesc ca cei care le iau apararea sunt fie oameni care traiesc in niste acvarii si nu au contact cu tziganii, zilnic, pe strada, oriunde, fie chiar oameni de etnie roma si atunci e normal sa le ia apararea... pana una alta, vreau alta cetatenie!
  • 0 (0 voturi)    
    Sacrificiu (Vineri, 10 august 2007, 17:49)

    rrr [anonim]

    Daca Romania ar avea numai buba asta cu tiganii, eu m-as sacrifica bucuros sa o salvez.......
  • 0 (0 voturi)    
    Sunte-ti varza (Vineri, 10 august 2007, 19:04)

    Mihai [anonim]

    Hotnews aveti un spirit de observatie zero. Am impresia ca toate stirile voastre sunt la acelasi nivel. Sunt multi romani care isi rup spatele in afara, numa voi le stricati rostu. Rusine!!!
  • 0 (0 voturi)    
    vrem mai multi politisti romani care sa colaboreze cu spaniolii (Vineri, 10 august 2007, 20:12)

    emigrantul [anonim]

    Daca romania ar trimite cate un ofiter de politie in cele 18 regiuni ale Spaniei, poate ca ar putea opri din delicventa. In plus nici politia spaniola nici romana nu cere ajutorul cetatenilor sa denunte prin email unde stie ca stau hotii de magazine care vand la jumatate de pret . Vrem ca politia sa publice in Spania fotografiile delicventilor cautati in tara si care se crede ca sunt fugiti in Spnia si Italia.
  • 0 (0 voturi)    
    Tzigani cu Tz mic (Vineri, 10 august 2007, 20:53)

    io [anonim]

    Este trist pentru k o anume emisiune (Spania en directo de la TVE1)si-a facut un obicei din a prezenta astfel de stiri despre astfel de asa zisi romani. Si mai trist este cand tu le spui k nu toti romanii sunt asa pentru k nu au sa dea niciodata pe post opinia ta care este cea corecta si culmea coincide cu opinia altor 20 de milioane de romani. Si ce daca suntem romani si prea multe nu avem de spus in afara asa cum nu am avut niciodata, doar ne lasam purtati de val.
    "Unde esti tu Tepes doamne k punand mana pe i sa-i imparti in 2 cete in nemernici si-n misei?"
  • 0 (0 voturi)    
    romani bronzati! (Vineri, 10 august 2007, 21:28)

    Cristian STANESCU [anonim]

    Cam "bronzati" r(rr)omanii de pe meleagurile spaniole! Probabil o fi de la soarele care i-a prins pe camp, cand "culegeau" recolta (dupa metoda "una mie, una tie, una mie...", adica una-n cos si doua-n buzunar).

    Din pacate cunosc si inteleg prea bine problema spaniolilor! Si eu am niste vecini bronzati, romani desigur, care locuiesc vizavi de casa unde stau eu! Nu as avea nici o problema cu ei daca ar fi civilizati si daca si-ar vedea de viata lor DAR, rromul pana nu sfideaza, nu e rrom!! In fiecare zi isi ambaleaza motoarele masinilor pe sub fereastra mea, cu manelele date la maxim (ca AU CU CE nene, AU CU CE, nimeni nu mai e ca ei! - si adevarul cam asa e ca restul suntem mai civilizati!) si le place in special sa faca chestia asta cand sunt orele de odihna: in week-end dimineata si seara! La capatul strazii unde locuiesc este Parcul Tineretului, iar dincolo de Sos. Serban Voda, este Parcul Carol. Totusi... domnii vecini isi lasa cainii sa se plimbe doar pe strada si in special in fata curtii unde locuiesc eu! Sa-i duca in parc sa-si faca nevoile EXCLUS! Pai... Cine ar mai da muzica la maxim daca ei s-ar duce in parc cu cainii? Cineva trebuie sa o faca si pe asta, nu? Si uite asa... de fiecare data cand ies din curte, MAI VAD CATE O "SURPRIZA" URAT MIROSITOARE PE LA POARTA, facuta de vreun caine de-al lor! Daca le zic ceva, ma injura si ma ameninta (au mai facut-o in nenumarate randuri) sau... neaga orice vina le-as aduce! Un puradel a zis o data ca nu a fost atent si de-asta cainele lui a facut ce-a facut langa poarta noastra! Bun... Sa zicem ca inteleg dar a doua zi de ce a facut cainele acelasi lucru, sub ochii puradelului si al tatalui lui, care ranjeau uitandu-se la mine si sotie? Tot asa... "nu au fost atenti"? Nu mai zic cum se aduna ciucure la poarta cand ies din casa, doar-doar sa vada cine a iesit, unde se duce, cand vine inapoi etc. - mai ceva ca securitatea lui Ceausescu!! (chiar am auzit ca au fost implicati in fosta securitate si ii cred in stare!)
  • 0 (0 voturi)    
    ok si o sa traim 100 de ani? (Sâmbătă, 11 august 2007, 1:00)

    busymind [anonim]

    Bun acuma nu mai inteleg. A fost povestea cu Anglia despre
    emigrantii romani acum vine Spania la rand. Io emigrant
    fiind pe un alt continent chiar ceva bun despre milioanele de
    romani aflati in strainatate nu se gaseste? sau sin in
    jurnalism se merge pe regula numai de rau ca de bine nu
    intereseaza.
    Am ajuns intr-o stare de putrefactie cu aceste stiri, care
    numai stiri nu pot fi.
    Sau o fi o campanie generalizata in a modela creierul roman
    aflat toata ziua in fata televizorului in care i se spune: Nu
    cumva sa treceti granita ca va mananca rromi.
    Stirea asta personal nu ma face nici mai bogat nici mai
    sarac. Astia suntem noi.
    Toujours same shit.
  • 0 (0 voturi)    
    Si comentariile cititorilor trebuie selectionate (Sâmbătă, 11 august 2007, 3:20)

    mr [anonim]

    Redactorii Hotnews.ro care lasa "comentarii" de genul nr.12, 14 si 15, ar trebui sa reflecteze (ceva mai intens) la rolul presei. Toleranta pentru difuzarea de incitatii la ura rasiala si chiar eliminare fizica?
    Cui servesc asemenea comentarii? In nici un caz unui jurnalism de calitate.
  • 0 (0 voturi)    
    Romani? Tigani! (Sâmbătă, 11 august 2007, 10:31)

    Calin [anonim]

    Atata timp cat modul lor de comportare imi afecteaza imaginea mea de roman corect si cinstit, nu pot sa ma bucur atunci cand cineva ii numeste pe tigani romani. Nu sunt romani, sunt tigani.
    Lasati vrajelile cu rasismul. De ce sa fiu eu pus in aceeasi oala cu aceste maimute? de ce sa fiu eu aratat cu degetul din cauza lor? Sa mi se spuna "voi romanii", atunci cand se vorbeste despre tiganii de genul celor din articol.

    Valuta intrata in tara datorita lor este platita cu un pret mult mai mare decat este nevoie (prin imaginea negativa pe care maimutele astea o arunca asupra intregii noastre natii) si este obtinuta prin furt, inselatorie, cersetorie (in afara legii, pentru sustinatorii tiganilor).

    Printre ei sunt si oameni normali (dar sa nu uitam ca un tigan este un tigan, furtul este in genele lor), iar printre romani exista si scursuri. Dar astea-s uscaturile din padure, nu exceptiile caracterizeaza grupul.
  • 0 (0 voturi)    
    Romani? Tigani! (Sâmbătă, 11 august 2007, 10:39)

    Calin [anonim]

    Tiganii afecteaza imaginea romanilor corecti si cinstiti. Fura, inseala, cersesc, provoaca scandaluri si batai. Si atunci cum sa nu-i consideram "untermensch"? Maimute!
    Valuta adusa in tara de ei este obtinuta prin mijloacele necistite enumerate mai sus, adica ilegal, deci pretul platit (prin imaginea negativa) este mult prea mare.
  • 0 (0 voturi)    
    Pt. "sustinatorii" tuciuriilor ... (Sâmbătă, 11 august 2007, 13:43)

    Xerxes [anonim]

    ..."Ar trebui sa va fie mila ca exista conationali de-ai nostri care traiesc in asemenea saracie, nu sa aruncati cu pietre."

    ... pt. niste indivizi care-si trimit cu nonsalanta jegul de pe ei direct in apa care curge la robinetele locuitorilor dintr-o regiune intreaga nu este loc de mila si alte asemenea ... Saracia in care traiesc respectivii nu are nimic de-a face cu nesimtirea si nepasartea ... Asta nu e o scuza ... Poti fi sarac si fara sa atentezi la sanatatea a mii de oameni ...



    ... "Au trecut vreo 15-16 secole de atunci... turme de vizigoti si alte popoare barbare faceau cam acelesi lucru pe linga apeductele romane.Doar ca mass-media nu era atit de agresiva" ... Mass-media e acum de vina , ar fi fost frumos din partea ei sa se faca ca ploua , nu ? ... O fi adevarata treaba cu vizigotii, numai ca se presupune ca intre timp lumea a aflat ce-s alea "boli transmisibile prin apa" , iar standardele de igiena s-au mai schimbat in alea 15-16 secole care au trecut ... Si in orasele Europei evului mediu, de exemplu, hardaul cu fecale era golit direct in fata casei ; asa proceda toata lumea, nimeni nu considera gestul anormal ... Ei, si ce-i cu asta ? ... Mai e valabil acum ? ... Cu rationamente de genul asta putem sa-i scuzam inclusiv pe talibanii care-si decapiteaza victimele in direct la TV ...
  • 0 (0 voturi)    
    pe cine intereseaza realitatea? (Sâmbătă, 11 august 2007, 13:46)

    sempere [anonim]

    am citit presa spaniola. Oamenii de acolo, romani sau tigani, ce-or fi, au venit la MUNCA. Sunt la cules de usturoi.
    Asa ca lasati comentariile despre furturi si talharii. Nu se aplica in cazul de fata.
  • 0 (0 voturi)    
    nu par tigani, zau... (Sâmbătă, 11 august 2007, 15:12)

    ardelean [anonim]

    M-am uitat la poza si oamenii aia nu par sa fie tigani. Au figuri de bucuresteni mai degraba. Bucurestenii strica imaginea Romaniei in lume. Voi astia din localitati care se termina cu "esti", corcituri tiganesti, voi faceti tara de ras oriunde v-ati afla.
  • 0 (0 voturi)    
    ardeleni (Sâmbătă, 11 august 2007, 23:53)

    savage [anonim]

    Eu cred ca ,dupa culoare,par mai mult ardeleni.Si faptul ca se spala la usa cortului,imi intareste convingerea,pt. ca si ardelenii se spala in fintini si ligheane.Bai bozgore,du-te inapoi in pusta mongola.Ce crezi tu,ca daca locuiesti in Romania,esti automat roman?
  • 0 (0 voturi)    
    PT XERXES (Duminică, 12 august 2007, 17:42)

    cornel [anonim]

    No nici asa mai Xerxes...Nu am intentionat nici un moment sa-i apar pe tigani.Doar atita ca ma gindeam ca stramosii spaniolilor de azi erau si ei , la vremea lor, tot un fel de nomazi,chiar daca nu chiar tigani.Iar la modul de inmultire al tuciuriilor crede-ma,peste vreo 2-3 secole vor fi majoritari in Europa
  • 0 (0 voturi)    
    taxe (Vineri, 21 septembrie 2007, 20:26)

    stefanescu [anonim]

    Cat costa actele pt a lucra in Spania,stie cineva?sau un site oficial dupa care sa stiu exact? merci !