FBI redeschide investigatia in cazul adresei private de e-mail folosite de Hillary Clinton la Departamentul de Stat

de V.M.     HotNews.ro
Vineri, 28 octombrie 2016, 21:30 Actualitate | Alegeri SUA 2016

Hillary Clinton
Foto: Agerpres
Biroul Federal de Investigatii american (FBI) a anuntat vineri ca a inceput examinarea unor noi e-mailuri in cadrul investigatiei privind folosirea de catre candidata Partidului Democrat la presedintia SUA, Hillary Clinton, a unei adrese de e-mail personale pentru comunicarea de mesaje secrete in perioada cand ea a condus Departamentul de Stat, mesaje pentru care ar fi trebuit sa utilizeze serverul securizat al institutiei, relateaza agentiile internationale de presa, citate de Agerpres.

Cei insarcinati cu ancheta "au descoperit existenta unor e-mailuri care aparent sunt pertinente pentru aceasta investigatie", a indicat directorul FBI, James Comey, intr-o scrisoare adresata Congresului.

"Am fost de acord ca FBI sa ia masurile corespunzatoare pentru a permite investigatorilor sa examineze aceste e-mailuri, astfel incat sa determine daca ele contin informatii clasificate si sa evalueze importanta lor pentru investigatie", a adaugat responsabilul american.

Hillary Clinton a fost interogata in luna iulie de FBI pe acest subiect, iar cateva zile mai tarziu Departamentul Justitiei a decis sa inchida dosarul, la recomandarea anchetatorilor care au precizat ca elementele sunt insuficiente pentru a se avansa in acest caz. Insa James Comey i-a reprosat atunci fostei sefe a diplomatiei ca prin utilizarea acelei adrese de e-mail a procedat intr-un mod "extrem de neglijent".

Hillary Clinton a motivat anterior folosirea unei adrese private de e-mail pentru comunicatiile oficiale prin faptul ca asa este mai practic si mai simplu. Ea a mai sustinut ca a trimis circa 30.000 de copii ale mesajelor catre Departamentul de Stat si ca niciunul dintre aceste documente nu era secret in momentul expedierii.










3761 vizualizari
  • -4 (26 voturi)    
    nasol (Vineri, 28 octombrie 2016, 21:40)

    xanti [utilizator]

    Or fi vorbit rusii cu FBI sa o sape.
    Go Trump
    • +4 (22 voturi)    
      go Trump (Vineri, 28 octombrie 2016, 23:31)

      stefan2008 [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      si nu te mai intoarce
    • +1 (1 vot)    
      Visezi motanel (Sâmbătă, 29 octombrie 2016, 18:42)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      .
  • +4 (30 voturi)    
    probabil tot de fatada (Vineri, 28 octombrie 2016, 21:43)

    voxpopulix [utilizator]

    tot teatru ieftin o sa fie.

    Aveau toate dovezile din lume daca voiau sa aplice legea Hillary era acum la inchisoare.

    Comey e platit de oameni care au investit enorm in clinton foundation, pe lista fiind si Lockheed Martin care traieste din razboi si nu scapa sansa sa puna un warmonger corupt ca HIllary clinton la casa alba.
    • 0 (0 voturi)    
      Nope (Duminică, 30 octombrie 2016, 10:51)

      Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui voxpopulix

      Uita-te la detalii. Strict dupa lege, nu au cu ce s-o lege pe Clinton. Nici unul dintre mailurile ce le-a trimis, atunci cand le-a trimis, nu continea informatie clasificata ca fiind confidentiala sau secreta.

      Tot ce pot sa-i faca e s-o pedepseasca administrativ, cu ceva sanctiune disciplinara pe linie de serviciu, pentru neglijenta, da' si aia e problematic. Da' legislatie federala care sa incrimineze ce-a facut ea nu exista. Cel putin din ceea ce stiu eu.
  • +9 (23 voturi)    
    Mai rău ca la Radio Erevan (Vineri, 28 octombrie 2016, 22:03)

    jcjc [utilizator]

    E-mailurile nu proveneau de pe serverul privat al lui Hillary, ci din altă parte, investigația n-a fost "redeschisă" pentru că n-a fost niciodată închisă, iar FBI-ul nu investighează nimic, ci doar examinează.

    În altă ordine de idei, abia aștept să-l văd pe Trump lăudînd FBI-ul din răsputeri după ce mai ieri îl făcea corupt și incompetent.
    • -2 (4 voturi)    
      aici o fi cu cucuveaua roz... (Sâmbătă, 29 octombrie 2016, 12:34)

      IancuJianu [utilizator] i-a raspuns lui jcjc

      .
  • +13 (35 voturi)    
    Pute de corupta.... (Vineri, 28 octombrie 2016, 22:26)

    OvidiuStoica [anonim]

    Cel mai corupt si disonest candidat la presidentia din istoria SUA.
    Fundatia "pay per play"-Clinton e un alt ghem de puroi. Era locul unde guvernele straine cotizau familiei Clinton atunci cand vroiau sa obtina influenta in politica externa americana.
  • +17 (23 voturi)    
    Nici FBI-ul, nici KGB-ul (Vineri, 28 octombrie 2016, 22:39)

    Alex735 [utilizator]

    Nici o forta din lume nu va reusi sa se impotriveasca dorintei legitime a americanilor de a primi cadou o felatie de la Madonna.
  • -8 (36 voturi)    
    Mai usor tovarasi! (Vineri, 28 octombrie 2016, 22:39)

    Impotriva prostiei din tara [utilizator]

    Conform surselor legale, emailurile nu sunt trimise de Hillary Clinton.
    Asa ca va fi iar doar un episod in care Trump le mai fraudeaza putin creierele prostilor care il sustin. Nimic mai mult. Si le mai arata inca o data americanilor de buna credinta ce bufon se vrea presedinte. Poate la vreun bordel....:)
  • -3 (13 voturi)    
    Limba noastra-i o comoara (Vineri, 28 octombrie 2016, 22:41)

    Lucian Ilea [utilizator]

    in adancuri infundata
    un sirag de piatra rara
    pe mosie revarsata
    limba noastra-i foc ce arde
    intr-un neam ce far de veste
    a iesit din somn de moarte
    ca viteazul din poveste
    limba noastra i limba sfanta
    limba vechilor cazanii
    ce o plang si care o canta
    pe la vatra lor taranii
    limba noastra- i codrul verde
    Nistrul lin ce-n unde poarta
    umbra vesnicelor sfesnici

    rasari-va o comoara
    din adancuri infundata
    un sirag de piatra rara
    pe mosie revarsata
    • -1 (11 voturi)    
      Iti multumesc (Sâmbătă, 29 octombrie 2016, 1:36)

      valll [utilizator] i-a raspuns lui Lucian Ilea

      Superbele versuri ne aduc cu picioarele pe pamntul nostru, de care uitam cam des.Sa ajute Dumnezeu Basarabia in aceste zile de rascruce.
  • +1 (21 voturi)    
    Amen. All over. (Vineri, 28 octombrie 2016, 22:49)

    zizin [utilizator]

    Amen, Killary! It's all over.

    "New Emails in Clinton Case Came From Anthony Weiner’s Electronic Devices"

    http://www.nytimes.com/2016/10/29/us/politics/fbi-hillary-clinton-email.html

    See also ;)
    https://en.wikipedia.org/wiki/Anthony_Weiner_sexting_scandals
    • -1 (27 voturi)    
      Bea niste Zizin si asteapta alegerile! (Vineri, 28 octombrie 2016, 23:05)

      Impotriva prostiei din tara [utilizator] i-a raspuns lui zizin

      S-ar putea sa ramai blocat cand ai sa afli ca ai fost printre loserii care sustin un cretin ca Trump.
      Emailurile nu sunt ale lui Clinton. Cu asta basta si Trump va ramane doar o trista amintire pentru fraierii care au crezut ca e suficient sa fii bogat si prost ca sa devii presedinte. Mi-e sila!...
      • 0 (0 voturi)    
        Stii vorba aia cu sa nu zici hop pana n-ai sarit? (Duminică, 30 octombrie 2016, 10:55)

        Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui Impotriva prostiei din tara

        Nimeni, nici chiar politicienii britanici care au initiat referendumul pentru Brexit nu se asteptau sa le iasa. E periculos sa subestimezi prostia. Mai ales in situatia in care in SUA va functiona un mecanism exploatat la maxim si de PSD la noi: creand impresia ca toti candidatii sunt corupti si prosti, lumea devine demotivata si nu merge sa voteze. Ca urmare, candidatul cu electoratul cel mai fanatic, mai irational si mai spalat pe creier, care isi mobilizeaza electoratul cel mai usor, bazandu-se pe instincte primare in loc de argumene rationale, are sansele cele mai bune sa castige.
  • +5 (25 voturi)    
    Trump avea dreptate (tweet 3 Aug 2015) (Vineri, 28 octombrie 2016, 22:56)

    zizin [utilizator]

    Donald J. Trump ✔ @realDonaldTrump
    It came out that Huma Abedin knows all about Hillary’s private illegal emails. Huma’s PR husband, Anthony Weiner, will tell the world.
    6:50 PM - 3 Aug 2015

    https://twitter.com/realDonaldTrump/status/628231488794923008
  • +2 (16 voturi)    
    e vorba de serverul de emal.. (Vineri, 28 octombrie 2016, 23:50)

    yoko ono [utilizator]

    nu de adresa de email

    baba ținea serverul de email acasă în debara..
    cine știe câtă securitate o fi avut .. probabil nu multă..
    dacă chinezii / rușii or fi reușit să citească câte ceva .. o fi ghinion sau prostie ??
    Știu.
    Putin e de vină..
    • +2 (4 voturi)    
      degeaba (Sâmbătă, 29 octombrie 2016, 13:22)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui yoko ono

      le spui oamenilor ca la miezul noptii e bezna si cel mult luna pe cer, daca trump le-a zis ca ce vad e soarele.
  • -8 (18 voturi)    
    FBI-ul are nas fin (Sâmbătă, 29 octombrie 2016, 0:10)

    Gustav555 [utilizator]

    A mirosit ca sondajele care-o dau favorita pe madam' Clinton sunt cam mincinoase si se incoloneaza la fundul trompetistului.
  • +4 (10 voturi)    
    Dumnezeu stie cum stau lucrurile... (Sâmbătă, 29 octombrie 2016, 1:43)

    valll [utilizator]

    si cine e cel mai potrivit sa conduca SUA.
    Sa speram ca adevarurile esentiale vor iesi la lumina si ca Dumnezeu ii va lumina pe americani sa voteze corect.
  • +2 (20 voturi)    
    Stiti deja (Sâmbătă, 29 octombrie 2016, 2:07)

    KostasP [utilizator]

    Ce-o sa faca hillary cand iese presedinta, nu? O sa-i faca, capra pe toti rusnacii din siria. Putin e deja c**** in pantaloni. Cum o sa mai poata el sa se intruchipeze in erou cand o sa-l f o baba de 70 de ani?
    • -5 (7 voturi)    
      Gresit ! Nu ,,scotianul" (Sâmbătă, 29 octombrie 2016, 11:03)

      Carpi [utilizator] i-a raspuns lui KostasP

      general Patton a venit in biroul lui Stalin la Kremlin
      sa-i puna pe masa hartia cu josnicele sfere de influnta
      dupa victoria finala ! ( Romania-90% URSS !).
      Ci ,,englezul" Churchill !!!!
      Acea hartie diavoleasca, pusa pe masa lui Stalin dupa ce masacrul de la Katyn fusese cunoscut de occidentali si era deja examinat de medici din state neutre, este cea mai importanta hartie dintre ,,moastele istorice ale KGB-ului" !
      Stalin dupa ce a citit-o, a pus-o in buzunar si a inteles ca prin aceasta ,,politicienii englezii" si-au vandut sufletul si sunt pentru KGB viitorul pactelor si aranjamentelor ,,murdare" cu URSS !!
      Deci, inca o data, pe cine sa aleaga KGB-ul dintre ,,scotianul" Trump si ,,englezoica" Hillary ???
      • +1 (1 vot)    
        Carpi taica (Sâmbătă, 29 octombrie 2016, 18:45)

        AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui Carpi

        Despre ce vorbesti tu?
        Ce au Patton , Churchill, biroul lui Stalin de la Kremlin si Trump sau Hillary?
        • -2 (4 voturi)    
          Are in comun preferinta lui Putin (Sâmbătă, 29 octombrie 2016, 19:44)

          Carpi [utilizator] i-a raspuns lui AliKimiku

          pentru Hillary si nu pentru Trump !
          Razboiul din Siria e o ,,treaba marunta", in fata interesului lui Putin ca Hillary sa fie viitorul presedinte al SUA !
          Ukraina, Tarile Baltice, Finlanda, chiar si Moldova
          sunt mult mai importante pentru Putin decat Siria !
          Numai cu Hillary, Putin are sansa sa faca intelegeri dezavantajoase pentru restul tarilor NATO, in special din Europa Centrala si de Est !
          Putin stie ca prin Trump nu o sa mearga astfel de intelegeri paguboase !
          Grupul de interese din spatele lui Hillary este mult mai predispus sa faca compromisuri dezavantajoase membrilor NATO din Estul Europei !, si sa cedeze mult mai usor pretentiilor lui Putin !
          Deci, orice diversiune, in scopul obtinerii acestui rezultat nu e prea costisitor pentru Putin !
          Inclusiv ,,circul" cu atacul computerelor Partidului Democrat din SUA !
          Cine a citit despre KGB stie !. Diversiunea este cea mai ,,studiata" treaba la ei !
          Bucurestenii si intreaga Romanie a aflat pe pielea ei in noaptea dintre 22 si 23 dec 1989 !!
          Succes complet ! Iliescu Presedinte !
          si nu Ana Blandiana sau Caramitru !
          Pare ciudat ! Dar ceea ce a fost atunci in Romania in 1989, se poate intampla in SUA in 2016 ! (alte vremuri, alta tara, alte mijloace,
          dar aceleasi scopuri !!)
          • -1 (1 vot)    
            Aici chiar c-ai luat-o pe aratura (Duminică, 30 octombrie 2016, 11:01)

            Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui Carpi

            Cauta o tzara sa vezi ce declaratii au avut fata de politica internationala a SUA cei doi candidati. Ca pe bune spui numa' buruieni.

            Un sfat pe care Clinton i l-a transmis in scris lu' Obama inainte sa plece din deparamentul de stat: "(...) make clear that Russian intransigence wouldn’t stop us from pursuing our interests and policies”.

            Ce zice Trump despre Putin: "I don't know Putin, he said nice things about me, if we got along well, that would be good."

            Te las pe tine sa Google translate si sa cauti sursele.
            • +1 (1 vot)    
              Trump, mai important a zis (Duminică, 30 octombrie 2016, 17:01)

              Carpi [utilizator] i-a raspuns lui Eu the first

              recent : ,, relatia mea cu Putin va fi buna, sau poate fi ingrozitoare , sau ceva intre cele doua !"
              Desigur, este important pentru poporul roman, sa-si inchipuie ce se va intampla in cazul ,,relatiei ingrozitoare" ( desigur se referea Trump la un atac nuclear total din partea lui Putin ! )( Pe scala lucrurilor ingrozitoare acesta acesta este punctul de ,,maxim")
              Ce sa-si doreasca romanii in cazul acesta ?
              Ce garantie ofera ,,englezoaica" Hillary ?, avind in vedere ca ,,prietenul" ei Churchill
              a vandut Romania lui Stalin pe un petec de hartie !
              De ce Hillary nu ar vinde din nou Romania ??
  • -4 (6 voturi)    
    din intamplare (Sâmbătă, 29 octombrie 2016, 10:23)

    Adrian_1234 [utilizator]

    Nu e investigatie FBI. Aia a fost ingropata se seful FBI care e un corupt si jumatate.
    Intr-o ancheta paralela care nu parea sa dea vreun rezultat (ca de aia se si facea ca daca stiau ca da rezultate o opreau de mult :) ) a scos la iveala niste mesaje text primite de la Clinton care par sa contina informatii clasificate.
    Cum ziceam nu au stiut ca investigatia asta ajunge undeva si acum e prea tarziu sa o inchida. Asa ca "examineaza probele" si "nu e clar cand vin rezultatele". Probabil vor veni cu rezultatele dupa alegeri.
  • -4 (6 voturi)    
    Un paragraf important (Sâmbătă, 29 octombrie 2016, 14:08)

    ipolitic [utilizator]

    din manualul "Active Measures in Counterintelligence.Disinformation" se refera la injectie de informatii prin canale voit vulnerabilizate. FBI e outsider in asemenea jocuri, sunt operatii ultrasecrete ale NSI sau CIA. Asa ca nu cred ca vom afla prea mult si nu cred ca FBI primeste unda verde sa sape mai adanc.
  • -4 (6 voturi)    
    pe scurt (Sâmbătă, 29 octombrie 2016, 16:04)

    PaulPastout [anonim]

    dacă nu Trump, atunci Joe Biden.

    Clinton Foundation este o uluitoare mizerie... iar când îl auzi pe ambasadorul USA predicând anti-corupția... wtf?!
    Pentru corupția Made in USA trebuie reinventată radical jurisprudența!
  • -1 (3 voturi)    
    Nush ce se mai straduie FBI (Duminică, 30 octombrie 2016, 2:13)

    Locke Lamora [utilizator]

    E de ajuns sa intrebe postacii bull-shevini de pe HN, ei stiu totul, exact. Habar nu au cum se trece strada la americani, dar stiu exact ce se intampla in tara lor.
    PS: da da, era un taran care a trecut direct pete vreo 20 de benzi de freeway, credea ca pasarelele pt pietoni is pt masini de fapt, atat de mari apareau in mintea lui.