Marius Copil (60 ATP) a fost eliminat în turul secund al Australian Open, după ce a fost învins de belgianul David Goffin (22 ATP), scor 5-7, 7-5, 6-2, 6-4. Partida a durat două ore și 41 de minute.

În ciuda începutului excelent de partidă (a câștigat primul set cu 7-5), Marius nu a putut să îi facă față adversarului, a cărui experiență și-a spus cuvântul. Chiar dacă a servit bine (20 ași, cel mai puternic serviciu a atins 240 km/h) și a avut mai multe lovituri câștigătoare (44 vs 37), Copil a făcut un număr prea mare de erori neforțate (48, față de 17 făcute de Goffin).

Goffin îl va întâlni pe Daniil Medvedev (19 ATP) în turul al treilea. Rusul l-a învins pe americanul Ryan Harrison (83 ATP), după doar o oră și 33 de minute de joc, scor 6-3, 6-3, 6-3.

Pentru prezența în turul secund la Melbourne (performanță pe care a reușit-o și în 2015), Marius va primi 105.000 de dolari australieni (75.000 de dolari americani) şi 45 de puncte, cu ajutorul cărora va urca până pe locul 56 ATP (cea mai bună clasare din carieră).