Republica Moldova: Un bebelus a murit inecat la botez

de D.G.     HotNews.ro
Duminică, 25 iulie 2010, 14:49 Ultima ora


Un copil de o luna si doua saptamani a murit inecat in timpul slujbei de botez in comuna Mihaileni din Republica Moldova. In imaginile filmate in timpul botezului, se vede cum preotul apleaca bebelusul cu capul in apa de trei ori, fara sa-i astupe gura cu mana.

Atunci cand nasii l-au atentionat pe preot ca micutul nu este bine, acesta le-a replicat ca nu este pentru prima data cand oficiaza un botez si ca stie ce are de facut, potrivit Vocea Basarabiei.

Expertiza medico-legala a aratat ca micutul a suportat o asfixie mecanica prin inec, depistandu-se vatamari corporale sub forme de echimoze si hemoragii in tesuturile moi ale gatului.

Preotul este cercetat pentru  omor prin imprudenta, desi el sustine ca nu poarta nicio vina pentru tragedia care s-a produs joi seara, informeaza Unimedia.

UNIMEDIA mai precizeaza ca potrivit Mitropoliei Moldovei, un astfel de caz nu a mai fost inregistrat pana acum.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















10182 vizualizari

  • +30 (36 voturi)    
    poate (Duminică, 25 iulie 2010, 15:08)

    ady [anonim]

    un accident nefericit..dar arata si aroganta unor preanefericiti inglobati in aceasta afacere numita biserica
    • +28 (34 voturi)    
      traditii (Duminică, 25 iulie 2010, 15:46)

      alpha [utilizator] i-a raspuns lui ady

      accident nefericit generat de traditii barbare fara nicio legatura cu religiozitatea adevarata. din pacate insa la atat se mai reduce "apropierea de D-zeu" - ritualuri fara sens urmate de chiolhanuri cu popa in fruntea mesei
      • -3 (5 voturi)    
        botezul si (Luni, 26 iulie 2010, 11:05)

        ios [anonim] i-a raspuns lui alpha

        care va sa zica procesul in sine e barbar, desi e practicat la toti crestinii (indiferent cum). Si mai grav e ca amesteci lucrurile amice, ce legatura are chiolhanurile de care vb cu botezul in sine?
        • +1 (1 vot)    
          ... (Luni, 26 iulie 2010, 16:45)

          alpha [utilizator] i-a raspuns lui ios

          n-ai inteles nimic.
    • -23 (43 voturi)    
      @ady, @alpha... (Duminică, 25 iulie 2010, 16:16)

      Dan Canada [anonim] i-a raspuns lui ady

      ... sunteti niste bolovani: cum adica "afacere numita biserica" sau "traditii barbare"?!? Adica botezul crestin ortodox e barbar? Si daca un preot a fost neatent si s-a intimplat acest accident nefericit, de-acum tot crestinismul e "rau"? Am vazut aceeasi stupizenie la cei care sar in sus ca nu-s' ce preot a dat spaga pt parohie ori ca a colaborat cu Securitatea. Mare brinza, ce legatura are asta cu Crestinismul Ortodox, care a fost si ramine coloana vertebrala a romanilor. E ca si cum ai renunta la medicina in general pt ca medicii in Romania iau spaga...
      • +25 (29 voturi)    
        Ai dreptate ady (Duminică, 25 iulie 2010, 16:32)

        hainul [anonim] i-a raspuns lui Dan Canada

        Din nefericire romanii nu au reusit sa aibe si alta coloana vertebrala, este ca in afganistan, religia este unicul punct de referinta.
      • +17 (19 voturi)    
        da (Duminică, 25 iulie 2010, 17:04)

        alpha [utilizator] i-a raspuns lui Dan Canada

        DA !!! botezul ortodox e barabar ! dupa cum bine scrie Observer la 15:15 catolicii toarna de 3 ori apa pe capul copilului. e mai civilizat,fara riscuri si se respecta un ritual fara sa avem accentele de barbarie. pentru asta insa trebuie sa gandesti mai mult decat o fac cei ce se calca in picioare la pupat moaste.
      • +18 (20 voturi)    
        Da ,Frunza de artzar Aroganta (Duminică, 25 iulie 2010, 17:13)

        Andy Latimer [utilizator] i-a raspuns lui Dan Canada

        In Romanica de azi biserica a devenit o AFACERE cu A si cu toate literele mari ! Ai umblat-in ultima perioada-pe la slujbele de pe la tara,sa vezi cum "alearga"tzarcovnicii popilor cu butoiasele intinse dupa banii mirenilor intre pronaos si altar ? Iar Afacerea "Biserica mantuirii neamului" este deja cunoscuta ca una din cele mai mari inginerii financiare de la escrocheria vanzarii "Petrom" de pe timpul guvernarii Nastase ! Cat priveste comportamentul multor ierarhi,acesta a atins de mult,Josnicia baronilor,caci multi popi se cred vechili pe mosia lor si sunt absolut depasiti de fundatura si degradarea morala in care a ajuns societatea ! Acesti nemernici de ierarhi ,in loc sa incerce sa fie un sprijin moral pentru miile de famillii ce traiesc un cosmar, ruperea parintilor(ce-si cauta un trai mai bun) de copiii lor,fenomen devastator cu consecinte incalculabile pentru viitor, au devenit niste escroci ,ce profita de lipsa de educatie a taranilor,lipsa de repere in societate ! Iar despre cutumele ortodoxiei romanesti se poate mult discuta despre barbarismul si umilinta ce o cultiva aceste lepre ale societatii ! Foarte rar mai gasesti duhovnici luminati,onesti, deschisi la binefacerile culturii si stiintei, majoritatea continua sa promoveze obscurantismul in gandire si inclinarea "coloanei vertebrale" de mic copil...
      • +10 (12 voturi)    
        mda (Duminică, 25 iulie 2010, 22:57)

        PaulR [utilizator] i-a raspuns lui Dan Canada

        Dan, eu sunt roman, am coloana vertebrala dar te asigur ca nu e "Crestinismul Ortodox".
      • +10 (14 voturi)    
        ritual ciudat (Luni, 26 iulie 2010, 1:17)

        ionel [anonim] i-a raspuns lui Dan Canada

        nu as zice neaparat barbar, dar este un ritual ciudat
        1.) sa botezi copii la o varsta in care nu stiu pe ce lume traiesc.
        2.) sa-i bagi cu capul de tot in apa

        Din cate stiu eu Isus nu a fost botezat introducandu-i tot capul in apa si nici el nu a botezat astfel. in plus si el si cei pe care iau botezat aveau o anumita varsta si s-au botezat acolo de buna voie si din proprie initiativa.
      • +4 (4 voturi)    
        mai citeste (Luni, 26 iulie 2010, 12:17)

        adela [anonim] i-a raspuns lui Dan Canada

        de unde si pana unde crestinismul ortodox e coloana vertebrala a romanilor? mai citeste baiete.
        si din proprie experienta, DA, Botezul este un act de violenta asupra unul bebelus. plus ca mama copilului nu are voie sa isi ia in brate copilul sa-l pupe pana la miezul noptii.

        botezul crestin ortodox este un act de barbarie.
      • 0 (0 voturi)    
        coloana... nevertebrata!!! (Luni, 26 iulie 2010, 17:39)

        verzi si uscate [anonim] i-a raspuns lui Dan Canada

        my friend danut, nu vorbi in necunostinta de cauza. intr-adevar biserica ortodoxa a fost coloana vertebrala a acestui popor... si uite cum arata el astazi!!! ca nu este bine sa generalizezi, sunt de acord, dar danut capacitatea ta de analiza este desprinsa din metodele comuniste: ai spus ceva ce atinge imaginea bisericii... esti "bolovan". si te intreb eu, ai ideee cum se executa ceste ritualuri crestine, daca solicitantul nu are bani...?!? ei bine este posibil sa nu se execute de loc de catre coloana "nevertebrata" a bisericii, numita preoti.
      • 0 (0 voturi)    
        Da, stiam ca o sa sariti in sus... (Luni, 26 iulie 2010, 19:50)

        Dan Canada [anonim] i-a raspuns lui Dan Canada

        ... fara sa contribuiti insa la discutie:
        - Adica comparati fanatismul din Afganistan si Islam (care nici macar nu e religie) cu crestinismul ortodox traditional romanesc? Ma faceti sa rid :)
        - Deci scufundarea in apa e barbara dupa voi? Adica botezul ar trebui facut cu servetele umezite si aprobate de UE ca sa nu fie barbar?
        - Confundati repetat ritul si procedurile "materiale" umane pe de o parte cu sacrul, cu credinta in sine pe de alta parte.
        - Sariti aiurea la beregata: cum adica "frunza de artar aroganta"? Ce treaba avea faptul ca am semnat "Dan Canada" cu discutia de aici?
        Pacat, credeam ca hotnews are "postaci" mai inteligenti decit in alte parti.
        Dumnezeu sa-l odihneasca pe copilas, iar preotul daca e vinovat, sa fie pedepsit.
  • +15 (19 voturi)    
    De n-ar fi conservatorismul, (Duminică, 25 iulie 2010, 15:15)

    Observer [anonim]

    ar trebui adoptata metoda de la catolici, unde se toarna de 3 ori apa pe capul copilului.
    • +7 (15 voturi)    
      Comentariu sters de utilizator (Duminică, 25 iulie 2010, 16:11)

      [anonim] i-a raspuns lui Observer

      • -1 (1 vot)    
        Re: (Marţi, 27 iulie 2010, 17:21)

        Lucian [anonim] i-a raspuns lui

        Nu ai vazut facandu-se botezul prin afundare in Transilvania tocmai pentru ca acolo s-a denaturat ritualul ortodox prin Biserica Calvina. Atatia ani de asuprire religioasa si-au spus si ei cuvantul. Deci ce vezi la tv, este corect. Insusi cuvantul botez inseamna afundare, etimologic vorbind.
  • -34 (38 voturi)    
    woow! (Duminică, 25 iulie 2010, 15:25)

    Nicky [anonim]

    Unul mai putin, e OK, e o stire de bine!
    • +12 (14 voturi)    
      ai vrut (Duminică, 25 iulie 2010, 17:44)

      cornerro [anonim] i-a raspuns lui Nicky

      sa spui "un copil mai putin pe pamant, pentru ca un cretin ca mine sa aiba mai mult loc"? simte-te bine, biet dobitoc, pentru ca si ceasul tau ticaie, iar cand va suna, nu stiu cat loc vei mai avea acolo unde te vei duce.
  • -12 (30 voturi)    
    Nu popa e responsabil (Duminică, 25 iulie 2010, 15:43)

    Leon [anonim]

    Va sa zica nu numai ca Dumnezeu se uita in alta parte cind un lunetist sirb impusca in cap un copil de un an in Bosnia, ori cind pe pamintul asta au loc fel si fel de genocide, acum nu e atent nici la botezul unui copil de doua saptamini.
    Potrivit religiei crestine, botezul e cel mai important eveniment din viata credinciosului. Prin botez, omul intra in imparatia lui Dumnezeu. In timpul botezului, asadar, Dumnezeu este prezent pentru a-l primi pe noul credincios. In nefericitul caz de care vorbim acum, Dumnezeu a fost absent. Preotul n-are nimic de-a face, repet, dupa religia crestina, cu moartea copilului, pentru ca botezul este un act divin.
    Tot crestinii spun ca raul exista in lume pentru ca oamenii se indeparteaza de Dumnezeu. Intre binele care vine de la Dumnezeu si raul care vine de la Diavol, ei aleg raul. Moartea unui copil la botez este o proba zdrobitoare impotriva acestei conceptii. Copilul acesta a murit in momentul in care parintii sai vroiau sa-l incredinteze lui Dumnezeu.
    • 0 (10 voturi)    
      Socola mai are locuri... (Duminică, 25 iulie 2010, 16:28)

      ... [anonim] i-a raspuns lui Leon

      din seria "sa demonstram ca D-zeu nu exista pentru ca nu se poarta frumos"???

      religia crestina spune ce a spus intemeietorul ei - Hristos. si anume ca oamenii trebuie sa se iubeasca unul pe altul. chestia asta ar fi utila tuturor, fie ca ne credem singuri pe lume sau cu un D-zeu "dincolo". dar, evident, este ataaat de greu de pus in aplicare.
      moartea unui copil la botez este un accident, sau un risc al meseriei - la fel cum este un accident de avion pentru un sustinator al progresului stiintific.
      poate fi rezultatul unei practici cam brutale, dar nu al esentei religiei crestine. ca mama si romano-catolica sustin varianta mai confortabila a botezului prin stropire :), dar asta nu inseamna ca o sa ma apuc sa condamn practicile "celorlalti" :D
      • +2 (12 voturi)    
        socolo e pt cei care cred in stafii (Duminică, 25 iulie 2010, 23:03)

        PaulR [utilizator] i-a raspuns lui ...

        Doamna romano catolica, religia dvs spune si ca Dumnezeu vegheaza tot timpul, stie ce gandim si ca este atotputernic. Ei bine acest dumnezeu, nu a facut in acea zi nimic, a lasat sa moara un copil de cateva saptamani.

        De ce? Raspunsul e unul, el nu exista.

        In rest da, e de apreciat partea cu iubirea aproapelui din credinta crestina. Asta o alegem noi pentru ca e "civilizata". Mai sunt si parti de genul omorarii cu pietre a femeii adultere sau a copilului care nu asculta de parintii si alte barbarii, dar deh, partile alea le sarim.
        • +8 (10 voturi)    
          toleranta (Duminică, 25 iulie 2010, 23:39)

          ... [anonim] i-a raspuns lui PaulR

          eu n-am fost intoleranta decat fata de prostie - o fi exclusivist din partea mea, dar sa argumentezi ca nu exista D-zeu numai pentru ca nu e dupa chipul si asemanarea ta este o imbecilitate; de altfel, o cultura minima ne spune ca nu a existat argument valid nici in directia demonstrarii existentei lui Dumnezeu, nici in cea a demonstrarii inexistentei sale.
          dumneavoastra, insa, va dovediti intolerant fata de 80% din umanitate, acuzand de nebunie pe toti cei ce cred in divinitate...

          a propos, treaba cu femeia adultera este fix pe dos. daca nu va frige, puteti verifica pasajul respectiv in orice biblie.
          cat despre copilul care nu asculta de parinti :) - asta nu stiu de unde ati scos-o... va referiti la parabola fiului ratacitor, care, si ea, spune cu totul altceva decat dvs, sau la imbecilitatile din manualele de religie? in cazul din urma, nu puteti decat sa recunoasteti ca prostia este un trade mark al oamenilor si basta.
          religia mea nu spune ca D-zeu ar fi interventionist. religia mea spune ca oamenii sunt lasati de capul lor, iar, pe de alta parte, religia mea da alte valente mortii, vietii si suferintei decat cele pe care le dam noi... sa stiti ca orice religie, nu numai a mea, are portite de scapare si nu pot deloc fi condamnate atat de usor. se intampla si unui credincios sa aiba momente de revolta, urmate de necredinta totala, dupa cum se intampla si unui necredincios sa aiba pusee de revolta. demonstreaza astea oare existenta lui D-zeu sau inexistenta Sa?
          eu zic ca nu este cazul sa rostiti sentinte in lucruri pe care nu le cunoasteti. credinta este un lucru interior nu numai in sensul discretiei pe care mult prea multi credinciosi nu o practica, ci in sensul insesi dezvoltarii sale. sunt sigura ca, daca vreti, o sa gasiti credinciosi demni de respect si ii puteti intreba cum percep ei lucrurile. ar fi, oricum, o practica mai inteligenta decat sa-i catalogati drept nebuni
          • +2 (8 voturi)    
            Am verificat. citate din Biblie (Luni, 26 iulie 2010, 0:24)

            PaulR [utilizator] i-a raspuns lui ...

            Deuteronomul 22:20-24

            "
            20 Dar dacă faptul este adevărat, dacă fata nu s-a găsit fecioară,
            21 să scoată pe fată la uşa casei tatălui ei; să fie ucisă cu pietre de oamenii din cetate, şi să moară, pentru că a săvârşit o mişelie în Israel, curvind în casa tatălui ei. Să curăţi astfel răul din mijlocul tău.

            Pedeapsa pentru preacurvie.

            22 Dacă se va găsi un bărbat culcat cu o femeie măritată, să moară amândoi: şi bărbatul care s-a culcat cu femeia, şi femeia. Să curăţi astfel răul din mijlocul lui Israel.

            23 Dacă o fată fecioară este logodită, şi o întâlneşte un om în cetate şi se culcă cu ea,

            24 să-i aduceţi pe amândoi la poarta cetăţii, să-i ucideţi cu pietre, şi să moară amândoi: fata, pentru că n-a ţipat în cetate, şi omul, pentru că a necinstit pe nevasta aproapelui său. Să curăţi astfel răul din mijlocul tău. "

            si

            Levititul 20

            "9 Dacă un om oarecare blestemă pe tatăl său sau pe mama sa, să fie pedepsit cu moartea; a blestemat pe tatăl său sau pe mama sa: sângele lui să cadă asupra lui.

            10 Dacă un om preacurveşte cu o femeie măritată, dacă preacurveşte cu nevasta aproapelui său, omul acela şi femeia aceea preacurvari să fie pedepsiţi cu moartea. "
            • -9 (11 voturi)    
              CORECT (Luni, 26 iulie 2010, 2:02)

              srpc [utilizator] i-a raspuns lui PaulR

              e mult mai bine acum, cand curvasaria ordinara e considerata semn de emancipare, ba chiar o cale de imbogatire, iar familia si cuplul un moft demodat! ptiu!
            • +4 (6 voturi)    
              Deuteronomul este in Noul Testament? (Luni, 26 iulie 2010, 2:41)

              ? [anonim] i-a raspuns lui PaulR

              Leviticul cumva?

              crestinismul este o religie instituita de Iisus Hristos, Noul Testament este cartea de referinta a crestinismului, nu amestecatura de relatari istorice, reguli de convietuire si credinte mai mult sau mai putin barbare ale Vechiului Testament.


              ce citati dvs sunt norme sociale ce functionau in societatea evreilor la vremea la care s-au scris cartile respective din Biblie - evident, mult inainte de Hristos si Noul Testament. In Noul Testament exista o raportare la una dintre practicile respective, si este o raportare cat se poate de critica...

              in cazul asta, ma intreb ce religie atacati de fapt...
              nu pretind sa stiu mare lucru despre alte religii, dar nu dau cu barosul, pardon: parerea in lucruri de care nu am habar.
              crestinismul este una dintre cele 3 religii ale cartii - celelalte 2 sunt cea mozaica si cea musulmana. crestinismul este definit de revelatie - de ce s-a intamplat DUPA ce scrie in VT. nu stiu in ce directie a evoluat mozaismul, nu stiu nici ce presupune religia musulmana - stiu doar ca Hristos este recunoscut ca profet in aceasta din urma. intre ele exista, asadar, o anumita toleranta.
              iar in afara de acestea 3, exista o groaza de alte religii, dintre care probabil cele mai "nevinovate" sunt cele animiste.
  • -8 (26 voturi)    
    E regretabil... (Duminică, 25 iulie 2010, 16:21)

    Mateiu A. [anonim]

    Prieteni, nu judecati pripit.

    Acest copil nu are nici o vina. Preotul poarta vina pentru neglijenta si va fi pedepsit. Dumnezeu nu poate fi acuzat de crima ( e absurd, e o contradictie in termeni ), El e Datatorul Vietii, el ARE dreptul sa o ia inapoi, oricui, in orice moment, cand doreste, fara sa dea explicatii. Doar oamenii se fac vinovati de crima.

    Cat despre botez, adevarul trebuie cautat in Biblie:

    Biblia afirma ca mantuirea se obtine prin marturisire voluntara:

    Că de vei mărturisi cu gura ta că Iisus este Domnul şi vei crede în inima ta că Dumnezeu L-a înviat pe El din morţi, te vei mântui. (traducerea ortodoxa) Romani 10:9.

    Botezul potrivit Biblie nu este o curatire de intinaciunile trupesti, ci marturia unui cuget curat.
    "...water symbolizes baptism that now saves you also—not the removal of dirt from the body but the pledge of a good conscience toward God." 1 Petru 3.21

    Comparati cu toate traducerile lumii.


    Comparati
    • +11 (13 voturi)    
      traduceri (Duminică, 25 iulie 2010, 17:05)

      alpha [utilizator] i-a raspuns lui Mateiu A.

      si in care traducere scrie ca trebuie sa bagi TOT copilul in apa cu cap cu tot ????
      • +9 (11 voturi)    
        in traduceri (Duminică, 25 iulie 2010, 17:47)

        cornerro [anonim] i-a raspuns lui alpha

        nu scrie ca se boteaza copii mici.
      • +4 (10 voturi)    
        nu intelegeti - e vorba de baptisti (Duminică, 25 iulie 2010, 18:13)

        ... [anonim] i-a raspuns lui alpha

        ei se boteaza la maturitate, si presupun ca ante-comentatorul face apologia acestui cult.
        spre nenorocul sau, a fost confundat cu un bigot oarecare si a primit minusurile de rigoare =))
  • -1 (25 voturi)    
    Cum adica? (Duminică, 25 iulie 2010, 16:21)

    max [anonim]

    Un copil nevinovat e inecat in casa Domnului si Dumnezeu nu are nimic de zis? De ce n-a intervenit? De ce nu i-a transmis popii cunostintele necesare?
    Uneori Dumnezeu se poarta ca si cind n-ar exista!
    • -1 (15 voturi)    
      Singurul care are dreptate (Duminică, 25 iulie 2010, 16:30)

      Adina [anonim] i-a raspuns lui max

      esti singura persoana de aici care intradevar are dreptate ...inca o dovada in plus :(
    • -2 (12 voturi)    
      max, (Duminică, 25 iulie 2010, 17:51)

      cornerro [anonim] i-a raspuns lui max

      daca tu nu intelegi ceva, de pilda legile fizicii, ce faci? te apuci sa-l acuzi pe einstein, de pilda, sau te duci la biblioteca si incepi sa citesti despre fizica? inainte de a-ti da cu parerea despre Dumnezeu, citeste, omule, ceva, fiindca exista macar o carte care ar putea sa te lamureasca!
      • -1 (11 voturi)    
        mda, dupa lectura (Duminică, 25 iulie 2010, 22:55)

        PaulR [utilizator] i-a raspuns lui cornerro

        Ok, eu am citit si tot n-am inteles. Spune-mi te rog mie cateva lucruri.

        Copilul ala avea cateva saptamani deci banuies ca mare pacatos nu putea fi. De ce l-a omorat Dumnezeu?

        Daca vroia sa il omoare, de ce a facut-o prin intermediul preotului care va trebui sa il aiba pe constiinta?

        Daca vroia sa il omoare, desi din nou nu vad de ce ar fi facut asta, de ce a facut-o tocmai cand era copilul botezat?

        Astept raspunsurile tale; in caz ca nu le gasesti, gandeste-te si la varianta asta: Dumnezeu nu exista.
    • +1 (1 vot)    
      Re: (Marţi, 27 iulie 2010, 17:24)

      Lucian [anonim] i-a raspuns lui max

      Frate, pui niste intrebari extrem de puerile. Iar ocncluzia este o prostie. Dumnezeu vegheaza, dar noi oamenii ne aducem aminte de el atunci cand ne convine. In rest, ne convine sa facem ce ne taie capul, cum dorim si dupa propriile noastre reguli. Daca am respecta ad-literam cuvantul lui Dumnezeu, totul ar fi mai bun in lumea asta.
  • +1 (17 voturi)    
    Obicei barbar? (Duminică, 25 iulie 2010, 16:28)

    ios [anonim]

    nu stiu cum e in alte biserici sau la cluj si nici nu stiam ca obiceiul e "barbar". Pt ala de mai sus care nu stie ce cauta in viata lui, botezul este cat se poate de crestinesc, insusi Isus a fost botezat asa. Vina este a preotului care nu numai ca nu i-a astupat caile respiratorii cat l-a scufundat, dar inclin sa cred ca a si facut-o prea lung sau nu a stiut cum sa-l resusciteze. Cert e ca s-a umplut lumea de necalificati, pana acum era plina de mecanici...
    • +7 (9 voturi)    
      resuscitare (Duminică, 25 iulie 2010, 17:07)

      alpha [utilizator] i-a raspuns lui ios

      asta e cea mai tare : popa nu a stiut resuscitare !!!!!!
      Iar Isus a fost botezat la 30 de ani nu cand era de o luna fara aparare.
      • +1 (3 voturi)    
        e tare pt unul slab (Luni, 26 iulie 2010, 10:56)

        ios [anonim] i-a raspuns lui alpha

        da, e tare pt ca popa ala este suficient de matur incat sa poata intoarce un bebelus cu fata in jos sa-i scoata apa. e o simpla manevra pe care inveti sa o aplici si bebelusului tau atunci cand bea biberon, pariu ca ai 20 si ceva de ani si nu stii ce cauti in viata ta?
        • 0 (0 voturi)    
          fals (Luni, 26 iulie 2010, 16:52)

          alpha [utilizator] i-a raspuns lui ios

          ai pierdut pariul si nici nu ai inteles ce am vrut sa spun.
    • +3 (5 voturi)    
      Incredibil! (Duminică, 25 iulie 2010, 18:24)

      Ioan [anonim] i-a raspuns lui ios

      De unde stii tu ca Iisus a fost botezat asa? Ai vazut in film sau ai fost de fata ?
      Lasand la o parte ca Iisus la ortodocsi se scrie cu doi de "I", poate iti amintesti varsta la care s-a botezat Iisus... Oare, judecand dupa varsta, baptistii (protestantii in general) sunt mai crestini decat ortodocsii care fac botezul fara ca micutul sa poata decide daca vrea sau nu sa fie botezat ?
      Atata ignoranta este in jur si toata lumea se da cunoscatoarea...
      A fost o intamplare nefericita si nimic nu il mai poate aduce inapoi pe copil... Restul, sunt discutii!
      • 0 (2 voturi)    
        scrie-l cu cati i vrei (Luni, 26 iulie 2010, 11:02)

        ios [anonim] i-a raspuns lui Ioan

        tot Isus ramane. Nu toata lumea este ortodoxa in tara asta. Nu am fost martor, daca asta ai vrea sa-ti relatez. Tot ceea ce am scris este ca botezul in nici un caz nu este un obicei barbar, indiferent cum se face, turnandu-ti apa in cap sau scufundand un copil. Da, la alti crestini exista si procesul de confirmare care la ortodocsi lipseste. Te legi de amanunte, fara sa intelegi. Confirmi ceea ce am spus in incheiere.
    • +1 (3 voturi)    
      da (Duminică, 25 iulie 2010, 21:27)

      Andrei [anonim] i-a raspuns lui ios

      Isus a fost botezat tarziu, la varsta adolescenta, nu poate fi acelasi lucru cu un sugar.
      • +4 (4 voturi)    
        La ce varsta ma?? (Luni, 26 iulie 2010, 9:36)

        Marius [anonim] i-a raspuns lui Andrei

        Adolescenta? Vai de noi
  • -17 (21 voturi)    
    Judecati voi! (Duminică, 25 iulie 2010, 16:49)

    Daniel [anonim]

    Bine faceti, oameni! Judecati voi, caci este al vostru sa judecati! Si mai ales judecati-L pe Dumnezeu! Caci voi Il cunoasteti pe Domnul si Cuvantul Lui, si il intelegeti ...

    "Cu ce masura masori cu aceea ti se va masura" ... dar nu bagati de seama, voi stiti, sunteti atotstiutori si atotputernici ... Si puteti prevedea tot, si aveti planuri pentru viitorul vostru, al semenilor vostri si al omenirii in general!

    Ce noroc pe femeia adultera ... caci de erati voi acolo ati fi aruncat piatra!
    • +12 (12 voturi)    
      Ha??? (Duminică, 25 iulie 2010, 17:21)

      linootzoo [utilizator] i-a raspuns lui Daniel

      Haideti fratilor sa evoluam!
    • +9 (9 voturi)    
      Frumos le mai zici, preafericitule! (Duminică, 25 iulie 2010, 18:28)

      Lucian [anonim] i-a raspuns lui Daniel

      Carevasazica justitia oamenilor n-are nici un rost, ca oamenii nu au dreptul sa judece alti oameni, asa ca hai sa desfiintam tribunalele si inchisorile, si sa-l lasam pe Dumnezeu sa-i judece pe hoti si ucigasi! Am o intrebare: copilului aceluia cu ce masura i s-a masurat?
  • +6 (8 voturi)    
    voi sunteti responsabili (Duminică, 25 iulie 2010, 17:12)

    marian [anonim]

    credeti ca ii pasa cuiva daca un om e botezat sau nu? oricum eu numi aduc aminte ca am fost "botezat" o bascalie demna de epoca medievala pentru a stoarce bani de la ccredinciosi.. dati bani la biserica oameni buni o sa aveti case in cer.. ca pe pamant e mai greu cu bancile astea :))
    botezul nu te defineste ca om.. credinta vine din suflet nu obiceiurilor fastuoase.. popi imbracati numai in aur etc.. biserica ar trebui sa fie prima care da dovada de modestie si nu de opulenta!
  • +1 (1 vot)    
    Parintii sunt de vina! (Duminică, 25 iulie 2010, 17:15)

    Horia [anonim]

    Parintii si-au asumat riscul incredintand copilul, fie si pentru cateva minute, unui strain. Omul din greseli invata.
  • +7 (7 voturi)    
    retardul (Duminică, 25 iulie 2010, 17:24)

    strap [anonim]

    un retardat de preot,traditia in acest sens este o prostie,in nici o carte religioasa nu specifica cum se face botezul efectiv, adica pasii care trebuie urmati,cu capul in cazan sau nu,dar ce sa faci asa suntem noi romani mai saraci cu duhul si plecam capul la tot ce zic si fac preoti.
  • +6 (6 voturi)    
    barbarism (Duminică, 25 iulie 2010, 17:37)

    valentin [anonim]

    Pentru aparatorii religiei: Isus avea ceva anisori cand a fost botezat in apa Iordanului; aceasta opinie este valabila doar considerand ca ceea ce este descris in Biblie chiar a avut loc ceea ce cred ca este deja depasit. Botezul este o metafora in sine, altfel putem sa ne gandim la crestinare ca la groaza teribila pe care trebuie sa o simta copilul atunci cand devine..."crestin"??!!! In loc sa fie o minune trebuie sa fie groaza de simti ca esti inecat???? Minunat, brusc am devenit ateu. Cred ca a devenit o coincidenta prea mare intre religie, biserica si spiritualitate. O singura intrebare pentru credinciosi: se stie ca Biserica (in general, si in Romania) este cea mai mare firma din lume, avand cea mai mare avere; atunci de ce preotii sunt platiti de la buget?
    • +4 (4 voturi)    
      ce intrebare! (Luni, 26 iulie 2010, 2:05)

      srpc [utilizator] i-a raspuns lui valentin

      ca sa faca propaganda electorala in biserici, de ce altceva?
  • +9 (15 voturi)    
    obicei barbar (Duminică, 25 iulie 2010, 17:41)

    Cosimo [utilizator]

    Botezul e un obicei barbar, ca toate ritualurile religioase, si nu ucide numai trupul uneori, cum s-a intamplat acum, ci si spiritul, pentru ca religia de aceea a fost inventata, ca sa impiedice omul sa-si dezvolte individual personalitatea, transformandu-l intr-un simplu animal dintr-o turma. Chiar acesta e termenul folosit de preoti: "turma". Ei fiind "pastorii" acesteia.
    De fapt, sunt niste asasini, fie in mod direct, fie indirect.
  • +8 (12 voturi)    
    obiceiuri cretine (Duminică, 25 iulie 2010, 18:19)

    Gigel [anonim]

    Cati oare trebuie sa mai moara pana cand oamenii vor refuza astfel de ritualuri riscante? La exorcizari au murit mai multi, acum la botez mor bebelusi...sunteti maximal handicapati
  • +6 (6 voturi)    
    totul este mult mai simplu (Duminică, 25 iulie 2010, 18:24)

    vandervaal [anonim]

    Preotul respectiv cunoastea cu certitudine procedura standard de imersare a capului copilului, de trei ori, obstruand cu mana gura si nasul copilului. Este ABC in procedura ritualica la ortodocsi. De retinut ca in Biblie, cand Isus este botezat de Sf, Ioan, i se toarna apa pe cap/corp, nu este imersat, si nu de trei ori (trei tinand de o simbolistica sacra, introdusa ulterior). Cel mai probabil preotul respectiv a omis gestul elementar de obstruare a orificiilor, crescand cadenta imersarii, deci nelasand sugarului timpul suficient de reactie instinctiva de blocare a respiratiei, ceea ce a dus la intrarea lichidului in inspir puternic (dupa plans) si blocarea reflexa a centrilor nervosi de raspuns la intrarea apei in tractul respirator si plamani. Ca atare, a intrat in stop resprator si:
    1. resuscitarea nu s-a desfasurat deloc (probabil evenimentul avea loc undeva in rural), altfel copilul era recuperat
    2. preotul in cauza era (aproape cert) in stare de ebrietate avansata, incat nu a realizat eroarea procedurala.
    • +2 (6 voturi)    
      nu (Duminică, 25 iulie 2010, 22:49)

      PaulR [utilizator] i-a raspuns lui vandervaal

      Nu era in ebrietate, uita-te la film.

      Nu stiu ce stia preotul dar e clar ca unele ceremonii religioase sunt periculoase si fizic nu doar psihic.
    • +2 (2 voturi)    
      Ai dreptate, pana la un punct... (Luni, 26 iulie 2010, 5:04)

      Quebecoisfier [anonim] i-a raspuns lui vandervaal

      Ai dreptate cu descrierea destul de exacta a mecanismelor fiziologice ale inecului. Mai departe insa, faci speculatii (preot beat, etc).
      Nu botezul in sine l-a ucis pe micutz, in definitiv cati copii nu se boteaza in Romania si in celelalte tari ortodoxe prin cufundare totala !
      Nu vreau sa ma bag in polemici despre simbolistica si tehnica botezului in crestinism,
      Ceea ce l-a omorat pe copil a fost cel mai probabil o resuscitare facut total gresit. Banuiesc ca dupa ce a aspirat apa si au vazut ca nu mai respira, au inceput sa-i faca tot felul de chestii.
      Interesant este ca nimeni nu a remarcat inadvertentzele din certificatul medico-legal. Echimozele si hemoragiile in zona gatului (tesuturi moi) nu au de-a face nimic cu inecul . Este mai degraba un diagnostic anatomo-patologic de moarte prin asfixie(strangulare) (???!!!)
  • -14 (18 voturi)    
    Fudulii pe moate... (Duminică, 25 iulie 2010, 18:32)

    necos [utilizator]

    Sunt clinici in care mamele cu bani, nasc in apa si nimeni nu mai acopera caile respiratorii ale copilului cand acesta sare la trambulina in piscina direct din .... Adevarul e ca copii moldoveni trebuie botezati in vodca. Precum si faptul ca daca nu a supravetuit la botezul crestinesc , e posibil sa fi fost din cealalta tabara si atunci bag seama ca a murit de ciuda. Oricum mai face masa o duzina pana iese din garantie.
    • +5 (11 voturi)    
      Ai nevoie urgent de tratament de specialitate (Duminică, 25 iulie 2010, 23:52)

      flipper [anonim] i-a raspuns lui necos

      cred ca tocmai am citit cel mai imbecil comentariu postat vreodata pe hotnews
    • +9 (9 voturi)    
      nascutul in apa e altceva (Luni, 26 iulie 2010, 1:13)

      ionel [anonim] i-a raspuns lui necos

      Exista nascutul in apa si nu e periculos, deoarece si in corpul mamei cipilul se afla inconjurat de lichid si nu respira imediat dupa nastere ci doar din momentul in care nu se mai afla in lichid si e taiat cordonul ombilical.
  • +4 (6 voturi)    
    Ce spune Biblia despre botez (Duminică, 25 iulie 2010, 23:12)

    Beni [anonim]

    1. Ce spune Biblia:
    ... botezul, care nu este o curatire de intinaciunile trupesti, ci marturia unui cuget curat inaintea lui Dumnezeu ... (1 Pet 3:21)
    Ordinea este sa crezi apoi sa te botezi:
    Cine va crede si se va boteza, va fi mantuit; dar cine nu va crede, va fi osandit. (Marcu 16:16)

    2. Ce spun oamenii:
    - cu alte cuvinte - ori vrei, ori nu vrei, tot te facem crestin; sa-l botezam de mic; daca cumva moare pana la maturitate sa fim siguri ca e spalat de pacate, l-am facut crestin;
    Se vede clar ca multi preoti au inversat ordinea; ii botezam si apoi sa-i facem sa creada nu mai putem ...

    3. Dumnezeu va judeca lumea dupa Biblie. Romani 2:16
    Doamne ai mila de noi!
  • +6 (8 voturi)    
    Habotnicie (Luni, 26 iulie 2010, 8:38)

    Alex [anonim]

    Cu tristete vad in pe acest forum ca sunt o groaza de habotnici religiosi, care debiteaza niste ineptii de necrezut de genul ca "Dumnezeu l-a luat ca avea nevoie de el" si alte tampenii.
    Ma intreb de ce popa nu poate aseza copilul in cristelnita, in apa de 20 cm si cu mana sa-i toarne apa pe crestet?
    Oare Ioan Botezatorul l-a bagat pe Isus cu capul la fundul apei?
    Religia o sa evolueze in timp, iar urmasii vostrii o sa se cruceasca in felul lor, asa cum si habotnicii de acum se uitata cu spranceana ridicata la ce manifestari religioase aveau loc acum sute sau mii de ani.
  • 0 (4 voturi)    
    botez (Luni, 26 iulie 2010, 9:10)

    Bogdanicus [anonim]

    Crestinii scufunda copiii in apa. De trei ori. Sau le uda simbolic crestetul. De trei ori. Evreii, insa, le taie preputzul. Inainte sa aiba discernamant. Care din aceste doua practici este de fapt barbara? Care practica lasa urme de netagaduit? Daca un adult care a fost botezat cand avea cateva saptamani decide sa treaca la alta religie, poate sa o faca fara nici o pierdere.
    • +1 (3 voturi)    
      sariti cu antisemitismul (Luni, 26 iulie 2010, 10:50)

      Pistache [utilizator] i-a raspuns lui Bogdanicus

      era doar o problema de timp... circumcizia se practica de mii de ani, si nu doar la evrei, pentru a preveni fimoza (google it)
      • +1 (1 vot)    
        desigur (Luni, 26 iulie 2010, 14:27)

        Pistache [utilizator] i-a raspuns lui Pistache

        sariti cu minusul, nu cand exprim o parere ci un FAPT. a naibii istorie....
  • -1 (3 voturi)    
    ritualul cere o anumita tehnica (Luni, 26 iulie 2010, 11:28)

    cititor hotnews [anonim]

    Se boteaza milioane de copii si nu se intampla nimic,acesta fiind un accident nefericit.
    Preotul respectiv din primele cercetari,rezulta ca nu a respectat ritualul,care cere o tehnica speciala,prin tinerea copilului de ceafa si acoperirea cailor respiratorii pentru foarte scurt timp,cat dureaza imersiunea in apa.
    Este trist ce s-a intamplat si vinovat este preotul,dar asta nu inseamna sa critici religia.
    Semnificatia botezului este complexa si ar necesita mult spatiu pentru a o descrie.
    Asta nu inseamna sa nu se boteze in continuare,sau sa fie un motiv de denigrare a religiei.
  • -1 (1 vot)    
    nu-mi vine sa cred (Marţi, 27 iulie 2010, 23:38)

    chisinauian [anonim]

    nu-mi vine sa cred ca mai multi dintre comentatorii de mai sus scriu asa urat contra crestinismul ortodox, de fapt, stiu ca s-a aflat ca nu preotul sau botezul e devina, ci copilul era bolnav; iata ce este scris pe un blog despre asta: http://apologeticum.wordpress.com/2010/07/26/cazul-din-republica-moldova-si-despre-botezul-cel-mantuitor-facut-prin-intreita-afundare-in-numele-sfintei-treimi/
  • -1 (1 vot)