Afghanistan: O bomba amplasata pe un magar a ucis trei copii in centrul Kandaharului

de R.M.     HotNews.ro
Luni, 19 aprilie 2010, 15:42 Ultima ora


O bomba amplasata pe spinarea unui magar a explodat luni in centrul orasului Kandahar din sudul Afghanistanului, ucigand trei copii si ranind alte cinci persoane, au anuntat oficialii locali, citati de Reuters.

Bomba a explodat langa un post de politie insarcinat cu paza resedintei unui lider tribal local aliat cu presedintele Hamid Karzai.

Zalmai Ayoubi, un purtator de cuvant al guvernatorului regional, a precizat ca trei nepoti ai liderului tribal au fost ucisi.

Kandaharul, locul de nastere al miscarii talibanilor, a suferit mai multe atacuri in ultimele saptamani, in conditiile in care ar putea deveni teatrul unei ofensive majore a trupelor aliate in lunile urmatoare.


Citeste mai multe despre   



















Citește pe Știrile ProTV

VIDEO „Mașina viitorului”, lansată de producătorul rus Kalașnikov. Va atinge 100 de km în șase secunde 

Producătorul rus de armanent Kalaşnikov se lansează pe piaţa auto şi vrea să rivalizeze cu Tesla.

785 vizualizari

  • +6 (6 voturi)    
    Incredibil (Luni, 19 aprilie 2010, 15:55)

    AS [anonim]

    Frate, cat de retard trebuie sa fii sa faci asa ceva?
  • +9 (9 voturi)    
    saracu... (Luni, 19 aprilie 2010, 16:21)

    un oarecare [utilizator]

    magar
  • +4 (4 voturi)    
    WAW (Luni, 19 aprilie 2010, 16:43)

    Capcalin [anonim]

    Asta e "Feriti-va de magarus" Varianta afgana?
  • +4 (4 voturi)    
    de ce pe magar ? (Luni, 19 aprilie 2010, 17:17)

    minny [utilizator]

    ... au gatat cumva "voluntarii" ?
    • 0 (2 voturi)    
      asa i-au invatat americanii (Luni, 19 aprilie 2010, 20:36)

      sarpele [anonim] i-a raspuns lui minny

      Pe vremea cand america scolea talibani in lupta contra rusiei bombele pe magari faceau ravagii. Inventia apartine celor de la CIA si a avut un mare succes impotriva obhiectivelor ruse din Afganistan. Dar se pare ca CIA au uitat sa le stearga memoria "teroristilor" cand s-au retras din zona
  • +2 (2 voturi)    
    pacat (Luni, 19 aprilie 2010, 18:01)

    V [anonim]

    ..pacat de magar. Nu avea nici o vina.
  • +5 (5 voturi)    
    dar prosti mai sunt..... (Luni, 19 aprilie 2010, 18:06)

    dadan [utilizator]

    se arunca in aer intre ei pana nu mai ramane nici un arabete....trist si sadic popor.....
    • 0 (0 voturi)