Afghanistan: O bomba amplasata pe un magar a ucis trei copii in centrul Kandaharului

de R.M.     HotNews.ro
Luni, 19 aprilie 2010, 15:42 Ultima ora


O bomba amplasata pe spinarea unui magar a explodat luni in centrul orasului Kandahar din sudul Afghanistanului, ucigand trei copii si ranind alte cinci persoane, au anuntat oficialii locali, citati de Reuters.

Bomba a explodat langa un post de politie insarcinat cu paza resedintei unui lider tribal local aliat cu presedintele Hamid Karzai.

Zalmai Ayoubi, un purtator de cuvant al guvernatorului regional, a precizat ca trei nepoti ai liderului tribal au fost ucisi.

Kandaharul, locul de nastere al miscarii talibanilor, a suferit mai multe atacuri in ultimele saptamani, in conditiile in care ar putea deveni teatrul unei ofensive majore a trupelor aliate in lunile urmatoare.


Citeste mai multe despre   


















783 vizualizari

  • +6 (6 voturi)    
    Incredibil (Luni, 19 aprilie 2010, 15:55)

    AS [anonim]

    Frate, cat de retard trebuie sa fii sa faci asa ceva?
  • +9 (9 voturi)    
    saracu... (Luni, 19 aprilie 2010, 16:21)

    un oarecare [utilizator]

    magar
  • +4 (4 voturi)    
    WAW (Luni, 19 aprilie 2010, 16:43)

    Capcalin [anonim]

    Asta e "Feriti-va de magarus" Varianta afgana?
  • +4 (4 voturi)    
    de ce pe magar ? (Luni, 19 aprilie 2010, 17:17)

    minny [utilizator]

    ... au gatat cumva "voluntarii" ?
    • 0 (2 voturi)    
      asa i-au invatat americanii (Luni, 19 aprilie 2010, 20:36)

      sarpele [anonim] i-a raspuns lui minny

      Pe vremea cand america scolea talibani in lupta contra rusiei bombele pe magari faceau ravagii. Inventia apartine celor de la CIA si a avut un mare succes impotriva obhiectivelor ruse din Afganistan. Dar se pare ca CIA au uitat sa le stearga memoria "teroristilor" cand s-au retras din zona
  • +2 (2 voturi)    
    pacat (Luni, 19 aprilie 2010, 18:01)

    V [anonim]

    ..pacat de magar. Nu avea nici o vina.
  • +5 (5 voturi)    
    dar prosti mai sunt..... (Luni, 19 aprilie 2010, 18:06)

    dadan [utilizator]

    se arunca in aer intre ei pana nu mai ramane nici un arabete....trist si sadic popor.....
    • 0 (0 voturi)