Carlos Alcaraz a avut parte de un meci dificil cu Lorenzo Sonego: al doilea favorit de la Australian Open 2024 a pierdut un set și a avut nevoie de trei ore și jumătate pentru a obține calificarea în turul al treilea.

Carlos AlcarazFoto: Marco Alpozzi/LaPresse / Shutterstock Editorial / Profimedia

Carlos Alcaraz, primul set pierdut la Australian Open 2024

Alcaraz și-a adjudecat primul set realizând singurul break în cel de-al șaptelea game. A fost 6-4 pentru iberic.

Al doilea set a fost unul echilibrat: Alcaraz a stat mai bine la capitolul lovituri câștigătoare (12-9) și a comis mai puține erori neforțate (6-15), dar a cedat în tiebreak, scor 7-3 pentru Sonego.

Carlos a început perfect cel de-al treilea set (a condus cu 3-0) și nu a mai putut fi prins din urmă de adversar.

Al patrulea set a debutat cu probleme la serviciu pentru ambii jucători (Carlos a fost primul care a făcut break, dar Lorenzo a recuperat rapid), iar spaniolul a avut câștig de cauză la tiebreak, scor 7-3.

Partida de pe Rod Laver Arena a durat trei ore și 28 de minute.

Carlos Alcaraz, lovitură spectaculoasă în meciul cu Lorenzo Sonego:

• În turul al treilea de la Australian Open 2024, Carlos Alcaraz (20 de ani) va da peste Juncheng Shang (140 ATP). Ajuns la aproape 300 de meciuri în carieră, ibericul va avea pentru prima oară un adversar mai tânăr decât el (chinezul va împlini 19 ani pe 2 februarie).
  • Alcaraz a egalat situația în meciurile directe cu Sonego. Italianul câștigase la Cincinnati 2021, scor 6-3, 7-6(6).
  • Carlos și-a egalat cel mai bun rezultat de la Melbourne (a mai ajuns în turul trei la ediția din 2022).
  • Carlos Alcaraz a câștigat până acum două titluri de Grand Slam: US Open 2022 și Wimbledon 2023.

Australian Open 2024 are loc în perioada 14-28 ianuarie. Campionii en-titre sunt Novak Djokovic și Aryna Sabalenka.