FC Hermannstadt a învins joi pe teren propriu Petrolul Ploiești, scor 2-0, în runda cu numărul șase din play-out-ul SuperLigii. Fără înfrângere de patru etape, sibienii urcă pe primul loc.

Marius Măldărășanu, antrenor HermannstadtFoto: Flaviu Buboi/NurPhoto / Shutterstock Editorial / Profimedia

FC Hermannstadt – Petrolul Ploiești 2-0, în play-out-ul SuperLigii

FC Hermannstadt a scăpat complet de orice grijă a zonei periculoase din subsolul play-out-ului, după victoria în fața ploieștenilor.

Formația antrenată de Marius Măldărășanu a deschis scorul în minutul 38 prin Valerică Găman, cu o lovitură de cap după centrarea lui Balaure.

Ianis Stoica a dublat avantajul gazdelor în minutul 75, cu un șut la înălțime după ce scăpase singur cu portarul Zima.

Rezultatul o duce pe FC Hermannstadt pe primul loc al clasamentului din play-out cu 31de puncte, în timp ce Petrolul rămâne pe poziția a cincea, cu 26 de puncte.

Aici poți vedea un rezumat al partidei dintre FC Hermannstadt și Petrolul Ploiești.