FC Voluntari a obținut al doilea succes consecutiv în play-out-ul SuperLigii României, după ce s-a impus categoric în disputa cu Petrolul Ploiești, scor 4-0, în etapa cu numărul 3.

Jucătorii echipei FC VoluntariFoto: Flaviu Buboi/NurPhoto / Shutterstock Editorial / Profimedia

*Click pe numele marcatorilor pentru a vedea golurile*

Petrolul Ploiești - FC Voluntari 0-4

Florin Pîrvu și-a surclasat fosta sa echipă într-un duel ce a avut loc pe stadionul Ilie Oană din Ploiești.

Ilfovenii au deschis scorul în minutul 20 al partidei, după ce Vadim Rață a înscris cu capul din centrarea lui Nemec.

4 minute mai târziu, oaspeții au mai punctat încă o dată, tot printr-o lovitură de cap, de această dată a lui Igor Armaș.

În prelungirile primei reprize, Adam Nemec a dus scorul la 3-0, după ce l-a învins pe portarul advers cu un șut din marginea careului de 6 metri.

În a doua repriză, Merloi a marcat și el pentru Voluntari, cu puțin noroc.

Scorul putea căpăta proporții, însă mingea șutată de Doru Andrei a lovit bara.