Stimulente financiare pentru a încuraja vaccinarea și condiționarea accesului la "experiențe" sociale de calitatea de vaccinat - două soluții propuse de Vlad Mixich pentru campania de vaccinare

de Alina Neagu     HotNews.ro
Miercuri, 2 iunie 2021, 10:01 Actualitate | Sanatate


Vlad Mixich
Foto: AGERPRES
​Ce facem acum, când e clar că ritmul vaccinării scade în România? O întrebare aflată pe buzele multora dintre noi în această perioadă. Există, aparent, două tipuri de soluții, spune Vlad Mixich, expert în politici de sănătate: oferirea de stimulente materiale/financiare pentru a încuraja prezentarea la vaccinare și condiționarea accesului la anumite "experiențe" sociale de calitatea de vaccinat.

"Nu mai suntem de ceva vreme fruntași în Europa la procentul populației vaccinate, așa cum se vede și în fotografia de moment: la jumătatea clasamentului european pentru cei vaccinați complet și pe penultimul loc pentru prima doză. De peste 2 săptămâni numărul românilor care vin prima oară să se vaccineze anti COVID e într-o tendință clară de scădere", afirmă expertul în politici de sănătate.

Ce este de făcut? se întreabă Vlad Mixich, care spune că există două tipuri de soluții:

1. Oferirea de stimulente materiale/financiare pentru a încuraja prezentarea la vaccinare. "Deja larg practicată în Statele Unite (New York, Ohio, Virginia, etc), au început să apară și la noi: tombole pentru cei care se vaccinează în Bacău, Ialomița, Dâmbovița, cu premii de la tablete până chiar la o Dacie Logan. Soluția aceasta e favorizată mai degrabă de economiști, dar mai puțin de specialiștii în sănătate publică din motive etice și pentru că astfel de stimulente au efecte pe termen scurt dar pot submina o strategie de vaccinare pe termen lung (asta dacă ai o astfel de strategie, altfel nu prea ai ce submina). E o soluție pragmatică, chiar dacă cu oareșce semne de întrebare etice", spune Vlad Mixich.

2. Condiționarea accesului la anumite "experiențe" sociale de calitatea de vaccinat. "Companii care cer angajaților să se vaccineze COVID dacă vor să vină la serviciu: asta se întâmplă încă dinaintea pandemiei COVID în SUA de exemplu, pentru anumite tipuri de vaccinuri (fenomen larg întâlnit în special în campusurile medicale). Dacă vrei să călătorești nestingherit e obligatoriu să faci vaccinul: și asta se întâmplă dinaintea pandemiei COVID pentru anumite țări. Vrei la meciuri sau la concerte? Doar vaccinat", afirmă Vlad Mixich.

El adaugă că "tipul acesta de soluție e preferat de specialiștii în sănătate publică dar e mai greu de implementat politic, în special în acele țări unde televiziunile isterice domină dezbaterea publică."

"Evident că este posibilă și o combinație între cele două tipuri, dar trebuie să fie ceva. Cel mai rău e să lași lucrurile la voia întâmplării sau să te limitezi la comentariile clasice de tipul 'domne, nu se comunică domne bine' sau 'românii e proști și needucați'. Am trecut deja de acel punct în care videoclipurile care îndemnau la vaccinare erau eficiente: ele ar fi fost bune prin decembrie-ianuarie, când puteau seta discursul public. Acum e deja prea târziu pentru așa ceva, suntem pur și simplu în altă etapă", mai spune expertul în politici de sănătate.

"Mai există încă în cutia cu unelte câteva nefolosite (descrise mai sus) și cărora le-a venit momentul. Dacă și de această dată momentul va fi lăsat să treacă, în toamnă mă tem că respectiva cutie va fi goală", încheie Vlad Mixich.

Vlad Mixich este fost vicepreședinte al Agenției Naționale a Medicamentului, a lucrat în proiecte de sănătate publică și economie sanitară din 7 țări pentru instituții internaționale iar în prezent este expert independent numit de Parlamentul European în consiliul de administrație al Agenției Europene pentru Securitate și Sănătate în Muncă.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2380 vizualizari

  • -12 (18 voturi)    
    Soluția este numai discriminarea (Miercuri, 2 iunie 2021, 10:08)

    BEDE [utilizator]

    Adică cei care nu s-au vaccinat să fie obligați să poarte mască și să păstreze distanța, iar cei care s-au vaccinat să nu fie obligați să poarte mască. Întrucâtva este și normal, că doar vaccinul ar fi să fie chiar mai eficient decât masca...
    Știu că aceasta i-ar face să turbe pe AUR cu proiectul lor de lege tembel.
    Dar sunt pentru discriminarea făcută pe criterii inteligente.
    A-i trata pe toți la fel și a considera că toate sunt la fel este doar o dovadă a lipsei de inteligneță.
    • -2 (6 voturi)    
      . (Miercuri, 2 iunie 2021, 12:22)

      Hexadanus [utilizator] i-a raspuns lui BEDE

      Da, si sa le punem si o stea in piept!
      Eu pe cei care s-au vaccinat i-as pune la detectorul de minciuni: cei care s-au vaccinat doar pentru a putea merge in concediu, strand, concerte etc, sa nu li se ia in considerare "efortul".
    • +1 (5 voturi)    
      Se pare că (Miercuri, 2 iunie 2021, 13:20)

      gebica [utilizator] i-a raspuns lui BEDE

      Ai nostalgii totalitare, chiar mai multe decît domnul expert în politici de sănătate. Va trebui să uităm de valotrile democrației, de libertăți și lipsă de discriminare și să ne încadrăm cuminți în dispozițiile unor autorități dornice să ne pună cu botul pe labe ca să-și facă în continuare de cap cu furăciunile, jaful, pensiile speciale și altele asemenea la care se pricep atît de bine și la care nu ne mai pricepem să le deranjăm.
      • -2 (4 voturi)    
        Ai prefera mai multe decese de COVID (Miercuri, 2 iunie 2021, 13:48)

        BEDE [utilizator] i-a raspuns lui gebica

        Hai să nu se mai vaccineze mai nimeni, să rămânem cam 25% vaccinați, plus încă vreo 10% care au trecut prin boală și nu s-au vaccinat. Și atunci până prin aprilie 2022 să mai fie încă vreo 500.000 care vor fi înregistrați că s-au îmbolnăvit (plus încă vreo 2 milioane care au auvut forme ușoare ale bolii și nici nu s-au testat) și încă vreo 10.000 de decese peste ceea ce a fost până acum.
        E bine așa?
        Poate vaccinul ajută. Zic poate, că nu e 100% sigur, dar s-ar părea că la vreo 95-97% chiar ajută.
        Da! Și afirm cu toată tăria că sunt pentru discriminări făcute în mod inteligent indiferent de câte minusuri aș lua. Și aș exprima aceeași opinie chiar de ar fi să fiu ars pe rug. 100% contra comunismului chinez și contra oricărui fel de dictatură. Dar 100% și contra woke și neomarxismului egalitarist.
  • +13 (17 voturi)    
    "experiențe" sociale de calitatea de vaccinat (Miercuri, 2 iunie 2021, 10:11)

    xolv [utilizator]

    adica discriminare. ... Sau poate o stea galbena, un titlu nobiliar pentru virtue-signaling
    • +3 (5 voturi)    
      După ce vor termina (Miercuri, 2 iunie 2021, 13:27)

      gebica [utilizator] i-a raspuns lui xolv

      De implementat aceste politici geniale, nu trebuie să ne mirăm prea tare dacă pentru cei rămași nevaccinați se va găsi un echivalent al stelei galbene, eventual de o culoare roșie tradițională, pentru a putea fi supuși oprobriului oamenilor înregimentați și spălați peste tot, inclusiv pe creiaeraș (dacă le v mai fi permis să-l poarte).
  • +7 (13 voturi)    
    adica pacalirea si discriminarea sunt 'solutiile' (Miercuri, 2 iunie 2021, 10:11)

    Gryphus [utilizator]

    Nu vor functiona, cred ca oamenii pot renunta la un spectacol de teatru.

    oricum specatacolele care au loc in romania sunt slab calitative in comparatie cu vestul.
    • +2 (2 voturi)    
      Nu, spectacolele sunt genial jucate, dar nu pentru (Miercuri, 2 iunie 2021, 11:50)

      D-or [utilizator] i-a raspuns lui Gryphus

      asta sunt vaccinurile.
  • +7 (13 voturi)    
    Cam tinerel pt asemenea functii. Cheia succesului? (Miercuri, 2 iunie 2021, 10:12)

    D-or [utilizator]

    Care o fi cheia succesului sa ajungi vicepresedinte ANM la nici 30 de ani?

    Nu spun ca nu e valoros, dar cind si cu ce a dovedit-o atit de rapid?
  • +7 (11 voturi)    
    Altă serie de prostioare spuse calm (Miercuri, 2 iunie 2021, 10:14)

    D_Poroineanu [utilizator]

    Acest plin de diplome dar fără idei infectează din nou spațiul public.
    L-am auzit vorbind unei audiențe educate. Scoatea din gură un cuvânt la 2 secunde. Cred că are probleme logopedice. Iohannis e mic copil pe lângă.
  • +6 (14 voturi)    
    Galeata + faina + sapca PNL (Miercuri, 2 iunie 2021, 10:15)

    lumira [utilizator]

    Si mai condamnam pe PSD.
    Zic sa dam stimulente diferentiat: galeata +faina+sapca pentru votantii PNL si tricou + malai + pui pentru votantii USR. Nota: am votat USR, dar omul invata din greseli.
  • +12 (18 voturi)    
    Motivul vaccinarii? Cel real? E scop in sine? (Miercuri, 2 iunie 2021, 10:17)

    D-or [utilizator]

    Poate s-ar vaccina mai multi daca s-ar spune motivul real pentru care ar fi bine sa ne vaccinam.

    Cel cu pandemia nu prea mai tine, pentru ca e tirziu, cei care erau de imbolnavit, s-au imbolnavit, cei care erau de murit, au murit, cei care se credeau vulnerabili s-au vaccinat.

    Continuarea unui razboi mai mult decit este necesar se numeste "crima de razboi".
  • +8 (10 voturi)    
    hehe (Miercuri, 2 iunie 2021, 10:22)

    Mircea1978 [utilizator]

    pina unde s-a ajuns.
    Asta este o modalitate de bagatelizare care va creste si mai mult rezistenta la vaccinare.
    Probabil domnul acesta exact asta urmareste cu toata experienta sa de 7 tari si mari.
    • +3 (3 voturi)    
      in USA (Miercuri, 2 iunie 2021, 11:16)

      TrickyWicky [utilizator] i-a raspuns lui Mircea1978

      Se face loterie de 5 mnilioane de parai. Si la noi ar putea cu set de tigai
  • +8 (12 voturi)    
    va dati seama (Miercuri, 2 iunie 2021, 10:53)

    TrickyWicky [utilizator]

    ce pandemie este daca este nevoie sa mituiesti oamenii ?
  • +3 (7 voturi)    
    chiar imi era dor (Miercuri, 2 iunie 2021, 10:57)

    Alin Delin [utilizator]

    De fanul lock-down-urilor.
    Dragule, vaccinul il fac pentru protectia mea, nu pentru experimente voastre.
    Ai facut vaccin, ai o viata ok, faci sport, mananci sanatos atunci ai sanse foarte mari sa nu fi afectat de boala indiferent daca ma vaccinez sau nu.
  • -1 (1 vot)    
    Tombola e stimulent material/financiar ?! (Miercuri, 2 iunie 2021, 11:00)

    Feroviarul [utilizator]

    Loto 6/49 e stimulent financiar ? Stimulent financiar e cand dai 10 lei la toti nevaccinatii ca sa se vaccineze, nu cand faci tombole si loz in plic. In rest...nimic concret de la respectivul, ci doar comparatii cu ce fac altii prin alte tari...
  • -1 (1 vot)    
    Tombola e stimulent material/financiar ?! (Miercuri, 2 iunie 2021, 11:00)

    Feroviarul [utilizator]

    Loto 6/49 e stimulent financiar ? Stimulent financiar e cand dai 10 lei la toti nevaccinatii ca sa se vaccineze, nu cand faci tombole si loz in plic. In rest...nimic concret de la respectivul, ci doar comparatii cu ce fac altii prin alte tari...
  • +3 (7 voturi)    
    Este evident (Miercuri, 2 iunie 2021, 11:13)

    Un cititor [utilizator]

    că dl. VM actionează ca agent străin plătit să saboteze. Întocmai cum bolșevicii Walter Roman si Ana Pauker au acționat in cadrul diviziei Tudor Vladimirescu. V.M. își dă cu părerea despre vaccinuri . ănsă autoritattea lui în imunologie, genetică sau imunologie este zero.
    VM este un politruc incompetent pe post de agent de vânzări pentru Big Pharma.
  • 0 (8 voturi)    
    Omul-resursa de vaccinare mai rau ca la animale (Miercuri, 2 iunie 2021, 11:29)

    EMTEO [utilizator]

    Vaccinarea a ajuns sa fie AFACERE. Oferi stimulente cui si ca sa ce anume ?
    Oamenii se vaccineaza din 2 considerente:
    1. de frica: si frica vine de la diavol, asa cum scrie in Scriptura
    2. ca sa iti joci viata la ruleta, sa te distrezi si sa faci cum anii cat ti-au mai ramas exact ceea ce ti se spune. Iar constiinta ta sa ti-o ingropi ptr ca atii lucreaza ptr tine
    TOTI care vbesc de vaccinare si-au vandut sufletul si sunt afierositi vrajmasului.
    Vaccinati-va cu HRISTOS, intorceti-va la Sf Biserica, mergeti sa va spovediti, sa va impartasiti, duceti o viata corecta si cinstita in fata lui Dumnezeu si impliniti Legea LUI.
    Cand legiuitorii se joaca cu nr de cazuri zilnice, cand fac din pix nr de victime ca sa primeasa spitalele bani sa omoare oameni, cand mass media e cumparata aproape in totalitate si scoate pe gura numai minciuni, propaganda si manipulare....tu popor roman si frumos iti permiti luxul de a-ti ingropa constiinta si de a nu asculta de Dumnezeu ?
    Pai de ce te mai numesti crestin, de ce nu te duci la alta "credinta" ?
    Intorceti-va oameni buni la Dumnezeu, e singura SCAPARA aici si dupa ce vom muri.

    HRISTOS A INVIAT !!!
  • +3 (3 voturi)    
    pai (Miercuri, 2 iunie 2021, 11:45)

    martel55 [utilizator]

    cu astfel de vectori de "informare" guvernanatii nu vor face decat sa creasca reticenta oamenilor....adica ajungem s apsunem ca scopul vaccinarii e sa poti intra la spectacol sau mergi la servici?asta in timp ce nimeni nu isi asuma nici o raspundere pentrue efectele adverse ale vaccinurilor, incepand cu producatorii? astia vor sa inlocuiasca steaua lui David, sau semnul fiarei de care vorbeste noul testament cu insigna de vaccinat?uite asa nu fac decat sa aliemnetze noi teorii ale conspiratiei...
  • +4 (4 voturi)    
    Total neetic (Miercuri, 2 iunie 2021, 12:06)

    Atoatestiutorul [utilizator]

    Si pentru inrolarea intr-un studiu clinic (medicamente, mancare etc) NU SE DAU stimulente financiare (agentia d efinantare ar rejecta grantul din motive etice, daca asa ceva s-ar intampla). Se poate oferi gen parcare gratuita cand mergi la centru sau ceva bonuri de masa dar in nici un caz bani. Mr. Vlad stie foarte bine asta dar s epare ca in numele acestui covid orice este permis, sa-i injectam repede pe toti cu serul experimental, altfel nu iese la numar.
    Gata, e suficient ca nu ii lasi sa calatoreasca sau nu le dai acces la sala de fitnes, acum vrei sa ii si fortezi?
    Intrebare: Daca in 2 ani vaccinul da chix cine va fi liable? Va fi un Nurenberg pe speta asta?
  • -1 (3 voturi)    
    Pe la tara daca le dai de o bere se vaccineaza (Miercuri, 2 iunie 2021, 16:20)

    Ochiana [utilizator]

    Cred ca stimularea financiara e buna, mai ales in ceea ce priveste populatia saraca, putin educata, indiferent de mediu dar preponderent cel rural.
    Cu un bonus de aprox 10 euro la vaccinare per persoana, obtii cred mult mai mult decat daca ai da sute de mii de euro pe campanii publicitare. Campanii care oricum nu ating aceste categorii de populatie
    • +1 (1 vot)    
      si pana la urma care e beneficiul (Miercuri, 2 iunie 2021, 19:46)

      Alin Delin [utilizator] i-a raspuns lui Ochiana

      Parca beneficiul real e o protectie impotriva bolii, daca nu vrea acea protectie care e beneficiul ca ii dai 10 euro? Doar ca avem o statistica mai buna?
  • +2 (2 voturi)    
    Vlad Mixich (Miercuri, 2 iunie 2021, 20:40)

    adrian88000 [utilizator]

    sa fie primul care sa ia la rand toate vaccinurile anticovid care vor apare. Pentruca apar noi tulpine mereu , pentru care sunt necesare ( aiurea sunt necesare !) noi vaccinuri mereu. El sa fie " forta exemplului".
  • +2 (2 voturi)    
    D-le. Mixich (Miercuri, 2 iunie 2021, 22:44)

    wintershadow [utilizator]

    Pareati o persoana echilibrata, fara opinii extremiste precum aceasta. Va dati arama pe fata?

    Scopul nu ar trebui sa fie imunizarea populatiei? In schimb toate masurile au drept scop vaccinarea cu orice pret.

    Acum vaccinam copii, care au mortalitate cauzata de covid 0. In schimb la segmentul de populatie cel mai vulnerabil, cel peste 60 de ani stam catastrofal si nimeni nu ia atitudine.

    Nu se cunoaste exact numarul de persoane ce sunt deja imune, fiind trecute prin boala, dar cu siguranta sunt cateva milioane. Nu se face nimic pentru a-i identifica si au fost catalogati si echivalati practic cu nevaccinatii, lipsiti de orice drept. In ciuda studiilor recente, ce dovedesc ca imunitatea obtinuta dupa infectie este de lunga durata:

    https://www.nature.com/articles/d41586-021-01442-9

    Si mai exista un aspect. In conditiile in care vaccinul anti-covid nu este obligatoriu, fiind conform prospectului inca in faza de testare, cu ce drept sunt discriminati cei ce aleg sa nu se vaccineze? Se aduce drept argument ca au posibilitatea sa se testeze, dar nimeni nu spune ca testarea are costuri prohibitive, in timp ce vaccinarea este (inca) gratuita.