Prima reacție a lui Adrian Ionel la acuzația că a cerut mită 760.000 de euro: Organizarea unei proceduri de achiziţie publică ar fi dus la întarzieri ce s-ar fi soldat cu pierderi de vieţi

de Alina Neagu     HotNews.ro
Joi, 25 iunie 2020, 9:54 Actualitate | Sanatate


Adrian Ionel
Foto: AGERPRES
​Compania Unifarm "a răspuns cu caracter urgent şi prioritar nevoii disperate de import a unor echipamente de protecţie indispensabile cadrelor medicale în lupta acestora cu pandemia generată de SARS-CoV-2", iar în aceste condiții "organizarea unei proceduri de achiziţie publică, neobligatorie, ar fi dus la întarzieri nejustificate în aprovizionare, ce s-ar fi soldat cu pierderi de vieţi omeneşti", afirmă directorul suspendat al Unifarm, Adrian Ionel, într-un comunicat transmis presei prin intermediul avocaților săi.

Adrian Ionel arată, în comunicatul transmis prin avocații săi, că Unifarm "satisface un interes general însă aceasta nu înseamnă că nu acţionează în scopul obţinerii de profit sau că nu îşi asumă pierderile şi riscurile aferente acestei activităţi. Din această perspectivă, şi potrivit cadrului legal existent la nivel naţional, cu respectarea principiilor şi jurisprudenţei europene, am adus la cunoştinţă Direcţiei Naţionale Anticorupţie împrejurarea că CN Unifarm S.A. nu este autoritate contractantă. Drept urmare nu are obligaţia să desfăşoare proceduri de licitaţie publică şi nu îi sunt opozabile dispoziţiile legii nr. 98/2016. Compania Unifarm a răspuns, cu caracter urgent şi prioritar, nevoii disperate de import a unor echipamente de protecţie indispensabile cadrelor medicale în lupta acestora cu pandemia generată de SARS-CoV-2. În aceste condiţii, organizarea unei proceduri de achiziţie publică, neobligatorie potrivit celor de mai sus, ar fi dus la întarzieri nejustificate în aprovizionare, ce s-ar fi soldat cu pierderi de vieţi omeneşti".


Ionel: "Mulţumesc celor care au încredere în mine şi promit să nu îi dezamăgesc"


Directorul suspendat al Unifarm adaugă că "În acest context a fost perfectată şi executată achiziţia de măşti şi combinezoane aflată în atenţia Direcţiei Naţionale Anticorupţie, procedură în care subsemnatul, în calitate de director general al CN Unifarm S.A., am urmărit în permanenţă şi în mod exclusiv doar rapiditatea livrării, decenţa preţului şi calitatea produsului, toate acestea raportate la nevoile interne imediate şi la contextul internaţional."

"Nu am solicitat în nicio împrejurare, niciunei persoane, vreo sumă de bani sau alte beneficii, pentru mine sau pentru altcineva, în legatură cu vreun import de măşti, combinezoane sau alte echipamente şi nu am determinat sau ajutat vreo persoană să săvârşească o infracţiune", susține Adrian Ionel.

"Chiar în condiţiile în care accesul la dosar ne-a fost restricţionat, în data de 23.06.2020, faţă de gravitatea acuzaţiilor, am înţeles să dau o declaraţie în care mi-am expus punctul de vedere, fără a-mi putea pregăti apărarea în raport de conţinutul dosarului de urmărire penală. Urmează ca la dosarul cauzei să administrez probe şi opinii de specialitate care vor sprijini organele de anchetă să ajungă la o concluzie corectă şi adecvată adevărului judiciar", mai spun directorul suspendat al Unifarm și avocații săi.

"Mulţumesc tuturor celor care au în continuare încredere în mine şi promit să nu îi dezamăgesc", încheie Adrian Ionel.


DNA: Mită de 760.000 de euro pentru un contract de achiziție de echipamente de protecție


Direcția Națională Anticorupție a anunțat în urmă cu două zile că directorul general al companiei de stat Unifarm, Adrian Ionel, este urmărit penal și a fost plasat sub control judiciar pentru cinci infracțiuni de corupție: luare de mită, abuz în serviciu cu obținere de foloase necuvenite, complicitate la trafic de influență, instigare la fals intelectual și folosirea funcției pentru favorizarea unor persoane.

El este acuzat că a cerut 760.000 de euro pentru atribuirea unui contract de achiziție de echipamente de protecție, în timpul pandemiei de COVID-19.

Adrian Ionel a fost suspendat ieri din funcția de director general al Unifarm, distribuitorul de medicamente al Ministerului Sănătății, în urma unei decizii a membrilor Consiliului de Administrație al companiei. Mandatul lui Adrian Ionel la conducerea Unifarm urma să expire peste mai puțin de 3 săptămâni, pe data de 14 iulie.









Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















5083 vizualizari

  • +39 (41 voturi)    
    heheheh (Joi, 25 iunie 2020, 9:59)

    Soljenitin [utilizator]

    Ca atare, bietul Adrian s-a avantat in lupta cu pieptul dezgolit si s-a sacrificat el sa ia spaga.

    Ce suflet caritabil are!
    Si ce lepre nerecunoscatoare suntem noi!
    • -21 (21 voturi)    
      Dar de unde știi tu cum s-a întâmplat, (Joi, 25 iunie 2020, 10:40)

      xrogo [utilizator] i-a raspuns lui Soljenitin

      o fi DNA-ul păstrătorul adevărului suprem?
      • +8 (10 voturi)    
        deci tu crezi ca l-au plasat sub control (Joi, 25 iunie 2020, 11:55)

        Mariicaialbastri [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

        judiciar doar pentru că o fufă la a III-a tinerețe a spus că i-a cerut directorul Unifarm 760.000 coco? E clar că habar nu ai cum se instrumentează dosarele de mare corupție. Precis au ”cablat-o” pe fufă și au trimis-o cu un teanc groscior de iepuroi pe care scrie cu cerneală simpatică ”mită”. Altfel nu cred că ieșeau cu dosarul ăsta! Prea îi crezi proști pe procurorii DNA.
        • 0 (4 voturi)    
          domnule (Joi, 25 iunie 2020, 12:40)

          ..13 [utilizator] i-a raspuns lui Mariicaialbastri

          Conshipiratziile astea...

          Ele si numai ele sunt di vina...
  • +30 (34 voturi)    
    pfffff (Joi, 25 iunie 2020, 9:59)

    nellino [utilizator]

    sa ceri mita ca sa salvezi vieti omenesti este ca si cand folosesti bomba atomica pentru a instaura pacea...
    • +7 (9 voturi)    
      pai (Joi, 25 iunie 2020, 11:58)

      codyrocco [utilizator] i-a raspuns lui nellino

      stiu si eu? in '45 a functionat...
      • 0 (2 voturi)    
        Japonezii au aproape totul documentat. (Joi, 25 iunie 2020, 15:22)

        Con_stan_tin [utilizator] i-a raspuns lui codyrocco

        La momentul oportun vor impune despăgubiri Americii.
        • 0 (0 voturi)    
          hehe (Vineri, 26 iunie 2020, 21:19)

          codyrocco [utilizator] i-a raspuns lui Con_stan_tin

          documentatia ca documentatia, da' boamba n-o au.
  • +27 (31 voturi)    
    normal (Joi, 25 iunie 2020, 10:01)

    cristi_an [utilizator]

    iar spaga aia grasa impreuna cu mastile de proasta calitate ar fi salvat o gramada de vieti.
    Mai ales o viata imbelsugata pentru musiu Ionel
    • +2 (2 voturi)    
      Daca nu cerea spaga mureau oameni bah! (Joi, 25 iunie 2020, 13:28)

      emil bobu [utilizator] i-a raspuns lui cristi_an

      Spaga e religia romanilor, e sfanta.
  • +28 (32 voturi)    
    Si hot . . . . (Joi, 25 iunie 2020, 10:02)

    Vali Cel Batran [utilizator]

    . . .si idiot! A cerut mita ca sa salveze vieti! Pana unde poate merge tupeul borfasilor?
  • -10 (12 voturi)    
    this guy is right... (Joi, 25 iunie 2020, 10:07)

    demaGOGU [utilizator]

    Arafat, Cercel, Tararu, etc au cerut, in focul epidemiei, garantii impotriva urmaririi penale ptr achitiile publice realizare sub imperiul urgentei tocmai, ptr a se evita acest gen de situatii.

    dar se stie ce inseamna facerea de bine la rumani.
  • -11 (11 voturi)    
    Comisia Europeană (Joi, 25 iunie 2020, 10:10)

    Mazeta [utilizator]

    “Achizitorii publici sunt sub o presiune imensă pentru a asigura disponibilitatea echipamentelor individuale de protecție, cum ar fi măști și mănuși de protecție, ventilatoare care salvează vieți și alte materiale medicale pentru toți cei care lucrează fără încetare în timpul acestei crize (…).

    Actuala criză provocată de coronavirus reprezintă o urgență extremă și imprevizibilă - tocmai pentru o astfel de situație normele noastre europene permit cumpărătorilor publici să facă achiziți în câteva zile, chiar și ore, dacă este necesar”, spune comisarul UE pentru piața internă, Thierry Breton.
    • +9 (9 voturi)    
      da dar asta nu înseamnă (Joi, 25 iunie 2020, 12:04)

      Mariicaialbastri [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      că trebuie să iei măști și salopete de zugrav în loc de măști sanitare. Și mai ales nu înseamnă că trebuie să ceri un peșcheș nesimțit de 18% din valoarea totală a comenzii. Faptul că neuronul stingher antrenat la Spiru Haret și la masteratele SRI nu a detectat cursa întinsă de DNA și s-a realizat flagrantul e altă poveste.
  • +10 (10 voturi)    
    Ce marlanie superba! (Joi, 25 iunie 2020, 10:11)

    V. Istina [utilizator]

    Trebuiau salvate vietile romanilor... Asa ca a cere o spaga grasa pr a cumpara marfurile salvarii lor era evident prima masura!

    Logica elementara de pesedist!
  • +12 (12 voturi)    
    am mai trecut ptin filmul asta (Joi, 25 iunie 2020, 10:41)

    madafaca [utilizator]

    Si acum urmeaza traditionalul:
    "Am incredere in Justitie. Cu siguranta e o confuzie, sau cineva ma lucreaza/imi vrea raul."

    Stim, din viteza cu care ai atribuit contractu ala, era sa-ti sara in buzunar si 760 de mii de euroi.

    Eu sper sa nu ma dezamagesti si sa faci "cap-coada" macar 5 ani cu executare.
  • +13 (13 voturi)    
    De ce nu ai spus asa din prima....? (Joi, 25 iunie 2020, 10:47)

    ggiiggii [utilizator]

    Pentru salvarea de vieti omenesti...te-ai sacrificat si ai cerut "doar" 760k€ spaga( in conditii normale...cereai mult mai mult)....
  • +8 (8 voturi)    
    ce-l intreaba lumea (Joi, 25 iunie 2020, 10:51)

    Mawrkuss [anonim]

    ce-l intreaba lumea, si ce raspunde el :) classic.
  • +10 (10 voturi)    
    Bravo DNA! (Joi, 25 iunie 2020, 10:52)

    Zache58 [utilizator]

    Keep on the good job.
  • +10 (10 voturi)    
    urgenta a fost problema (Joi, 25 iunie 2020, 11:18)

    Erwin [utilizator]

    Daca nu ar fi fost procedura de urgenta ar fi avut timp sa organizeze un mod mai discret de a lua spaga.
    Asa e cand te grabesti.
  • -9 (13 voturi)    
    declaratia (Joi, 25 iunie 2020, 11:23)

    codrean [utilizator]

    mi se pare de bun simt. Inculparea procurorilor DNA pe ce probe se bazeaza : inscrisuri, inregistrari? Cu vorbe aruncate ca sa atate lumea (si postacii) nici judecatorul n-a admis arestul, a decis doar supravegherea ...
    Cat despre starea de urgenta, de panica nationala la un moment dat, unii au memoria scurta (programata ?). Ia mai cititi presa de atunci ...
  • +7 (7 voturi)    
    Furt in perioada de urgenta (Joi, 25 iunie 2020, 12:05)

    Martinezu [utilizator]

    Aici ar trebui o pedeapsa de 3 ani cu spanzurare.
  • +3 (3 voturi)    
    non-sens (Joi, 25 iunie 2020, 12:47)

    John_Re [utilizator]

    daca era urgenta nu trebuia sa ceara spaga.

    acum e interesant de vazut cine era destinatarul banilor.

    cu siguranta banii nu erau pt el.. poate 10%, dar nu toti.
  • 0 (0 voturi)    
    Un adevarat politician! (Vineri, 26 iunie 2020, 9:58)

    Jegul Cristian Ioan [utilizator]

    Cinste dumnealui, are stofa de politician!
    Merita sa fie senator.

    Pe mine dac ama prindea cu o shpaga, indiferent daca era de 500 Euro dau de aproape un miliona, ca la dumnealui, nu m-ar fi dus niciodata capul sa zic:

    "este pentu binele oamenilor, am salvat mii si mii de vieti omenesti fiindca am luat mita!"