SONDAJ Cum apreciați că a evoluat fenomenul mitei în spitale, după majorarea salariilor doctorilor?

de Red. Stiri     HotNews.ro
Joi, 3 octombrie 2019, 13:38 Actualitate | Sanatate


Sondaj mita in spitale
Foto: Hotnews
Ministrul Sănătății, Sorina Pintea, consideră că fenomenul șpăgii în spitale a scăzut, dar încă există și nu va dispărea complet decât în timp. Comentariile vin în contextul unui raport ce relevă că mii de pacienți din toată țara au dat mită personalului medical, la solicitarea angajaților din spitale.

  • Sondaj HotNews.ro: Cum apreciați că a evoluat fenomenul mitei în spitale, după majorarea salariilor doctorilor?




Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.
















2064 vizualizari

  • +9 (11 voturi)    
    Lupul isi schimba parul, dar naravul.. (Joi, 3 octombrie 2019, 13:43)

    pehash [utilizator]

    Mita in spitale dispare pentru ca au crescut salariile la fel de rapid cum creste calitatea educatiei in scoli pentru ca au crescut salariile...
    • +2 (4 voturi)    
      Doctorii iau mai putina spaga, asta (Joi, 3 octombrie 2019, 14:10)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui pehash

      e evident. In schimb, de cum te duci la ele, asistentele se vaieta ca tot sistemul de mariri de salarii a fost o mare pacaleala, ca lor abia le-au marit salariile cu 200-300 RON si ca nu stiu cu ce bani se vor descurca la iarna. Practic, o invitatie sa le bagi bani in buzunar.
      Doctorii iau mai putina spaga, insa asistentele pare ca au devenit mai lacome.
      parerea mea!!
      • +1 (1 vot)    
        cum functioneaza? (Joi, 3 octombrie 2019, 14:45)

        pehash [utilizator] i-a raspuns lui bancher

        adica doctorul iti da rest?.. sau cum "iau mai putin"? s-a schimbat tariful afisat pe usa? cine/unde are lista cu cat trebuie sa dai spaga? :)

        din intrebari s-ar putea intelege ca nu am fost niciodata intr-un spital romanesc de stat. am fost. poate ca nu am stat suficient..
  • +3 (5 voturi)    
    A evoluat (Joi, 3 octombrie 2019, 13:46)

    cucurveauamov [utilizator]

    In bine.
  • +6 (8 voturi)    
    Mita in spiatele (Joi, 3 octombrie 2019, 13:55)

    Kosmos [utilizator]

    Se datoreaza mafie psd-iste care a politizat tot. Managementul spitalelor de stat este 0 barat. Cum te poti astepta la ceva bun cand legiislatia si managerii de spitale sunt 0 barat .
    Schimbati managamentul spiutalelor cu oameni competenti si schimbati legislatia pt a le permite sa produca schimbari .
  • +6 (8 voturi)    
    .... (Joi, 3 octombrie 2019, 13:56)

    tirolez [utilizator]

    Au crescut pretentiile de spaga de cand le-au crescut salariile.
  • +1 (3 voturi)    
    hai ce e mai bine (Joi, 3 octombrie 2019, 14:24)

    ananstef [utilizator]

    e mult mai bine de ceva timp, periodic am tangenta cu mediul, recent am vazut o sectie f bine pusa la punct ATI la Braila nici nu indraznesti iar ei te atentioneaza sa nu incerci sa dai ceva.
    dar te pui cu hatereala?
  • +2 (2 voturi)    
    Cand te afli , , , , (Joi, 3 octombrie 2019, 16:08)

    Vali Cel Batran [utilizator]

    . . . . pe masa de operatie si stii ca este posibil sa pleci de pe ea cu picioarele inainte, te uiti la doctor ca la Dumnezeu din cer si ai da si camasa de pe tine ca sa te opereze in asa fel incat sa pleci acasa pe picioarele tale! Si credeti-ma ca sunt unele operatii in care sansele de reusita sunt mici sau foarte mici! Este o mare tampenie sa pedepsesti pacientul pentru ca voluntar ofera o recompensa doctorului. Sunt banii lui pentru care a platit impozit si poate face orice cu ei.Ar trebui ,daca legea ar fi dreapta, sa fie incriminata si pedepsita conditionarea actului medical de o anumita plata! Când ti se cere, atunci este mita! Sa rezum: Statul aproba, ba chiar incurajeaza bacsisul in restautante sau resorturi si pedepseste acelasi bacsis(pentru ca mare sau mic tot bacsis este) dat doctorului. Si unul si celalalt au salarii si nu importa cuantumul lor pentru ca si meseriile nu seamana intre ele! Daca doi oameni se cearta si se bat si nu se depune plangere din parte unuia politia claseaza cazul . Atat timp cat nu exista reclamatii impotriva unui doctor ca a conditionat actul medical de plata suplimentara. politia nu are ce cauta pentru ca este problema doar a celor doi, doctor si pacient! Ca Doctorul ar putea sa refuze in mod politicos ce i se ofera, asta este alta poveste si iarasi nu ar trebui sa intereseze pe nimeni.
  • 0 (0 voturi)    
    mentalitatea nu se schimba asa usor... (Vineri, 4 octombrie 2019, 13:27)

    ..13 [utilizator]

    DPMDV sunt 2 cauze

    1. bolnavii inca isi spun ca medicul/asistentul care ii face bine merita un spor de atentie - este optiunea lor dar ma rog a lucrat cineva sa le explice ca aceea isi fac datoria doar asa cum au depus juramantul de credinta in meseria pe care o fac??? deci de ce trebe sa le mai dea spaga/atentii???

    2 inca medicii se confrunta cu lipsuri materiale pe care le completeaza din propriul lor buzunar, uneori - statul fiind nepregatit sa asigure desfasurarea activitatilor medicale in conditii optime in spitale si in clinicile de stat - si deci pana la un punct se poate explica.

    Deci este o vina a clienttului/bolnavului si a sistemului in care sunt obligati medicii si pacientii sa functioneze.

    Asta este Romanica noastra!