Ministrul Sănătății cere demiteri după o vizită inopinată, duminică noapte, la Spitalul Județean Constanța: ”Dezastru, mizerie, debandadă”

de S.A.     HotNews.ro
Luni, 8 aprilie 2019, 2:33 Actualitate | Sanatate


Sorina Pintea
Foto: AGERPRES
Ministrul Sănătăţii, Sorina Pintea, a cerut demiterea asistentei şefe de la Secţia de neurologie şi a celei de la Unitatea de Primiri Urgenţe (UPU) în urma unei vizite pe care a efectuat-o inopinat, în noaptea de duminică spre luni, la Spitalul Clinic Judeţean de Urgenţă (SCJU) "Sf. Apostol Andrei" din Constanţa, conform Agerpres.

Ministrul a spus, la finalul vizitei care a durat aproximativ o oră, că la Secţia de neurologie a găsit "dezastru, mizerie, debandadă, o lipsă de organizare totală".

"Am fost pe secţiile de neurologie, cardiologie şi pediatrie. Secţia pediatrie este cea mai în regulă, din punct de vedere a colectării deşeurilor periculoase, a aspectului general de curăţenie, existenţa dezinfectanţilor la intrare şi la ieşire din secţie. Dezastru este în Secţia neurologie. Dezastru, mizerie, debandadă, o lipsă de organizare totală. De remarcat că în toate cele trei secţii lipsesc la intrare materialele de protecţie, echipamentele de protecţie, dar, repet, Secţia neurologie nu este în regulă. (...) În primul rând, la intrarea în secţie nu există dezinfectanţi, în toate saloanele pe care le-am văzut, în sălile de tratament erau nişte prosoape în loc de prosoape de hârtie, care pe lângă că erau prosoape din material, erau şi murdare. Într-un salon care era gol, deci ar fi trebuit să fie curat, aşteptând să primească bolnavii, pardoseala era mizerabilă, era un suport pentru perfuzie, era cu pete de sânge, necurăţat, astea sunt chestiuni care ţin de siguranţa pacientului şi de calitatea îngrijirilor", a afirmat Sorina Pintea.

Ea a menţionat că povestea cu "merge şi aşa" nu o mai tolerează.

"Am propus schimbarea asistentului şef de pe Secţia neurologie. Dar, în general, directorul de îngrijiri al spitalului are nevoie de un avertisment, pentru că trebuie să supravegheze aceste aspecte. (...) Povestea cu merge şi aşa eu nu o mai tolerez", a declarat ministrul Sănătăţii.

Sorina Pintea a discutat şi cu aparţinători ai pacienţilor aflaţi la UPU, aceştia reclamând că se aşteaptă prea mult pentru preluarea bolnavilor de medici şi că nu primesc informaţiile necesare. Referitor la timpii mari de aşteptare la UPU, ministrul a precizat că până la începerea sezonului estival vor trebui găsite soluţii în acest sens.

"Vom grăbi puţin deschiderea secţiei exterioare de la Năvodari, pentru a putea crea un debuşeu acolo, camera de gardă şi cu siguranţă vom detaşa câţiva medici astfel încât să putem acoperi câteva linii de gardă aici, la UPU. Este inuman ce se întâmplă vara, cu siguranţă este nevoie de spaţiu până se va construi o nouă Unitate de Primiri Urgenţe sau, mă rog, extinderea şi va trebui să găsim altfel de soluţii. Şi soluţiile sunt debuşeul, Năvodariul, eventual încă un centru de permanenţă în Mangalia. Până la începerea sezonului estival va trebui să găsim soluţii", a subliniat Pintea.

Comparativ cu rezultatele vizitelor pe care le-a făcut la alte spitale din ţară, ministrul Sănătăţii a spus că faţă de Spitalul Judeţean Ploieşti, la cel din Constanţa este "un pic mai bine", dând totodată drept exemplu pozitiv spitalul din localitatea Gherla.

"Faţă de Ploieşti, mai bine, din punct de vedere al curăţeniei, parcă un pic mai bine (la SCJU Constanţa - n.r.). Dar am vizitat în weekend două spitale mici, care m-au surprins. E adevărat, nu era afluxul de pacienţi, iar unul era nerenovat, dar atât de curat şi atât de bine organizat, atât de bine etichetat şi aranjat totul, că nu mi-a venit să cred. Este spitalul din Gherla", a afirmat Sorina Pintea.

Preşedintele Consiliului Judeţean (CJ) Constanţa, Horia Ţuţuianu, prezent la SCJU în timpul vizitei ministrului Sănătăţii, l-a criticat pe managerul unităţii medicale, Cătălin Grasa, că deşi a fost anunţat, nu a ajuns la spital în timpul controlului.

"Sunt trei aspecte care au fost sesizate în seara aceasta, majore din punctul meu de vedere. Lipsa managerului la acest control, care nu a binevoit până la această oră să apară şi cred că nu binevoieşte nici acum să apară. Doi, am cerut impetuos ca doamna de la Secţia de neurologie să aibă demisia pe masa managerului şi doamna de la triaj de la UPU, care şi-a permis cu trei minute înainte de a ajunge noi să dea oamenii afară din triaj, că vezi Doamne nu sunt locuri, la fel i-am cerut demisia. Referitor la managerul spitalului, o să fac o analiză mai competentă pentru că are trei termene de îndeplinit, Casa Soarelui, Radioterapia şi Secţia exterioară - Centrul multifuncţional de la Năvodari. Dacă nu respectă cele trei termene, poate să vină cu demisia pe masă. Mai am puţină răbdare", a spus Ţuţuianu, ulterior acestor declaraţii ajungând la SCJU şi managerul unităţii.

















11538 vizualizari

  • +19 (21 voturi)    
    Asistentele sunt de vina. Exercitiu de imagine (Luni, 8 aprilie 2019, 8:02)

    clint [utilizator]

    de 2 lei, marca PSD. Altceva mai stiti sa faceti ? Nu zic sa nu fie demise si asistentele, dar de managerul spitalului nu spuneti nimic?
    De ce oare, pentru ca e de la PSD ?

    Pe cine mai pacaliti? Ati gasit un spital in totala debandada si managerul nu zboara, dati afara doua asistente doar ?
    • +6 (6 voturi)    
      Mafia medicala din Constanta (Luni, 8 aprilie 2019, 12:21)

      Frank777 [utilizator] i-a raspuns lui clint

      Toti doctorii din spital sunt in concurs de scos bani de la pacienti si etalat eleganta vestimentara de la case de mode europene,concedii in locatii exotice,automobile luxoase.Se dusmanesc ca precupentii in piata cand aude ca unul a luat mai multi bani de la un pacient decat altul. La Neuro unde vin cei cu atacuri cerebrale este abator.Iti spune in fata medicul :- Daca dai iti iau bolnavul la mine pe salon si am grija de el si noaptea pun o infirmiera special sa aiba grija de bolnav da trebuie bani.In realitate nu sta nimeni noaptea cu bolnavii sa le dea apa sau sa-i linisteasca pe cei violenti care sunt dupa un atac care i-au afectat functiile neuro si care fara medicatie devin violenti,incoerenti si deranjeaza pe ceilalti bolnavi in salon. Cei adusi de la UPU noaptea sunt depozitati in grija unui medic rezident sau asistenta care habar nu au ce sa faca.Daca nu sta apartinatorul sa insiste pentru un tratament si sa dea bani il lasa sa moara.Cei care sunt internati in week end sunt in mare pericol.Nu e doctor nu este nimeni.Stau in pat asa cum au fost adusi si asteapta ziua de luni.Care scapa.Lipsa de interventie in primele ore face ca sechelele sa fie mai grave,ingrijirea post criza sa fie mai anevoioasa si costisitoare, decesele sunt mai multe decat normal. In UPU sunt tinuti mult inadins sa moara cei cu atac cerebral de de cord. Daca nu ai pe cineva il lasa sa moara in UPU. Spitalul Constanta este un abator uman unde intreg personalul este dezumanizat si asasinatele medicale sunt rutina zilnica.Nebunia dupa bani a medicilor este greu de imaginat pentru cine nu a fost in situatie.
  • +15 (15 voturi)    
    da' managerul nu e sanctionat niciodata? (Luni, 8 aprilie 2019, 8:16)

    carmen_i [utilizator]

    Pintea vad ca s-a luat doar de o asistenta sefa, iar pentru directorul e ingrijiri doar a propus un avertisment. De manager nu a mai zis nimic, e intangibil.

    Iar presedintele CJ Constanta este si mai ridicol atunci cand cere ca tot felul de angajati sa vina cu demisia pe masa: nu este legal asa ceva. Daca angajatul e vinovat cu ceva, se face certetare disciplinara si este sanctionat eventual cu desfacerea contractului de munca. Evident ca se evita asa ceva, pentru ca vinovatia pleaca de sus, de la manager, consiliu de administratie, sefi de sectie si Minister.
  • +13 (13 voturi)    
    Ce dă Pitea pe goarnă (Luni, 8 aprilie 2019, 8:19)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Propagandista psd vrea să ne convinga ca situatia CRIMINALA din sistemul de exterminare pe care il administreaza s-ar datora neglijentei câtorva persoane, si nu NEPASARII celor care au condus Rom de zeci de ani si nu au alocat bani pentru Sanatate. Adica tocmai hoților cu care PINTEA - o carierista politruca - s-a inhaitat.
  • +10 (10 voturi)    
    Episodul 5:Pintea Viteazul in actiune (Luni, 8 aprilie 2019, 8:44)

    kiko123 [utilizator]

    Si de portari nimic,pai astia sunt adevaratii dusmani ai poporului din cauza lor reformele PSD nu au succes.
  • +11 (11 voturi)    
    Lupul isi schimba blana, dar naravu" ba... (Luni, 8 aprilie 2019, 8:47)

    cearly [utilizator]

    Se aplica exact aceleasi metode ca pe vremea PCR-ului. Dai cateva exemple negative si gata! In rest, sistemul ramane tot gaunos, falimentar si plin de mafioti politruci care sug precum vampirii sangele acestui popor....
  • +10 (14 voturi)    
    Doctorii sunt niste jegosi! (Luni, 8 aprilie 2019, 9:36)

    radu_cel_frumos [utilizator]

    Le-a crescut salariile si ei ce fac? Nu spala un prosot, nu dau cu teul prin saloane, ascund materialele sanitare, fura cu masina dezinfectantii, scuipa pe pereti, fumeaza pe holuri, se uita cu scarba la toti. Doctorii sunt jegosi!

    Managerii sunt singurii care fac ceva: din banii lor de salariu cumpara aparatura (careun RMN care un ecograf...deh nu au salarii mari ca doctorii), noaptea vin dupa program si spala ferestrele saloanelor cu ziar, dimineata la prima ora fac coada la farmaciile din oras sa cumpere ce liseste din farmacie si de cite ori e nevoie lasa tot si transporta pacientii la alte spitale cu masinile lor proprii (masini modeste, ca dupa salariile lor, mai un Jeep, mai un E Klase), Lasa totul pentru asta: lasa sedinte, lasa neveste, lasa.... secretare (aaaa ....pe astea mai putin).

    Infirmierele sunt varza: nu fac procedurile de lucru, nu aplica pentru fonduri europene, nu fac anchete epidemiologie, nu consiliaza pacientii terminali, nimic...dar nimic din fisa postului nu fac scarbele de infirmiere.
    • +6 (6 voturi)    
      ... (Luni, 8 aprilie 2019, 10:00)

      Task Damager [utilizator] i-a raspuns lui radu_cel_frumos

      Ai descris perfect varza din mintea pesedistei care crede ca le stie pe toate!
  • +10 (10 voturi)    
    Simpatica semantica (Luni, 8 aprilie 2019, 9:55)

    NoFive [utilizator]

    "Am cerut impetuos" sau "imperios"? Ce mai conteaza, daca esti presedinte de consiliu judetean.
    • +2 (2 voturi)    
      D-na "sinistra" a cerut impetuos.... (Marţi, 9 aprilie 2019, 8:14)

      cearly [utilizator] i-a raspuns lui NoFive

      De fapt, doamna s-a manifestat navalnic, tumultos cand a facut acel control, era plina de avant revolutionar. Ce mai conteaza, oricum toti sau tonti? Au limbile din lemn si sunt repetenti la limba romana. Una dintre expresiile vanturate de-a lungul trecutului si prezentului comunist: "se va acţiona energic, cu hotărâre, cu promptitudine, neabătut, în vederea realizării obiectivelor propuse". In rest ce mai conteaza? Tara te vrea prost.....
  • 0 (0 voturi)