Alegeri Rusia 2018: Sefa Comisiei electorale anunta o tentativa de atac informatic provenit de la computere din 15 tari asupra site-ului institutiei

de Alina Neagu     HotNews.ro
Duminică, 18 martie 2018, 12:17 Actualitate | Russia Report


Hackeri iranieni, inculpati in SUA
Foto: pixabay.com
Comisia electorala centrala din Rusia a anuntat ca site-ul sau a fost tinta unei incercari nereusite de atac informatic in timpul alegerilor prezidentiale, scrie News.ro, citand The Associated Press. Presedinta Comisiei, Ella Pamfilova, a declarat pentru presa ca a fost vorba despre o tentativa de atac prin negarea distribuita a serviciului (DDoS) provenind de la computere din 15 tari, fara sa le numeasca.

Asemenea atacuri sunt foarte frecvente.

Eforturi de perturbare a site-ului au avut loc in timp ce alegatori din Extremul Orient votau deja, insa ele au fost respinse de autoritatile ruse, a precizat Ella Pamfilova.

In contextul in care autoritati americane ancheteaza cu privire la presupuse atacuri informatice ruse si alte amestecuri in alegerile care l-au adus pe Donald Trump la Casa Alba in 2016, autoritatile ruse au avertizat ca puteri straine cauta sa se amestece in scrutinul de duminica.

Presedintele rus Vladimir Putin urmeaza sa obtina al patrulea mandat si spera la o prezenta la urme importanta, in pofida apatiei alegatorilor.

Ella Pamfilova a anuntat ca, la nivel national, prezenta la vot la ora locala 11.00 (10. ora Romaniei) a fost de 16,9%. La precedentele alegeri, din 2012, prezenta la vot la acea ora a fost de 12,1%.


Citeste mai multe despre   


















1751 vizualizari

  • +6 (12 voturi)    
    instalati malware hunter (Duminică, 18 martie 2018, 12:41)

    Francisc 1 [utilizator]

    si va arata cine scaneaza pc personal , o sa vedeti adrese din toata lumea , circul rusesc al dezinformarii continua !
    • +9 (11 voturi)    
      Ce are a face (Duminică, 18 martie 2018, 13:12)

      dom' profesor [utilizator] i-a raspuns lui Francisc 1

      programul caruia ii faci reclama cu dezinformarea ruseasca?
      Daca il instalezi si vezi adrese din toata lumea se opreste circul dezinformarii???

      Uneori citesc comentarii pe acest site si ma intristez :(
      • -1 (5 voturi)    
        vezi adrese de unde este scanat pc tau (Duminică, 18 martie 2018, 14:21)

        Francisc 1 [utilizator] i-a raspuns lui dom' profesor

        geniule , nu fi trist!
      • +2 (2 voturi)    
        Cu ce soluții de securitate au respins atacurile? (Duminică, 18 martie 2018, 20:57)

        Un Nene [utilizator] i-a raspuns lui dom' profesor

        Cumva israeliene și americane? LOL
        Eu cred că fiecare Windows din Rusia are o componentă in așteptare în caz că Putin o ia de-a latul.
        Cu alte cuvinte: dpdv cibernetic Rusia e mâncată din start.
        Cand faci orice amărâtă de scanare prin Tor de pe o singură stație, apari din 15 tari.
        Iată și atacatorul, o fi vreun puști rus care a băut vokda părinților.
    • -5 (9 voturi)    
      Prietenii tai americani (Duminică, 18 martie 2018, 14:45)

      Marius_23 [utilizator] i-a raspuns lui Francisc 1

      Iti fura date direct din procesor ! Problema este ca nu lasa nici o urma, deci tu nu iti dai seama ce se petrece .
      Problema cu CPU-urile este cunoscuta de multi ani de profesionisti . Cate date s-au furat in acest timp ? NIMENI NU STIE !
      • 0 (2 voturi)    
        altul (Duminică, 18 martie 2018, 16:24)

        CNBC [utilizator] i-a raspuns lui Marius_23

        Te referi la meltdown ? Stai linistit, nu este nimeni interesat de cate ori citesti tu site-ul latrinei 3 sau de vizitele tale nocturne la diverse site-uri deocheate.
        • +1 (1 vot)    
          Ma faci sa rad (Luni, 19 martie 2018, 0:20)

          Marius_23 [utilizator] i-a raspuns lui CNBC

          Esti pe langa total ! Daca nu esti de meserie mai bine nu te baga in treaba asta . De ani buni s-a emis ipoteza teoretica ca datorita constructiei hardware a unui CPU se pot extrage date direct din el, practic nu se lasa urme .
          Practic, daca nu se lasa urme tu poti sa faci un script pe orice website si toti care acceseaza site-ul o sa dea de dracu .
          Practic, din nou, oricine de pe planeta poate sa aiba orice fel de cont compromis .
  • +15 (15 voturi)    
    Livache asculta, conspecteaza si inghite in sec ! (Duminică, 18 martie 2018, 13:09)

    Susufler0 [utilizator]

    In China Jisinping-pong s-a plictisit sa se aleaga periodic. Daca de la o anumita varsta ti se elibereaza actul de identitate pe viata, de ce nu ar fi si cu Presedintia Chinei populare la fel, ca doar varsta a implinit-o !

    Putin, daca tot a navalit peste Navalnai si l-a scos din joc, de ce nu ar inregistra niste rezultate mai mult decat impresionante, ca sa-si linisteasca poporul si sa-i abata capul de la prostii ?

    Erdogan, Mare Sultan, face ordine in partea ceastalalta a hartii !

    PS. Doar EL, sta si se chinuie ca bou' cu democratia asta in lupta cu Statul Paralel si uneori viseaza noaptea ca pescuieste pe lac la Belina cu chinezu', cu rusu' si cu turcu' si face cu astia bancuri scabroase pe seama Americanului !

    PPS. Dimineata insa reincepe "cosmarul" luptei de zi cu zi pt acapararea Statului, caramida cu caramida si institutie cu institutie, pt ca Stefan cel Marea fost un prost : Statul nu este al urmasilor si urmasilor "lor", in veacul vecilor, ci trebuie sa fie al nostru, acum si aici !