Hotnews utilizează fişiere de tip cookie pentru a personaliza și îmbunătăți experiența Dumneavoastra pe site-ul nostru. Am actualizat politicile pentru a integra în acestea modificările specificate de Regulamentul (UE) 2016/679 privind protecția persoanelor fizice în ceea ce privește prelucrarea datelor cu caracter personal și privind libera circulație a acestor date. Va rugam sa cititi modul in care Hotnews.ro prelucreaza datele cu caracte personal. Prin continuarea navigării pe site-ul nostru confirmati acceptarea utilizării fişierelor de tip cookie conform Politicii de prelucrare a datelor. Datele Dumneavoastra pot fi oricand sterse urmand instructiunile din document.
Implicarea Rusiei in conflictul din Siria a deschis un nou front in razboiul informational si in campania propagandistica majora declansate pe plan intern si international de Moscova, in urma cu aproximativ doi ani, cand a inceput sa degenereze situatia din Ucraina.
HotNews.ro va prezinta, grafic, marile teme ale acestei ofensive a manipularilor, minciunilor si dezinformarii in care este angajat in prezent Kremlinul sub mana de fier a lui Vladimir Putin, ofensiva care se simte inclusiv in Romania.
Previziunile Stratfor ... (Luni, 12 octombrie 2015, 8:14) Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui rov
... asta zic, ca Rusia va deveni o federatie chiar mai slab integrata decat in momentul de fata, cu diversele regiuni componente ducand o politica cvasi-independenta.
Aceasta la prima "citire", (Duminică, 11 octombrie 2015, 17:59) SchiauCornel1 [anonim]
sistematic este subestimat rafinamentul in materie de propaganda ideologica a rusilor. Cu siguranta ca acuma ca si pe vremea URSS, sunt actiuni inteligent concepute se realizate de discreditare pana la disolutie, a conceptelor democratiei euro-atlantice. Se omite ca toate actiunile ,,mamei Rusia,, sunt centralizate, in contrast cu NATO, UE, unde in cele mai mult de doua duzini de state componente, si individual in fiecare natiune exista diverse modele de gandire, interese locale si regionale, care numai armonie nu au. O sa fim surprinsi, atunci cand o sa aflam, se vor aduce si probe indubitabile, de suportul direct si/sau indirect acordat de Kremlin, unor manifestari, organizati, etc., care NUMAI APARENT, fac "poza de familie" ca democratice/antiruse.
normal (Duminică, 11 octombrie 2015, 18:42) millenium [anonim]
Toti postacii sunt platiti de rusi dupa mintea voastra,nu avem voie sa gandim suntem manevrati platiti fara opinii si neeaparat in slujba rusului. Ei uite ca eu unul nu sunt nici platit nici manevrat pur si simplu nu-mi place ipocrizia ca multi alti romani de stanga.
cata impartialitate!! (Duminică, 11 octombrie 2015, 18:53) samiam [utilizator]
Hahaha, facem propaganda intr-un articol anti propaganda! Subtiiiiil, intr-adevar! Nimic despre presa occidentala 100% impartiala si fara absolut niciun interes impotriva Rusiei! Dar deh, daca zic SUA sau UE ceva, trebuie musai sa fie adevarul absolut, doar stim ca ei sunt fara cusur si aduc "democratia" peste tot... pfff...
Interesant (Luni, 12 octombrie 2015, 0:02) UpNext [utilizator]
mod de a face contra-propaganda fata de Rusia (sau propaganda anti-rusa, cum vreti) in 2015! Probabil ca HN crede ca cititorii sai sunt la nivelul mental al scolilor ajutatoare, cu un IQ de max. 60. Chiar nu va dati seama ca, prin astfel de infografice infantiloide serviti chiar propaganda rusa, care este structurata si persuasiva prin forma si continut? Acesta este profesionismul HN??? Cititi, de curiozitate, commenturile la articolele ref. interventia rusa in Siria din dailymail.co.uk si veti vedea "efectul" propagandei anti-ruse in UK (efect pervers).
Infograficul seamana mult cu "graficele" alb/negru din Scanteia anilor 1950, cand jurnalistii stalinisti explicau propaganda americana pentru recent alfabetizati. Nu numai ca NU convingeti pe nimeni de nimic, dar intrati in ridicol!!
Eu inteleg unde bati, (Marţi, 13 octombrie 2015, 20:20) kaki [anonim] i-a raspuns lui UpNext
insa trebuie sa avem in vedere ca totusi cei care cred in si care sunt vizati de propaganda Rusiei sunt indivizi cu un IQ destul de slabut. N-as zice ca exclusiv, pentru ca din pacate sunt si oameni destepti dar fara bun-simt care cred in porcariile alea, dar statistic, daca punem numai Moldova si Oltenia rurala, ne-am invartit de un numar impresionant de oameni retarzi care prea multe in plus deca a mulge vaca nu pot si carora trebuie sa li se explice si in termeni din acestia. Evident ca nu vor ajunge sa inteleaga din prima, dar tot lor, oamenilor retarzi, este bine sa le explici de mai multe ori si simplu, ca repetitia este mama invatarii si un mijloc de persuasiune, ilogic ce-i drept, dar mijloc. Zic ilogic, pentru ca si daca e o minciuna, repetata de multe ori poate intra in constiinta lor. Nu zic ca ar fi minciuni chestiile de mai sus, din contra, poate ca a venit timpul sa le bagam si adevarurile asa, mai cu forta, pt ca altfel retarzii stii ce fac ? Au ajuns sa nege absolut toate adevarurile pentru ca nu le convin si traiesc intr-o lume paralela, electorat PSD si audienta Antena 3.
In sfarsit (Luni, 12 octombrie 2015, 10:41) EMP [utilizator]
Chiar ma intrebam de ce nu apare in presa o astfel de analiza. Ma gandeam ca exista doar in birourile entitatilor responsabile de securitatea nationala (preferabil intr-o forma mai elaborata). Va felicit pentru acest demers si cred ca ar trebui aprofundat. Sunt multi naivi care s-au alaturat cu buna credinta propagandistilor profesionisti ai Kremlinului, o astfel de analiza ar putea sa ii ajute sa constientizeze situatia.
După înscrierea pe site-ul HotNews.ro, poţi deschide secţiunea MyHotNews ca să completezi sau să schimbi profilul de utilizator.
Atenţie! Logarea pe site se face cu adresa de email, nu cu nickname-ul. Adresa ta de email va rămâne confidenţiala şi nu va fi niciodată dată unor terţe persoane sau instituţii.
Înainte de a te înscrie pe site te rugăm să parcurgi „termenii şi condiţiile” ataşate unui cont HotNews.ro.
Primeşti pe email, în fiecare dimineaţă, o sinteză a ştirilor din ziua precedentă
Daca doriti sa va personalizati newsletter-ul si sa primiti alerta pe mail pentru aparitia acelor articole care va intereseaza sau doriti sa va dezabonati de la newsletter intrati dupa logare pe MyHotnews.
Se omite ca toate actiunile ,,mamei Rusia,, sunt centralizate, in contrast cu NATO, UE, unde in cele mai mult de doua duzini de state componente, si individual in fiecare natiune exista diverse modele de gandire, interese locale si regionale, care numai armonie nu au. O sa fim surprinsi, atunci cand o sa aflam, se vor aduce si probe indubitabile, de suportul direct si/sau indirect acordat de Kremlin, unor manifestari, organizati, etc., care NUMAI APARENT, fac "poza de familie" ca democratice/antiruse.
Ei uite ca eu unul nu sunt nici platit nici manevrat pur si simplu nu-mi place ipocrizia ca multi alti romani de stanga.
Pana una-alta, CNN scapa adevarul:
Alianta SUA-ISIS.
https://youtu.be/TKFHGatEV1w
Sa le stea in gat la toti propagandistii.
Infograficul seamana mult cu "graficele" alb/negru din Scanteia anilor 1950, cand jurnalistii stalinisti explicau propaganda americana pentru recent alfabetizati. Nu numai ca NU convingeti pe nimeni de nimic, dar intrati in ridicol!!