O gradinita din Suedia elimina folosirea pronumelor "el" si "ea" si inlocuieste "Cenusareasa" cu povesti despre homosexuali

de Andra Ciubotaru     HotNews.ro
Joi, 30 iunie 2011, 0:09 Actualitate | Internaţional


Intr-o gradinita din Suedia se evita folosirea pronumelor "el" si "ea", in scopul protejarii copiilor de stereotipurile de gen care i-ar putea obliga sa se conformeze la anumite roluri. In schimb, profesorii li se adreseaza copiilor cu termenul neutru "prieten", scrie revista Time.

Celor 33 de copii cu varste cuprinse intre unu si sase ani care frecventeaza gradinita suedeza "Egalia" li se ofera posibilitatea de a fi "oricine vor ei sa fie", potrivit unui cadru didactic al institutiei.

Institutia destinata pre-scolarilor a interzis basmele clasice precum "Cenusareasa" sau "Alba ca Zapada" - care "sedimenteaza stereotipurile", inlocuindu-le cu povesti despre cupluri de homosexuali, parinti singuri si copii adoptati.

Misiunea gradinitei este in concordanta cu eforturile Suediei de a asigura egalitatea intre sexe inca din copilarie. Suedezii considera ca societatea ofera un avantaj neloial indivizilor de sex masculin.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















1173 vizualizari

  • +5 (9 voturi)    
    sunt dusi cu capul (Joi, 30 iunie 2011, 0:19)

    piktor [anonim]

    a devenit "stereotip" faptul ca natural suntem barbati si femei... acum tre sa invatam altceva
    ca albul e negru, ca luna e soare si ziua e noapte...
    asta se intampla cand nu mai ai voie sa ai opinii contrare majoritatii
    • -4 (4 voturi)    
      Ce bine scrii (Joi, 30 iunie 2011, 2:12)

      muciflenduri [utilizator] i-a raspuns lui piktor

      Pentru un prescolar suedez scrii foarte bine in limba romana. Imi pare rau ca vei fi obligat sa inveti tot felul de tampenii in acea gradinita pentru prescolari suedezi. Poate poti vorbi cu parintii tai sa te dea la o gradinita 'normala', una care sa nu poarte numele Egalia.
  • +8 (8 voturi)    
    crepuscul (Joi, 30 iunie 2011, 0:24)

    im [anonim]

    semnele decadentei civilizatiei europene.
    in curind va fi inlocuita de civilizatiile mai tinere si nedegenerate.
  • +7 (9 voturi)    
    Societatea unisex (Joi, 30 iunie 2011, 0:35)

    maxi rodrigues [utilizator]

    Oare spre asta ne indreptam, usor-usor?
    O uniformitate perfecta?
    Comunismul nu avea (cel putin in teorie) acelasi scop? Egailtate pentru toti? Oare de ce s-o fi renuntat la el, atunci?
  • +1 (1 vot)    
    aha, deci asta e... (Joi, 30 iunie 2011, 0:37)

    cristi [anonim]

    alma materul lui mircea badea, prietene.
  • +5 (5 voturi)    
    !!! (Joi, 30 iunie 2011, 0:37)

    Heydrich [anonim]

    God help and protect us of satan loyalists !!!
  • +5 (5 voturi)    
    Doamne! (Joi, 30 iunie 2011, 0:47)

    daroc [utilizator]

    Doamne! Am ajuns s-o aud si pe asta: Alba ca Zapada si Cenusareasa sunt niste personaje cu influenta negativa asupra copiilor!
    Cu ce a gresit Alba ca Zapada? Ca, pe langa ca era frumoasa avea niste calitati intrinseci precum bunatatea si cinstea? Si ca prin exemplu ei, le spune copiilor ca cei buni si cinstiti vor ajunge fericiti?
    Sau cu ce a gresit Cenusareasa? Ca traia mult sub potentialul ei, pana cand este descoperita de print? Si ca prin exemplul ei, le spune copiilor ca nu conteaza cum esti acum, si prin calitatile proprii poti ajunge sus de tot in viata?
    Nu stiu cate povesti sunt care sa aiba un substrat atat de pozitiv! Prin asemenea povesti modelezi spiritul copiilor, care sunt foarte maleabili (si vulnerabili)!
    Am ajuns sa consideram o rusine faptul de a fi baiat sau fata??????????????????
    Atat Alba ca Zapada cat si Cenusareasa au gresit doar fiindca sunt..... femeii, care femei intr-un final se casatoresc cu... barbati! Asta e vina lor, conform oamenilor astora! Isuse Cristoase! Si aceste doua povesti atat de frumoase pana la urma, au fost inlocuite cu..... "cu povesti despre cupluri de homosexuali, parinti singuri si copii adoptati" ?????
    Alba ca Zapada si Cenusareasa sunt vinovate ca nu erau lesbiene sau femei singure cu copii sau copii adoptati?
    Nu am nimic nici cu homosexuali, nici cu femeile singure cu copii, nici cu cele care adopta copii! Dar pentru prima data in viata mea aflu ca Alba ca Zapada si Cenusareasa sunt niste exemple negative pentru copii - conform acestei gradinite!
    Pentru prima data de cand scriu comentarii pe forumul asta - si fac asta sporadic de ani de zile - pentru prima data am ramas fara cuvinte! As mai putea scrie mult, dar nu imi mai gasesc cuvintele! Scrieti voi in locul meu!
    Va jur, eu nu stiu ce sa cred, daca stirea asta e adevarata sau e doar un fel de test a celor de la Hotnews, ca sa vada pana unde merge credulitatea propriilor cititori!
    • -2 (4 voturi)    
      Asta e natura noastra (Joi, 30 iunie 2011, 8:41)

      Razvan [anonim] i-a raspuns lui daroc

      printre altele sa ne impunem prin forta propriile "idealuri si credinte" . Homosexualii se razbuna, dupa ce au fost ponegriti mii de ani, acum cand au capatat drepturi, au capatat si puteri. Isi impun propria "credinta" cu forta. Sa nu ne mire cand vom afla ca in anumite orase, regiuni sau tari vor fi interzise casatoriile heterosexuale. Brrrrrrrrrrrrr ..... Infiorator, s-a mai intamplat in trecut. Amintiti-va de Sodoma si Gomora, in Biblie se spune ca au fost pedepsiti de Dumnezeu. Nu sunt prea des dus la biserica dar sper ca aceasta poveste sa fi fost adevarata.
      • +1 (3 voturi)    
        A propos de Biblie (Joi, 30 iunie 2011, 10:03)

        BEDE [anonim] i-a raspuns lui Razvan

        Sodoma si Gomora au fost distruse pt ca nu s-au gasit acolo nici macar 10 oameni care sa spuna ca homosexualitatea este ceva care nu este in regula.
        Sigur ca nu sunt de acord ca homosexualii sa fie vanati ca sa fie inchisi, dar, la fel, nu pot fi de acord nici ca ei sa-si impuna prin forta valorile si sa constituie un fel de inchizitie care sa caute sa reduca la tacere pe oricine nu e de acord cu ei.
        Potrivit Bibliei - pe care eu o iau in serios -, Dumnezeu ii condamna pe homosexuali. In concluzie, eu cu nici un chip nu pot sa ii aprob.
        Iar propaganda agresiva pentru homosexualitate arata ca ei din minoritate ar vrea sa devina majoritate. Ori, daca ar deveni majoritate, atunci ar insemna ca, in cateva zeci de ani, se va ajunge la o populatie foarte batrana - ca doar doi barbati nu pot da nastere la copii si nici o femeie nu poate da nastere unui copil fara macar o picatura de la un barbat...
        Nu cumva faptul ca un copil are o mama femeie si un tata barbat l-ar ajuta sa stie cum sa se poarte cu barbatii si cu femeile, pe cand, daca traieste numai cu barbati sau numai cu femei, are un handicap clar in relatiile cu persoane de alt sex?
        • +1 (1 vot)    
          Comentariu sters de utilizator (Joi, 30 iunie 2011, 20:21)

          [anonim] i-a raspuns lui BEDE