Cuba publica documentele secrete americane aparute pe WikiLeaks

de Mircea Barzoi     HotNews.ro
Vineri, 24 decembrie 2010, 23:20 Actualitate | Internaţional


Un site web controlat de guvernul cubanez, "Las Razones de Cuba", a inceput sa traduca in limba spaniola si sa publice online documente oficiale ale SUA care vorbesc despre Cuba. Materialele au fost preluate de pe WikiLeaks, scrie CNN.

In documentele publicate este vorba despre o intalnire a bloggerilor cubanezi cu oficiali americani cu scopul de a forma retele de socializare ale tinerilor pe web in cadrul carora sa se distruga mitul revolutiei cubaneze.

WikiLeaks a publicat si alte documente referitoare la speculatiile americanilor pe tema starii de sanatate a lui Fidel Castro sau a economiei cubaneze. Acestea insa nu au fost preluate de "Las Razones de Cuba". Cubanezii au acces la internet intr-o masura extrem de scazuta in unele scoli, in unele companii in care sunt salariati sau in cluburi de internet.


Citeste mai multe despre   



















Citește pe Știrile ProTV

VIDEO „Mașina viitorului”, lansată de producătorul rus Kalașnikov. Va atinge 100 de km în șase secunde 

Producătorul rus de armanent Kalaşnikov se lansează pe piaţa auto şi vrea să rivalizeze cu Tesla.

2269 vizualizari

  • +3 (5 voturi)    
    haha... tare (Sâmbătă, 25 decembrie 2010, 2:28)

    MirceaA [utilizator]

    si asta in timp ce SUA interzice soldatilor sa citeasca documentele
  • +1 (5 voturi)    
    Se vede (Sâmbătă, 25 decembrie 2010, 3:11)

    Vlad-I [utilizator]

    "Cubanezii au acces la internet intr-o masura extrem de scazuta" binefacierile comunismului. Iar mitul revolutiei cubaneze este o realitate, Castro a "cucerit" Habana cu 1000 de rebeli, folosindu-se de un moment de haos. Adevarul este ca s-au straduit sa para ca ei sunt guvernantii viitorului, dar au luat Cuba care avea un loc fruntas in terile din america centrala si acum are un pib pe locuitor sub unele tari africane. Cuba poate sa faca comert cu 94% din populatia globului, clar, dar nu prea au ce vinde. Guvernul traieste pe furis din banii pe care-i trimit cele 3 miloane de cubanezi in USA, adica la 10 miloane au dublu emigranti decat noi, si emigrantii lor castiga mai bine in USA decat ai nostrii in spania sau grecia. Si din turismul sexual, turistii din tarile bogate vin si sa-si faca poftele pe 3 dolari. Salariul unui cubanez este de 10 euro lunar.
  • 0 (4 voturi)    
    Clar (Sâmbătă, 25 decembrie 2010, 4:22)

    ion [anonim]

    Revolutia cubaneza a fost ceva sublim, din cauza revolutiei lor cubanezii o duc extrem de bine de cateva decenii. Ai dracu americani, au vrut sa-i pacaleasca ca o duc prost.
  • -2 (8 voturi)    
    Hmmm (Sâmbătă, 25 decembrie 2010, 13:28)

    MRSmrs [utilizator]

    Doar nu era nimeni atat de fraier incat sa creada ca "retelele de socializare" nu sunt sub controlul 'cui trebuie'.Sa nu uitam de 'revolutiile' din Iran(dupa alegeri),Moldova,etc numite si"revolutii Facebook",de fapt instigate sii sustinute de cei interesati....care se stiu.Cubanezii au primit si dovada scrisa a ceea ce stie toata planeta...si asta de multa vreme.
    • 0 (2 voturi)    
      Se mai satura lumea si de dictatura (Sâmbătă, 25 decembrie 2010, 14:05)

      V.R. [utilizator] i-a raspuns lui MRSmrs

      Atat de greu de crezut e ca oamenii se mai pot si satura de dictatura si se strang pentru a da jos regimurile totalitare?
    • +1 (5 voturi)    
      Parerea mea (Sâmbătă, 25 decembrie 2010, 18:50)

      Vlad-I [utilizator] i-a raspuns lui MRSmrs

      Pai, si tu cum ai vrea sa luptam impotriva dictaturilor, ti se pare perversa organizarea de cluburi si forum-uri pe net? Eu cred ca de la invaziile lui Stalin la dicutii aprinse pe net, saltul este urias, iar guvernul de la Havana este o anomalie pt. epoca in care traim. Fidel a uitat sa mai faca alegeri in ultimii 50 de ani? are mandat divin sa stea la putere? cand intreaba poporul?
      • -1 (3 voturi)    
        Hmmm (Duminică, 26 decembrie 2010, 3:58)

        MRSmrs [utilizator] i-a raspuns lui Vlad-I

        Spune-mi si mie "invaziile" lui stalin vs celor ale SUA...apoi mai vorbim.
        • 0 (0 voturi)    
          Ma obosesti (Duminică, 26 decembrie 2010, 5:14)

          Vlad-I [utilizator] i-a raspuns lui MRSmrs

          Pai, trebuie sa-ti explic, ca la copii mici? tot blocul din est doar nu a ales comunismul prin vot popular.
        • 0 (0 voturi)    
          Hmmm (Duminică, 26 decembrie 2010, 12:09)

          MRSmrs [utilizator] i-a raspuns lui MRSmrs

          Ce simplu este sa dati -(minusuri)si ce greu este sa dati argumente!
  • 0 (0 voturi)    
    Economia din cuba (Duminică, 26 decembrie 2010, 0:29)

    mihai [anonim]

    "Cuba poate sa faca comert cu 94% din populatia globului, clar, dar nu prea au ce vinde" -Sa o crezi tu ca nu au ce vinde...ei nu pot vinde nimic din cauza embargoului impus de SUA. Bineinteles ca acesta a fost impus dupa ce marile companii americane care incepea sa cumpere bucati mari din Cuba au fost date la o parte de revolutia lui Castro. Si sa nu uitam criza rachetelor care a pus Cuba pe lista neagra, Cetatenii americani nu au voie sa calatoreasca cu zboruri directe spre Cuba, etc. Cuba o duce rau pentru ca asa vrea SUA make no mistake about it.