Senatul American a ratificat noul tratat START cu Rusia privind reducerea arsenalului nuclear

de Constantin Barbu     HotNews.ro
Miercuri, 22 decembrie 2010, 22:51 Actualitate | Internaţional


Racheta balistica intercontinentala Titan II
Foto: Flickr
Senatul Statelor Unite ale Americii a ratificat miercuri noul tratat bilateral americano-rus START (Strategic Arms Reduction Treaty - Tratat privind reducerea armelor strategice, n.r.) privind reducerea arsenalului nuclear cu 71 de voturi pentru si 26 de voturi impotriva, informeaza RIA Novosti.

Noul tratat va reduce plafonul maxim pentru ambele natiuni la 1550 de focoase nucleare, in scadere fata de plafonul actual de 2200 de focoase. Tratatul a fost semnat de catre presedintii celor doua tari, Barack Obama si Dimitry Medvedev in luna aprilie.
Tratatul va intra in vigoare dupa ce este ratificat de catre forurile legislative din ambele tari, iar presedintele rus a declarat ca tara sa nu va ratifica pactul decat dupa aprobarea sa de catre Senatul american.

Noul tratat START este numit si START II, fiind o continuare a unei intelegeri semnate in anul 1991, dupa prabusirea Uniunii Sovietice. Primul tratat START a intrat in vigoare in decembrie 1994 si a expirat in ultima luna a anului trecut.


Citeste mai multe despre   
















1557 vizualizari

  • +1 (1 vot)    
    e o gresala de tipar... (Miercuri, 22 decembrie 2010, 23:03)

    pionerul rosu [anonim]

    Tovarasi,
    va atrag atentia ca din gresala ati scris -
    .... presedintele rus a declarat ca tara sa nu va ratifica pactul decat dupa aprobarea sa de catre Senatul american.
    Nu e vorba de Senatul American, ci de Putin... P-U-T-I-N ... ce dracu, scuze... e asa de greu de inteles, tovarasi.
    Acum, la treaba!
    Gresala trebuie corectata pentru binele cititorilor....
  • -1 (1 vot)    
    cortina de fier a devenit sange fratesc (Miercuri, 22 decembrie 2010, 23:22)

    nenea [anonim]

    uite si cauza din care rusia nu da doi bani pe assange. ce te poti astepta de la rusia? la nimic bun. este sora buna cu usa. in fond, ambele au mentalitate de imperialist
    • +2 (2 voturi)    
      Da (Joi, 23 decembrie 2010, 4:06)

      Babilou [anonim] i-a raspuns lui nenea

      Asta imi aminteste de un banc care circula in timpul comunistilor:
      "Ce inseamna U.S.? Uniunea Sovietica.
      Dar U.S.A.? Uniunea Sovietica Aialalta !"
      He He !
  • +1 (1 vot)    
    deh, costa... (Miercuri, 22 decembrie 2010, 23:48)

    nume [anonim]

    Le-au construit in perioada razboiului rece si acum nu stiu cum sa scape mai repede/bine/sigur/ieftin de ele - citeam chiar acum cateva zile cat ii costa anual numai sa le *intretina*... este de domeniul fantasticului! Din punctul meu de vedere asa le trebuie daca au construit bombe "fara numar"...
  • -1 (1 vot)    
    si in acelasi registru (Miercuri, 22 decembrie 2010, 23:51)

    nume [anonim]

    Am auzit acum vreo luna, doua, ca Marea Britanie si Franta discuta sa-si puna la comun vasele de lupta, ca nu mai au bani destui sa-si intretina fiecare marina proprie.

    Iar rusii tocmai au anuntat ca vor proiecta un avion militar impreuna cu... INDIA!

    Traim vremuri interesante, se va scrie despre ele in cartile de istorie :)
    • 0 (0 voturi)    
      Da (Joi, 23 decembrie 2010, 4:08)

      Babilou [anonim] i-a raspuns lui nume

      Poate imi explica si mie cineva de ce aceasta stire vine prin agentia ruseasca Novosti.....
      • -1 (1 vot)    
        Agentia Ria Novosti (Joi, 23 decembrie 2010, 12:12)

        valisa [anonim] i-a raspuns lui Babilou

        Are surse bune si este credibila. Majoritatea agentiilor mari din lume isi iau stirile de la agentia ruseasca Novosti.
  • -2 (2 voturi)    
    Armament? (Joi, 23 decembrie 2010, 8:13)

    arhideco [utilizator]

    Cu banii investiti de toate tarile in armament, s-ar asigura un trai decent pentru toti copiii din tarile subdezvoltate. Oameni buni, suna cam hippie, dar nu de arsenal militar avem nevoie in zilele astea.
    • +1 (1 vot)    
      razboaiele se cistiga pe timp de pace (Joi, 23 decembrie 2010, 9:35)

      sorin [anonim] i-a raspuns lui arhideco

      Paza buna trece primejdia rea
      Daca vrei pace pregateste-te de razboi
      • +1 (1 vot)    
        Am citit undeva asta: (Joi, 23 decembrie 2010, 10:58)

        arhideco [utilizator] i-a raspuns lui sorin

        "Violenta este ultimul refugiu al celor slabi".
        • 0 (0 voturi)    
          Partial gresit (Joi, 23 decembrie 2010, 12:15)

          valisa [anonim] i-a raspuns lui arhideco

          Violenta are mai multe motive.