Victor Ponta: E o certitudine, Guvernul va trage prima transa si din noul acord cu FMI/ Gheorghe Gherghina: Nu este adevarat, nu avem nicio intentie in acest sens

de R.M.     HotNews.ro
Luni, 25 iulie 2011, 17:43 Actualitate | Politic


Ponta a afirmat, dupa o intalnire a delegatiei USL cu reprezentantii Fondului, ai Comisiei Europene si ai Bancii Mondiale, ca Guvernul a dus tara "cu zaharelul" inaintea incheierii acordului de tip preventiv atunci cand a afirmat ca nu va utiliza suma pusa la dispozitie, relateaza Mediafax.

"In afara celor 20 miliarde din imprumutul anterior, folositi deja de Guvernul Boc, am fost dusi ca de fiecare data cu zaharelul, ca ni s-a spus prima data ca nu avem nevoie de acord cu FMI, apoi ca e doar o plasa de siguranta si pana la urma am luat toata plasa, si acum ni s-a spus ca este un acord de tip precautionary si ca nu vom utiliza banii, dar Guvernul Boc a folosit si 5,5 miliarde de euro din noul acord cu FMI. Cu tot cu dobanzi vor fi 28 de miliarde care vor ajunge, probabil, foarte putini la romani si foarte multi la clientii politici ai PDL", a spus el.

Intrebat de unde are aceasta informatie, Ponta a raspuns: "Este o certitudine, Guvernul Boc trebuie sa traga imediat prima transa din acest acord. Asa se discuta, pe baza folosirii acestor fonduri se construieste (la Guvern - n.r.) reducerea deficitului la 4,4% anul acesta si la 3% anul viitor".

  • UPDATE Contactat de HotNews.ro, secretarul de stat in Ministerul Finantelor Gheorghe Gherghina a negat informatia lansata de Ponta. "Nu este adevarat. Nu avem nicio intentie in acest sens. Nu am discutat niciodata despre asa ceva", a declarat Gherghina.

Romania a iesit din recesiune si va mentine ritmul reformelor, deoarece nu este inca momentul de a sarbatori cu sampanie, provocarea Guvernului fiind sa nu faca "niciun pas inainte", sa deruleze o politica prudenta si sa nu se intoarca la populism, le-a spus, luni, premierul Emil Boc oficialilor FMI.

Impreuna cu ministrul Finantelor, seful Guvernului i-a primit, la Palatul Victoria, cu membrii delegatiei Fondului Monetar International, Comisiei Europene si Bancii Mondiale.

Seful delegatiei Fondului la Bucuresti, Jeffrey Franks, l-a asigurat pe Boc ca FMI apreciaza eforturile Guvernului de a respecta programul convenit si a creste din punct de vedere economic.

O misiune comuna a FMI, Comisiei Europene si Bancii Mondiale se afla la Bucuresti in perioada 20 iulie - 1 august pentru a doua evaluare a acordului stand-by de tip preventiv si a modului in care au fost indeplinite tintele stabilite pentru prima jumatate a acestui an.

In luna martie, autoritatile romane au decis sa prelungeasca intelegerea cu Fondul Monetar International, printr-un acord de tip preventiv in valoare de 3,09 miliarde DST (circa 3,5 miliarde de euro), respectiv 300% din cota pe care o are Romania la FMI. Atunci, FMI a pus la dispozitia Romaniei o prima transa in valoare de 60 de milioane de drepturi speciale de tragere (67 milioane euro).

Noul acord cu FMI este insotit de un sprijin preventiv de 1,4 miliarde euro de la Uniunea Europeana si de un imprumut de 400 milioane de euro de la Banca Mondiala.


Citeste mai multe despre   


















1318 vizualizari

  • -2 (4 voturi)    
    nu prea inteleg.... (Luni, 25 iulie 2011, 17:46)

    CCC [anonim]

    Boc a folosit 5,5 miliarde, dar fondul nu a pus la dispozitie decat 3,5. Adica Boc a folosit deja mult mai mult decat avea la dispozitie???
    • -1 (1 vot)    
      asta se intampla... (Marţi, 26 iulie 2011, 12:40)

      remusachis [utilizator] i-a raspuns lui CCC

      incompetenta nulitatilor de la guvernare determina ca seful executivului sa fie un baiat cu fata de intarziat mintal si cu zambetul ca al lui rain man.

      sunt convins ca franks va avea grija de interesele Romaniei, ca va fi un partener responsabil si nu ne va indatora pentru vesnicie.

      oricum, incompetentii lor sunt mai destepti decat ai nostri.
  • +9 (9 voturi)    
    de unde stie? (Luni, 25 iulie 2011, 17:51)

    goto [anonim]

    daca e o certitudine de ce nu spune de unde stie? si ii este frica ca nu vor mai ramane bani si pentru psd; in caz ca ar ajunge la guvernare?! sau ca nu ajung si la ei pomeni?
    de vorbe suntem satui, mai ales de zvonuri.
    • +3 (5 voturi)    
      :) (Luni, 25 iulie 2011, 18:13)

      alex [anonim] i-a raspuns lui goto

      Pai cine e reprezentantul Romaniei la FMI si cel mai in masura sa aiba asemenea informatii? Cine a fost si in ce partid?

      Nu e clar ca sursa lu Ponta e Tanasescu? Insa mie nu mi-e clar daca Tanasescu vrea sa ii faca bine sau sa il faca de cacao pe Ponta :)
  • +6 (6 voturi)    
    Si grivei asculta si crede inep.tiile (Luni, 25 iulie 2011, 17:58)

    bogdan [anonim]

    1. Acordul cu FMI stipuleaza ca banii se duc la BNR, nu la guvern. Si din vechiul acord, 80% din bani s-au dus la BNR.
    2. Atita timp cit BNR nu a mai vrut ultima transa din vechiul acord, nu vad de ce ar vrea prima transa din asta precautionary.
    3. Nu inteleg cum poti reduce deficitul imprumutind mai multi bani, cind deficitul reprezinta exact suma cu care te imprumuti.
    4. Toata declaratia lui Ponta e o aiureala, nu teleteg cum un sef de partid poate abera in halul asta fara sa-l traga cineva de urechi. Incepe sa-mi fie dor de nastase cind il vad pe ponta ce declaratii face...
  • +5 (5 voturi)    
    Ponta... (Luni, 25 iulie 2011, 17:59)

    adriana [anonim]

    Ce le stie el pe toate, ca un om mare...
    • -2 (2 voturi)    
      ce popor de prosti sintem !!!!!!! (Luni, 25 iulie 2011, 18:59)

      georgwes [anonim] i-a raspuns lui adriana

      Bai, Bogdan, daca 80% din bani s-au dus la BNR, unde sint restul de 20% ??? 20% din 20 de miliarde inseamna 5 miliarde, care nu se stie unde sint !!!! Finantare de deficit pe dracu', sint prin buzunarele politicienilor, indiferent de culoare politica.
      Sintem cu sula in cur, dar ne arde grija de unde stie Ponta ce si cum. Sintem furati pe fata de toti politicienii, dar Adriana isi permite sa fie ironica.Chiar mai conteaza de unde stie, in conditiile in care, vedem si singuri pe strada cita saracie este, ce bani au pensionarii, invatatorii, profesorii, dar nu-i asa, avem chef de glume, si ne simitm bine cind jignim, dar nu ne putem duce la buda sa facem treaba mare, pentru ca nu avem ce scoate pe cealalta parte pentru ca nu am mincat !!!
      De unde bani, daca nu din imprumuturi ; v-ati platiti voi cumva impozitele si taxele la zi ???
      S-au cheltuielile cu bugetarii sint atit de micsorate incit ramin bani la buget ???
      Haideti sa fim seriosi, sa punem mina sa facem ceva, si dupa aceea sa avem pretentii, si nu de bugetari !!!!
      • +5 (5 voturi)    
        Prosti georgica, da' multi (Luni, 25 iulie 2011, 19:30)

        bogdan [anonim] i-a raspuns lui georgwes

        1. Din cei 20 de mld din acordul "FMI", vro 10-11 mld au fost de la FMI si vro 7-8 de la BM + BCE. banii de la FMI au mers 9 mld la BNR si 1-2 MLD la guvern. Deci guvernul a imprumutat de la FMI+BM+BCE ~ 10 mld eur. Bani care -sua dus in acoperirea deficitului bugetar. Deficit care a fost de ~ 7 mld eur in 2008, 9 mld eur in 2009, 8.2 mld eur in 2010 si se preconizeaza a ajunge la 5.7 mld eur in 2011.
        Iar deficitul asta reprezinta cit cheltui minus cit colectezi, adica exact cit imprumuti ca sa-ti ajunga banii.
        Deci, in perioada 2008-2011 romania a cheltuit cu 30 mld eur mai mult decit a produs (scazind datoriile ajunse la scadenta in perioada asta si platite).
        Profesorii si alte categorii de bugetari trebuie sa primesca bani din cit se produce, altfel in citiva ani ajungem ca Grecia, si vedeti voi austeritate dupa aia...

        Eu de exemplu am taxele si impozitele platite la zi. Tu?
  • +5 (5 voturi)    
    Mult zgomot pentru nimic (Luni, 25 iulie 2011, 18:05)

    habarnam [anonim]

    Ponta confunda datoria publica cu deficitul bugetar. Deh, economie invatata la televizor.
    Vroia doar sa bruieze cu niste latraturi vestea indeplinirii tintei de deficit la 6 luni. Faptul ca ceea ce spune nu e adevarat nu conteaza la sirile Realitatea, ajunge ca se face zgomot.
  • +5 (5 voturi)    
    un ponta(nac) (Luni, 25 iulie 2011, 18:20)

    georgel007 [anonim]

    sa te crezi liderul celui mai mare partid neo-comunist de opozitie si sa te apuci sa vorbesti aiurea in tramvai doar ca sa dai senzatia ca ai spus ceva te califica drept o certitudine a papagalismului politic.
  • +4 (4 voturi)    
    Măi, măi, măi! (Luni, 25 iulie 2011, 18:26)

    cititor p'aci [anonim]

    Nuş(...) mai revine Ponta? Tot invers înţelege ?
  • +5 (5 voturi)    
    Papagalul de Ponta... (Luni, 25 iulie 2011, 18:28)

    spartacus [anonim]

    ...vorbeste mai de fiecare data fara ...el. Daca nu s-ar ascunde sub umbrela decaratiilor politice, ar putea avea sute de dosare pentru afirmatii mincinoase. Individul acesta este imatur politic. PSD-ul a facut una din cele mai proaste optiuni prin alegerea lui in fruntea paretidului. Dar Nastase si Iliescu aveau nevoie de un nebun la inaintare.
  • +5 (5 voturi)    
    - (Luni, 25 iulie 2011, 18:29)

    ddr [anonim]

    Poate ar trebui sa mentioneze cineva si faptul ca toti banii de la FMI ajung la BNR. Doar in cazuri exceptionale ei merg spre guverne (lucru care s-a intamplat in 2009 in Romania, dar nu la bugetul consolidat ci spre finantarea deficitului).
    Banii respectivi nu au cum sa mearga spre nici un client politic, indiferent de culoarea lor.
  • +4 (4 voturi)    
    Minciunile lui PONTA (Luni, 25 iulie 2011, 18:41)

    Alexandru IONESCU [anonim]

    "in afara celor 20 miliarde din imprumutul anterior, folositi deja de guvernul boc, ...". cred ca daca ar mai declara si dumnezeu ca nu guvernul boc a utilizat cei aproape 20 mld de euro, ci ei au avut alt traseu, bine stabilit, cimpanzeul asta de ponta ar pune aceeasi placa: boc a prapadit banii de la fmi !
    ce i-ar mai fi papat el si cu bombo, daca aveau cum ! norocul nostru ca n-au avut parghiile puterii !
  • +4 (4 voturi)    
    x (Luni, 25 iulie 2011, 18:56)

    Reader [anonim]

    stau si ma gandesc daca nu cumva astia 2 (crinela si copilotul) sunt lasati sa vorbeasca doar ca sa se faca de cacao si in 2012 vor scoate alti lideri mai credibili se la naftalina. prea spun numai prostii si nimeni din partid nu le atrage atentia, sau poate ei chiar reprezinta etalonul in usl?
  • +1 (1 vot)    
    întîlnire USL cu FMI şi BM (Luni, 25 iulie 2011, 23:58)

    ampersand [utilizator]

    Nu erau crin, ponta, geoană şi cu felix ăia care, în urmă cu vreo şase luni, guiţau, citez aprox, "FMI să-şi ia lucrurile şi să plece cât mai repede din România?" Era prin perioada când motanul anunţa rânjind că-n 23 martie Base va fi suspendat.