VIDEO Traian Basescu: Discutam ca pentru moment Romania sa inceteze sa trimita facturi pentru decontare la Bruxelles

de D.Galantonu     HotNews.ro
Miercuri, 20 iulie 2011, 12:19 Actualitate | Politic


Raportul anual privind progresele Romaniei in cadrul MCV in domeniul justitiei este unul corect, care releva progrese, dar care "pune in acelasi timp degetul pe problemele care se perpetueaza in justitie", a declarat miercuri presedintele Traian Basescu. Principalul mesaj al acestui raport e ca Romania a inceput sa aiba institutii autonome si care nu sunt subordonate politic iar incercarea jurnalistilor de discreditare a institutiilor nu face decat sa ii decredibilizeze, a adaugat seful statului.



Presedintele a mai declarat ca a adresat Guvernului rugamintea ca pentru moment Romania sa inceteze sa mai trimita facturi la decontare la Bruxelles, mai putin pe agricultura.





Declaratii Traian Basescu:

  • Raportul este in opinia mea unul pozitiv, ca si cel din februarie si certifica progresele facute in ultima parte; dincolo de guvern care este laudat, mai este apreciata activitatea DNA, a Parchetului General, a DGA din ministerul de Interne, a Directiei Antifrauda din IGPR si a Agentiei Nationale deIntegritate;
  • Institutii neconvingatoare prezentate in raport sunt : ICCJ, CSM si Parlamentul Romaniei;
  • In Parlament a existat o majoritate care a sustinut asumarile de raspundere, dar faptul ca a reactionat mai putin pozitiv la ridicarea de imunitati sau la permisiunea de extindere a unor anchete a generat aceasta situatie; oricata vointa ar fi, daca nu exista o majoritate in Parlament nu ar fi reusit sa-si asume raspunderea; poate ca este prea dura aprecierea legata de Parlament;
  • vreau ca presa sa faca o prezentare corecta a acestui raport, pentru ca nici presa nu mai poate minti la nesfarsit;
  • dragi jurnalisti, am rugamintea sa intelegeti: institutiile despre care am vorbit, ANI, DNA si Parchet nu mai sunt cele din 2007; spunand ca acestea lucreaza la comanda politica nu fac decat sa va penibilizeze; nu va mai crede nici CE, care lauda exact ceea ce criticati dvs.;
  • legat de achizitiile publice riscam o mare problema: ceea ce am discutat cu premierul si cu membri ai Guvernului este ca pentru moment Romania sa inceteze sa trimita facturi pentru decontare la Bruxelles, indiferent de lucrari, transport, dezvoltare regionala, mediu etc. - mai putin agricultura;
  • Atunci cand se intregistreaza nereguli in gestionarea banilor europeni banii se blocheaza si suma se diminueaza, potrivit legislatiei UE; este altceva, daca autoritatile romane constata neregularitati cand sumele pot fi realocate pe alte proiecte;
  • masura de a verifica toate proiectele si a nu se trimite facturi la Bruxelles este una necesara;
  • In ceea ce priveste sanatatea, avem probleme serioase la achizitiile de medicamente. Cu siguranta arieratele din sanatate vor fi o prioritate pentru delegatia FMI. Nu trebuie platit niciun arierat la achizitia de medicamente pana nu se reglementaza sistemul de achizitii;
  • Romania nu considera corect ca MCV sa fie anexat la conditiile de intrare in spatiul Schengen;
  • Raportul arata progres si stabileste 18 obiective pe care ar trebui sa le indeplinim pana la raportul de anul viitor pentru a se putea discuta ridicarea mecanismului. A trecut vremea cand se mai putea plange cineva ca nu are cadru institutional. Depinde de fiecare institutie sa implementeze cadrul institutional existent. Fiecare institutie are obligatii precise pana anul viitor;
  • Noua ni se spune: domnilor la voi se dau cate 35 de termene in cazurile de coruptie la nivel inalt; nu ai ce sa judeci aici in materie de politica externa, sunt fapte; nimeni nu cere ca judecata sa se faca intr-un anumit fel, dar nu mai putem sta cu aceste dosare deschise;
Raportul anual al Comisiei Europene privind reforma justitiei in Romania, prezentat miercuri, releva faptul ca Romania a facut pasi semnificativi pentru ameliorarea eficientei sistemului sau judiciar, dar este nevoie de actiuni urgente pentru accelerarea unui numar important de procese de coruptie la nivel inalt.
HotNews.ro a transmis LIVE Text declaratiile presedintelui


Citeste mai multe despre   



















Material sustinut de KRUK Romania

Datoria - un cuvânt la fel de urât precum lunea din săptămâna lucrătoare

Definiția cuvântului datorie, conform DEX-ului, este una simplă: sumă de bani sau orice alt bun datorat cuiva. Dar dincolo de o definiție seacă, datoria este un cuvânt care transmite de cele mai multe ori o stare negativă. “Am o datorie” - știi că trebuie să dai ceva înapoi, o obligație care trebuie să fie îndeplinită. Fie că ai o datorie la un prieten, la o bancă sau la furnizorul de utilități, datoria apare ca urmare a unei nevoi într-un anumit moment, iar veniturile nu îți permit să acoperi acea nevoie. Soluția cea mai la îndemână pare a fi împrumutul. Dar este oare chiar cea mai bună soluție?

8128 vizualizari

  • +26 (32 voturi)    
    Oh, da, Basescu va sustine o declaratie... (Miercuri, 20 iulie 2011, 13:09)

    deno [anonim]

    in care sa ne spuna ca nu merge justitia. In caz ca nu stie toata lumea asta.

    Pe judecatori ii doare-n cot de presedinte, guvern sau parlament. Dupa declaratia de la 14:00 o sa mai fie eliberati din arest inca 2-3 "cetateni onesti" ca si Vantu ca sa se vada ca merge justitia.

    Pot sa vina 100 de comisii si sa tina Basescu 100 de declaratii de presa ca tot au sa faca judecatorii ce vor ei. De ce? Pentru ca orice fac, tot nu au ce sa pateasca. Nu-i poate da afara, nu le poate salariile si nu-i voteaza lumea.

    Daca nu le convine o lege/hg imediar apare on hotarare si declara ilegala legea. Daca le taie salarul inapoi, pac o hotarare si primesc banii inapoi.
    • -16 (18 voturi)    
      Justitie (Miercuri, 20 iulie 2011, 14:40)

      Alex [anonim] i-a raspuns lui deno

      Eu zic sa o desfiintam si sa-l lasam pe Base sa judece, sa fie judecatorul suprem. Nu-i corect asa?
      Zic sa iesim si din UE si NATO, sa desfiintam parlamentul si sa-l numim pe Basescu presedinte etern.
      • +1 (7 voturi)    
        asa (Miercuri, 20 iulie 2011, 15:06)

        Tudor bugetar [anonim] i-a raspuns lui Alex

        Nu stiu de ce ai luat minusuri probabil unii au crezut ca vorbesti la misto. Dar daca vorbesti serios eu chiar sustin ideea ta:
        - scoaterea automata din magistratura fara drept de pensie a moldovencei de la csm (pivniceru- o ce nume predestinat), a nevestei penalului de judecator de la ICCJ
        - oricum un parlament cu un chita antonescu cu 1% prezenta si in rest excursii la bruxelles si prin baruri la poker chiar nu ne serveste
        - cu ue ... inca nu stiu sigur dar eu cred ca multi d-acolo ar plimba mai bine cainii
        - cu nato ... vezi libia ... - parca e vorba articolului de pe hotnews un caine fara dinti in absenta usa
      • -2 (6 voturi)    
        nu e o idee rea :)) (Miercuri, 20 iulie 2011, 15:14)

        ion [anonim] i-a raspuns lui Alex

        Uite ca si USLasii au uneori idei bune :))))
      • +6 (8 voturi)    
        Ce penibil (Miercuri, 20 iulie 2011, 15:22)

        Doc [anonim] i-a raspuns lui Alex

        si ce spalat pe creier poti fi...
        • -2 (6 voturi)    
          Plusuri (Miercuri, 20 iulie 2011, 17:24)

          Alex [anonim] i-a raspuns lui Doc

          Am zis ca poate asa iau si eu niste plusuri pe hotnews si nimic, tot cu minus.
          Zau daca-i mai inteleg pe portocalii.
          • +3 (5 voturi)    
            Numarul comentariilor tale (Miercuri, 20 iulie 2011, 19:02)

            Doc [anonim] i-a raspuns lui Alex

            creste... Dar calitatea ramane aceiasi.

            Daca primul tau comentariu era caracterizat de o ironie grosolana (ca fina sigur nu era) al doilea nici macar nu are sens. Sper ca nu te-ai straduit prea mult sa il compui...

            Ceea ce nu intelegi tu si ceilalti telespectatori fideli ai Antenelor si Realitatii este ca lumea asta e mai compilcata decat crezi tu. Pe tine te-au invatat Badea si Gadea ca lumea se imparte in portocalii si restul. Iar tu, saracau, chiar i-ai crezut.

            Nu iti voi explica cum stau lucrurile. Pentru ca nu are rost. Ar fi un exercitiu excelent de inutilitate.
    • 0 (0 voturi)    
      Si care ar fi solutia?? (Miercuri, 20 iulie 2011, 16:57)

      ioil [anonim] i-a raspuns lui deno

      ca sa se puna capat acestor dictaturi, a unor legi ilegale?unde trebuie umblat?Eu cred ca pe Base nu il poate ajuta numai poporul care mai are privirea si mintea limpede!Sub ce forma?
  • -10 (20 voturi)    
    In care sa ne spuna (Miercuri, 20 iulie 2011, 13:27)

    moucha [anonim]

    Ca azi apare OSX 10.7 Lion de la Apple si ca asa cum a afirmat domnul prim-ministru Emil Boc, vom primi cu totii un iMac sau un MacBook Pro, ca tot romanul care foloseste un iPad (citat din Emil Boc).
  • -21 (27 voturi)    
    mda (Miercuri, 20 iulie 2011, 13:33)

    Am bani din vanzari anterioare [anonim]

    Domnul presedinte va sustine confiscarea tututor averilor nejustificate de apartenenta la PDL! Sa ne traiti, domnule carmaci!
    • +7 (13 voturi)    
      Pai, da! (Miercuri, 20 iulie 2011, 13:51)

      Constantin [anonim] i-a raspuns lui Am bani din vanzari anterioare

      Vrei sa construiesti ceva durabil si frumos trebuie sa te sacrifici, cand n-ai nimic in cap si nu stii se vrei ii sacrifici pe ceilalati.
      • -16 (20 voturi)    
        foarte bine (Miercuri, 20 iulie 2011, 14:05)

        Mazeta [utilizator] i-a raspuns lui Constantin

        pai sa sacrifice apartamentele toantei mari si vuitoanei botoxatei etnobotaniste... ar fi bun inceput pt confiscarea averilor ilicite.
        • +8 (14 voturi)    
          Tanti mazeta... (Miercuri, 20 iulie 2011, 14:24)

          , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

          Da; vaz ca te feresti ca dracul de... liber cugetator sa performezi ceva impotriva celor de alta culoare!
          Esti penibil, sincer!
          Daca ai fi obiectiv, ai da si in stanga mare si in dreapta mica! Da' tu nu! Combate la pedelei si tine/ti in brate pe uslasi! Sa vezi ce/o sa te urzici... pardon... intepi in spini!
          Oricum, se vede treaba ca aia de la UE v/o cam trage! Nu canta dupa cum bate... vantu si nici dupa cum doarme pisoiul! Cat despre ciraci, deja au inceput sa manance kkt! Chiar ieri l/am auzit pe tont cum se renega de mama focului. Prost! Si el si cei care ii dau dreptate! Si ca sa iti fac pe plac... succesuri!
          Asa, fiindca imi este draga EBA. Sincer, cred ca este doar cu un sfert de neuron deasupra ta!
        • +8 (10 voturi)    
          sa (Miercuri, 20 iulie 2011, 14:24)

          sa [anonim] i-a raspuns lui Mazeta

          sa se inceapa cu adrian nastase, ristea priboi si liviu dragnea!
  • -11 (13 voturi)    
    Dar ... (Miercuri, 20 iulie 2011, 14:21)

    Xulescu [anonim]

    ... institutia prezidentiala cat de convingatoare este ?
  • -10 (14 voturi)    
    draga domnu presedinte... (Miercuri, 20 iulie 2011, 14:30)

    ci ciong [anonim]

    eu zic sa iti iei consilierii, pretenarii, slujiile... si sa stati cateva zile sa coaceti una buna pentru la toamna... asa pentru sfarsitu lu decembrie... da una buna rau de tot sa ne tintuim in fata la teveu si sa nu observam cum ne atrage atentia banca mondiala, comisia europeana, parlamentul european, si fondul mondial ca tara asta da faliment, sau intra in colaps ca ai nostrii bravi incompetenti pedelei au uitat sa puna anu asta deoparte cum leai spus tu "ca 2 ani furam si 2 ani facem treaba ca sa iesim iara la alegeri"... si uite ca se duce naibii toata treaba... asa ca baga una faina da faina de tot pentru la toamna ca sa nu iesim in strada sa strigam pe aia cu ... stii tu ce de pe cotroceni nu de langa... P.S tine elicopterul ala alimentat si gata de decolare 24/7 ca nu se stie... poate iti trebe...
  • -5 (9 voturi)    
    progresam ca de obicei si suntem ultimii :P (Miercuri, 20 iulie 2011, 14:41)

    Bogdan [anonim]

    Ce ne mai lauda CE, suntem cei mai destepti si cei mai frumosi. Sa le fie rusine celor care zic ca nu-i asa, in special Opozitiei !!! Dar ...MCV-ul ramane... in Schengen nu intram ...
    In rest, suntem senzationali, facem numai progrese
  • -13 (15 voturi)    
    Bravo. (Miercuri, 20 iulie 2011, 14:43)

    guru [anonim]

    Bravo,Basescu.Raii astia din Uniunea Europeana,ne critica justitia noastra perfecta,condusa de minunatii Morar si Chiovesi.Ce nenorociti,europenii astia! Mai bine sa nu le mai dam lor nici un raport,sa ne facem noi aici justitia noastra independenta,condusa de tine si sa ii lasam pe aia din UE,sa ne izolam de ei,si daca se poata sa incropim si o mica dictatura.......ce atata Europa si europeni...?
    • +8 (10 voturi)    
      Ai luat BAC-ul? (Miercuri, 20 iulie 2011, 15:03)

      SHEAPA [utilizator] i-a raspuns lui guru

      Ca vad ca nu stii sa citesti ....... sau stii sa citesti dar nu intelegi nimic din ce scrie.

      Justitia nu e condusa de Morar si Kovesi, ci de CSM si de Ministerul Justitiei. Despre ce vorbesti?

      Mai zici ca sa nu le mai dam rapoarte???? Nu noi le dam rapoarte lor, ci invers!!

      Du-te si te culca. Esti foarte obosit. Si inchide dracului Antena aia 3, ca ajungi batut in cap de tot.
      • -4 (8 voturi)    
        Aha. (Miercuri, 20 iulie 2011, 15:49)

        guru [anonim] i-a raspuns lui SHEAPA

        Si Ministerul Justitiei de cine este condus? Cumva de Ponta si Antonescu? Sau de oamenii lui Basescu,din PDL..?
    • +7 (11 voturi)    
      Mai guru,tu gandesti cu curu. (Miercuri, 20 iulie 2011, 15:15)

      mircea [anonim] i-a raspuns lui guru

      Nu asta a spus basescu,dar tu ,in dementa ta trebuie sa sustii ce-ti spune seful.Ramai tu prost si crezi ce vrei ,ca noi nu ne lasam prostiti de cei ca tine.Stim prea bine de unde vine necazul.Si esti printre cei care-l provoaca mereu.
  • -3 (11 voturi)    
    auleu... (Miercuri, 20 iulie 2011, 15:15)

    catalin_mattei [utilizator]

    sa se opreasca decontarea facturilor ?.. pai om fi noi in urma dar cu asa ceva o sa fim si mai in urma.. si asta pt ca la nivelul ministerelor, autoritatile de management nu isi fac treaba.. adica angajatii adusi de pdl-ei: sotii, copilasi, nepoti, nasi, veri, cumatrii si altii din astia
    • +1 (1 vot)    
      Explicatia cererii presedintelui de a nu se mai .. (Joi, 21 iulie 2011, 10:52)

      .... [utilizator] i-a raspuns lui catalin_mattei

      trimite facturi spre decontare la Bruxelles e foarte simpla: in momentul in care se trimit facturi pentru a fi decontate, cei de la UE verifica modul in care s-au cheltuit banii si pot observa usor manariile dambovitene. Din moment ce nu se mai cere decontarea acestora, Basescu crede ca cei de la UE nu-si vor mai baga coada in afacerile autoritatilor romane si astfel se vor evita criticile oficialilor europeni, bineinteles pe spinarea contribuabilului roman.
      Cred ca Basescu isi inchipuie ca cei responsabil cu derularea contractelor cu finantare europeana se vor acoperi intre timp cu hartii justificative dar ma indoiesc ,tinand cont de incompetenta lor dovedita de atatea ori.
  • +4 (8 voturi)    
    oare latraii de serviciu nu au vacanta? (Miercuri, 20 iulie 2011, 15:40)

    Mac [anonim]

    flacai, ce-ati patit? e deranj mare prin cotloanele usl?
    sau vi s-a marit prima de latrat?
  • -4 (10 voturi)    
    Off topic (Miercuri, 20 iulie 2011, 16:06)

    Marcu [anonim]

    Am observat ca pe hotnews de fiecare data cand apare o stire cu basescu, comentariile sunt "bonificate" cu plusuri si minusuri automat in functie de opinia pro sau contra lui basescu. Nu conteaza argumentele din comentariu, ideea exprimata, mesajul transmis, calitatea exprimarii, etc...

    Este trist ca acest lucru se intampla pe o platforma de stiri pe care o admir in rest si o citesc zilnic. Incep sa ma intreb care este diferenta intre corul de latrai de la realitatea/antene si corul de votanti de pe hotnews?
    • +2 (4 voturi)    
      plus-minus... (Miercuri, 20 iulie 2011, 16:26)

      Laur006 [anonim] i-a raspuns lui Marcu

      Bai, nene, chiar nu va inteleg pe voi, cei deranjati de plusurile si minusurile pe care le primeste un comment. Atata timp cat pot sa-l citesc, ma doare la basca daca are 1000 de minusuri.
      Problema mea e legata de commenturile care nu apar deloc... (lung ficat BB!)
      • 0 (4 voturi)    
        ... (Miercuri, 20 iulie 2011, 16:50)

        Marcu [anonim] i-a raspuns lui Laur006

        Poti sa il citesti, dar cu un click in plus. Mie mi se pare discriminare. Cine poate sa spuna ca un comentariu este mai interesant decat altul, ca unul trebuie sa fie mai vizibul decat altul? Iar cand criteriile dupa care comentariile devin mai mult sau mai putin vizibile sunt evidente, deja miroase a spirit de turma cu iz politic.
        • -1 (3 voturi)    
          glumesti? (Miercuri, 20 iulie 2011, 16:59)

          Laur006 [anonim] i-a raspuns lui Marcu

          un click? fantastic, cat efort...!
          • +1 (1 vot)    
            ... (Joi, 21 iulie 2011, 8:55)

            Marcu [anonim] i-a raspuns lui Laur006

            Un click nu e bai. Dar cand sunt 100 de comentarii si 50 sunt inhibate, pe care le citesti, ia zi? Nu da nimeni 50 de clickuri ca sa citeasca niste comentarii. E gandita treaba bine si vad ca prinde la cei cu mintea lejera.
        • +1 (5 voturi)    
          pai da (Miercuri, 20 iulie 2011, 18:56)

          vlad [anonim] i-a raspuns lui Marcu

          Nu cred ca fix cu scopul asta a fost introdus sistemul de voturi dar e clar ca le foloseste de minune postacilor, cu concursul HN. Dar asta deja o stie toata lumea.
  • +1 (5 voturi)    
    bla bla (Miercuri, 20 iulie 2011, 19:00)

    vlad [anonim]

    Ne lasati cu sforaiturile astea? "Pune degetul pe probleme", "releva progrese", "incercarea jurnalistilor de a discredita", etc.

    Ce noutate, nu merge justitia parca a fost familia mea la guvernare si eu presedinte timp de 8 ani sau cati naiba au trecut.

    Bine ca apari tu ca sfatosul sa constati ca sunt probleme, asta da realizare, ai descoperit becul.
  • +1 (1 vot)    
    Fara bani ? (Joi, 21 iulie 2011, 7:19)

    Ion [anonim]

    Pai cum adica sa inceteze sa trimita facturi la Bruxelles ? Nu se vrea constructia de autostrazi pe coridorul IV cu finantare europeana, de exemplu ?

    Presedintele se plangea ca absorbtia de fonduri europene prin ministere este aproape de zero. Inteleg ca dansul acum chiar vrea sa o aduca la zero.

    Eu nu inteleg tipul acesta schizofrenic de politica.