Ponta: Nu vreau sa mai plece inca o data un presedinte cu elicopterul de pe sediul Cotroceniului

de V.M.     HotNews.ro
Duminică, 19 iunie 2011, 22:02 Actualitate | Politic


Presedintele PSD, Victor Ponta, a declarat, duminica, la Baile Figa, ca ii va spune presedintelui Traian Basescu, marti, la consultari, ca nu isi doreste ca inca o data un presedinte sa plece cu elicopterul de pe sediul Cotroceniului, "alungat cu huiduieli si cu pietre, cum a fost Ceausescu".

"La intrunirea pe care o vom avea marti, la Cotroceni, unde voi merge impreuna cu domnul Antonescu, imi doresc sa discutam despre o tranzitie democratica si imi dorec ca in Romania schimbarea de putere sa se faca fara tulburari mai mari decat cele actuale. Avem nevoie de o tranzitie linistita, democratica, civilizata cum se intampla in toate tarile europene si trebuie sa inteleaga si domnul Basescu si cei de la PDL ca a venit momentul unei schimbari si ca oamenii vor o schimbare. O sa discutam cu domnul Basescu si sper sa facem o schimbare de putere in mod democratic si in mod normal cum se face intr-o democratie. Nu vreau sa mai plece inca o data un presedinte cu elicopterul de pe sediul Cotroceniului, alungat cu huiduieli si cu pietre cum a fost Ceausescu", a declarat Ponta, citat de Mediafax.

Intrebat la ce se refera cand vorbeste despre schimbarea de putere, Ponta a spus ca la Guvern, la presedinte si la alte institutii.

"Schimbarea de putere se refera la Guvern, la presedinte si la toate celelalte lucruri. Anul viitor trebuie sa schimbe conducerea Parchetului General si acolo trebuie sa nu mai punem omul politic pe care il vrea un presedinte, ci profesionisti. Avem schimbari la Curtea Constitutionala, la institutii, la TVR care e politizata suta la suta. Sunt foarte multe schimbari pe care trebuie sa le facem si eu prefer sa le facem civilizat si democratic. Sper sa nu le mai facem cum le-am facut in decembrie 1989, ca nu avem nevoie de asa ceva", a spus Victor Ponta.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















1960 vizualizari

  • +30 (32 voturi)    
    Sediul Cotorceniului?! (Duminică, 19 iunie 2011, 22:09)

    hahalera [anonim]

    Parca Ceausescu plecase de pe sediul CC, din Piata Revolutiei. Dar Ponta saracul era prea mic atunci ca sa-si mai aminteasca. Problema lui e ca a ramas in continuare mic...
    • +24 (24 voturi)    
      Probabil (Duminică, 19 iunie 2011, 22:53)

      anonim [anonim] i-a raspuns lui hahalera

      Isi vede viitorul.

      Toti comunistii de pana acum s-au omorat intre ei, stie ce-l asteapta.

      Doar chestia cu presedintele suna a vis, restul a realitate rosie.
    • +3 (3 voturi)    
      Il lasa memoria pe Ponta (Luni, 20 iunie 2011, 9:08)

      SHEAPA [utilizator] i-a raspuns lui hahalera

      Cred ca confunda scenele:

      Ceausescu pleca cu elicopterul de pe CC iar Marean Vanghelie cu elicopterul de la scoala PCR de vara a PSD, pentru a se duce la nunta de cocalari politici, zisi si baroni.

      Despre alt elicopter nu cred ca se mai preocupa nimeni ....
      • +3 (3 voturi)    
        Dupa discurs (Luni, 20 iunie 2011, 11:18)

        Luk [utilizator] i-a raspuns lui SHEAPA

        Ponta are ascunsa punga cu seminte de floare prin buzunare.

        Cel mai mare dusman al opozitiei e timpul ramas pana la alegerile generale...

        Despre Antonescu ce sa mai spun?! Doar ca, din cand in cand, il da Voiculescu jos din pat (oare dorm amandoi? are Voiculescu cheia de la apartamentului lui Crin?) pentru o noua "luare de pozitie anti-basesciana".

        Avem o tara trista plina de veselie...
  • +26 (26 voturi)    
    ca la tv (Duminică, 19 iunie 2011, 22:18)

    mem [anonim]

    zi-le domnu' Ponta... ca la tv...
    tv-ul merge si lumea-si vede de treaba ;)
  • +28 (28 voturi)    
    ce? (Duminică, 19 iunie 2011, 22:18)

    eu [anonim]

    se pregateste cumva o lovitura de stat?
    • +3 (3 voturi)    
      probatoriu! (Luni, 20 iunie 2011, 8:48)

      bula [anonim] i-a raspuns lui eu

      A aflat de probatoriul Tismaneanu si nu vrea sa-l lase pe Iliescu sa plece cu helicopterul! Serios vorbind: COMUNISTII se comporta ca in 1947 la abdicarea regelui amenintand cu varsarea de sange!!!
  • +21 (21 voturi)    
    _ (Duminică, 19 iunie 2011, 22:32)

    v [anonim]

    Oameni buni de la Hotnews, inteleg ca prin aceste articole oferiti un dusman impotriva caruia sa se consolideze grupul pro Base, dar 1. lumea de aici e oricum anti-usl deja si 2. va rog mai putine articole despre ce a zis ponta sau antenescu, ca mi se face rau la propriu numai cand aud ce mai debiteaza acesti doi agarici ai opozitiei.
    • +5 (5 voturi)    
      ai luat + dar... (Luni, 20 iunie 2011, 1:12)

      danzigk [utilizator] i-a raspuns lui v

      hotnews e impartiala (adica asa ar trebui sa fie). faptul ca majoritatea e anti-comunisti e un lucru foarte bun, da' mai si alti cativa care saliveaza cand vad/aud ce a mai zis ponta/chucky... asa ca... lasa-i si pe ei sa traiasca...
  • +22 (22 voturi)    
    ce ai fumat? (Duminică, 19 iunie 2011, 22:50)

    Lucian* [utilizator]

    Domnu' Ponta, parca era o vorba ca numor caii cand vor cainii!
    De unde si pana unde stiti ca ati castigat deja alegerile sau ca Basescu se va impotrivi sa plece in mod normal dupa incheierea mandatului?
    Fara suparare, dar suntem satui de declaratii tendentioase si spectaculare.
    Inca nu ati spus nimci normal sal real.
    Mai asteptam dar nu uitati ca vin si alegerile si inca nu m-ati convins sa va votez. Ma tot gandesc la cei 10 ani pierduti (ca sa nu zic cuvantul care incepe cu F si se termina cu I) de Ion Iliescu, favoritul lui Ceausescu si presedintele din umbra a PSD.
  • +19 (19 voturi)    
    Flasneta (Duminică, 19 iunie 2011, 23:06)

    mascariciul Ponta [anonim]

    Ponta ar trebui sa ne mai scuteasca de comentariile astea sablon. Nu vine cu nimic nou , are 3-4 teme pe care le tot roteste.
  • +19 (19 voturi)    
    intr-un stat democratic... (Duminică, 19 iunie 2011, 23:53)

    popcorn monta [utilizator]

    alternanta la putere si schimbarile se fac prin vot...votul este o chestie, care se intampla o data la 4 ani...atunci se aduna poporul roman,merge in cabina de vot si pune stampila ,cu votat,pe cine prefera el...va rog sa-i explicati asta tovarasului ponta...schimbarea de putere nu se face in sondaje..,ea se face prin vot...
  • +17 (17 voturi)    
    Micul Iliescu (Luni, 20 iunie 2011, 0:10)

    MickeyD [utilizator]

    Acest domn Ponta copie discursul lui Iliescu despre "tulburarea vietii romanilor" si vrea sa aduca "linistea" pe care ne-a oferit-o mentorul sau dupa '89, acea liniste a inecatului la mal.
  • +13 (13 voturi)    
    ai vrea tu! (Luni, 20 iunie 2011, 0:16)

    daroc [utilizator]

    Ba ar vrea Ponta, si inca mult!
    Mesaj catre PSD-isti: cum Doamne ati putut alege un astfel de.... Che Guevara de doi lei ca si presedinte al partidului? Chiar nu ati avut un alt om mai decent, in afara de Geoana si baietasul asta de cartier?
    • +11 (11 voturi)    
      aveau (Luni, 20 iunie 2011, 0:20)

      Lucian* [utilizator] i-a raspuns lui daroc

      dar ceilalti aveau prea mult bun simt sau le era scarba sa-l pupe pe Nastase si Iliescu.
  • +13 (13 voturi)    
    elicopterul tie ti-l tine Vanghele 'la cald'. (Luni, 20 iunie 2011, 0:20)

    j [anonim]

    Ponta: 'Nu vreau sa mai plece inca o data un presedinte cu elicopterul de pe sediul Cotroceniului'

    Atunci fa tot posibilul sa nu ajungi niciodata presedinte.
    • +9 (9 voturi)    
      ba sa ajunga (Luni, 20 iunie 2011, 0:39)

      Lucian* [utilizator] i-a raspuns lui j

      dar sa sara prin elice.
  • +12 (12 voturi)    
    chiar ziceam azi (Luni, 20 iunie 2011, 0:36)

    romanes' [anonim]

    / daca se pune problema de revolutie impotriva lui basescu eu sunt gata sa plec la cotroceni sa il ajut sa ramana presedinte

    ce draq chiar asa din rau in mai rau sa mergem? am fost comunisti o data ...ajunge.....eu nu vreau sa las copiilor mei o tara cu paine pe cartela doar pentru ca niste trompetisti ca ponta/crin au vise de imparati .
  • +8 (8 voturi)    
    Iliescu are un fiu adevarat (Luni, 20 iunie 2011, 0:57)

    visio [anonim]

    in Ponta; ced ca daca il proiecta gena cu gena si nu se potriveau asa bine; ma intreb cat de disperat dupa Putere poate fi un individ ca Ponta sau Antonescu, incat sa dovedeasca atat lipsa a coloanei vertebrale....
    bunul simt te indeamna sa lasi pe altul, mai pregatit sa acceada la o functie cu responsabilitate maxima; nu ca Basescu ar fi un exemplu, insa a avut tupeul sa-i ia da galci pe rusi; e drept ca acum are problema asta cu ungurii dar poate ne ajutam reciproc; oricum, Ponta trebuie sa dea raspunsuri despre mineriade, despre Revolutie..ori asa cum a promis, acei judecatori care s-au luat de membrii psd vor avea viat agrea cu usl la guvernare; Ponta si Antonescu nu au observat ca este democratie in Romania: acum poti striga nestingherit "jos Iliescu" sau "jos Basescu" etc...asta este farmecul democratiei...dar ce poti pretinde de la doi infantili? daca partidele lor guvernau Romania cu responsabilitate, acum erau la Putere; faptul ca nu au locuri pe scaune, e problem alor; faptul ca traim prost e problema noastra...
  • +8 (8 voturi)    
    solutia usl (Luni, 20 iunie 2011, 1:05)

    coldnews [utilizator]

    Nu inteleg cum psd nu e instare sa propuna nimic pe scena politica de 8 ani. Nastase, Geoana, Ponta... din ce in ce mai rau. Domnul Nastase e un monstru dar a fost ultima solutie "acceptabila" din partea PSD. Dl. Geoana era ca un copil pierdut iar Dl. Ponta este chiar mai rau de atat. Voi ati vazut vreun plan, vreo strategie, vreo pozitie PSD apropos de ce vor sa faca odata ajunsi la putere? Eu nu.
  • +5 (5 voturi)    
    Pontidiot (Luni, 20 iunie 2011, 1:53)

    mihai [anonim]

    Ponta asta...nu se satura sa faca pe ridicolul..amice...esti patetic!!! Si mai citeste si tu comentariile despre tine ce circula pe intenet.
  • +1 (1 vot)    
    A fi (Luni, 20 iunie 2011, 8:01)

    tadeus [anonim]

    bolnav de ura nu este neaparat si o realitate de tine copile.
    Crezi ca nu o sa platesti la greu toata mascarada care o faci.
    Poporul asta o fi el cum o fi conservator dar tu si cu lacheul tau Antonescu o sa pierdeti la greu.
  • +1 (1 vot)    
    mda (Luni, 20 iunie 2011, 9:29)

    ion [anonim]

    De incompetenta, prostiile si aberatiile "pesediste" ne-am saturat de multa vreme! Inca de pe vremea cand tovarasul Ion Iliescu propavaduia miniciuna in randul celor sarmani care si-au pus toate sperantele in charisma lui. E trist ca Antonescu a distrus visul liberal si ca a aderat la struto-camila-cangur-gaina numita USL. Organizatia arata ca niste pene de strut cladite pe naivitatea, bunatatea si toleranta romanilor. Chiar daca au dovedit ca au si ei multe probleme, guvernarea de pana acum s-a dovedit cea mai coerenta din ultimii 22 de ani!
  • +2 (2 voturi)    
    DOMNE! !!! (Luni, 20 iunie 2011, 9:51)

    tornado [utilizator]

    Va rog dl-lor. iertati-l pe acest numit PONTA nare minte !!!!! si el si Antonescu ei nu vad cum se prabusesc tarile in juru nostru ca si jocu de domino din cauza crizei modiale si ei vorbesc numai ana'poda vorbesc de satat social !!! ce social o sa vedeti dac la noile alegeri cineva mai poate vorbi de un stat social suntem la un moment de rascruce cu satu sociala 5MILIONE muncesc pentru restu lui ponta si antonescu CUM ARATA ANTONESCU SI ILIESCU LA LUCRARILE CONGRESULUI ,,P.S.D vai doamne ce a putut sa ajunga un partid liberal se invit in mormit BRATENI ,ramine memorabila imaginea !! si ILICI le poveste de cind era elev la liceu si ei sa bucurau cum le vorbea tatucu!!!
  • 0 (0 voturi)    
    TVR (Luni, 20 iunie 2011, 10:29)

    nikcy [anonim]

    Ah.....sunt un roman care nu mai tin de mult cu nimeni,i-as inchide pe toti in casa poporului si i-as gaza.Dar treaba cu tvr suna cam asa:sa ii aducem pe ai nostri la tvr.Prin aceasta declaratie mi s-a dovedit a mia oara ca Ponta nu gandeste .Domnilor "gazati",eu un roman plecat afara,m-am saturat sa va tot vad luptandu-va pe ciolan si dand unor batrani disperati o sticla de ulei,Rusine,rusine,rusine.In loc sa va zbateti sa faceti Romania competitiva....va incaierati pe tvr.De-ar lua foc toate televiziunile de pe fata pamantului..Eu nu mai astept nimic bun...o sa vina unu care gandul lui e tvr-ul si multe alte vise insetate.Si de astia de acum sunt tare dezamagit.Sa luati foc cu totii...cu tvr-ul vostru cu tot.
  • +3 (3 voturi)    
    Consultari la Cotroceni-marti (Luni, 20 iunie 2011, 12:25)

    Alegatorul [anonim]

    Domnule Ponta, Felicitari pentru ca ati convins "floarea" sa mearga la consultari la Cotroceni! Nu uitati insa sa solicitati programare la o ora convenabila - de preferat dupa ora locala 13,00 - pentru ca sa aiba companionul Dvs. timp sa se ...trezeasca !