UPDATE Traian Basescu participa la Congresul Miscarii Democrat-Crestine Maghiare, la Covasna: Prezenta mea aici e o dovada de respect pentru partenerul de guvernare

de Alina Neagu     HotNews.ro
Vineri, 10 decembrie 2010, 10:42 Actualitate | Politic


Presedintele Traian Basescu participa, vineri dimineata, la cel de-al treilea Congres al Miscarii Democrat-Crestine Maghiare din Romania, organizat la Covasna, anunta Mediafax, citand surse oficiale. "Prezenta mea aici e o dovada de respect pentru partenerul de guvernare", a spus seful statului la soirea in Covasna. Potrivit surselor citate, Basescu va participa la deschiderea lucrarilor Congresului Miscarii Democrat-Crestine Maghiare din Romania, care este o platforma a UDMR. Congresul va incepe cu discursurile invitatilor si cu raportul conducerilor organizatiilor teritoriale.

"Prezenta mea aici e o dovada de respect pentru partenerul de guvernare", dar si fata de Miscarea Democrat-Crestina Maghiara ''alaturi de care suntem in aceeasi familie europeana a PPE", a spus Basescu, citat de Agerpres.

In cadrul Congresului ar urma sa se faca propuneri pentru schimbarea regulamentului si programului Miscarii Democrat-Crestine Maghiare din Romania. In plus, ar urma sa fie desemnati si participantii la Congresul UDMR din luna februarie a anului viitor.

La finalul Congresului este programata o ceremonie in cadrul careia vor fi decernate diplome de merit.

In plus, va fi aleasa si conducerea Miscarii Democrat-Crestine Maghiare din Romania, al carei presedinte este, in prezent, Kovacs Kalman.


Citeste mai multe despre   


















1005 vizualizari

  • +5 (9 voturi)    
    merita! (Vineri, 10 decembrie 2010, 10:45)

    George [anonim]

    dupa ce a facut limba romana ca ”limba straina” in scoala, dupa ce a cedat santajelor UDMR, acum va primi o diploma!
    • +1 (1 vot)    
      Protesteza! (Vineri, 10 decembrie 2010, 13:52)

      Zak [anonim] i-a raspuns lui George

      Atat iti scriu!

      Ai si unde: procetatean@presidency.ro
  • +9 (9 voturi)    
    atotputernicul (Vineri, 10 decembrie 2010, 11:04)

    geo12 [utilizator]

    "Prezenta mea aici e o dovada de respect pentru partenerul de guvernare"... traiane, nu e partenerul tau de guvernare ! tin sa-ti reamintesc ca nu tu esti la guvernare! sau esti?
  • +6 (8 voturi)    
    Ati luat pasaportul??? (Vineri, 10 decembrie 2010, 11:07)

    Zak [anonim]

    Domnul Presedinte sa nu uitati sa va luati pasaportul si sa va actualizati GPS-ul, caci strazile au fost redenumite: Str. Liviu Rebreanu se cheama acum Mihaly iar Str. Mihai Eminescu se va cheama Attila pana ajungeti dvs. la eveniment. V-ati luat sofer care sa vorbeasca maghiara, caci indocatoarele rutiere sunt in maghiara???
  • +7 (7 voturi)    
    mai era nevoie de inca o dovada? (Vineri, 10 decembrie 2010, 11:12)

    2012 - sfarsitul lumii portocalii [utilizator]

    dovada mai buna decat cea de la legea educatiei nu cred ca exista. si nici nu cred ca au nevoie
  • -2 (10 voturi)    
    inteligenta atitudine (Vineri, 10 decembrie 2010, 11:17)

    eugen [anonim]

    maghiarii se simt uneori amenintati de majoritate, politicienii de la Budapesta le speculeaza si exploateaza sentimentele si loialitatile mixte, politicienii de pe Dambovita ii considera uneori dusmani. Basescu merge in mijlocul lor, la sarbatorile lor, in mijlocul lor si prin asta arata mai mult decit oricare dintre ceilalti politicieni ca pu si simplu ii pasa de ei, ca este presedintele tuturor romanilor, chiar si a celor care nem tudom o iota romaneste. Locuiesc aici? au pasaport romanesc? atunci sunt romani.

    uneori un gest simplu vorbeste volume. Gesturi si atitudini de genul asta imi aduc aminte de ce l-am votat pe Base. (ma si gindesc cu jale cam cine ar putea sa-i urmeze la presedentie...)
    • +4 (8 voturi)    
      Doar partial corect! (Vineri, 10 decembrie 2010, 11:28)

      Zak [anonim] i-a raspuns lui eugen

      Daca actualul Presedintele Romaniei, Basescu, ar acorda aceeasi atentie si romanilor, care sunt efectiv batjocoriti si alungati de pe feuda UDMR din Inima Tarii ti-as da dreptate; dar pe majoritatea dintre noi de astazi inafara de imobiliare nu o intereseaza decat barfa.

      CITESTESTE SI ZIARELE LOCALE - chiar si cele maghiare- DIN HARGHITA SI COVASNA si apoi da-ti cu parerea; se vede insa cat de manipulati am ajuns de zambetele dulci si mieroase ale alesului poporului, geniului constantean!
    • +5 (5 voturi)    
      n-ai aflat sau ai uitat? (Vineri, 10 decembrie 2010, 11:32)

      2012 - sfarsitul lumii portocalii [utilizator] i-a raspuns lui eugen

      tokes a zis ca ziua nationala a Romaniei este zi de doliu pentru el. adica el ar vera sa rupa o parte din Romania si s-o lipeasca Ungariei.
      sau nu conteaza? tot roman este si tokes, nu? ca are pasaport romanesc (diplomatic chiar) si chiar ne (sau ii) reprezinta in parlamentul european
  • +4 (4 voturi)    
    1 Decembrie (Vineri, 10 decembrie 2010, 11:51)

    Vaida Voievod [anonim]

    Dar la sărbătoarea naţională (din acest an ) a tuturor românilor adevăraţi, despre ce a fost vorba? Sau poporul e ostil şi primeşte ce "merită"? Asta nu că ar suferi de neprezenţa cuiva, nu spui cine! Persoană importată? 's not!
  • +1 (3 voturi)    
    bataie de joc... (Vineri, 10 decembrie 2010, 12:14)

    Mihai [anonim]

    Basescu sigur e roman?
  • +1 (3 voturi)    
    mda (Vineri, 10 decembrie 2010, 12:18)

    Jos cenzura! [anonim]

    Bine ca-i respecta pe dusmanii de moarte ai Romaniei. Aceasta pesta ordinara numita Basescu trebuie strivita!
  • +1 (3 voturi)    
    Propriul Interes (Vineri, 10 decembrie 2010, 12:20)

    ID [anonim]

    Basescu isi urmareste propiul interes si atat.
    Interesul national nu exista pentru dumnealui.
    De 1 Dec - Ziua nationala a lipsit cu desavarsire si mai bine asa, ca onorul oricum tot unui mizarabil i s-ar fi dat.
    Despre declartia lui europarlamentar roman - pastorul nu a spus nimic stimabilul Basescu.

    Se stinge aceasta natiune, o ingroapa Basescu cu ai lui.
  • -1 (1 vot)    
    Incredibil (Vineri, 10 decembrie 2010, 15:01)

    terebent [anonim]

    Atata ura intre oameni cat exista in tara asta nu am vazut... Doua televiziuni de rahat au reusit sa scindeza tara asta cum nu a reusit nimeni pana acum. Am ajuns sa ne uram doar pentru ca suntem de alta nationalitate, sau pentru ca suntem mai negrii la fata. Nu am putut sa imi imaginez ca in Romania sa ajunga ura si rasismul atat de raspandite. Multi comentati fara sa cunoasteti adevarata fata a lucrurilor... da sunt si unguri radicali, dar sunt foarte minoritari in minoritatea lor, asta asa, ca sa ma exprim mai plastic. Multi nu ati trait prin partile astea de tara sa stiti cum se intaleg romanii cu vecinii lor unguri. Multi aveti impresia ca ungurii au ajuns o majoritate prin judete ca Herghita sau Covasta, nu sa stiti ca tot minoritari sunt, sub 30% din populatie, cum va imaginati voi ca ar putea ei sa obtina autonomie cand acolo tot romanii sunt majoritari? E dreptul lor sa vorbeasca ce limba doresc, si la fel de bine e dreptul lor sa invete in limba in care pot sa comunice cel mai bine, cati dintre voi stiu ca in Romania exista scoli, atat generale cat si licee in limbi straine de foarte mult timp... pana acum nu am vazut pe nimeni sa ceara ca aceste licee sa fie inchise.
  • -1 (1 vot)    
    Avem presedintele pe care l-au votat unii! (Vineri, 10 decembrie 2010, 15:17)

    Nicolae [anonim]

    Asta au votat cei din diaspora (cu furaciunile grosolane facute de Bakonski la Paris + alti tembeli moldoveni) iar noi cei de pe plaiurile acestea trebuie sa acceptam insultele acestui golan de port. De ziua nationala a Romaniei nu a catadicsit sa ne "onoreze" cu prezenta dar nu rateaza nici o intalnire a ungurienilor, mai ales cele prezidate de un bun roman - lazlo tokes - care predica in fiecare zi desfiintarea Romaniei unite. Borfasul stie ca este nevoie de unguri pentru a continua tilharirea tarii si atunci orice compromis si orice tradare se justifica pentru ca lor nu le pasa de romani ci de buzunarul lor.
  • +1 (1 vot)    
    RESPECT??? (Vineri, 10 decembrie 2010, 16:49)

    mirceamircea [utilizator]

    "o dovada de respect pentru partenerul de guvernare" - misto asta, dar a uitat ca de 1 Decembrie ungurul ala Marko Bella a zis ca pentru el e zi de doliu? Unde-i respectul in asta?