VIDEO Camera Deputatilor a votat Legea Pensiilor: Varsta de pensionare - 63 de ani pentru femei si 65 pentru barbati

de R.M.     HotNews.ro
Marţi, 7 decembrie 2010, 13:57 Actualitate | Politic


Camera Deputatilor a votat marti Legea Pensiilor, care prevede ca varsta de pensionare sa fie 63 de ani pentru femei si 65 de ani pentru barbati, cu 172 de voturi pentru. Votul s-a desfasurat prin apel nominal.

Presedintele Traian Basescu a retrimis Parlamentului Legea pensiilor, cu propunerea ca varsta de pensionare pentru femei sa fie redusa la 63 de ani, fata de 65 de ani, cum prevede Legea in forma in care a trecut de Parlament si de Curtea Constitutionala. Cererea de reexaminare a fost formulata dupa un prim vot controversat in Camera, unde opozitia a acuzat ca presedintele Camerei, Roberta Anastase, a numarat mai multe voturi in favoarea legii decat numarul parlamentarilor aflati in sala.

De la acel moment, PSD si PNL au cerut demiterea Robertei Anastase din functia de presedinte al Camerei si a anuntat ca nu mai participa la sedintele prezidate de aceasta, dar ulterior liberalii au precizat ca vor participa totusi la discutarea legilor importante.

Stirea se actualizeaza


Citeste mai multe despre   
















8855 vizualizari

  • -9 (17 voturi)    
    bravo (Marţi, 7 decembrie 2010, 14:08)

    Mazeta [utilizator]

    Asa cum salariatii isi pot cauta un al doilea job, parerea mea este ca si pensionarii isi pot cauta o a doua pensie... sau sa plece din tara, cel mai bine.

    p.s. domne, dar cu balerinii ce se mai aude? ca basescu murea ultima oara de grija lor....
    • +8 (8 voturi)    
      SOLIDARITATE INTRE GENERATII!!! (Marţi, 7 decembrie 2010, 14:28)

      i - conomics [anonim] i-a raspuns lui Mazeta

      actuala indemnizatie oferita persoanelor cu varste ce nu isi mai permit activitate economica este o forma de asistenta sociala deoarece banii oferiti acestora nu provin dintr-o suma economisita, pusa deoparte pe parcursul activitatii productive ci sunt luati de la persoanele active economic si oferiti celor inactivi economic. Pensia este un drept legitim, asistenta sociala nu este un drept ci un privilegiu ce trebuie tratat ca atare.


      http://abciconomics.blogspot.com/2010/12/pensii-de-stat-si-solidaritate-intre.html
      • +1 (1 vot)    
        PAYG este asistenta sociala (Marţi, 7 decembrie 2010, 17:24)

        naiv [anonim] i-a raspuns lui i - conomics

        peste TOT in Europa. Numai pilonul 2,3 si echivalentele in alte tari sunt forme acumulative ale fiecarei persoane in parte.
  • -5 (7 voturi)    
    fonctia, fonctie ... pensia, pensie. (Marţi, 7 decembrie 2010, 14:09)

    Teo Dumi [anonim]

    Eram sigur.
  • +9 (9 voturi)    
    Continut (Marţi, 7 decembrie 2010, 14:09)

    Marius Ogrean [anonim]

    Sa spuneti va rog in articol si lucruri despre continutul legii. Sa vada oamenii daca chiar e importanta sau nu.
    • 0 (0 voturi)    
      da, si eu sunt curios (Marţi, 7 decembrie 2010, 19:26)

      ION I [anonim] i-a raspuns lui Marius Ogrean

      mai ales ca se cam vede cum se discuta prin casoaia aia mare:

      http://observator.a1.ro/politic/Cum-ni-se-taie-din-bani_25549.html

      (ca paranteza despre ce fac cei care voteaza legile in tara asta - ar fi interesat de preluat si de hotnews)
  • +7 (7 voturi)    
    Alegere. (Marţi, 7 decembrie 2010, 14:19)

    dorin bretan [anonim]

    Prefer sa ies la 65 (daca apuc) si sa am de unde lua pensia decat la 60 si sa mi-o impoziteze 60% pentru ca nu sunt bani. Cand s-a creat sistemul de pensii in care cei de azi platesc pensia celor de ieri, populatia era in crestere. Acum ...cautam solutii de corectare.
    • -2 (4 voturi)    
      Destept (Marţi, 7 decembrie 2010, 15:04)

      ion [anonim] i-a raspuns lui dorin bretan

      Pe logica ta ar fi si mai bine sa iesim la pensie la 70-80 de ani si sa traim 1-5 ani o viata de huzur ca am fi plini de bani. Pacat ca la varsta aia parca nu mai te tine chiar asa.
      Daca eu vreau sa ies la 60 de ani la pensie (da o pensie mai mica decat daca as iesi la 65) de ce sa nu pot iesi?
      Sa se gestioneze cum trebuie banii, sa nu fie folositi pentru tot felul de pomeni electorale si nu s-ar mai ajunge la probleme de acuma
      Sistemul corect ar fi ca ai cotizat o suma de bani x. Iesi la pensie la o anumita varsta, exista statistici cati ai mai traiesti si se poate simplu alfa cati bani ai primi pe luna. Ce ii asa de greu?
      • +4 (4 voturi)    
        Decat te-ai stofocsa,mai bine ai invata. (Marţi, 7 decembrie 2010, 15:33)

        mircea [anonim] i-a raspuns lui ion

        Legea pensiilor se refera la pensia pentru limita de varsta si nu are nici o legatura cu celelalte forme de pensionare;partiala,anticipata,medicala,provizorie,de handicap.Ca sa nu te mai infurii degeaba pune mana si studiaza.Sunt oameni pensionati si la 30 ani,si vor fi.E drept ca aceste pensii sunt mici si cei care fac atata caz de legea pensiilor ar trebui sa se gandeasca la acestia si nu la cei cu pensii de sute de milioane si de multe ori si cu salariu de bugetar la fel de mare.
        • 0 (2 voturi)    
          Mda (Marţi, 7 decembrie 2010, 16:30)

          ion [anonim] i-a raspuns lui mircea

          Comentariul tau nu are nici o legatura cu ce am zis eu.
          Ce ii rau sa poti iesi la pensie la ce varsta vrei(sa zicem ca nu mai putin de catva) ti se spune ca ai cotizat cu x bani drept urmare asta iti este pensie, mare/mica, cum o fi.

          Cred ca nici unul care aproba legea nu realizeaza ce inseamna sa mergi la munca pana la 65 de ani. Daca ramai fara loc de munca la 50-55 ii destul de greu sa te mai angajezi ce sa mai zic la un 62.
          • +1 (1 vot)    
            Pensie anticipata nene (Marţi, 7 decembrie 2010, 17:28)

            Mihai [anonim] i-a raspuns lui ion

            Acuma poti iesi cu cativa ani inainte de termenul legal, si pana la varsta legala ti se aplica o penalitate (ceva gen 15-20%). Adica legal ai iesi la 63, anticipat iesi la 60. Cand legal va fi 65 probabil anticipat iesi la 62. Oricum exista mai multe aberatii, cum ar fi ca trebuie sa ai minim 30 de ani de cotizatie ca sa poti iesi la pensie inainte de varsta legala. Si oricum nu poti iesi (chiar si cu 30+ ani de cotizatie) inainte de o anumita varsta (daca muncesti de la 20 la 50 te-ai putea pensiona fara aceasta piedica). Solutia ar fi sa iesi la pensie pe caz medical :).

            Ma rog, eu personal nu prea sper sa apuc pensia. Prefer sa-mi fac concediile acuma, cat mai am chef de viata.
    • -1 (3 voturi)    
      :))) (Marţi, 7 decembrie 2010, 15:10)

      compadre [utilizator] i-a raspuns lui dorin bretan

      Siguuuur. Se schimba legile de 10 ori in acelasi an, nu se respecta legi in vigoare, si tu saracutul chiar crezi ca aceasta lege o sa-ti garanteze tie o pensie mai mare peste 20 de ani cand oi iesii tu la pensie?!?
      Sunt disperati sa faca rost de bani si altceva in afara de a ne lua si painea de la gura nu stiu, nu sunt in stare... nu-i duce cerebelul.
    • +2 (2 voturi)    
      Mare dreptate aveti ! (Marţi, 7 decembrie 2010, 19:40)

      daniel [anonim] i-a raspuns lui dorin bretan

      Sunt de aceeasi parere. Ma bucur ca nu sunt singurul care gandeste asa.
  • +2 (10 voturi)    
    ...mai rentabil ar fi... (Marţi, 7 decembrie 2010, 14:24)

    bm [anonim]

    ...sa iesim la pensie in mod diferentiat in functie de data decesului...!
    • +2 (6 voturi)    
      E tare .. (Marţi, 7 decembrie 2010, 14:44)

      dan [anonim] i-a raspuns lui bm

      :)))
  • -1 (3 voturi)    
    sicrie aveti? (Marţi, 7 decembrie 2010, 14:37)

    nicu - 59 ani [anonim]

    Muncesc de 38 de ani, depasind fondul maxim de pensii.Nu am grupa, fiind personal TESA.Sa-mi spuna si mie guvernantii: cine ma mai angajeaza la 62-65 de ani!?Sau daca ma imbolnavesc, din ce am sa traiesc?Cine o sa ma ajute daca statul roman isi bate joc de cetateni?
    • -1 (1 vot)    
      Nu fondul, ci durata (Marţi, 7 decembrie 2010, 15:13)

      dansu [anonim] i-a raspuns lui nicu - 59 ani

      Nu fondul de pensii, ci durata standard de cotizare.
      E in avantajul tau, in sensul ca tot ce aduni (ca puncte) in 38+6 = 44 de ani - se imparte la 35.
      Presupun ca ai 59 de ani ai lucrat 38 si mai ai de lucrat inca 6 (pana la 65 de ani). Daca salariul tau in aceasta perioada ar fi fost media pe economie, 44 de puncte se imparte la 35 ( durata standard) si ar rezulta: 1.257 puncte. Deci pensia ta ar fi cau 25.7% mai mare decat pensia medie - desi ai avut salariul mediu.
    • +4 (6 voturi)    
      ponta ... (Marţi, 7 decembrie 2010, 15:45)

      titiacs [anonim] i-a raspuns lui nicu - 59 ani

      ... sau alt comunist iti va da pensia ! bai nea omu' ( ca altfel nu pot sa-ti zic ) pai daca ai 38 de ani DE MUNCA acu' citi o sa ai in 2030 cind va intra in vigoare PLAFONUL ? Oameni buni CITITI prima data legea , mai lasati ISTERIA TV ! Asa cum am mai spus aveti putintica rabdare ca vine ponta si ai lui la putere si atunci o sa va pensionati la 18 ani , cu pensia minima 15.000 euro + bonusuri constind in covrigi in coada , 7 kile de miere/zi , acadele la tot boborul ! Mama lor de comunisti cum stau ascunsi in loc sa preia puterea !!!
  • +4 (4 voturi)    
    pensii (Marţi, 7 decembrie 2010, 14:42)

    costin [anonim]

    Poate vreun bloger din astia multi care scriu la voi o sa se invredniceasca sa realizeze piramida si graficul dinamicii populatiei asa cum este el acum si o sa explice o data pentru totdeauna cum sta treaba. Nu numai ca populatia este in scadere dar 30% din populatia activa a emigrat...
    • +1 (1 vot)    
      piramida varstelor (Marţi, 7 decembrie 2010, 16:44)

      Mihai [anonim] i-a raspuns lui costin

      Piramida varstelor:

      http://www.1asig.ro/pictures/xprimm/piramida.jpg
  • -2 (2 voturi)    
    ?! (Marţi, 7 decembrie 2010, 14:50)

    aaaa [anonim]

    Si egalitatea dintre sexe unde a disparut?
  • -1 (1 vot)    
    ?! (Marţi, 7 decembrie 2010, 14:51)

    aaaa [anonim]

    ca sa fim 'politicaly correctly'. bleah
  • -1 (1 vot)    
    legea pensiilor (Marţi, 7 decembrie 2010, 15:09)

    vio [anonim]

    guvernan'ii ar trebui sa se preocupe de creerea unor locuri de munc[ unde se poate dormi ca in parlament, pentru femeile cu varsta de peste 60 ani.
    Bravo, tinerii stau noaptea prin cluburi si dorm a doua zi pana la pranz, ca nu au locuri de munca......de stau femei de 60,61,62,63 de ani pe locurile lor... si mai au pretentie guvernantii sa fim si bunici, ca de mamele vor sta numai un an in concediu........Rusineeeeee
  • -1 (1 vot)    
    ce balamuc!!! (Marţi, 7 decembrie 2010, 15:18)

    Mari [anonim]

    Ce tara de rahat!!! Mama mea s-a nascut in 53 (57 ani). A ramas vaduva cu 4 copii mici la 39 de ani! Tatal meu a murit intr-un accident la 43 de ani dupa ce a muncit de la 18 ani la CFR (25 de ani de munca). Concluzie...tata a contribuit 25 de ani la sistem dar nu o sa aiba pensie niciodata; mamei ii lipsesc 3 ani ca sa faca anii la care poate sa iasa de drept cu pensia ptr care a muncit atatia ani (sa cresti 4 copii singura nu se pune). Acuma mereu zice ca nu o sa mai apuce pensia...nici de urmas nici de drept!!! Noroc cu copii ca altfel vai de noi!!! Si cati or mai fi in acceasi situatie...cine te angajeaza la 60 de ani???
    • +3 (5 voturi)    
      Dacat sa arunci cu rahat. (Marţi, 7 decembrie 2010, 15:37)

      mircea [anonim] i-a raspuns lui Mari

      Pune mana si invata.Prostia este cea mai exploatata de unii.Mama ta poate sa se pensioneze in anumite conditii(nu de urmas).
      • 0 (2 voturi)    
        mirceab decatsa vorbesti prostii (Marţi, 7 decembrie 2010, 16:21)

        nenea [anonim] i-a raspuns lui mircea

        fara sa explici nimic, mai bine ai scrie in comentariu ce ai vrut sa spui
      • +1 (3 voturi)    
        nu a fost intentia mea sa arunc cu rahat... (Marţi, 7 decembrie 2010, 16:45)

        Mari [anonim] i-a raspuns lui mircea

        Stai linistit ca am facut drumuri la casa pensiilor de cate ori am auzit ca s-ar fi schimbat ceva la legea pensiilor. Nu poate iesi la pensie pentru ca nu are varsta si ca sa iasa anticipat ii lipsesc ceva luni de contributie! Si dupa calculele necesare ...platit cat lipseste si apoi iesit anticipat cu o pensie mica am ajuns la concluzia ca e mai avantajos sa astepte pana face 60 de ani. Mea culpa ca nu am stiut ca noua lege se aplica din 2030!!! Eu oricum nu o sa stau sa astept pensia de la stat la batranete...
    • +5 (5 voturi)    
      Un caz fericit de investitie reala (Marţi, 7 decembrie 2010, 15:42)

      dansu [anonim] i-a raspuns lui Mari

      Solutia o spui chiar tu. Mama ta va fi ajutata de 4 copii (patru familii). Iata ce a investit si ca urmare nu o sa moara de foame. Salvarea adevarata vine de la copii, nu de la pensie - care poate cel mult sa ajute. Tot respectul pentru mama ta, a muncit si si-a asigurat si batranetea - in primul rand crescadu-va pe voi.
    • 0 (2 voturi)    
      simplu ... (Marţi, 7 decembrie 2010, 15:51)

      tari [anonim] i-a raspuns lui Mari

      ... calculeaza si tu citi ani o sa aiba mama ta in 2030 cind este prevazuta pensionarea femeilor la 63 de ani ! Pina atunci sau intre-timp gindeste-te la aceleasi intrebari daca era ilici sau micul ilici ( po(a)nta ?! ) sau gioana la putere , nu-i asa ca era pensionata de vreo 20 de ani ?! Ce rezultat ti-a dat ?
  • -1 (1 vot)    
    camera deputatilor a votat (Marţi, 7 decembrie 2010, 15:32)

    marie [anonim]

    putori lacome. chinuiti tot ce puteti. atunci sa se munceasca 4 ore pe zi. ca voi.Sa va pensionati si voi tot asa.Sa va dispara pensiile de deputati senatori. sunt prea mari.Nepermis de mari pt hotoi.poponari. curvi. Ce privilegii pt curvie si hotie va votati voi. Hai sa facem referendum. Va vrem, sau nu? Nu va vrem. o sa vedeti voi. Hai sa facem referendum pe legi si pensiile voastre, pt privilegiile voastre. Este ca nu vreti?
  • -1 (1 vot)    
    Toate sunt bine gandite (Marţi, 7 decembrie 2010, 15:33)

    PARSOR [anonim]

    Toate sunt bine gandite
    Vai ce bine, mai ales ca vine manusa cu contributia la CAS a pensionarilor, manusa vine si cu obligativitatea asigurarii obligatorii a locuintelor, cu majorarea preturilor la energie si gaze, etc.
    Si ca sa fiti impliniti va veti ocupa de posibili nepoti dupa numai un an de zile de la nastrerea acestora.
    Vai ce bine si frumos; Vai ce bine ca i-am votat.
    Mai bine va fi pentru o parte dintre pensionari cand vor fi si Evacuati din case sau Executati pentru neplata la timp a anumitor taxe.
    Vai ce bine ca si copii lor vor fi Evacuati din casele ale caror credite nu le vor mai putea plati.
    Vai ce bine ca si copii lor vor fi Someri
    Vai ce Bine
  • +2 (2 voturi)    
    Legea (Marţi, 7 decembrie 2010, 16:07)

    dana [anonim]

    Si totusi, un articol in care sa se explice despre ce este vorba in textul adoptat, care sunt diferentele, la la cesa se astepte omul? Sau asteptam informatiile de la moguli?
  • -1 (3 voturi)    
    stiati ca? (Marţi, 7 decembrie 2010, 16:18)

    evo morales [anonim]

    stiati ca zilele trecute in Bolivia s-a redus varsta de pensionare de la 65 la 58 de ani?
    Ce comunisti inconstienti, nu? ce masuri populiste dezgustatoare, nu? ce tara innapoiata, nu?
  • 0 (0 voturi)    
    taieri (Joi, 9 decembrie 2010, 16:01)

    MOTU [anonim]

    Dumnezeu sa-i trazneasca, sa le usuce mainile si sa nu-i fereasca de boli grave pe cei ce propun, aproba si semneaza reducerea pensiilor!!