Cristian Preda: Seitan nu ar trebui remaniat, ci pus sa stea la coada

de V.M.     HotNews.ro
Joi, 26 august 2010, 12:28 Actualitate | Politic


Cristian Preda
Foto: Bety Blagu / HotNews.ro
Europarlamentarul PDL Cristian Preda scrie, intr-o postare pe blogul personal, ca ministrul Mihai Seitan nu ar trebui remaniat, "ci pus sa stea la coada". In acest sens, Preda se arata dispus sa-i cedeze ministrului Muncii drepturile sale de autor de pe urma publicarii unor volume, in cazul in care acesta sau "vreun coleg prin guvern se plictiseste si vrea sa stea pe la niste ghisee".

"Ii cedez eu drepturile de autor pe care ar trebui sa le primesc pentru ultimul volum publicat. Conform contractului incheiat cu editura, e posibil ca transele sa fie platite in urmatoarele sase luni, tot asa cum e posibil ca plata sa fie facuta vreme de doi sau de trei ani. Totul depinde de ritmul in care se va vinde tirajul", scrie Preda pe blog.

"Pana se aseaza sistemul, cum a spus foarte frumos domnul ministru, ii promit sa mai scriu o carte, poate mai are vreun coleg prin guvern care se plictiseste si vrea sa stea pe la niste ghisee...", noteaza ironic europarlamentarul.

"Cum respectul pentru drepturile de autor pare sa se fi degradat in chip considerabil, renunt la orice exclusivitate pentru ideea de a-l pune pe Seitan la coada. Altfel spus, daca mai exista amatori care i-ar ceda domnului Seitan ceva drepturi de autor, eu zic sa ii spuneti, sa nu faca omul mai multe drumuri degeaba!", conchide Preda.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















1230 vizualizari

  • +1 (1 vot)    
    Nu e o solutie ... (Joi, 26 august 2010, 12:43)

    Gigi [anonim]

    ... pentru simplul motiv ca stim cum e cu "ploconeala" la romani ... Probabil ca daca ar sti functionarii ca e Seitan la coada ar deschide imediat un ghiseu suplimentar langa si l-ar invita sa fie primul ... din ciclul "sa traiti sefu'!"
  • +2 (2 voturi)    
    Cristiane, Cristiane... (Joi, 26 august 2010, 13:03)

    Sargon [utilizator]

    Cristiane, Cristiane... mai bine ai scrie o carte despre cum Statul incalca libertatile fundamentale ale individului, obligindu-l sa cumpere asigurarile sociale de stat pentru a asigura astfel finantarea incompetentri, coruptiei siineficientei sistemelor publice de sanatate, somaj si pensie...

    Si dupa ce vei scrie cartea asta , te rog mult sa le-o citesti si domnilor ministri!
  • +3 (5 voturi)    
    ha ha ha (Joi, 26 august 2010, 13:14)

    Bogdan [anonim]

    Initiativa mi se pare una legitima! :))
    Doar ca ar trebui sa aveti grija ce vorbiti in PDL fara voie de la Basescu, pentru ca v-ati putea trezi afara. Desi, sincer nu prea imi dau seama ce cautati in acel partid...
  • -1 (5 voturi)    
    Vigilentul Preda (Joi, 26 august 2010, 13:20)

    iulicos [utilizator]

    Cum de nu ai nimic de spus, niciodata, despre cel mai mare nenorocit din istoria recenta a Romaniei ? Daca nu ai inteles depre cine este vorba, iti spun eu. Traian Basescu. Desigur, intrebarea e retorica. Nu spui nimic despre el pentru ca esti sluga nr. 1. Esti cel mai penibil lacheu al tembelului de la Cotroceni. Nici Boc nu te poate egala in slugarnicie. Cand te vad imi vine in minte un ventriloc. Tu doar mimezi iar cel care vorbeste prin tine este securistul Base. Termina cu aparentele astea de rebel. Da cartile pe fata si recunoaste ca nu esti altceva decat o marioneta in mana unui papusar. Nu mai arunca cu praf in ochi. M-am saturat de tine. Te crezi vigilent ? Nu esti altceva decat un oportunist de cea mai joasa speta.
  • +1 (1 vot)    
    Da, da... Sa stea si cu Dl Boc si Dl Vladescu.... (Joi, 26 august 2010, 13:42)

    lili [anonim]

    Sa stea toti 3 la coada si pe urma sa-si ceara scuze romanilor, atat de dragi si invocati toata ziua buna ziua pana mai lunile trecute de Dl Boc. De la o vreme de cand s-a nasolit situatia rau de tot si romanii nu-l mai iubesc deloc pe Dl Boc nici acesta nu-i mai pomeneste printre preocuparile si grijile Dumnealui....
  • 0 (0 voturi)    
    De acord (Joi, 26 august 2010, 13:51)

    je [anonim]

    Prima oara sunt total de acord cu Cristian Preda.
    Poate se mai pronunta si asupra prestatiei lui Vladescu sau Boc.
    Nu vreau sa fortez nota, dar e un preambul la analiza promisa pe 1 septembrie?
    • -1 (1 vot)    
      ce analiza ???!!! (Joi, 26 august 2010, 14:11)

      lili [anonim] i-a raspuns lui je

      NU va fi nici o analiza, nici o remaniere, nici o schimbare!! Guvernul e performant nevoie mare, cu Dl Boc in frunte, cel mai cel Prim Ministru... De ce sa-i analizeze ??!! Sa-i lase asa incompetenti... chiar credeti ca va fi vreo analiza ??!! Da' de unde.....
  • +3 (3 voturi)    
    Seitan va fi mai destept decit tine... (Joi, 26 august 2010, 14:19)

    Claude [anonim]

    ... va trimite declaratia prin posta, am auzit ca se poate si aceasta varianta.
    Astea sint comentarii de chibitz. Domnule Preda, dumneavoastra aveti de gind sa puneti umarul la reformarea PDL-ului? Ca de comentat, pot si eu sa o fac. E drept, pe mine nu ma baga in seama tonomatele ca sa aiba prilej de injurat portocalele...
  • 0 (0 voturi)    
    Nu la coada. (Joi, 26 august 2010, 21:57)

    Pantera Roz [utilizator]

    Pe coada.