VIDEO Sondaj IPP: 65% dintre romani ar vota la referendum pentru demiterea lui Traian Basescu

de Redactia Stiri     HotNews.ro
Joi, 22 iulie 2010, 14:39 Actualitate | Politic


 documente
(22 Iul 2010) PDF, 870KB
Un sondaj de opinie realizat de IPP Data Research (divizia de cercetari sociologice a Institutului pentru Politici Publice (IPP) arata ca 65% dintre cetatenii cu drept de vot ar vota pentru demiterea presedintelui Traian Basescu daca ar avea loc un referendum. Impotriva demiterii ar vota 17%. Reamintim ca suspendarea presedintelui poate fi decisa de Parlament prin votul majoritatii parlamentarilor, urmind ca in maximum 30 de zile sa fie organizat un referendum care decide daca presedintele ramine in functie sau este demis. In ultimele luni au aparut tot mai multe declaratii ale liderilor Opozitiei despre initierea unei noi proceduri de suspendare a lui Traian Basescu.



In acelasi sondaj se mai arata ca voturile la alegerile parlamentare viitoare ar arata astfel:
  • PSD: 40%
  • PNL: 26%
  • PDL: 12%
  • UNPR: 7%
  • PRM: 7%
  • UDMR: 5%
  • Altul: 3%

Sondajul a fost realizat in perioada 9-16 iulie, pe un esantion probabilistic stratificat de 1040 de persoane. Sondajul a fost comandat de IPP pentru un proiect de cercetare, a declarat pentru HotNews.ro Adrian Moraru, coordonatorul cercetarii.

Raportul de forte din Parlament

 
(1) In cazul savarsirii unor fapte grave prin care incalca prevederile Constitutiei, Presedintele Romaniei poate fi suspendat din functie de Camera Deputatilor si de Senat, in sedinta comuna, cu votul majoritatii deputatilor si senatorilor, dupa consultarea Curtii Constitutionale. Presedintele poate da Parlamentului explicatii cu privire la faptele ce i se imputa.

(2) Propunerea de suspendare din functie poate fi initiata de cel putin o treime din numarul deputatilor si senatorilor si se aduce, neintarziat, la cunostinta Presedintelui.

(3) Daca propunerea de suspendare din functie este aprobata, in cel mult 30 de zile se organizeaza un referendum pentru demiterea Presedintelui.
 
 
Constitutia Romaniei, art. 95
Constitutia prevede ca "Presedintele Romaniei poate fi suspendat din functie de Camera Deputatilor si de Senat, in sedinta comuna, cu votul majoritatii deputatilor si senatorilor, dupa consultarea Curtii Constitutionale" (Art. 95, alin. 1).

Avizul Curtii Constitutionale este consultativ.

Astfel, pentru ca presedintele sa fie suspendat, ar fi necesare 236 de voturi "pentru", din totalul de 471 de parlamentari.

Grupul PDL are, la Camera, 126 de membri (il includem aici si pe Silviu Prigoana, care desi a demisionat din partid, voteaza de regula conform directivelor de partid), PSD-PC - 94, PNL - 54, UDMR - 22, Minoritati - 18, Independenti - 16, fara apartenenta la un grup parlamentar - 4.

Grupul PDL are, la Senat, 52 de membri, PSD-PC - 43 (intre care si Catalin Voicu, aflat in arest preventiv), PNL - 22, UDMR - 9, Grupul Mixt - 10.

Daca toti cei de la PSD-PC si PNL vor fi prezenti si vor vota pentru suspendare, ar avea 212 optiuni "pentru". Astfel, pentru suspendarea presedintelui, Opozitia mai are nevoie de 24 de voturi favorabile.

Aceste voturi ar putea fi obtinute de la parlamentari din grupurile PDL, UDMR, UNPR, grupul minoritatilor sau de la deputatii fara apartenenta la un grup parlamentar de la Camera.


Precedentul din 2007

La 12 februarie 2007, grupul PSD-PC a sesizat Curtea Constitutionala in legatura cu initierea procedurilor de suspendare din functie a lui Traian Basescu, aflat la primul sau mandat de presedinte al Romaniei. La 28 februarie, Parlamentul a aprobat infiintarea unei comisii de ancheta privind suspendarea presedintelui, presedintele comisiei fiind ales Dan Voiculescu.

In martie 2007, comisia a facut public un raport care arata ca Traian Basescu "a incalcat Constitutia si este implicat in fapte de natura penala". La 5 aprilie, Curtea Constitutionala a dat un aviz negativ propunerii de suspendare. Avizul Curtii este consultativ.

La 19 aprilie 2007, Parlamentul a votat cererea de suspendare a lui Traian Basescu, cu 322 de voturi pentru.

Referendumul pentru demiterea presedintelui Traian Basescu a avut loc la 19 mai. La referendum au participat 44,5% dintre cetatenii cu drept de vot, 74,4% dintre participanti votind impotriva demiterii lui Traian Basescu.

In intervalul in care Traian Basescu a fost suspendat, functia de presedinte interimar a fost detinuta de presedintele Senatului, Nicolae Vacaroiu.

Cine cere suspendarea



Citeste mai multe despre   


















14103 vizualizari

​Daca maine ar fi referendum pentru demiterea presedintelui Romaniei, cum ati vota?
(Un singur răspuns posibil)
  • As vota pentru demitere
  • As vota impotriva demiterii
  • As merge la vot si as introduce in urna un vot nul
  • Nu as merge la vot


  • +37 (99 voturi)    
    CLAR! (Joi, 22 iulie 2010, 14:48)

    Crin Geoana [anonim]

    Sondaj PSDNL-ist...
    • -56 (108 voturi)    
      Sondaj care ar trebui sa va dea speranta ! (Joi, 22 iulie 2010, 15:54)

      Catalin [anonim] i-a raspuns lui Crin Geoana

      Prin demitere, am putea iesi din mocirla in care Basescu si PDL ne-au bagat, cu 4-5 ani mai devreme ! Ati putea si voi, cei 14% postaci PDL-isti, sa apucati vremuri mai bune in timpul vietii voastre, si nu sa scrieti ode lui Basescu pe Hotnews stiind in sinea voastra ca ati votat intoarcerea cu 20 de ani in timp a nivelului de trai al romanilor...

      Ati putea sa va muscati limba o data, si sa castigam cu totii pentru totdeauna...
      • +35 (71 voturi)    
        Revino-ti baiatule (Joi, 22 iulie 2010, 16:09)

        EQUANT [utilizator] i-a raspuns lui Catalin

        Tu sincer te astepti sa ne scoata PSD-ul din criza?!
        Presupun ca vrei sa faca asta marindu-ti salariile, ieftinind produsele si taxele .. etc? adica aceleasi masuri populeste care ne-au adus aici, in primul rand.
        Bateti toti din picior ca vreti afara din criza si aruncati cu noroi in stanga si-n dreapta ... v-ati invatat cu binele, acum mai strangeti si din fund o vreme. (sau mai usor e sa strigi JOS BASESCU si sa astepti sa vina altu` sa-ti bage in traista?)
        • -15 (37 voturi)    
          PARTIDUL VERDE - Remus Cernea 5% (Joi, 22 iulie 2010, 16:51)

          Cristi [anonim] i-a raspuns lui EQUANT

          Ati uitat de Partidul Verde - Remus Cernea care are peste 5%

          Orice tara civilizata are un partid ecologist puternic !
          • -3 (11 voturi)    
            subscriu (Joi, 22 iulie 2010, 18:26)

            miagyDo [anonim] i-a raspuns lui Cristi

            subscriu
            • +14 (36 voturi)    
              Manipulare comunisto-pesedisto-penelista!!! (Joi, 22 iulie 2010, 18:42)

              Impotriva prostiei din tara [utilizator] i-a raspuns lui miagyDo

              Cateva intrebari la care sondorii de la IPP Data Research nu vor avea raspunsuri. Si nici toata coalitia anti-Basescu.
              1. Ati vazut vreun partid, in lumea asta, care sa scada 2/3 intr-o luna si jumatate? In general, oamenii isi schimba greu opiniile, cine a votat cu PD-L, cu greu va vota vreodata cu PSD, PNL, PC sau PRM. Nucleul PD-L este cu mult peste 20%, restul fiind votanti de conjuctura.
              2. Duminica PD-L a repurtat o victorie rasunatoare ca importanta, insa trecuta de mass media sub tacere. La Vulturesti, dupa ce Ponta, Iliescu, Nastase si Dragnea au venit sa sustina candidatul PSD la alegerile anticipate pentru primaria acestei comune conduse din 1990 de PSD, CANDIDATUL PD-L I-A SPULBERAT PE CEILALTI CANDIDATI, obtinand 54%, aproape dublu la voturi decat cel al PSD care a luat 28% si de vreo 50 de ori mai mult decat cel al PNL, care a luat doar 1,5%!!! Intrebare: daca populatia ar privi PD-L ca pe un inamic, asa cum vrea PSD, PNL, PC, Vantu, Voiculescu si Patriciu, nu ar trebui sa fii castigat candidatul PSD cu cel putin 20-30% mai multe voturi ca cel de la PD-L? PSD a mai fost prins si dand mita cizme de cauciuc la toata comuna.
              Deci, ceva nu e in regula. La fel aratau sondajele si dupa ce PD-L a facut guvernul cu PSD, iar Traian Basescu tot a castigat prezidentialele.
              Manipulati baieti, dar sa stim si noi tovarasi!!!
              • -3 (17 voturi)    
                Ceva e neclar... (Joi, 22 iulie 2010, 21:02)

                Mioara [anonim] i-a raspuns lui Impotriva prostiei din tara

                ...unde e victoria asta zdrobitoare? Sau o fi Vulturestiul asta o comuna cu vreo 3 mil de locuitori?
                Dar nu vreau sa intru in polemica, vreau doar sa iti spun cateva lucruri pe care, desi esti PDL-ist, le poti intelege: vorbind de PDL faptul ca doar 12% l-ar mai vota inseamna nu ca restul vor vota cu PSD-- eu presupun ca restul se vor reorienta , dar nu spre PSD sau |PNL, sau vor sta acasa. Si ii inteleg: dupa ce votez un partid caruia trebuie sa vina FMI-ul sa ii spuna ca este vai mama lui... nu l-as mai vota a doua oara. Si pana sa sari suparat te intreb de ce pana la vizita FMI toate erau bune si frumoase, se dusese criza etc...si apoi, la o luna, pac-pac- v-am ciuruit...parerea mea, ca sa imi raspund singura: ministri si prim-ministru total incompetenti care au miscat abia cand altul le-a scos mizeria de sub pres...si si atunci s-au miscat ca si niste gaini ametite.
                Apoi, tu te uiti la ce fac acum? Nu la masurile in sine ci la cum sunt luate? Se taie, nu se taie, cu 155, maine cu 25%, poimaine nu mai taiem dar crestem TVA - de ce sa iau hotarari neconstitutionale? ...Si as mai putea pune cateva intrebari...dar deja stiu ce raspunsyri primesc. Pacat, si tu suferi sa stii, nu numai noi, necredinciosii.
                • -3 (5 voturi)    
                  si mai e ceva neclar (Vineri, 23 iulie 2010, 10:43)

                  adrian [anonim] i-a raspuns lui Mioara

                  cum a aflat marian eugen detaliile alegerilor din vulturesti? sta acolo cumva? sau le-a primit pe mail?
                  • -1 (1 vot)    
                    cum ati aflat de alegerile din vulturesti? (Vineri, 23 iulie 2010, 16:18)

                    adrian [anonim] i-a raspuns lui adrian

                    ca nu s-a scris in niciun ziar? vad ca minusuri ati dat. adica ati citit comentariul. dar nu s-a obosit nimeni sa spuna - uite ma dezinformatorule link-ul. a scris in presa centrala. a aflat toata lumea numai voi la psd nu.
                    daca asta nu e o dovada ca ala e postac de partid inseamna ca eu sunt mai prost decat pdlistii. ceea ce e greu ca sunteti din ce in ce mai putin.
                    va pup si va astept la vot in 2012!
                    • -1 (1 vot)    
                      pana la alegeri (Sâmbătă, 24 iulie 2010, 1:25)

                      victor [anonim] i-a raspuns lui adrian

                      Adriane, esti optimist sadea ! Care alegeri in 2012 ? Crezi ca romanii mai rezista cu alde Base si Boc pana atunci? Vor face in curand POC!
                • -3 (3 voturi)    
                  presa comunista (Vineri, 23 iulie 2010, 10:48)

                  adrian [anonim] i-a raspuns lui Mioara

                  hotnews, protv si b1tv n-au zis nimic de alegerile de la vulturesti. s-au dat cu comunistii si n-au publicat o asa victorie rasunatoare.
                  in categoria de presa comunista intra si agerpress, mediafax. defapt toata presa care nu e din dambovita, judetul in care au avut loc alegerile
              • -4 (16 voturi)    
                Cat primiti de la PDL pt populismul asta ieftin?!? (Joi, 22 iulie 2010, 21:07)

                Adevarul [anonim] i-a raspuns lui Impotriva prostiei din tara

                Stiu ca imi veti da voturi negative, deja sunt obisnuit cu voi, cei platiti de PDL pentru a manipula opinia publica, dar totusi poate ma convingeti si pe mine sa ma alatur voua, mai ales acum ca e criza. Deci care e tariful pentru a sta pe net si a comenta sau a da voturi favorabile PDL?
                • +3 (7 voturi)    
                  ADEVARUL (Joi, 22 iulie 2010, 22:39)

                  carat [utilizator] i-a raspuns lui Adevarul

                  De ani de zile, toata presa mogulilor securisti, in ideea ca picatura chinezeasca functioneaza si la populatia din romania, toarna cu galeata minciuni care de care mai grosolane stiind ca multi dintre compatriotii nostrii inghit informatia fara discernamant si fara a-i verifica autenticitatea si din alte surse. Manipularea este ordinara prin omisiune, prin jumatati de adevar, prin minciuna, prin interpretare tendentioasa, prin extragere din context etc. etc. Patronii televiziunilor, securisti odinioara, au bine invatata si intrata in sange tehnica manipularii. Galeata romaneasca (echivalentul dambovitean al picaturii chinezesti) functioneaza la multi saraci cu duhul, dar urmarind sondajele (partinitoare si trisate) trebuie sa ne bucuram ca numarul celor care sunt in opozitie cu primii sunt din ce in ce mai multi.
                  • -1 (9 voturi)    
                    Si totusi care e tariful practicat pentru postaci? (Vineri, 23 iulie 2010, 0:13)

                    Adev [anonim] i-a raspuns lui carat

                    Acum 6 ani in anturajul meu am votat unanim pentru base, acum un an eram deja impartiti jumi-juma, iar chiar acum doar cate a zecea persoana mai zice ceva pro-base. Am verificat asta si cu alte persoane din alte anturaje, deci sondajul prezentat mai sus reflecta perfect realitatea, ca vor postacii platiti de PDL ca nu. De aceea insist sa-mi spuneti care e tariful de postac pro-PDL si daca e profitabil ma conformez si eu. Nu-mi spuneti voi ca toata criza asta in care ne-a adus base si PDL-ul lui n-ar trebui sa va lumineze putin mintile sa nu dati minusuri atat de neintemeiate, tot atatea cate ati dat si inainte cand au mai reusit cei de la putere sa ne fraiereasca. Deci insist, care e leafa?
                    • +2 (6 voturi)    
                      o observatie (Vineri, 23 iulie 2010, 7:13)

                      alex [anonim] i-a raspuns lui Adev

                      Sustinatorii PDL sunt mai discreti si nu vor sa transf relatiile personale in discutii gen antena 3 sau realitatea.
                      Cei din grupul anti-basescu sunt furiosi, cine are chef sa se contrazica cu ei ?!

                      Cam asta gandesc cei din anturajul meu...
                      • -1 (1 vot)    
                        vorba aceea... (Vineri, 23 iulie 2010, 11:53)

                        if0014 [utilizator] i-a raspuns lui alex

                        ... degeaba gandesti daca esti prost.

                        Sustinatorii PD-L mai discreti? Da... discretia e cuvantul cheie aici.

                        Insa de ceva sunt sigur: ca le-a mai scazut din tupeu dupa "performantele" recente.

                        Si uite-te la rapostul CE pe justitie. Si la raspunsul lor catre comentariile lui Basescu: un "ciocu' mic" in termeni diplomatici.
                    • +4 (4 voturi)    
                      ceva scartaie... (Vineri, 23 iulie 2010, 7:58)

                      pehash [utilizator] i-a raspuns lui Adev

                      ce parere ai de sondajul de la sfarsitul articolului? crezi ca pdl are 2000 de postaci?
                    • +4 (6 voturi)    
                      Daca tu crezi . . . . (Vineri, 23 iulie 2010, 8:29)

                      gheorghe [anonim] i-a raspuns lui Adev

                      . . . . ca o tara poate intra in criza in doi ani, te inseli amarnic. Criza este rezultatul a 20 de ani de orbecaiala din partea guvernantilor si de pomeni electorale din doi in doi sau patru in patru ani. Ghinionul astora e ca au ajuns la putere exact in apogeul crizei si trebuie sa suporte in cap toate oalele sparte. Daca nu vor ameliora situatia in doi ani vor pierde alegerile fara doar si poate si vor veni la putere cei pe care ii doresti dar eu unul nu-mi doresc. Basescu? Ce vina are Basescu? Poate pentru ca a numit un prim ministru liberal in care a avut incredere dar de fapt s-a dovedit a fi sarpe. Din cauza lui Razgandeanu l-ai votat pe Basescu la alegeri si impotriva demiterii. Si acum ai uitat subit acele motive?. Cine uita merita sa retraiasca.
                    • +8 (10 voturi)    
                      Hmmm (Vineri, 23 iulie 2010, 8:39)

                      HP [utilizator] i-a raspuns lui Adev

                      Din cate am observat, cei ce posteaza pe hotnews sunt in general oameni cu pareri argumentate, de bun simt.

                      Daca asta inseamna sa fii platit de vreun partid, imi dau jos palaria si ma retrag. Cred totusi ca sustinatorii nu sunt neaparat ai PDL-ului ci ale unor reforme ale societatii, politicii si economiei romanesti absolut necesare.

                      Cu alte cuvinte, sprijinim orice initiativa in acest sens, orice partid sau presedinte ar instrumenta-o. Cei ce insista inca pe ideea crizei provocate de PDL sunt ori naivi, ori rau intentionati, ori au trait in pestera in ultimii 3 ani (20) ori intr-adevar sunt redusi, la fel ca majoritatea electoratului PSD (sarac, needucat, disperat).

                      Cat despre Partidul Verde - e o gluma de prost gust pe toate planurile. Argumente de genul intrarii in rand cu tarile asa zis civilizate nu tin, civilitatea nu trebuie sa ne fie dictata de altii ci sa vina din noi.

                      Iar acum, spune-ne parerea ta sincera, este adevarat ca faci parte din sustinatorii aia fraieri ai lu Basescu (nu dintre cei cu cap, intelectualii) - care dupa ce au vazut ca reformele aduc intai sacrificii si nu beneficii - s-a saturat si a calcat drapelul ? alternativa nu exista prietene, trebuie mers pana la capat, nu mai putem risca inca 2 milioane in exod cu revenirea pesedeilor la putere si intrarea tarii in colaps economic.
                      • 0 (0 voturi)    
                        nu credeti??? (Joi, 29 iulie 2010, 1:09)

                        homs [anonim] i-a raspuns lui HP

                        cati guvernanti de 20 de ani a indrasnit sa reduca salariile si sa faca si imprumuturii megalomane la groapa de gunoi pdlistilor.
                    • +1 (3 voturi)    
                      LUI ADEV (Vineri, 23 iulie 2010, 12:15)

                      carat [utilizator] i-a raspuns lui Adev

                      *care e tariful de postac pro-PDL si daca e profitabil ma conformez si eu*.

                      -Gura pacatosului adevar graieste !-
                      Ai o coloana vertebrala distrusa. Esti exemplul tipic pentru cei PLATITI de fortele oculte care isi vand mama, tata, partener de viata si chiar si pe copil pentru bani. Esti binevenit cu afirmatia aceasta ! Acum se pot convinge toti cei ce te citesc, ca esti / sunteti platiti pentru postarile voastre si pot previziona care va fi viitorul Romaniei in cazul in care securistii / mafiotii carora te-ai / v-ati vandut vor pune mana pe putere.
                      • -1 (1 vot)    
                        Intr-adevar carat (Duminică, 25 iulie 2010, 12:09)

                        karenina [anonim] i-a raspuns lui carat

                        Te-ai introdus singur pe lista celor platiti de fortele oculte. Faci cumva parte dintre cei care au vazut flacara violet? Cei de la PSD au vazut-o.
                  • -2 (2 voturi)    
                    Esti cu capu' ... (Luni, 26 iulie 2010, 11:09)

                    Doru [anonim] i-a raspuns lui carat

                    Mai omule, tu chiar esti cu capu' - crezi ca trebuie sa-ti spuna o televiziune ca se fura pe rupte in tara asta, ca toate papitzoancele din politica toaca munti de euro si nu le intreaba nimeni de sanatate, ca acolitii presedintelui prospera in timp ce lumea moare de foame ???
                    Uita-te in jurul tau (tu si toti postacii fraieri care sunteti platiti de PDL, sau orbiti de vorbele lor mieroase) si vei vedea unde este adevarul.
                • +3 (7 voturi)    
                  nu stiu (Vineri, 23 iulie 2010, 10:42)

                  sanaq [anonim] i-a raspuns lui Adevarul

                  nu stiu care e tariful...tu sa ne spui, sau poatre vrei sa ne zici ca postezi in speranta a doi mititei si o bere de la pesedei??asteptam reforma asta de 20 de ani, nici astia nu o fac cum ar trebui ca nu au majoritate prea clara in parlament dar macar incearca...legat de sondajul asta este o pacaleala, daca nu ar fi asa stai relax ca l`ar fi suspendat deja pe base si maine te`ar chema la vot...
          • +4 (4 voturi)    
            pe bune? (Joi, 22 iulie 2010, 20:37)

            srt [utilizator] i-a raspuns lui Cristi

            0.62% sunt 5% acum?

            Tu ai dormit in timpul alegerilor trecute?
      • +6 (26 voturi)    
        interesant (Joi, 22 iulie 2010, 16:31)

        if0014 [utilizator] i-a raspuns lui Catalin

        Cand am citit initial articolul, altele erau primele comentarii afisate. Cu siguranta in primul sondaj afisat nu aparea postacescul termen PSDNL.

        Hai, la treaba, domnu' moderator!
        • +18 (30 voturi)    
          Ultimele alegeri, duminica, pdl 55 la suta (Joi, 22 iulie 2010, 17:06)

          Liviu Iordache [anonim] i-a raspuns lui if0014

          Astia au facut sondajul la terasa, cu berea in fata, la o masa de 4: "cit bagam la psd?", dar la pnl, aha, sa bagam si de basescu si tot asa. In schimb, la ultimele alegeri, partiale, intr-o comuna, duminica trecuta, adica la o chestie pe voturi, pdl s-a prabusit la 55 la suta, scutindu-i pe tarani de un tur de scrutin. Bietii de ei, nu citisera marile studii ale IPP deitaresearce!
      • +42 (60 voturi)    
        Stii care e problema? (Joi, 22 iulie 2010, 16:33)

        ictin [anonim] i-a raspuns lui Catalin

        Ca noi astia 17% punem osul la munca in loc sa astepam de la stat sa ne dea, si astfel traim vremuri mai bune decat voi. Noi astia 17% punem osul la munca ca sa aveti si voi restul bani de net ca sa postati aberatii pe hotnews. Si din cauza asta noi astia 17% ne-am cam saturat sa va caram mereu in spate in timp ce voi stati cu mana intinsa.
        Avem si noi pacatele noastre. Si cred ca cel mai mare e ca am ramas in tara asta care 65% e formata din cersetori care vor sa muncim noi astia 17% pt. ei.
        • +25 (41 voturi)    
          perfect zis (Joi, 22 iulie 2010, 16:51)

          zaboo [utilizator] i-a raspuns lui ictin

          bravo!
        • -17 (37 voturi)    
          ai tarnacop cu net? (Joi, 22 iulie 2010, 16:56)

          unu [anonim] i-a raspuns lui ictin

          ce spui tu.. doar sustinatorii lui basescu muncesc in tara asta? restul sunt niste capuse nu?

          asimilezi foarte usor temele servite de base.

          se vede ca nu glumeai cand ai zis ca pui osul la munca. brandul munceste.. creierul se odihneste...

          s-a inventat tarnacopul cu net sa inteleg?
          • +30 (48 voturi)    
            nope (Joi, 22 iulie 2010, 17:01)

            olandezu [anonim] i-a raspuns lui unu

            Nu numai sustinatorii lui Base muncesc si cu siguranta nu toti muncesc ;). Dar dintre sustinatorii PSD, cu siguranta majoritatea nu prea stiu ce-i aia si le place sa intinda mana - asteptand sa pice ceva sau furand ce se poate, fiecare dupa posibilitati.
        • -12 (24 voturi)    
          nu ma innebuni! (Joi, 22 iulie 2010, 17:27)

          srpc [utilizator] i-a raspuns lui ictin

          daca postarea de mesaje propagandistice pe forumuri (contra cost, bani furati de la buget) se cheama activitate privata productiva, jos palaria!
          • +21 (25 voturi)    
            uite un post pt care nu primesc niciun ban (Joi, 22 iulie 2010, 17:46)

            asdasd [anonim] i-a raspuns lui srpc

            HA HA HA HA HA HA!!!!
            (asta a fost un raspuns pt care nu am primit niciun ban de la buget prin intermediul lui basescu, al lui boc, al pdl-ului, al elenei udrea)
            Pentru toate celelalte primesc "dolari", "valuta", "droguri", "masina de facut bani", exact ca-n exprimarile "minerilor" din 13-15 iunie
          • +12 (16 voturi)    
            INSOMAR la 7 dec. 2009 (Joi, 22 iulie 2010, 18:26)

            bula [anonim] i-a raspuns lui srpc

            Voteaza pt. PSD majoritar: populatia rurala (deci nu Ardealul si Banatul), cei peste 50 de ani (cam cat% sunt pensionari?), cei sub 10 clase educatie. PSD: noi vrem protectie sociala. Nu spune contra cui: a guvernului (au fost si ei la guvernare), a multinationalelor (sunt numai vreo 100 000 salariati la multinationale in RO), contra UE, contra capitalistilor, contra cui?
          • +5 (7 voturi)    
            LUI SPRC (Joi, 22 iulie 2010, 23:01)

            carat [utilizator] i-a raspuns lui srpc

            Te imbeti cu apa rece. Te-au manipulat si pentru ca nu vrei sa recunosti, incerci sa te autoconvingi de adevarul spuselor tale. Nu sunt membru al niciunui partid, nu sunt platit de nimeni, si nu fac parte din categoria celora care se vaicaresc tot timpul, nici a celora care asteapta ca statul SA LE DEA fara ca ei sa dea nimic (nici macar respect), consider ca pana sa faca ceva statul pentru mine mai intai trebuie sa fac eu ceva pentru pentru progresul si prosperitatea Romaniei. Cat despre mesajele propagandistice ele exista doar in inchipuirea ta.
        • -11 (17 voturi)    
          Bati campii ca si Basescu! (Joi, 22 iulie 2010, 19:43)

          radu [anonim] i-a raspuns lui ictin

          //. de unde tragi tu concluzia ca doar "astia 17%" care voteaza partidul stat al lui Basescu muncesc in tara asta? Bati campii la greu baiete, sunt multi cei care muncesc si nu voteaza neaparat partidul stat marioneta lui //. al tau! cui ai dai tu bani de net mai baietas? cersetor poate esti cu familia ta, nu ti-e rusine? si eu muncesc din greu si imi castig painea cinstit si nu voi vota niciodata partidul portocaliu care a distrus tara prin numirea politrucilor in functii de conducere, care a pus o pitipoanca sefa senatului, o alta ministru etc! pacatele voastre sunt ca sunteti atat de naivi de credeti niste impostori care se fac ca muncesc si prostesc naivi ca tine. E tipica aceasta mitocanie la sustinatorii pdl, era unul in campanie care spunea ca sa cerem nr. de tel la hotnews cei ce nu votam basescu ,sa ne bata! Oare de unde ati invatat acest comportament? De la ala de bate copii?(editat de HotNews.ro)
        • -3 (5 voturi)    
          Da, bineinteles (Joi, 22 iulie 2010, 22:26)

          Silviu Boiangiu [anonim] i-a raspuns lui ictin

          Osul la munca nu inseamna afaceri cu statul, inseamna certuri saptamanale cu "desteptii" de la ANAF. Daca ai fi muncit pe bune nu te-ai fi uitat la sondaje de partide, ai fi votat 100% offsore.
        • +2 (4 voturi)    
          subscriu (Vineri, 23 iulie 2010, 9:14)

          edi [anonim] i-a raspuns lui ictin

          Subscriu la cele afirmate mai sus. E jenant ce se intampla. Lasati gargara si dati drumul la munca.
      • +10 (22 voturi)    
        PCR cat are ? (Joi, 22 iulie 2010, 17:00)

        Cismarul blond [anonim] i-a raspuns lui Catalin

        PCR este speranta noastra.Votati PCR .
      • +18 (24 voturi)    
        intr-un stat cu adevarat democratic cum e U.S.A... (Joi, 22 iulie 2010, 19:14)

        popcorn monta [utilizator] i-a raspuns lui Catalin

        daca presedintele scade in sondaje se asteapta frumos alegerile si atunci il dau jos.dar itr-o democratie originala cum a facut-o ilici pe a noastra se poate orice.daca mai tanjiti la democratie si nivel de trai ca si la altii ourtati-va ca si ei.daca vreti democratie ruso-balcanica tineti-o tot asa.
      • +14 (14 voturi)    
        ESTI TREAZ ???? (Joi, 22 iulie 2010, 19:52)

        cela [anonim] i-a raspuns lui Catalin

        In mocirla asta ne-a bagat Iliescu si ai lui impreuna cu Taricenii. Criza e mondiala si citeste ce se mai intimpla in state mai avansate decit al nostru . In rest ,sa auzim de bine in sensul ca ar trebui sa mai dispara pdsrei Hai pa !
      • +1 (1 vot)    
        ??.. (Joi, 22 iulie 2010, 23:52)

        ionamaru [utilizator] i-a raspuns lui Catalin

        ... ce faci nene , catalin ( voicu ?? ) ,ai iesit din parnaie ? Vezi si matale ,consultal pe eVangele si pe urma date in barci !!
        Asta-i gradina noastra !
    • +7 (33 voturi)    
      *OBS (Joi, 22 iulie 2010, 15:57)

      INGINERU [utilizator] i-a raspuns lui Crin Geoana

      Dupa cate vad, dupa nr de voturi (multe minusuri puse aiurea la comentariul de mai sus), se vede ca sunt multi socio-stangaci pe forum azi :)

      Hai, fi de la mine: in 2012 iese PSDul cu 70% in Parlament, iar in 2014 Po(a)nta iese presedinte cu 85% impotriva lui Boc ;)

      <-- VIVA STANGA >:D
    • +33 (55 voturi)    
      Manipulare (Joi, 22 iulie 2010, 16:04)

      Dragos [anonim] i-a raspuns lui Crin Geoana

      Se vede treaba ca Vantu isi comanda sondaje. Intai de toate este perfect inutil sa se discute despre suspendarea Presedintelui atat timp cat motivele care pot duce la o asemenea masura sunt clar stabilite prin Constitutie. Presedintele NU POATE fi suspendat doar pt ca asa se gandesc unii sau altii. Oricat ar putea sa fie de impopular (si nu e cazul), despre suspendarea lui e neserios sa discute cineva responsabil. Astea sunt teme false. Si data trecuta au incercat calcand in picioare Constitutia si decizia Curtii Constitutionale. Astia sunt cei pe care sondajul mincinos ii da ca majoritari in alegeri? Atunci romanii isi merita soarta.
      • +2 (4 voturi)    
        nu doar sondaje (Vineri, 23 iulie 2010, 9:51)

        nahir [utilizator] i-a raspuns lui Dragos

        vantu mai plateste si articole prin diverse ziare si pela diverse posturi tv de nisa, din strainatate, pt. articole anti basescu.
        • +3 (5 voturi)    
          Vantu... (Vineri, 23 iulie 2010, 10:54)

          Dragos Gros [anonim] i-a raspuns lui nahir

          sunt sigur ca plateste, dar nici psd nu ramane mai prejos din moment ce in presa britanica apar articole anti-Basescu imediat ce ziarul si-a schimbat patronul cu unul... rus.
      • +1 (1 vot)    
        nu'i fumigena degeaba (Duminică, 25 iulie 2010, 17:25)

        panfil fledaru [anonim] i-a raspuns lui Dragos

        base a convocat onor palavramentul in sesiune de urgentza, taman cand aveau bilete la mare si prin statziuni:-)

        deci, mai draga, feix n'a judecat prost.
        baga si stramba asta, si'n loc sa discute legile de urgentza ani si fani, vor sari al gatul lui base. mai ales nervosi cum e alesii ca le'a stricat vacanta de odihna, ca dup' atata somn la palat, in foteluri, a obositara, saracii.

        asta este miza varanului. sa amestece lucrurile din care sa nu iasa nimic. ca n'o sa iasa suspendrea, dar nici legea ani cum vrea dujmanii :-))
    • +13 (17 voturi)    
      Severin (Joi, 22 iulie 2010, 19:21)

      Petrovici [anonim] i-a raspuns lui Crin Geoana

      Acest institut este pastorit de Adrian Severin H2O, un vechi si aprig dusman al lui Basescu. Dupa capul sau dereglat de atata ura putea sa dea si 99 % procente pentru PSD-ul sau iubit.
    • +4 (8 voturi)    
      foarte greu (Joi, 22 iulie 2010, 23:15)

      Petrovici [anonim] i-a raspuns lui Crin Geoana

      E foarte greu de progresat cand talharii tarii sunt liberi sa urle la telembizoare, radio, ziare, in parlament in loc sa-si ia locul din puscarie pe care il merita cu prisosinta.
      O televiziune, Hotnews sau alt mijloc media n-ar trebui sa mai reia diverisunile periculoase ale banditilor aflati in mod fraudulos in libertate. Ma refer la Felix Voiculescu, Dinu Paturiciu, Vantu, Tamara Nastase, la slugile lor infecte, vuvuzelele Chuky Antonescu, Ponta, la tonomatele diavolului de la antene sau irealitatea.
      Imprastierea acestor diversiuni fac mult rau tarii si o sa ajungem sa fim scosi din UE si lasati lui Scaraotchi. Cred ca nici rusii nu au nevoie de niste talhari atat de periculosi.
    • +3 (3 voturi)    
      astia de la PSD vor muri de foame..... (Vineri, 23 iulie 2010, 0:28)

      ...escu [utilizator] i-a raspuns lui Crin Geoana

      vor muri de foame daca nu castiga alegerile viitoare.
      in rest e o tara minunata....
    • +2 (4 voturi)    
      de cine tine IPP ? (Vineri, 23 iulie 2010, 7:21)

      alex [anonim] i-a raspuns lui Crin Geoana

      Hotnews, ceva informatii despre IPP?
      Am niste banuieli cam sumbre legat de preferintele lor politice, nu ma pronunt.
      Despre sondaj e clar cine l-a cerut; sigur nu PDL sau Basescu.
      E firesc sa le scada popularit in vremuri de criza dar nu cred ca atat cat e in sondaj.
    • +1 (3 voturi)    
      clasele (Vineri, 23 iulie 2010, 8:49)

      Petrovici [anonim] i-a raspuns lui Crin Geoana

      De fapt, de-a lungul istoriei schimbarile s-au facut prin lupta dintre clasa inalta si cea medie.
      Clasa medie este cea care vine din urma si vine cu un elan mai mare. Clasa inalta este adormita oarecum de culmile pe care le-a atins si atunci poate fi doborata (romanii, mosierii, clanurile de mafioti, etc).
      La noi este lupta intre clasa inalta reprezentata de Patriciu, Felix Voiculescu, Vantu, Tamara Nastase si cea medie a lui Basescu, Videanu, Blaga, Udrea (si noi).
      Clasa inalta este inca foarte puternica si activa, detine mijloace media prin care reusesc sa perverteasca multe minti mai slabe de inger. Razboiul este dur si din lupta asta se pierde foarte mult pentru progresul tarii. Clasa inalta are numai de pierdut din aceasta lupta si se tine cu dintii de averile castigate prin talharii cu statul clientelar. N-au nici un scrupul si nici o mila pentru tara lor.
  • +49 (57 voturi)    
    stiu (Joi, 22 iulie 2010, 14:50)

    MirceaA [utilizator]

    ramanii mai intai darama si apoi se scarpina in cap si se gandesc ce sa faca.
    • +29 (49 voturi)    
      saracie (Joi, 22 iulie 2010, 15:43)

      iri [anonim] i-a raspuns lui MirceaA

      Oameni buni, credeti ca merita sa cheltuim banii copiilor nostri pentru alegeri anticipate? Suntem prea saraci ca sa incercam tot timpul, si apoi dl Basescu macar face ceva, chiar daca nu ii iese tot timpul, la o intreprindere conteaza intradevar calitatea directorului, dar daca majoritatea angajatilor nu vrea sa munceasca sau sunt slab dotati intelectual, iese tot lucru de mantuiala. Asa ca probabil numai o dictatura ne poate pune la munca, si sa nu mai stam cu mana intinsa sau in buzunaru U.E.
      • -9 (29 voturi)    
        Dictatura? (Joi, 22 iulie 2010, 15:52)

        G [anonim] i-a raspuns lui iri

        Iri, ce mai face Moni?

        Dictatura? Asta sa le doresti copiilor tai!
        • +21 (33 voturi)    
          ? (Joi, 22 iulie 2010, 16:44)

          MirceaA [utilizator] i-a raspuns lui G

          nu mai este posibila o dictatura in Europa de azi, ci doar o mana mai ferma. Si da, prefer o mana mai ferma decat "democratia" din ultimii 20 de ani.
          • -14 (24 voturi)    
            In aceeasi logica... (Joi, 22 iulie 2010, 16:55)

            Gigi [anonim] i-a raspuns lui MirceaA

            ...cu a ta vin si intreb: se poate reinstaura comunismul in Europa de azi?

            SI stii de ce intreb ... pentru ca e unul, pe numele lui Basescu Traian, care prin 2009 a castigat foarte multe voturi spunand ca daca vine PSD-ul se intorc comunistii.

            Bine asta dupa ce ii luase cu cateva luni inainte in Guvern si a zis ca si-a vazut visul cu ochii. El se baza si inca se bazeaza pe miopia fanilor proprii care se fac ca nu vad (sau poate chiar nu vad!?) niciodata dublul limbaj, ipocrizia si demagogia acestui personaj trist pentru istoria Romaniei.
            • +6 (12 voturi)    
              alaturi (Joi, 22 iulie 2010, 19:08)

              MirceaA [utilizator] i-a raspuns lui Gigi

              da, se poate instaura un fel de comunism, prin reprezentantii sai, cei supusi Moscovei. A celor care sunt platiti de Moscova sa serveasca interesele lor aici.
              • 0 (0 voturi)    
                te contrazici (Vineri, 23 iulie 2010, 16:07)

                adrian [anonim] i-a raspuns lui MirceaA

                nu se poate instura dictatura dar se paote instaura comunismul. pai comunism inseamna dictatura de stanga. daca nu se paote instaura dictatura inseamna ca nu se poate instaura nici comunismul. poate vrei sa spui ca nu se poate instura o dictatura de dreapta si doar alea de stanga se pot instaura.
            • +3 (5 voturi)    
              LUI GIGI (Joi, 22 iulie 2010, 23:13)

              carat [utilizator] i-a raspuns lui Gigi

              gigi draga, iti urmaresc postarile de ceva vreme. Imi pare rau ca te jignesc dar trebuie sa-ti spun: esti tare saracut cu duhul. Nici nu merita sa-ti explic de ce ca tot n-ai intelege.
              • 0 (2 voturi)    
                Mai bine ... (Vineri, 23 iulie 2010, 12:39)

                Gigi [anonim] i-a raspuns lui carat

                ... explica-mi cum un partid poate fi visul vazut cu ochii al cuiva si peste cateva luni poate fi un pericol comunist real?

                Oi fi eu saracut cu duhul dar unii sunt saracuti cu intelectul ... big time!
            • +4 (10 voturi)    
              no brain (Vineri, 23 iulie 2010, 0:22)

              Cocolina [utilizator] i-a raspuns lui Gigi

              Alo,Jiji!!Basescu a castigat f multe voturi cu noi cei din diaspora,tocmai pt ca am inteles ca psd=comunisti!!Tocmai cu noi care am plecat din cauza celor ca tine,si pe care tot noi te intretinem acum,ca sa poti scuipa venin in continuare in loc sa muncesti!!Dar va place sa va pice din cer ajutoare in loc sa puneti mana sa munciti.da las' ca muncim si noi pt tine si propsd-istii tarii!!!
      • -1 (25 voturi)    
        Da (Joi, 22 iulie 2010, 16:08)

        Bogde [anonim] i-a raspuns lui iri

        Merita! Decat inca 4 ani in aceeasi directie! Iar daca tu vrei dictatura, du-te in Coreea de Nord!
        • +8 (28 voturi)    
          orbi (Joi, 22 iulie 2010, 16:47)

          MirceaA [utilizator] i-a raspuns lui Bogde

          v-au orbit cu dictatura. Nu puteti gandi singuri ca este imposibila o dictatura in ziua de azi, in Europa? Tu chiar nu vezi ce a facut "democratia" PSD si PNL pana acum?
      • -3 (15 voturi)    
        bine zis (Joi, 22 iulie 2010, 17:09)

        rich man, poor man [anonim] i-a raspuns lui iri

        suntem prea saraci pentru anticipate, dar nu suntem prea saraci sa ne lasam guvernati de niste indivizi a caror singura preocupare e sa fure?

        //.(editat de HotNews.ro)
        • +4 (6 voturi)    
          ok (Joi, 22 iulie 2010, 19:09)

          MirceaA [utilizator] i-a raspuns lui rich man, poor man

          aunt de acord cu tine daca ii scrii aici pe cei care nu ne vor fura.
  • +3 (25 voturi)    
    mda... (Joi, 22 iulie 2010, 14:51)

    George [anonim]

    Ei ar vota, dar nu o sa voteze... ca e lenea mare.
  • +4 (16 voturi)    
    Tot noi (Joi, 22 iulie 2010, 14:51)

    dorin bretan [anonim]

    SI dupa 20 de ani , aia care ne ia e rai si aia care ne da e buni. Adica Nenea Iancu a zis <<bravos natiune, halal sa-ti fie.... >> si a taiat-o in Gemania(definitiv)
  • +16 (30 voturi)    
    adica 65% de cetateni nu sunt democratici? (Joi, 22 iulie 2010, 14:52)

    ... [anonim]

    hmm - credibil.

    presedintele se alege la interval de 5 ani.

    mai bine s-ar gandi sa interzica masurile electorale si sa diminueze monstruozitatea campaniilor electorale. oamenii nu ar trebui "convinsi" sa voteze.
  • +17 (41 voturi)    
    sondaje (Joi, 22 iulie 2010, 14:55)

    carcotasul [anonim]

    ma intreb si eu cine conduce si mai ales cine plateste ipp sa purceada la un asa esantion probabilistic stratificat??!!
    ca de rezultate, ce sa mai vorbim!
  • +35 (57 voturi)    
    IPP? (Joi, 22 iulie 2010, 14:57)

    Zgabeartza Iftode [utilizator]

    ... astia nu sunt aia care l-au dat castigator pe Geoana cu 52.5% in seara alegerilor?
    • -7 (29 voturi)    
      asa e (Joi, 22 iulie 2010, 15:41)

      adrian [anonim] i-a raspuns lui Zgabeartza Iftode

      trebuie sa scazi cate 2,5% de la psd si pnl si sa aduni 5% la pdl si situatia s-ar schimba si ar arata cam asa:
      psd - 37%
      pnl - 23%
      pdl - 15%
      • -1 (17 voturi)    
        :) (Joi, 22 iulie 2010, 16:05)

        unu [anonim] i-a raspuns lui adrian

        cred ca poti sa mai iei vreo 10% de la PNL si clasamentul ar arata cam asa:
        psd 37%
        pnl 13%
        pdl 25%
        • -6 (16 voturi)    
          Nu ai ... (Joi, 22 iulie 2010, 16:13)

          Gigi [anonim] i-a raspuns lui unu

          ...nimerit-o! Ti-a dat tot prost...nu vezi ca PSD-ul are mai mult decat PD-ul! :))
          • +4 (18 voturi)    
            bine ma, bine. scad cate 10% (Joi, 22 iulie 2010, 16:37)

            adrian [anonim] i-a raspuns lui Gigi

            psd - 30%
            pdl - 32%
            pnl - 16%
            e bine asa?
            dormiti linistiti, ne vedem la vot ;)
            • 0 (6 voturi)    
              Un singur cuvant ... (Joi, 22 iulie 2010, 16:51)

              Gigi [anonim] i-a raspuns lui adrian

              ... minunat! :)
              • 0 (4 voturi)    
                oficial, pdlistii tac chitic. pe forum sunt viteji (Vineri, 23 iulie 2010, 10:24)

                adrian [anonim] i-a raspuns lui Gigi

                sa faca ei un sondaj si sa ne spuna cat are pdl. au curaj? nu au curaj. pentru ca deja au facut si a iesit tot nasol. nu asa nasol dar pe-aproape.
                in schimb pe forumuri sunt viteji. campioni la dat voturi.
                de ce nu iese niciunul sa spuna - sondaj manipulator, iata sondajul corect ?
                o sa spuna iar base ca s-au furat alegerile ca in 2004?
                • -1 (1 vot)    
                  daca vrei poti (Vineri, 23 iulie 2010, 13:06)

                  m. [anonim] i-a raspuns lui adrian

                  inscrie-te la sondajul de mai sus si ai sa afli raspunsul la intrebarile tale.
                  • +1 (1 vot)    
                    2 posibiliatati (Vineri, 23 iulie 2010, 13:57)

                    adrian [anonim] i-a raspuns lui m.

                    ori esti ori te faci. chiar crezi ca acest sondaj are vreo relevanta? chiar crezi ca la vot ar iesi basescu cu 55%?
            • +2 (6 voturi)    
              pai? (Joi, 22 iulie 2010, 17:15)

              Rafael Che Guevara [utilizator] i-a raspuns lui adrian

              Si diaspora, ce face? Nu intoarce rezultatul?
              • +5 (11 voturi)    
                Ce face diaspora? (Joi, 22 iulie 2010, 20:20)

                Dragos Gros [anonim] i-a raspuns lui Rafael Che Guevara

                Pai nu vorbesc eu in numele tuturor romanilor de peste granita, dar in caz ca derbedeii de la Bucuresti vor repeta figura cu suspendarea Presedintelui, promit eu ca-i iau de mana pe toti romanii din Tunisia si-i aduc la vot. Trebuie sa inceteze bataia de joc a golanilor rosii. Rau destul ca nu vad asta si acele fiinte vegetale, masa de manevra a unor manipulatori de duzina, jalnici, dar si speriati; simt latul care se strange...
              • -1 (1 vot)    
                nu stiu ce face diaspora dar (Vineri, 23 iulie 2010, 16:09)

                adrian [anonim] i-a raspuns lui Rafael Che Guevara

                dar stiu ce fac eu pe diaspora. nu dau doi bani pe "tradatorii de neam si tara". sa vina sa munceasca in tara si apoi sa se vaite de comunisti. ca e basescu de 6 ani. si liberalii, cu care a fost in cardasie, nu pot fi numiti comunisti
  • +19 (51 voturi)    
    ma mir (Joi, 22 iulie 2010, 14:57)

    Elod [anonim]

    Ma mir ca sunt atatia .... in tara asta. Si la sondajul referitor la parlament dar mai ales referitor la Basescu. De ce ne-ar merge mai bine cu un Geona sau un Crin nu-mi pot imagina.
    • -9 (29 voturi)    
      nici eu nu-mi pot imagina (Joi, 22 iulie 2010, 16:02)

      adrian [anonim] i-a raspuns lui Elod

      e totul roz, curge lapte si miere. de ce ar vrea cineva o schimbare?
      • 0 (14 voturi)    
        ... nici eu nu imi pot imagina... (Joi, 22 iulie 2010, 16:23)

        Alin [anonim] i-a raspuns lui adrian

        ... cum naiba se gasesc oameni care sa mai creada in politicianul X sau Y... //. da 20 de ani de revolutie, noi avem de ales intre Base, Geana, Crin si alte specimene avide doar de putere si notorietate si mai putin dornice de binele tarii... Am crezut da dupa Duminica Orbului ne vom reveni... ca in 2000 sa alegem iar intre Ilici si Nebunu iar 2008 intre Tiranu' si Prostanacul... Acum, daca stau bine sa ma gandesc, ne meritam soarta, suntem o natie de idioti... si nu vad premize de mai bine, indiferent cine va veni la putere...(editat de HotNews.ro)
      • +3 (13 voturi)    
        schimbare? (Joi, 22 iulie 2010, 17:25)

        carmen [anonim] i-a raspuns lui adrian

        pai unde ar fi schimbarea daca ar veni Geoana sau Antonescu? ce schimbare?
        ar fi aceeasi Marie cu alta palarie.
      • +1 (5 voturi)    
        gandeste inainte (Vineri, 23 iulie 2010, 0:26)

        Cocolina [utilizator] i-a raspuns lui adrian

        de a debita prostii p-aci!!Iaca vezi unde am ajuns din cauza celor ca tine?trebuia sa te gandesti cum de n-a curs lapte si miere de 20 de ani incoace,ha???Du-te la munca nu astepta sa curga lapte si miere,l-au furat psd-istii de mult,da voi nu v-ati prins si tot votati orbeste in continuare!!!!
    • +5 (11 voturi)    
      anticipari (Joi, 22 iulie 2010, 16:21)

      calomfirescu [anonim] i-a raspuns lui Elod

      e clar, la 1 ian 2011 vom avea: geoana-presedinte, ponta- prim-ministru. eu intotdeauna am crezut ca razboiul cu secu/com a fost pierdut in 2000, cand iliescu a fost VOTAT presedinte legitim. in perioada 2000-2004 au luat un avans ce nu va mai putea fi recuperat prea curand.sa asteptam sa dispara generatia parintilor si bunicilor nostri si, poate, ne va fi mai bine...desi, vom avea decreteii de dus in spate...ceausescu nu a murit:e in mine, e in tine, e in fabrici si uzine...
    • +6 (14 voturi)    
      Cum? Nu ai auzit? (Joi, 22 iulie 2010, 18:36)

      ictin [anonim] i-a raspuns lui Elod

      Cum or sa vina la putere or sa mareasca salariile la bugetariu cu 200%, pensiile cu 300% si ajutoarele de lenes cu 500%. Plus ca la fiecare roman o sa le dea 20.000 de euro, si la cei care se intorc in tara cate 50k.
      Bine, asta in primul an pana se golesc rezervele BNR.
      Apoi vor vinde tot ce mai e de vandut: posta, radet, asfaltul de pe strazi, zapada de pe camp. Banii astia poate vor mai fi de ajuns pt. inca un an.
      Apoi vor incepe lupta cu nenorocitii care au salarii nesimtite de peste 1000 de euro si o sa le puna impozit de 80%, ca de ce ei sa aiba in timp ce amaratul ala care nu a muncit o zi in viata lui sa moara de foame.
      Asta va mai functiona un an, pana vor pleca toate firmele straine.
      Iar in ultimul lor an, vor purcede la nationalizarea si in final toti vom munci voiosi, care pe ogoarele patriei avand recolta de 10000 de tone la hectar, care in fabrici si uzine.
      • 0 (2 voturi)    
        da. asa se intampla daca vin comunistii (Vineri, 23 iulie 2010, 10:34)

        adrian [anonim] i-a raspuns lui ictin

        o sa vanda si bordurile. si s-a chinuit bietul videanu 4 ani sa la puna
  • +28 (58 voturi)    
    Foaie verde PSD, PNL si cu PC... (Joi, 22 iulie 2010, 14:58)

    Anonimus [anonim]

    "65% dintre romani ar vota la referendum pentru demiterea lui Traian Basescu"
    - Asta s-o credeti voi, autorii sondajului, cu Dan Voiculescu si cu antenele lui cu tot ... (vorba lui Jiji)
    • +1 (5 voturi)    
      - (Joi, 22 iulie 2010, 16:49)

      Made in Romania [utilizator] i-a raspuns lui Anonimus

      "- Asta s-o credeti voi, autorii sondajului, cu Dan Voiculescu si cu antenele lui cu tot ... (vorba lui Jiji) "

      - Strict pe partea economica? :))
  • -21 (55 voturi)    
    Eroare!!!! (Joi, 22 iulie 2010, 15:00)

    Alex [anonim]

    Mai domnilor/doamnelor de la Hotnews. Cum puteti spune asa ceva? Dezinformati poporul grav. Sunteti aserviti mogulilor?Comunistilor? Basescu este cel mai iubit sef de stat din istoria Romaniei. Cred ca mai degraba 65% ar vota pt pastrarea lui. Si 40% ar vota cu PDL. Minim! Minim am zis! :))))

    Voi simtiti ca se scufunda corabia si va pregatiti sa treceti la Ponta in barca? Rusinica!

    P.S. Hai postacii pdl-isti cu minusurile.

    P.P.S. Sa ne ajute Doamne-Doamne sa fie adevarat si sa se intample. Oricare altul ar fi mai bun.
    • +11 (23 voturi)    
      pentru voi pesedistii (Joi, 22 iulie 2010, 16:20)

      aac [utilizator] i-a raspuns lui Alex

      oricare ar fi mai bun daca va lasa sa va umflati burtile cu furaciuni.
  • +10 (26 voturi)    
    Reteta veche (Joi, 22 iulie 2010, 15:00)

    Yo [anonim]

    Incepe circul ...
  • +44 (76 voturi)    
    Acelasi sondaj mai arata ca... (Joi, 22 iulie 2010, 15:01)

    martianu [utilizator]

    67% - cred ca Michael Jackson mai traieste.
    74% - spun ca Gica Hagi a fost un bun portar.
    55% - il considera pe Becali un geniu.
    99% - din cei intervievati nu stiau ca sunt intr-un spital de nebuni.
    • -9 (29 voturi)    
      felicitari (Joi, 22 iulie 2010, 15:52)

      adrian [anonim] i-a raspuns lui martianu

      daca nu ai argumente sa combati, denigrezi. felicitari, ai invatat bine.
      • +4 (12 voturi)    
        hahaha (Joi, 22 iulie 2010, 16:51)

        MirceaA [utilizator] i-a raspuns lui adrian

        ce sa combati? Pe Becali cum il poti combate? Aberatiile nu pot fi combatute, pentru ca nu au logica.
        • -1 (1 vot)    
          ha ha? defapt razi de voi (Vineri, 23 iulie 2010, 10:37)

          adrian [anonim] i-a raspuns lui MirceaA

          pai voi chiar nu stiti unde va aflati. cum sa combati? cu un sondaj facut de aia care l-au dat castigator pe base. vezi ca e la partid dar e secret. cauta totusi prin sertare.
          ma mir ca ala nu s-a scurs pe surse ca dosarul lui vantu.
          vezi ca e publicat in gandul si nu l-a contrazis nimeni.
          dormi linistit, partidul lucreaza pentru tine.
          cand te-oi trezi la vot ca luati sub 20 % o sa incepi sa urli ca s-au furat alegerile ca base in 2004
      • +2 (12 voturi)    
        ce anume era de combatut??? (Joi, 22 iulie 2010, 16:59)

        zaboo [utilizator] i-a raspuns lui adrian

        rezultatele unei sondaj de opinie??? in conditiile in care s-a cam vazut ce aproape de realitate (si antene) au fost autorii in trecut??? misto gandire ai - tu esti din aia 65%, nu?
        • -3 (3 voturi)    
          din aia sunt (Vineri, 23 iulie 2010, 10:40)

          adrian [anonim] i-a raspuns lui zaboo

          si ai dreptate, chiar suntem 65%. vezi sondajul csop nu intoxicarile cu alegerile de duminica unde a castigat pdl cu 60%
    • +11 (19 voturi)    
      ai dreptate !!! (Joi, 22 iulie 2010, 15:57)

      ana [anonim] i-a raspuns lui martianu

      super tare sondajul tau !!! :))
    • -7 (13 voturi)    
      simptomatologia (Joi, 22 iulie 2010, 17:29)

      Rafael Che Guevara [utilizator] i-a raspuns lui martianu

      Stai linistit. Nu te mai inspira din jurul tau. Asa e in prima faza: tinzi sa negi realitatea. Ai fost monitorizat, acum esti dus la izolare si daca intrii pe reactii mai profunde, sau ai vise/ visuri specifice sau oriunde te uiti vezi numai Olandeji, atunci o sa te tinem cu medicatie specifica: calmante, si pentru intaririea semnului propriu si totodata pentru vitaminizare: cu portocale.
  • -12 (36 voturi)    
    65% + 1 vot (Joi, 22 iulie 2010, 15:01)

    eu [anonim]

    sondajul este optimist daca ii acorda 35% din votanti lui basaescu.
    • +1 (7 voturi)    
      35% (Joi, 22 iulie 2010, 16:11)

      eu [anonim] i-a raspuns lui eu

      35% minus 1 - eu!
  • +1 (31 voturi)    
    Mai mult de 65% (Joi, 22 iulie 2010, 15:01)

    Ady [anonim]

    Eu cred ca procentul ar fi mult mai mare de 65%... Adica toti pensionarii, toti bugetari + 3 sferturi de la mediul privat !
    • +10 (10 voturi)    
      plus (Joi, 22 iulie 2010, 16:51)

      MirceaA [utilizator] i-a raspuns lui Ady

      plus tot parlamentul, judecatorii si alte capuse.
  • +29 (49 voturi)    
    IPP la comanda PSD (Joi, 22 iulie 2010, 15:02)

    vvvali [utilizator]

    Ma mir ca PSD nu are decat 40%! Un 51 % le-ar fi mult mai confortabil...si atunci Voicu se va muta de la racoare in guvern la aer conditionat iar Nastase nu apuca sa-si termine terasa ca va fi ministru de externe! Mari oameni...de mare caracter!!!
  • +17 (47 voturi)    
    iar? (Joi, 22 iulie 2010, 15:03)

    cristian [anonim]

    WTF?!!?

    Si care ar fi motivul demiterii?Presedintele conduce tara sau guvernul?

    daca o sa se intample cele scrise mai sus ne deucem cu totii in balarii.
    • +2 (4 voturi)    
      dupa Constitutie (Joi, 22 iulie 2010, 17:46)

      auch [utilizator] i-a raspuns lui cristian

      presedintele NU CONDUCE NIMIC!!!! presedintele REPREZINTA!!!! acum ai priceput care ar fi motivul?
      • -5 (7 voturi)    
        Presedintele Basescu...... (Joi, 22 iulie 2010, 19:18)

        lili [anonim] i-a raspuns lui auch

        Nici nu conduce, nici nu reprezinta..... Ceea ce face Dumnealui se numeste AFLAREA -N TREABA LA ROMANI.... Adica, REZULTATE =ZERO din toata presedintia Dlui Basescu....
      • 0 (0 voturi)    
        presedintele conduce un duster (Vineri, 23 iulie 2010, 11:49)

        panfil flecaru [anonim] i-a raspuns lui auch

        opozitzia mercedesuri.

        deci, mai draga, presedintele base nu conduce. asa'i. guvernul administreaza, palavramentul legifereaza si justitzia aplica legile.
        in teorie. in realitate, guvernul administreaza prost, palavramentul face averi, nu legifereaza nimic, e prea obositor.
        justitzia aplica legile dupa judecata. dupa judecata proprie.
        romania este un stat constitutzional,
        rolul presedintelui nu e nici sa conduca, nici sa reprezinte. este sa vegheze la aplicarea constitutziei, sa vegheze ca cele trei puteri sa'si faca treaba.
        si cand presedintele isi ia jobul in serios, vai si'amar prin puteri.
        nostalgia vremurilor lui ilici si bombo, cand tot politrucianu' facea un ban...muncit. :-)
        adica se fura cu camioanele lui dragnea si autobuzele lui nica.
  • +27 (39 voturi)    
    artificial (Joi, 22 iulie 2010, 15:03)

    Sogard [anonim]

    Cate astfel de sondaje s-au facut cand era Iliescu presedinte. Iarasi se creeaza subiecte de presa artificial.
    Ce alte studii inteligente a facut IPP-ul? Cumva a monitorizat prezenta parlamentarilor la sedinte/comisii? Cumva numarul de interpelari, initiative legislative?
    • -1 (3 voturi)    
      vorbesti cumva (Joi, 22 iulie 2010, 17:48)

      auch [utilizator] i-a raspuns lui Sogard

      despre rolul atribuit de cineva anume acestui parlament care trebuie doar sa ridice mana la asumarea raspunderii sau la aprobarea ordonantelor neconstitutionale??
  • 0 (18 voturi)    
    Aoleu ... (Joi, 22 iulie 2010, 15:04)

    Gigi [anonim]

    ... doar 12%? E groasa rau treaba...si pana in 2012 mai e mult.

    Oricum sa observam ca PNL-ul deja e ca si disparut :)

    Surprinzator UNPR-ul. In unele sondaje ba e cu 1% in altele ajunge la 7%. Cam mare "marja". Personal tind sa cred ca e mai degraba spre 1% decat spre 7%.
  • +13 (35 voturi)    
    halucinant... (Joi, 22 iulie 2010, 15:04)

    cristi [anonim]

    Sondajul a fost realizat pe holurile sediilor PSD & PNL?

    Stiam ca Basescu si mai ales pdl au scazut in popularitate, dar asta e grav.
    • -7 (19 voturi)    
      deschide ochii (Joi, 22 iulie 2010, 15:55)

      adrian [anonim] i-a raspuns lui cristi

      nu te informa doar de pe hotnews. daca aici majoritatea este (inca) portocalie nu inseamna ca asa e peste tot.
      dovada sunt voturile - doar jumatate sunt incantati de afirmatia ta
      • +9 (11 voturi)    
        @adrian (Joi, 22 iulie 2010, 19:56)

        mercedes [utilizator] i-a raspuns lui adrian

        eu tin ochii deschisi si constat ca sondajele nu sunt credibile ba chiar mai mult cred in comentariile pe forum care nu pot fi manipulate. Te dezamagesc, dar nu numai pe Hotnews poti constata o alta atitudine decat cea preferata de tine. Trag concluzia ca sustinatorii PSD-PNL sunt cei care nu au la purtator bagajul de cuvinte, sunt vulgari si agresivi si din fericire nu sunt 40%, astfel incat nu se potriveste cu sondajul proaspat aparut.
  • +18 (34 voturi)    
    Sondaj (Joi, 22 iulie 2010, 15:04)

    ady624 [utilizator]

    Cine e beneficiarul sondajului? Ce partid l-a cerut? Din istoria recenta stim ca acest mic amanunt rastoarna sondajul mare.

    In plus, cine mai crede in sondaje?!

    Toate cele bune,
    Adrian
  • +19 (35 voturi)    
    hahaha (Joi, 22 iulie 2010, 15:05)

    claudiopolis [utilizator]

    si marmota invelea ciocolata.
  • +17 (35 voturi)    
    ce o tot tineti cu referendum-ul ? (Joi, 22 iulie 2010, 15:06)

    A [anonim]

    Nu sunt pro Basescu, dar in periada de criza, cel mai rau lucru este instabilitatea politica.

    Romanul este prost si nu intelege ca e mai rau sa schimbi conducerea in criza.
    Politicianul nu este prost, tot trage sa ajunga sus, ca sa apuce sa fure din banii de la FMI.

    Cei care insiga la schimbarea guvernului pe timp de criza ar trebui bagati in puscarie.
    • -14 (24 voturi)    
      si cu libertatea de exprimare cum ramane? (Joi, 22 iulie 2010, 15:58)

      adrian [anonim] i-a raspuns lui A

      daca nu esti porocaliu este doar optionala.
      eu, daca nu sunt portocaliu si sustin ca acest guvern incompetent ar trebui schimbat ar trebui sa fiu bagat la inchisoare?
      sigur nu esti probasescu? ca dupa idei mie asa mi se pare.
      • +6 (18 voturi)    
        Adrian tata la ce ora termini serviciul ? (Joi, 22 iulie 2010, 16:15)

        Mao [anonim] i-a raspuns lui adrian

        Ca vad ca ai cele mai multe postari aici? Sau la partid nu este program fix?
      • +3 (3 voturi)    
        ai avut libertate de exprimare la (Vineri, 23 iulie 2010, 10:23)

        nahir [utilizator] i-a raspuns lui adrian

        vot. si ai pierdut.
        • -1 (1 vot)    
          pierdut libertate de exprimare. declar nula (Vineri, 23 iulie 2010, 11:57)

          adrian [anonim] i-a raspuns lui nahir

          adica n-am dreptul sa vorbesc pentru ca "ciocu mic ca acum noi suntem la putere".
          si vrei sa spui ca esti democratic?
          pai nu vedeti ca dati minusuri doar pentru ca cineva nu este de acord cu voi?
          si ne mai speriati ca se intorc comunistii.
          poate in mormant. cand vad cu cat i-ati intrecut
          • +1 (1 vot)    
            nu din cauza opiniei (Vineri, 23 iulie 2010, 15:08)

            nahir [utilizator] i-a raspuns lui adrian

            se dau minusuri ci din cauza felului in care este exprimata opinia. un anume fel care incita la haos. nimic constructiv ci doar "pe-a ma-tii".
            foarte bine, ai constat ca basescu greseste. dar stii ca nu poti sa-l mai invingi in 2014 pt. ca nu mai are dreptul sa candideze. si ce e de facut? incitare la anarhie ca cine stie, poate-l dam jos asa, nu?
            si sa puneti ce, in loc. e usor sa critici distructiv. ce pui in loc? un prostanac, un chiulangiu (amandoi sponsorizati de paturiciu+felix+vantu)?
            • 0 (0 voturi)    
              vb de altceva. citeste ce-am scris (Vineri, 23 iulie 2010, 16:12)

              adrian [anonim] i-a raspuns lui nahir

              ideea e ca daca nu esti portocaliu trebuie sa taci. asa am inteles eu din comentariul aluia. si vad ca el n-a aparut sa retracteze. adica asa e.
    • +3 (7 voturi)    
      nu zic ca nu ai dreptate... pt ca ai, dar... (Joi, 22 iulie 2010, 16:30)

      Alin [anonim] i-a raspuns lui A

      1) exista prezumptia de nevinovatie (adica nu bagi pe cineva in puscarie ca a ordonat un sondaj, sau ca ar vrea "sa fure din banii de la FMI"), si eu l-as impusca pe Bush jr (dor un exemplu), dar asta nu inseamna ca o sa fac asta, vreodata...
      2) Ar trebui bagati in pucarie astia care deja fura din banii nostrii (nu ai FMI-ului ca si aia sunt tot ai nostrii, ca tot noi platim pt ei)
      Asta asa ca subiect de gandire...
  • +20 (30 voturi)    
    contestare (Joi, 22 iulie 2010, 15:08)

    Sinoda [utilizator]

    Curtea Constitutionala trebuie sa dea aviz de constatare a incalcarii constitutiei , avizul fiind negativ ( ca si prima oara), datorita faptului ca, cel putin pana acum nu exista indicii de incalcare a constitutiei . Presefintele isi poate contesta suspendarea la Curte, aceasta trebuind sa constate neconstitutionalitatea suspendarii si abuzul de putere facut de Parlamnent.
  • +19 (31 voturi)    
    Mi se pare mie, sau am mai vazut filmul asta ? (Joi, 22 iulie 2010, 15:09)

    Ritzi Pitzi [anonim]

    Stiu finalul, asa ca nici nu mai e cazul sal mai vedem inca odata cu totii... E prea scump un referendum doar pentru a satisface niste mofturi de politicieni...

    Batalia la varf pentru putere continua si dupa 20 de ani in acelasi stil: noi suntem cei mai buni, noi suntem salvatorii, ceilalti sunt cei mai prosti, ceilalti sunt criminalii care "sug sangele poporului". Plecati voi sa venim noi...

    Oare parlamentarii in ce conditii pot fi demisi, ca nu mai tin minte...?
  • -15 (39 voturi)    
    Sondaj OK (Joi, 22 iulie 2010, 15:10)

    fraierul [anonim]

    E primul sondaj care se apropie de realitate
    • +17 (35 voturi)    
      ... (Joi, 22 iulie 2010, 15:21)

      PuYa [utilizator] i-a raspuns lui fraierul

      ... de realitatea cui ?
      • +10 (20 voturi)    
        :) (Joi, 22 iulie 2010, 15:27)

        tibirk [anonim] i-a raspuns lui PuYa

        De realitatea lui Vantu
      • +1 (7 voturi)    
        Se apropie de suma realitatilor (Joi, 22 iulie 2010, 15:30)

        Constantin [anonim] i-a raspuns lui PuYa

        din mintea fiecaruia dintre noi, cum pretinde si sondajul de fapt. Asa ca daca nu te regasesti in sondaj inseamna ca esti departe de realitatea romanilor.

        Ca-i buna ca-i rea, asta-i alta poveste dar tine cont ca extremele se atrag: ca sa ne fie bine trebuie sa ne dorim o realitate rea, si daca ne dorim o realitate buna o s-o ducem rau, fapt confirmat si de criza actuala.
      • +5 (13 voturi)    
        mai exact ... (Joi, 22 iulie 2010, 15:33)

        io [anonim] i-a raspuns lui PuYa

        de Realitatea TV :)
      • +1 (1 vot)    
        evident (Vineri, 23 iulie 2010, 10:35)

        nahir [utilizator] i-a raspuns lui PuYa

        a lui vantu, paturiciu, felix, poanta, chucky
    • +4 (12 voturi)    
      realitatea lu vintu (Joi, 22 iulie 2010, 16:29)

      aac [utilizator] i-a raspuns lui fraierul

      poate asta vrei sa spui.
    • +1 (1 vot)    
      chiar (Vineri, 23 iulie 2010, 10:33)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui fraierul

      esti fraier? sau e mai mult o dorinta onirica sa fie adevarat? vei putea sa-ti implinesti visul in 2014.
  • +9 (19 voturi)    
    ... hahha ajungem in CSI :))) (Joi, 22 iulie 2010, 15:10)

    nicolae [anonim]

    ... si la mine in Republica Moldova, toti au vazut solutia asta, cand le-a venit geu si-au adus aminte ca uite cand furau mere de la stat era bine, bravos tovarasi ! .... si uite am ajuns un stat ff puternic si dezvoltat, asa va vreau, cu multa luciditate!
  • +15 (25 voturi)    
    looooooooooooooool (Joi, 22 iulie 2010, 15:10)

    Alex [anonim]

    Toate ca toate dar PSD 40%
    hai sa nu fim fraieri
  • +12 (28 voturi)    
    Mda...si ce rezolvam? (Joi, 22 iulie 2010, 15:11)

    bgd [utilizator]

    Ne mai aruncam intr-o criza politica...Guvernul oricum ramane acelasi pt ca unai votul la un referendum si altul e ala in Parlament...plus ca...nu inteleg de ce Basescu e tapul ispasitor. Da, el l-a pus pe Boc de fiecare data...insa Boc a ales Guvernul...e responsabilitatea tuturor, nu doar a marinarului.
    A...si-l suspendam...si dintre cine alegem? Crin si Ponta? Hahahaha...NU multumesc.
  • +13 (25 voturi)    
    Suspendare (Joi, 22 iulie 2010, 15:11)

    Chichiribau [anonim]

    Nu ca as fi vreun fan Basescu (diferenta intre el si Adrian Nastase este de grad, nu de esenta!), dar nu se poate suspenda presedintele pentru ca asa vor liderii opozitiei.

    Exista doar cateva motive clar stipulate pentru care se poate initia procedura ....

    Bine, ca in simulacrul de democratie pe care il avem, putem simula ca a aparut un astfel de motiv.
    Cred ca se uita ingroziti UE cum si-au bagat maimuta-n casa cu noi .... :o)))
  • +19 (23 voturi)    
    Astept si sondajul presedintiei (Joi, 22 iulie 2010, 15:12)

    woo [anonim]

    M-a cam uimit cifra, o fi probabila, dar nu si posibila (asta e pentru cei care au facut matematica).
    Cand am vazut si cine a iesit pe primul loc la Cotroceni daca ar fi alegeri duminica viitoare, am aflat si cine a comandat sonfajul.
    Ce am invatat eu pe 6 decembrie 2009? Ca e important cine si cum numara voturile. Ceea ce duce la imposibiltatea evenimentului!
    • 0 (0 voturi)    
      ce-ati facut ma? i-ati dat plusuri? (Vineri, 23 iulie 2010, 16:15)

      adrian [anonim] i-a raspuns lui woo

      pentru ce? ca nu e de acord cu sondajul? pai nu vedeti ca mai jos spune ca important a fost cine a numarat voturile in decembrie? adica sugereaza o numaratoare gresita - nu furaciune, greseala ;)
  • +16 (26 voturi)    
    . (Joi, 22 iulie 2010, 15:12)

    Ivanu [utilizator]

    In sondaje toti candidatii la presedentie, inclusiv Oprescu, il bateau pe Basescu in al 2lea tur. Si nu a fost asa!
    • -4 (16 voturi)    
      Cu cat? (Joi, 22 iulie 2010, 15:19)

      Gigi [anonim] i-a raspuns lui Ivanu

      Cu cat il bateau? 2%, maxim 3% ...
    • -4 (6 voturi)    
      vezi ca nu stii? (Joi, 22 iulie 2010, 17:16)

      votantu' de la cabina 2 [anonim] i-a raspuns lui Ivanu

      nu conteaza cine voteaza, conteaza cine numara voturile. si stim bine cum s-au numarat.
    • +6 (6 voturi)    
      mda... (Joi, 22 iulie 2010, 17:56)

      auch [utilizator] i-a raspuns lui Ivanu

      ne-a batut pe toti diaspora, nu?
  • +13 (23 voturi)    
    Cine a comandat sondajul? (Joi, 22 iulie 2010, 15:12)

    zexe [anonim]

    Daca nu l-a comandat nimeni, de ce l-a facut public?
    • +2 (4 voturi)    
      ca se obisnuim cu ideea (Joi, 22 iulie 2010, 22:03)

      zaboo [utilizator] i-a raspuns lui zexe

      si sa stim cam la ce le sta gandul unora...
    • +1 (1 vot)    
      cica (Vineri, 23 iulie 2010, 10:41)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui zexe

      o institutie, caisa srl, a cerut acest sondaj in vederea unor activitati de cercetare. a cui cercetare?
      si daca tot s-a facut, hai sa-l publicam, asa, de dragul democratiei? fara niciun interes partinic? haid-de. cine-i prost sa creada? poate psd+pc+pnl.
  • +13 (21 voturi)    
    A...inca ceva... (Joi, 22 iulie 2010, 15:13)

    bgd [utilizator]

    Dupa procentajele aratate...parca ar fi comandat de PSD sondajul, nu? Zic si eu....
  • +16 (26 voturi)    
    Sondaj comandat de PSD (Joi, 22 iulie 2010, 15:14)

    Ana [anonim]

    Cine crede ca e reala ?
    40% PSD
    • -8 (22 voturi)    
      Asa zic si eu ... (Joi, 22 iulie 2010, 15:17)

      Gigi [anonim] i-a raspuns lui Ana

      ... cred ca PD-ul are vreo 80% ... cel putin. :))
    • -6 (20 voturi)    
      mda... (Joi, 22 iulie 2010, 15:19)

      me [anonim] i-a raspuns lui Ana

      evident...
      nu poti fi impotriva pdl decat esti platit, sunt prea buni, prea cinstiti si prea competenti nu?

      :D:D:D
      • +7 (21 voturi)    
        mda (Joi, 22 iulie 2010, 15:23)

        gabriel [anonim] i-a raspuns lui me

        pdl o fi rau, dar la ce alternativa avem.........tot este mai bun......cei care vor moscova...puteti pleca cu ilici in frunte !
        • -8 (16 voturi)    
          Dat fiind... (Joi, 22 iulie 2010, 15:41)

          Gigi [anonim] i-a raspuns lui gabriel

          ... ca sunteti cam 12% mai bine plecati voi ... e mai normal asa. Destinatia va priveste.
        • -1 (5 voturi)    
          eu as vrea Europa (Joi, 22 iulie 2010, 18:00)

          auch [utilizator] i-a raspuns lui gabriel

          dar n-ai vazut care este organul vazului pe care il indreapta catre reprezentatul nostru la intalnirile oficiale?
          mi se pare ca alternativa nu e Moscova, cum zici tu, ci America Latina, cum se vede cu ochiul liber, amenintarea cu Ilici si Moscova a devenit desueta, nu v-ati prins? in America Latina ne potrivim mai bine, si la ginta si la tot restul.
    • +6 (12 voturi)    
      nu cred ca e sondaj psd (Joi, 22 iulie 2010, 15:20)

      marius [anonim] i-a raspuns lui Ana

      eu nu cred ca e comandat de psd, la ce saracie e in tara , daca nu ne revenim economic in 2012 imi este teama ca or sa ia psd-ul lejer peste 50%, in provincie e jale, sunt saraci rau de tot oamenii, si mai vin si aceste restructurari, toate pina la bani, din pacate asta e adevarul , psd creste in sondaje, si or sa mai creasca
    • -4 (6 voturi)    
      daca e adevarat am //... (Joi, 22 iulie 2010, 16:35)

      alin [anonim] i-a raspuns lui Ana

      ... vreu din tot sufletul sa plece PDL, dar daca asta ar insemna sa vina iar PSD-ul...nici nu stiu ce sa zic... Oriucm nu e mare deosebire intre cele 2 partide... PS... Nu e mare deosebire intre politicieni, in general, indiferent de partid...(editat de HotNews.ro)
  • -7 (25 voturi)    
    ce se intampla ? (Joi, 22 iulie 2010, 15:15)

    Scurtu [anonim]

    Nici un comentariu pro base ? Unde ati disparut fratiilor ? Sariti ca il dau jos. Astept minusuri cat cuprinde....
    • +11 (15 voturi)    
      cu calm, tati, cu calm... (Joi, 22 iulie 2010, 15:18)

      zeus [anonim] i-a raspuns lui Scurtu

      astept referendumul si apoi iti dau minusul.
      • -3 (5 voturi)    
        ce referendum? (Joi, 22 iulie 2010, 17:36)

        scurtu [anonim] i-a raspuns lui zeus

        nu o sa fie nici un referendum. ii are pe toti la mana(dosare p0este dosare, o arhiva plina). e un zeu (ca si tine). nu o sa fie nici un referendum. cine sa il faca si cine sa participe la el ? romanii stau la tv, nu au timp de asa ceva. si apoi ma si mir ca cei de la hotnews mi-au publicat comentariul neciumpavit, ha...
    • -2 (18 voturi)    
      Sunt la sedinta, (Joi, 22 iulie 2010, 15:18)

      if0014 [utilizator] i-a raspuns lui Scurtu

      ai si tu rabdare 10 minute, ca-ti iei si minusurile.
    • +1 (1 vot)    
      ti-am dat (Vineri, 23 iulie 2010, 10:46)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui Scurtu

      ce ti-ai dorit
  • -8 (22 voturi)    
    hahaha (Joi, 22 iulie 2010, 15:16)

    smen [anonim]

    psd are 40%,inca,cateva luni cu guvernul boc si o sa ajunga la 50%,,postacilor basisti unde sunteti,va asteptam cu comentarii,sau e alta manarie facuta de Dinu Patriciu
    • +9 (25 voturi)    
      the joke is on us (Joi, 22 iulie 2010, 15:23)

      smen?! [anonim] i-a raspuns lui smen

      razi ca ...'n targ, postac esti tu. si ca sa lamurim problema, eu lucrez in privat, am propria firma, ma ingrozeste ideea ca psd se poate intoarce la putere sa relegifereze intinsu' mainii. si, inainte sa te repezi, am timp liber pur si simplu pentru ca sunt insarcinata si stau la pat. asa ca mai sictir cu postareala ca au inceput sa ma enerveze toti idiotii care se bucura daca pica basescu de parca dupa aia va veni cotea spataru sa munceasca in locul lor.
      si daca va fi asa...va meritati soarta, cei mai multi ca mine se vor cara. in ardeal sau afara din tara direct.
      • 0 (6 voturi)    
        stai (ca ce)va nu se leaga... (Joi, 22 iulie 2010, 16:43)

        alin [anonim] i-a raspuns lui smen?!

        ... adica intinusul mainii nu exista acu' in perioada asta,.... aoleo... unde? in ce oras, ca ma mut acolo instant... Apropo, de ce crezi tu, ca esti singurul care lucreaza la privat? Sau de ce crezi tu, ca doar cei ce lucreaza la privat vor tine cu Base/PDL... //. inainte sa loveasca in bugetari, boc cel mic a dat in privati (forfetarul), iar mai nou cu cresterea TVA (si Doamne fereste, cresterea cotei unice) ghici cine sufera cel mai tare? Nu, nu ai ghicit, nu doar noi "privatii" ci intreaga tara... PS. Nu cumva lucrezi in constructii, asfaltari ceva????(editat de HotNews.ro)
  • +16 (30 voturi)    
    Presedentie (Joi, 22 iulie 2010, 15:17)

    nelu [anonim]

    Romania ar dovedi ca este cea mai nedemocratica tara din lume daca parlamentarii vor incerca din nou demiterea presedintelui. Nu exista motive pentru a demite un presedinte, indiferent daca sondajele de opinie arata ca populatia in majoritatea ei este impotriva presedintelui. Presedintele a fost pentru 5 ani si trebuie lasat in functie 5 ani, altfel Romania va dovedi ca este o tara condusa de securitate si de fostii nomenclatori comunisti care nu inteleg ce este democratia.
    • -7 (13 voturi)    
      In momentul... (Joi, 22 iulie 2010, 15:21)

      Gigi [anonim] i-a raspuns lui nelu

      ... de fata nu, nu prea exista motive de demitere (sau mai degraba nu se poate). Insa daca s-ar repeta situatia cu PM dinaintea alegerilor ar fi cel mai bun motiv din lume ... decat ca de data asta nu ar mai avea Basescu curajul sa vina cu cine vrea muschiu lui (Croitoru, Livache, Boc resapat etc).
      • -1 (7 voturi)    
        mai mult chiar (Joi, 22 iulie 2010, 18:00)

        Rafael Che Guevara [utilizator] i-a raspuns lui Gigi

        Basescu si-a pierdut si ultima varianta de santaj politic. Ia zi... mai dizolvi parlamentul? Acum e in interesul lui sa pastreze parlamentul asa cum e. Dar o sa invoce iar cheltuielile legate de alegeri, o sa faca spargatul pe doua barci, o sa ameninte, ca iarna nu-i ca vara, ca fara base vine crin sau geoana sau ponta, sau comunistii sau ilici, sau moscova si alte entitati menite sa-ti ridice parul pe spinare... si nu o sa faca nimic.
    • +10 (14 voturi)    
      Nicio problema.... (Joi, 22 iulie 2010, 15:32)

      Rescatorul [anonim] i-a raspuns lui nelu

      Ce daca plecam din UE si NATO si intram in CSI? Asta si vot lichelele, in frunte cu agenturile KGB. Dar, sper ca mai sunt si romani patrioti in tara asta!
      • 0 (4 voturi)    
        pai (Joi, 22 iulie 2010, 18:07)

        auch [utilizator] i-a raspuns lui Rescatorul

        ia sa incasam niste proceduri de infringement si sa vezi cine vrea de fapt sa plecam de acolo, patriotule!!!!
      • -3 (7 voturi)    
        patriotismul (Joi, 22 iulie 2010, 18:11)

        Rafael Che Guevara [utilizator] i-a raspuns lui Rescatorul

        Mai sunt doar 35% de patrioti, din care 12% sunt superpatrioti. Asa ca va rog, sa nu ezitati sa va faceti actul suprem de patriotism pentru Romania. Cu cat mai repede cu atat mai bine. Va pot sugera sa folositi "sudoku"... pardon, nu cred ca asta este chiar termenul adecvat...oare cum ii zicea...? Oricum, daca nu are efectul scontat vorbelor mari pe care le folositi, poate macar va va invata cum sa alocati resursele in tara pe care va laudati ca o conduceti SPRE BINE. //.
        • +3 (3 voturi)    
          LUI RESCAGHEBETORUL (Joi, 22 iulie 2010, 23:46)

          carat [utilizator] i-a raspuns lui Rafael Che Guevara

          Esti KGB-ist? N-o sa recunosti niciodata, dar, prea urasti tara asta !
          • -2 (2 voturi)    
            Asa e (Vineri, 23 iulie 2010, 10:17)

            Rafael Che Guevara [anonim] i-a raspuns lui carat

            Nu o sa recunosc niciodata cum nici tu nu o sa recunosti vreodata.
        • +1 (1 vot)    
          Eu ma refeream... (Vineri, 23 iulie 2010, 8:56)

          Rescatorul [anonim] i-a raspuns lui Rafael Che Guevara

          la patrioti, nu la tine sau auch, sau cei mentionati de auch.
          • -1 (1 vot)    
            Tot la astia... (Vineri, 23 iulie 2010, 10:21)

            Rafael Che Guevara [anonim] i-a raspuns lui Rescatorul

            ... m-am referit si eu.
    • 0 (2 voturi)    
      si cum (Joi, 22 iulie 2010, 18:05)

      auch [utilizator] i-a raspuns lui nelu

      iti imaginezi ca va arata coabitarea dupa 2012? sau iar se vor inventa alta majoritati, ca - nu-i asa? - majoritate e aia din care vrea presedintele sa puna premierul, nu aia care iese din parlament...
  • +8 (24 voturi)    
    interesant (Joi, 22 iulie 2010, 15:17)

    octavian [anonim]

    eu l-am sustinut pe basescu la alegerile prezidentiale. in momentul de fata (in moment de criza) tot cu el as merge. oare asa de multi alegatori care l-au votat pe basescu sa se fi orientat catre alte partide?
    • +14 (28 voturi)    
      Cine crede tonomatele...? (Joi, 22 iulie 2010, 15:21)

      Sergiu [anonim] i-a raspuns lui octavian

      L-am sustinut si am sa-l sustin .! Poate mai greseste si ia decizii gresite dar e SINGURUL presedinte care a avut curajul sa infrunte ticalosii natiunii si manuitorii din spatele cortinei....Nepotei care va tremura indispensabilii, cu falsuri sondaje n-o sa rezolvati nimic...
    • +7 (21 voturi)    
      Nu chiar (Joi, 22 iulie 2010, 15:24)

      Rasboinicu [utilizator] i-a raspuns lui octavian

      Nu chiar. Eu as avea rabdare pina aflam cine a comandat sondajul, cred ca atunci se va face luminca brusc (se vor auzi multi de "Aaaaa, e clar acum!")

      Ce ma mira pe mine insa nu este "ascensiunea" PSD, mai "urit mirositoare" mi se pare cresterea PNL. Eu unul nu-mi aduc aminte sa fi avut _vreodata_ PNL 26% din electorat si nu vad de ce momentul acesta ar fi vreunul special. N-au facut nimic bun in ultima vreme, ba dimpotriva, si-au dat numai cu stingul in dreptul.

      Parerea mea este ca e sondaj comandat, cusut cu sfoara rosie si nailon galben (mult mai vizibile decit ata alba).
  • +6 (22 voturi)    
    Mi se pare ciudat ... (Joi, 22 iulie 2010, 15:18)

    Paul [anonim]

    ... acest sondaj. Inteleg ascensiunea PSD ca de obicei in vremuri de criza partidele socialiste castiga teren pentru ca vand gogosi mai bine si oamenii cred ca adca in ei la putere nu le masi scad pensiile si salariile. Dar nu prea imi explic ascensiunea PNL in acest sondaj!? Pe baza a ce a crescut PNL? Pe baza a flori de primava?
    Cred ca ceva mai aproape de realitate ar fi un PSD 30%, PDL 20%, PNL 18%
    Sondajul poate a fost organizat de PSD la un sediu ceva! :)
    • +8 (14 voturi)    
      Uuuuuu (Joi, 22 iulie 2010, 15:42)

      Paul [anonim] i-a raspuns lui Paul

      Am suparat hoardele de postaci, care nu prea le gandesc :) Pai am zis ca sunt de acord ca PDL sa fi pierdut din electorat ca vrei nu vrei guvernarea erodeaza ... Nu sunt de acord cu proportiile.
      Hai sa luam un exemplu: Basescu 17% votanti ar cam zice sondajul asta. Pai tocmai cand Basescu a intors in Parlament legea ANI pe care Senatul a ciuruit-o. Cu chestia asta Basescu a castigat ceva electorat. Intelegeam sa apara 55% pro-demitere, 45%-impotriva. Din cauza asta sondajul mi se pare o facatura.
      • -7 (11 voturi)    
        Te inseli ... (Joi, 22 iulie 2010, 15:52)

        Gigi [anonim] i-a raspuns lui Paul

        ... rau de tot daca iti inchipui ca 10% (diferenta dintre 65% si 55%) sunt interesati de o institutie de carton inutila mai mult decat de veniturile si nivelul lor de trai.
        • +6 (8 voturi)    
          Pai daca ma insel (Joi, 22 iulie 2010, 16:12)

          Paul [anonim] i-a raspuns lui Gigi

          ... e grav, nu pentru mine, ci pentru romani in general. Pai cum sa nu te intereseze cand se legifereaza coruptia? Macar ca sunt toti corupti, dar sa fie impotriva legilor nu sa se ascunda in spatele lor! ... ca sa pot sa ies cu ciomagul pe strada sa fac putina ordine :)))))))
          Oricum ne mai trebuie vreo 200 de ani de democratie ca sa mai avansam si noi un pic, sau poate un nou Carol I
          • -1 (5 voturi)    
            Rationamentul... (Joi, 22 iulie 2010, 17:04)

            Gigi [anonim] i-a raspuns lui Paul

            ...tau pleaca de la o ipoteza gresita. Tu crezi ca suprimarea ANI (chiar definitiva, nu numai a unor atributii) va face ca numarul de condamnari definitive si irevocabile pe cazuri de coruptie sa scada si in general politicienii sa fure mai mult.

            Am doua vesti proaste ... Prima ar fi ca ei oricum fura din ce in ce mai mult (cu sau fara ANI). A doua veste proasta e ca nu are ce sa scada (numarul de cazuri de coruptie dovedite) pentru ca ANI nu a dovedit nimic pana acum (sesizarile premergatoare anchetelor si proceselor).

            Deci e o institutie de carton sau nu?

            Ceea ce face ANI se poate face in alta parte in toate tarile normale ... Pana acum nu a fost decat o forma fara fond.
            • +5 (5 voturi)    
              Alt rationament... (Joi, 22 iulie 2010, 18:22)

              dodu [anonim] i-a raspuns lui Gigi

              primul: politicienii fura la fel de mult, doar ca banii sunt mult, mult mai putini(s-a schimbat cumva legea achizitiilor publice???)
              al doilea: ANI prin lege nu publica anchetele, ci doar informatii legate despre finalizarea anchetelor. Parca legea ANI a fost trantita de unul suparat la CCR, nu? Ce auzi tu la TV despre anchete ANI, sunt pe surse, adica unu altu' ciripeste din interior pentru banuti, si multe altele...
              A! Si ai dreptate, ce face ANI aici in Romanica in alta parte face fiscul... dar la ei, in constitutie activitatea fiscului nu e declarata neconstitutionala din start (C.R. Art44 p.8 : (8) Averea dobândită licit nu poate fi confiscată. Caracterul licit al dobândirii se prezumă)
    • -1 (3 voturi)    
      faptul ca (Joi, 22 iulie 2010, 18:10)

      auch [utilizator] i-a raspuns lui Paul

      oamenii nu uita ca acum 3-4-5 ani, cu PNL, au dus-o muuuult mai bine decat in ultimii cu pdl, o fi o baza? ce zici?
  • +14 (26 voturi)    
    Interesant cum PSD care a furat la greu (Joi, 22 iulie 2010, 15:19)

    procu [anonim]

    Interesant cum PSD care a furat la greu cand a fost la guvernare apare favorit in sondaje.
    Sa recapitulam: Distrugerea agriculturii, retrocedarile greoaie de propritati, Sidex Galati dat pe nimic (50 miloane USD, Petromul vandut la OMV cu tot cu petrolul din pamant 600 milioane EUR (MOL din Ungaria nu s-a vandut cand s-au oferit 20 miliarde EURO adica 20.000 milioane EURO). Mii de intreprinderi devalizate si vandute pe nimic. N-au construit in 10 ani de guvernare nimic numai paraduiala. Inseamna ca sondajul este mincinos sau romanii sunt tampiti si uita cine a provocat dezastrul
    • +2 (14 voturi)    
      Soc!!! (Joi, 22 iulie 2010, 15:24)

      catalin [anonim] i-a raspuns lui procu

      Probabil ca nu stii cum se gandeste... de furat au furat toti.. asta este prima concluzie a alegatorilor. si atunci acre este diferenta?.. ca unii au furat cu cap (PSD si PNL) iar altii sunt incapabili si asta sa o faca cu cap (PDL-ul).. asa ca sa nu ne uimeasca sondajul... Omul simplu gandeste simplu... asa ca... spune merci daca nu o sa faca PSD-ul peste 50%... aminteste-ti de alegerile lui 2000.. si atunci lumea se simtea mai confortabil cu puterea CDR+UDMR+PD
    • +3 (9 voturi)    
      Ai dreptate; si una si alta! (Joi, 22 iulie 2010, 15:29)

      Rescatorul [anonim] i-a raspuns lui procu

      Interesant cum PSD care a furat la greu cand a fost la guvernare apare favorit in sondaje.
      Sa recapitulam: Distrugerea agriculturii, retrocedarile greoaie de propritati, Sidex Galati dat pe nimic (50 miloane USD, Petromul vandut la OMV cu tot cu petrolul din pamant 600 milioane EUR (MOL din Ungaria nu s-a vandut cand s-au oferit 20 miliarde EURO adica 20.000 milioane EURO). Mii de intreprinderi devalizate si vandute pe nimic. N-au construit in 10 ani de guvernare nimic numai paraduiala. Inseamna ca sondajul este mincinos sau romanii sunt tampiti si uita cine a provocat dezastrul
  • +4 (14 voturi)    
    daca iesea alt presedinte (Joi, 22 iulie 2010, 15:21)

    bolovanul [anonim]

    oare daca iesea alt presedinte cati ar fi vrut sa-l demita? sau nu se mai facea sondajul asta?
  • +4 (20 voturi)    
    Comentariu anti-base (Joi, 22 iulie 2010, 15:23)

    Andra [anonim]

    Uite Base, ca 'televiziunile conteaza'.
    Nu ai stiut asta, sau nu te-a interesat pentru ca te-ai bazat prea mult pe un singur om (pe tine insuti), ai lasat infractorii sa creasca televiziuni cu care-au ocupat toata tara, iar acum ai - nu ce vrei tu - ci ai ce au vrut EI.

    Un partid care in 20 de ani nu e in stare sa-si faca o televiziune, nu trebuie sa conduca o tara.
    • +1 (7 voturi)    
      Bravo (Joi, 22 iulie 2010, 16:06)

      andrei [anonim] i-a raspuns lui Andra

      Super comentariu. L-am ales pe Base de fiecare data, l-am salvat la referendum. Sincer m-am saturat sa-i sar in ajutor si sa ne lase pe cap tot cu PSD-ul si PNL-ul. Sa fim sincer toata puterea economica si industriala a tarii e concentrata la cele 2 partide.
      • -3 (5 voturi)    
        la care? (Joi, 22 iulie 2010, 18:16)

        auch [utilizator] i-a raspuns lui andrei

        ia numeste-le, ca sa nu existe confuzii :))))) primul, evident, era PDL-ul, nu? asta care are cei mai bogati ministri pe care i-a avut vreodata tara asta, asta ai vrut sa spui de fapt, nu? acuma contrazi-ma, daca ai argumentele la tine
        • +3 (9 voturi)    
          Si sunt argumentele tale sunt ...? (Joi, 22 iulie 2010, 18:36)

          Generatia sacrificata de PSDPNL pt. alti 50 DE ANI [anonim] i-a raspuns lui auch

          Unde sunt ministri PDL intre cei mai bogati oameni din Romania ? Vreau sa ii vad.



          Top 10 cei mai bogati oameni din Romania in 2009 este dupa cum urmeaza:
          1. Dinu Patriciu - 2,2 miliarde euro
          2. Ioan Niculae - 1,2 miliarde euro
          3. Ion Tiriac - 850-900 milioane de euro
          4. Gabriel Popoviciu - 600-650 milioane de euro
          5. Emil si Marius Cristescu - 600 milioane de euro
          6. Radu Dimofte - 450 milioane de euro
          7. Veronica Dragan (sotia lui Iosif Constantin Dragan) - 420-450 milioane de euro
          8. Fratii Micula - 400-450 milioane de euro
          9. Sorin Ovidiu Vantu - 400-450 milioane de euro
          10. Gabriel Comanescu - 420 milioane euro

          http://stirileprotv.ro/stiri/economie/vezi-aici-cine-sunt-cei-mai-bogati-oameni-din-romania.html
          • -2 (2 voturi)    
            piatra seaca (Vineri, 23 iulie 2010, 15:20)

            sfarma piatra [anonim] i-a raspuns lui Generatia sacrificata de PSDPNL pt. alti 50 DE ANI

            pai tu crezi PDL-istii sunt prosti sa isi publice averile reale? vai vai...

            l-am vazut nu demult pe videanu jurandu-se la televizor ca nu are mai mult de 1 mil de euro, si ca scarile vilei de la snagov (aia de 1400 mp) sunt facute dintr-un calcar obisnuit. vezi sa nu...

            iar blonda de la drept e adevarat ca are posete care valoreaza cat salariul unui doctor pe 20 de ani, dar atat si nimic mai mult. iti spun sigur ca mananca zilnic mustar pe paine ca studentii, si din iarna iese cu biscuiti braila.

            nici base nu are bani. nu ai vazut ca a primit nevasta-sa pomana pentru saraci o salba de galbeni de la bercea mondialu'? da ce spun eu galbeni, era o tinichea simpla, un fals ordinar.

            si lista poate continua...
            • 0 (0 voturi)    
              Nici PSD-istii nu sunt prosti si uite ca se stie (Vineri, 23 iulie 2010, 16:26)

              Generatia sacrificata de PSDPNL pt. alti 50 DE ANI [anonim] i-a raspuns lui sfarma piatra

              ce averi au. Exista Topuri facute din 2003-2004 pana astazi, iar din 2005 s-au introdus declaratiile de avere pe care le poate citi oricine.

              Cei mai mulţi „hiperbogaţi” ai României se află în curtea PSD

              30 Sep 2008 Lucian Gheorghiu

              http://old.cotidianul.ro/cei_mai_multi_hiperbogati_ai_romaniei_se_afla_in_curtea_psd-59707.html
    • +4 (4 voturi)    
      'televiziunile conteaza'. (Joi, 22 iulie 2010, 20:16)

      mercedes [utilizator] i-a raspuns lui Andra

      Traiesc in Germania de 33 de ani si niciun partid nu a reusit nici aici timp de 60 de ani sa-si faca o televiziune. Asta nu inseamna ca nu sunt corect informata, nu inseamna ca sunt manipulata de televiziuni pentru a alege pe unul sau pe altul. Vreau sa cred ca nu sunt multi cei care gandesc ca dumneavoastra. Asta este o balbaiala intelectuala.
      • +6 (6 voturi)    
        In Romania NUMAI PARTIDELE au televiziuni (Joi, 22 iulie 2010, 20:35)

        televiziunile conteaza [anonim] i-a raspuns lui mercedes

        In Romania un partid care nu are televiziune nu conteaza.
        Cei care au televiziuni - inteleg asta, altii - care raman in urma - nu-l mai inteleg deloc.


        »»» Vasile Dancu :
        Cu ajutorul televiziunii Congresul PSD a fost un eveniment care a bulversat efectiv agenda publica, beneficiind de o atentie majoră.
        Este clar, fara televiziune nu exista politica, la noi.
      • +3 (3 voturi)    
        Acolo da, nu s-a reusit... (Vineri, 23 iulie 2010, 11:58)

        Zgabeartza Iftode [utilizator] i-a raspuns lui mercedes

        ... in schimb aici da, s-a reusit si arunca laturi la comanda in unul sau altul sau fiecare in celalalt, depinde ce aliante sunt facute!

        Pun pariu pe orice ca daca ai fi trait in RO in ultimii 33 de ani ai fi fost dezinformata total... asa cum suntem multi dintre noi.
  • +5 (21 voturi)    
    Romanii fraieri (Joi, 22 iulie 2010, 15:24)

    mircea [anonim]

    Bine ca e Base de vina ca acum nu sunt bani.. de parca el i-a obligat pe atatia sa ia credite si sa cumpere tot felul de chestii la preturi umflate si acum nu au din ce sa plateasca... sau el si nu PNL si PSD au populat sectorul bugetar cu zeci de mii de pierde vara pe care acum daca-i dai afara sunt muritori de foame..sau el e vinovat ca regimul lui nenea Iliescu si Tariceanu au distrus industria pentru ca banii ii faceau din comert..

    romani sunt niste mamaligi care voteaza coruptii care le promit bani si nu pe cei care incearca sa faca ceva pentru tara in ansamblu
  • +9 (15 voturi)    
    Parlament (Joi, 22 iulie 2010, 15:26)

    Ina88 [utilizator]

    Tocmai pentru ca totul porneste din Parlament nu se va intampla asta, pt ca PDL si-a asigurat majoritatea. Bine, ea e fragila...vom vedea ce se va intampla. Problema este: cine sa vina in loc? Credeti ca va fi mai bine daca schimbam non-stop presedintele si implicit guvernarea?
  • +2 (6 voturi)    
    Trecand peste aceasta tentativa de umor negru..,. (Joi, 22 iulie 2010, 15:28)

    Rescatorul [anonim]

    un referendum pentru suspendarea presedintelui va avea acelasi efect ca si cel pentru micsorarea numarului de parlamentari. Oare, mai iese cineva la vot?
  • +4 (10 voturi)    
    amintiri (Joi, 22 iulie 2010, 15:28)

    Ina88 [utilizator]

    Sa ne amintim de sondajele de la alegerile prezidentiale, nu numai de cele de anul trecut, dar si de cele de acum 6 ani, la care exitpoll-urile (niste sondaje in esenta) au incercat sa manipuleze opinia publica intr-un mod marsav. Si? Cata incredere sa avem in ele?Eu una nu dau doi bani pe ele. Stirea asta da praf in ochi cetatenilor.
  • -3 (15 voturi)    
    Doamne Ajuta (Joi, 22 iulie 2010, 15:29)

    Wheelwright [utilizator]

    Doamne ajuta sa scapam de ciorditorul flotei..
    • +2 (2 voturi)    
      Doamne ajuta-ne.. (Joi, 22 iulie 2010, 22:52)

      Andrei [anonim] i-a raspuns lui Wheelwright

      si atunci vom citi maine ferpare cu Vacaroiu si Dima de la FPS... unde dai si unde crapa..ha..ha.. norocul lui Vacaroiu si Dima e ca Cel De Sus are si treburi mai importante...
    • +1 (1 vot)    
      de unde atata credinta (Vineri, 23 iulie 2010, 11:12)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui Wheelwright

      la pro-psd-isti, stiut fiind faptul ca ilici, fondatorul, creierul si conducatorul de facto al acestui partid, este un ateu convins?
  • +2 (4 voturi)    
    Ce as face eu (Joi, 22 iulie 2010, 15:29)

    Dooika [anonim]

    Daca eu, as fi pus in situatia in care sa votez la un referend si referendul ar fi despre demiterea unui presedinte desfasurat in perioada mandatului actualului presedinte as lua in calcul mai multi factori. In urma analizei riguroase a opiniilor pro si contra ale altor votanti m-as gandi intai bine si apoi as analiza din nou pana cand as ajunge la o concluzie. in cazul in care ajung la o concluzie ma duc la vot, daca nu, nu ma duc si nici nu trimit pe altcineva sa voteze. Subiectul este prea delicat ca sa se ia o decizie asa repede, trebuie o perioada de gandire mai lunga timp in care trebuie luati in calcul toti factorii.

    Asa as face eu daca ar trebui sa iau o decizie.
  • -5 (13 voturi)    
    sondaj (Joi, 22 iulie 2010, 15:33)

    george [anonim]

    din pacate actualul presedinte va ramane in istorie ca primul presedinte suspendat.Putem adauga in plus si bancurile proaste de care rad membrii familiei,membrii guvernului,membrii pdl si fraierii care l au votat.
    • +1 (1 vot)    
      tot asa de bine (Vineri, 23 iulie 2010, 11:20)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui george

      s-ar putea zice si despre fraierii care l-au votat pe prostanac, singurul politician care s-a culcat seara presedinte si s-a sculat nepresedinte, mihaela, dragostea lui.
  • -3 (11 voturi)    
    Draga... (Joi, 22 iulie 2010, 15:37)

    Gigi [anonim]

    ... HN.ro ... ai promis din timpul campaniei 2009 ca nu mai publici sondaje pentru ca "intoxica". Dat fiind ca majoritarea cititorilor si comentatorilor de aici sunt portocalii (platiti sau dezinteresati) ... propun sa o bagi din nou pe aia cu "sondajele manipuleaza" etc si sa nu mai publici asa ceva. Multi dintre cititorii de culoare portocalie au deja arsuri la stomac, tensiune marita sau dureri de bila din cauza acestui articol ... nu e frumos si sa nu mai faci alta data. Na na na! (la funduletz)
  • +3 (11 voturi)    
    esantion (Joi, 22 iulie 2010, 15:38)

    io [anonim]

    nu mai puneti botul oameni buni la sondaje dintr-astea facute pe 1000 de persoane.
    nici macar nu e reprezentativ esantionul, de aceea nici nu s-a precizat vreo marja de eroare!
  • +3 (9 voturi)    
    alta e problema (Joi, 22 iulie 2010, 15:38)

    razvan [anonim]

    oricare era presedinte isi punea oamenii lui la conducere si furau toti din greu.

    dar nu toti ne faceau de ras pe plan international. acum efectiv sper sa-mi iau cetatenie straina si sa nu fie nevoie sa mai zic vreodata cuiva ca sunt roman.
  • 0 (6 voturi)    
    Unpr? hai ca-i gogonata (Joi, 22 iulie 2010, 15:39)

    gigi [anonim]

    cum dracu are unpr 7%?
    cred ca sondajul e fals. unpr nu exista ca partid si o sa ia probabil sub 1%.
  • +1 (9 voturi)    
    Si ce? (Joi, 22 iulie 2010, 15:39)

    garabetian1 [anonim]

    Pleaca ai nostri vin ai nostri,aceiasi Marie cu alta palarie :Oare nu va-ti saturat de 20 de ani aceiasi problema?Suntem singura tara din fostul bloc Comunist care dupa 1989 suntem intr-o cadere libera.Ia toate campaniile electorale ni se promite marea cu sarea iar dupa ce au optinut voturile noastre ura si la gara mai sta de vorba cu POPORUL la urmatoarele Elecorale.Umbla caini cu covrigi in coada doar pentru ei fie ca sunt PDL.UDMR PSD.PNL.SRI ETC.Iar noi nu avem altceva de facut decat sa ne invrajbim si sa ne injuram in timp ce ei au DEVALIZAT TARA ASTA suntem in urma tuturor.CEHIA,SLOVENIA,SLOVACIA POLONIA.ne lasa fara sevici dar nu ne ofera altul si suntem nevoiti sa ne lasam familia ,casa si sa plecam in PRIBEGIE pentru a ne castiga existenta.Sunt plecat de dinainte de 1989 si de atunci tot trag speranta ca intro zii ma voi intoarce acasa,in schimb ce vad o migratie continua spre VEST unde in ciuda pregatiri suntem nevoiti sa acceptam orice loc de munca.Ei si-au insusit TARA au vandut tot ce sa putut si in loc sa investeasca sa creeze locuri de munca si-au depus bani in BANCILE STRAINE. Iar acum au descoperit ca NOI CEI CE MUNCIM IN AFARA GARNITEI avem 35 miliarde in conturi si se dau de ceasul morti ca sa ne convinga sa-i trimitem in tara.NU AR TREBUI CA EI SA DEA EXEMPLU si dupa aceea sa ne ceara noua care am muncit pe branci pentru bani astia.
  • +7 (11 voturi)    
    ce sa inteleg... (Joi, 22 iulie 2010, 15:40)

    soso [anonim]

    ...ca 65% din romani se uita la antene si irealitatea? ????? si cota otv, unde e atunci?? :)
  • +6 (10 voturi)    
    Q.E.D.! (Joi, 22 iulie 2010, 15:40)

    GAVRILACHE [utilizator]

    Rezultatele sondajului mi se par corecte! Campania concertata (nici o clipa oprita de majoritatea presei), balbaielile penibile ale guvernului, degradarea situatiei materiale a mii de romani, toate acestea pe fondul asumarii de catre presedinte a unei schimbari dureroase dar necesare in calitate de port-drapel, nu aveau cum sa nu duca la un asemenea rezultat! Nu exista nici un regret si nici o frica : demiterea presedintelui nu va ajuta pe nimeni! Nu exista, cred, conducator politic care sa doreasca, acum, sa-i ia locul! Suntem la cel putin un an distanta de momentul in care se vor involbura apele si vor incepe jocurile! La fel si in cazul unor eventuale alegeri anticipate! Totusi, aceste rezultate demonstreaza, daca mai era nevoie, ca romanii inca mai spera asa ca sa nu va mire daca dl Dan va da lovitura! Ce poate fi mai frumos decat o Romanie condusa la dezastru de mesia din Caracal si de partidul nostru, al poporului roman! Dinspre PSD si PNL nici o problema!
  • +2 (10 voturi)    
    O zicala veche spune: (Joi, 22 iulie 2010, 15:43)

    adi [anonim]

    Schimbarea stapanului, bucuria nebunului.

    Ori cum ar fi noi suntem dupa cum bate vantul.
    credeti ca daca flamanzii di celelalte partide ajung la guvernare vor fi baieti de treaba si se cor gandii si la voi???

    eu cred ca mai avem de invatat partea cu rabdarea si loialitatea.
    • -2 (10 voturi)    
      Diferenta dintre ... (Joi, 22 iulie 2010, 15:49)

      Gigi [anonim] i-a raspuns lui adi

      ... mine si tine este ca tu crezi ca Basescu iti este "stapan" pe cand eu cred ca, in calitate de cetatean platitor de taxe si impozite, eu sunt "stapanul" lui.
    • +1 (1 vot)    
      nu sunt atat de flamanzi (Vineri, 23 iulie 2010, 11:41)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui adi

      cum lasa sa se inteleaga. in realitate, dupa ce se porcaiesc prin parlament pe motive, chipurile politice, bat palama pe afaceri comune.
      probabil insa ca e inca mult de ros de pe os.
      oricum, grija anti basescienilor nu este sa intre la guvernare si la conducerea tarii acum, in plina criza economica internationala. doar se pregatesc pt. 2012, cand vrand-nevrand, pana si Romania va iesi din criza, trasa de restul UE.
  • +3 (13 voturi)    
    Iar cu fumigene ? (Joi, 22 iulie 2010, 15:45)

    victor [anonim]

    Opozitia (si în special PSD+PC-ul si PNL-ul) este hamesita rau si se repeta istoria din 2007 când foamea de putere i-a condus la fiasco-ul "demiterii presedintelui" ....... Ar trebui ca românii sa fie recordmeni de "taierea propriei craci" în Guiness Book pentru ca sa putem crede noua sopârla cu sondajul IPP (care stim bine de cine este platit ca sa arunce fumigene !). Inca le-am mai crede daca cei 65 % ar fi avut barem tupeul ca sa spuna pe cine-l propun în locul lui Traian Basescu. Caci tocmai aici este sarlatania la care mass media este partasa. Presedintele si Premierul spun foarte clar, pentru cine vrea sa-i asculte, de ce merge tara prost si ce trebuie facut. Numai ca mass media corupta sau în goana dupa senzatii, este prea ocupata cu aruncarea acestor fumigene ca sa mai aiba timp si bunul simt sa difuzeze mesajele de la Palatul Cotroceni si Palatul Victoria. Românii ce sa creada ? Toba opozitiei, amplificata de mass media, acopera urechile tarii si când poporul îsi va da seama de pacaleala, n-o sa ne mai scape nici o UE si nici un FMI ....... Sa nu ziceti ca nu v-am spus !.
  • -1 (9 voturi)    
    Dumnezeu cu mila! (Joi, 22 iulie 2010, 15:47)

    jackie [anonim]

    exista un lucru care, cu siguranta, nu-i lipseste in momentul de fata, Romaniei : referendumul! Si-asa, vai si-amar de noi si tara in care traim! Daca se ajunge la referendum...atunci, fratilor...DUMNEZEU CU MILA!!!!!, fiindca nu-i un moment bun pentru asa ceva. Cel putin sa fie invatatura de minte pentru cei care nu s-au dus la vot, si sa nu mai repete experienta, ca nu fac bine nimanui, ca stau pe margine si spun" asa va trebuie, voi l-ati votat pe Base!, eu n-am votat cu nimeni"....
  • -7 (13 voturi)    
    Niciodata nu e prea tarziu... (Joi, 22 iulie 2010, 15:50)

    Jerry Maguire [anonim]

    Pfffff.....Base te duci la vale rau de tot....cat de varza sunt pd-isti astia....si nu mai spuneti pdl-isti ca se invart Bratienii in mormant cand spun astia de la pd ca sunt si liberali....
  • +11 (13 voturi)    
    Ceva tot reflecta acest sondaj (Joi, 22 iulie 2010, 15:50)

    CezarN [utilizator]

    Ca acest sondaj este realizat la comanda PSD si PNL, nu ma indoiesc.
    As putea accepta ca procentele prezentate chiar sunt reale sau apropiate de realitate, caci romanul merge la alegeri doar daca "i de da" ceva (tuica, bere, tenisi, 50% marire la leafa, etc). Cum nu i s-a dat nimic din toate acestea in aceasta perioada, tare dezamagit trebuie sa fie romanul nostru mediocru si submediocru. Si asta cu atat mai mult cu cat cu cat i s-a dat altceva: i s-a spus (mai voalat sau mai pe a' dreapta) adevarul. Ca nu se poate pensie fara contributii, ca sectorul de stat nu produce plusvaloare, ci o consuma pe cea creata de altii, ca statul nu mai poate (si nici nu trebuie) sa le tina palma in fund celor care nici macar nu au bunul simt sa-si spele bucile, ca nu poti avea pretentii sa compari ministrii sau presedintele roman cu cei germani daca zugravii, functionarii, instalatorii sau sudorii care ii aleg nu sunt, la randul lor, comparabili cu omologii lor nemti.

    Si mai releva ceva acest sondaj. Reale sau ajustate, procentele sondajului ne arata exact adevarata intentie a PSD si PNL: aceea de a se folosi de aceasta criza economica mondiala pentru a darama tot ce se poate darama in Romania pentru ca apoi sa vanda ei molozul la export.

    Insa am fi usor rupti de realitate daca am crede ca PDL nu a contribuit la propria-i decadere prin nehotararea cu care a actionat atunci cand a actionat, caci in majoritatea timpului mai mult a vorbit. Si nici macar de vorbit nu a vorbit bine, ci pe mai multe voci, ezitant si transmitand mesaje contradictorii. PDL a demonstrat ca nu are ninmic in plus fata de restul clasei politice, ca are o clientela la fel de lacoma ca si cea a PSD sau PNL, ca este si el tarat de trecutul securisto-comunist a majoritatii conducatorilor sai, ca foloseste aceeasi sita defecta ca si PSD la selectia si promovarea cadrelor.

    Aceasta criza a venit ca un demachiant pe fata bine pudrata dar dealtfel plina de bube a clasei politice romanesti dar si a electoratului sau.
  • +7 (9 voturi)    
    oare e bine? (Joi, 22 iulie 2010, 15:52)

    luky [anonim]

    cit ne va costa alte alegeri,cine a platit sondajul?sa termine cu lupta pt. ciolan si sa se gndeasca la solutii nu la pus piedici.daca ploua ,daca ninge,daca e canicula sau sint inundatii e Basescu de vina,daca vrea sa faca un pic de ordine deranjaza si trebuie schimbat,le trebuie unul ca ''tapul'' sa fie de decor sau unul ca ilici sa-i sprijine chiar daca au constiinta incarcata,iar sondajul cred ca a fost facut la comanda politica,oricum si Geoana dar mai ales Diaconescu au dezamagit,au comportamentul fostilor secretari de partid,prea multe vorbe si prea putine fapte
  • -1 (3 voturi)    
    SI CE' (Joi, 22 iulie 2010, 15:57)

    garabetian1 [anonim]

    Pleaca ai nostri vin ai nostri,aceiasi Marie cu alta palarie :Oare nu va-ti saturat de 20 de ani aceiasi problema?Suntem singura tara din fostul bloc Comunist care dupa 1989 suntem intr-o cadere libera.Ia toate campaniile electorale ni se promite marea cu sarea iar dupa ce au optinut voturile noastre ura si la gara mai sta de vorba cu POPORUL la urmatoarele Elecorale.Umbla caini cu covrigi in coada doar pentru ei fie ca sunt PDL.UDMR PSD.PNL.SRI ETC.Iar noi nu avem altceva de facut decat sa ne invrajbim si sa ne injuram in timp ce ei au DEVALIZAT TARA ASTA suntem in urma tuturor.CEHIA,SLOVENIA,SLOVACIA POLONIA.ne lasa fara sevici dar nu ne ofera altul si suntem nevoiti sa ne lasam familia ,casa si sa plecam in PRIBEGIE pentru a ne castiga existenta.Sunt plecat de dinainte de 1989 si de atunci tot trag speranta ca intro zii ma voi intoarce acasa,in schimb ce vad o migratie continua spre VEST unde in ciuda pregatiri suntem nevoiti sa acceptam orice loc de munca.Ei si-au insusit TARA au vandut tot ce sa putut si in loc sa investeasca sa creeze locuri de munca si-au depus bani in BANCILE STRAINE. Iar acum au descoperit ca NOI CEI CE MUNCIM IN AFARA GARNITEI avem 35 miliarde in conturi si se dau de ceasul morti ca sa ne convinga sa-i trimitem in tara.NU AR TREBUI CA EI SA DEA EXEMPLU si dupa aceea sa ne ceara noua care am muncit pe branci pentru bani astia.
  • +4 (4 voturi)    
    o problema.... (Joi, 22 iulie 2010, 15:58)

    Problema [anonim]

    Pe un gard stau trei pasarici frumos colorate. O data pe zi, pe lanaga acel gard, trece un caine, rasa labrador. Se cere sa se demonstreze cate mere avea Ana in cos...
  • +6 (8 voturi)    
    sondaj de ... ras (Joi, 22 iulie 2010, 15:58)

    ARFI [anonim]

    cum poate ipp ( divizie???) cu 2 angajati sa faca un astfel de sondaj. nu inteleg cum puteti publica asa ceva
  • -4 (10 voturi)    
    Doar atat !!????? (Joi, 22 iulie 2010, 15:59)

    lili [anonim]

    NU cred, sunt convinsa ca peste 90% !!!!! Cam atat mai arata si PDLul Dumnealui in sondaje, adica vreo 10% !!! Pana in 2012 scadeti sub 5%, trebuie modificata Constitutia ca sa mai intre PDL in Parlament !!!!
  • +4 (8 voturi)    
    D`astia destepti, atotstiutori... (Joi, 22 iulie 2010, 16:00)

    Ronin [utilizator]

    ...am mai vazut. L-au dat pe Geoana sigur presedinte. Sondaj clar trucat. Asta nu inseamna, insa, ca Basescu si PD-L stau bine in sondaje. E normal sa scada, ca doar sunt la putere...
  • +6 (10 voturi)    
    este o petarda aruncata de cuplul V&V! (Joi, 22 iulie 2010, 16:06)

    slider [utilizator]

    este o petarda aruncata de cuplul Vant & Voiculescu care doresc cu disperare schimbarea atentiei publice de pe legea ANI ;)
  • -9 (11 voturi)    
    JOS BASESCU SI HOTII DIN PDL! (Joi, 22 iulie 2010, 16:07)

    bogdan [anonim]

    Ne-am saturat de jigodiile din PDL si vrem sa dispara din politica romaneasca URGENT!!!
    • +3 (3 voturi)    
      DA, DA, SA VINA HOTII DIN PSD, SUNT MAI BUNI! (Vineri, 23 iulie 2010, 3:53)

      anonim [anonim] i-a raspuns lui bogdan

      Sau aia din PNL, sunt mai eleganti!
    • 0 (0 voturi)    
      Tovarasu, ai inceput sa strigi lozinci? (Vineri, 23 iulie 2010, 12:11)

      Rescatorul [anonim] i-a raspuns lui bogdan

      Suntem in 2010, nu in 1945! S-au ai ramas setat, mai ales ca acum ti l-a dezgropat si pe Ceausescu?
  • +7 (13 voturi)    
    MINCIUNA! (Joi, 22 iulie 2010, 16:08)

    mihai b [anonim]

    sondaje facute de PSD-isti...normal.. sa fim seriosi..tara e satula de PSD... multi inca-l mai cred pe Basescu si multi vor schimbarea in PNL..

    EU il sustin tot pe Basescu...

    MUNCESC, Deci TRAIESC BINE!

    Cine e puturos si plangacios si nesimtit..o duce rau!

    La munca nu la intins mana si facut politica!
    • -2 (2 voturi)    
      Prostie (Joi, 22 iulie 2010, 23:56)

      un roman [utilizator] i-a raspuns lui mihai b

      daca nu crezi tu inseamna ca e neaparat minciuna, ce conteaza ce cred cei care au participat la sondaj?!
      Cu specimene ca si tine a trait Romania 40 de ani de dictatura comunista!
  • +7 (9 voturi)    
    Reforma statului (Joi, 22 iulie 2010, 16:08)

    Gigi [anonim]

    Propun reforma statului! Conform referendumului legat de Parlament din 2009 cetatenii doresc reducerea numarului de parlamentari. De aceea numarul de maxim 300 pare foarte potrivit. Discutia despre uni/bicameralism nu trebuia insa sa fie subiect de referendum. Deci maxim 300 in 2 camere. Nici nu este nevoie de modificarea Constitutiei pentru ca numarul de parlamentari este stabilit prin lege.

    De asemenea putem sa implementam un sistem uninominal majoritar in 2 tururi pentru alegerea parlamentarilor. Astfel nu vor mai intra in Parlament cei de pe locurile 2-3 etc din colegiul lor.

    Astept opinii!
    • +1 (5 voturi)    
      bag seama (Joi, 22 iulie 2010, 16:50)

      eu [anonim] i-a raspuns lui Gigi

      ca nu esti acelasi cu eternul si clasicul Gigi, penelistul care ataca pe forum tot ce e legat de actuala putere.
      altfel, mi-e greu sa cred ca ai fi de acord cu uninominalul "majoritar in 2 tururi pentru alegerea parlamentarilor".
      in principiu sunt de acord cu ce-ai scris tu, cu un amendament:
      actiunea propusa de Basescu viza doua aspecte: reducerea cheltuielilor si eficientizarea actului legislativ.
      ceea ce propui ar realiza-o partial pe prima, si deloc pe a doua.
      • +1 (3 voturi)    
        Ba dimpotriva ... (Joi, 22 iulie 2010, 18:09)

        Gigi [anonim] i-a raspuns lui eu

        ... te inseli amarnic. Sunt tot eu. Voiam sa subliniez mai multe lucruri.

        Primul ar fi ca "gogosi" poate vinde oricine (inclusiv eu). De 20 de ani ni se vand gogosi iar actiunile efectiv pozitive ale politicienilor cand ajung in diverse posturi sunt atat de putine incat tind spre zero.

        Al doilea este ca actualul status qvo (doua camere nefunctionale, proces legislativ greoi) nu poate fi atat de usor urnit pentru ca intotdeauna vor fi unii care vor fi dezavantajati si se vor opune din rasputeri. Daca PD-ul e intradevar la 12% as vrea sa vad eu cum fiecare parlamentar PD va vota cu mana lui reducerea numarului de parlamentari si vot majoritar in 2 tururi.

        Partea cu "cheltuielile" a fost demonstrata prin cifre ca e o gogorita. Ok ... se vor face economii dar intr-o lista de argumente asta ar fi undeva la ultimul punct sub categoria "si altele". Nicidecum un argument fundamental.

        Eficientizarea actului legislativ se poate foarte bine si prin modificarea rolurilor pe care le joaca cele doua camere (impreuna cu reducerea numarului de parlamentari).

        Pe de alta parte auzi non stop "legi exista dar nu se pun in aplicare". Poate nu gandesc eu bine dar asta imi spune urmatorul lucru .... in 20 de ani am avut un Parlament cat de cat functional dar am stat destul de prost cu partea executiva - Guvernul si institutiile subordonate(care le pun in aplicare). Mi se pare normal ca prin urmare "reforma statului" sa inceapa cu executivul. Sau cu judecatorescul pentru care primim non stop cartonas rosu de la CE. Ca dorm 3 burtosi in Parlament si ii filmeaza televiziunile e fara indoiala o problema dar in ordinea prioritatilor nici asta nu cred ca e prima.

        Putem discuta si despre uninominal majoritar in doua tururi dar nu cred ca are rost pentru ca tu o sa crezi ca argumentele mele sunt legate cumva de atasamentul fata de un partid. Oricat de logic si de argumentat le-as formula.
    • +4 (6 voturi)    
      si eu vreau! (Joi, 22 iulie 2010, 16:52)

      airamerica [utilizator] i-a raspuns lui Gigi

      Vreau si eu asta...dar se pare ca au uitat de ea si nu mai conteaza! Acu o baga pe asta cu criza-care nu exista decat in capul presei-si se fac ca uita de problema reala a romaniei din 1990 incoace: reforma statului!
      • +6 (6 voturi)    
        Nu mai asteptati... (Joi, 22 iulie 2010, 18:11)

        Gigi [anonim] i-a raspuns lui airamerica

        ...solutii magice, lumini calauzitoare! Mai degraba e nevoie de reforma societatii romanesti. Statul e doar o componenta. Crezi ca daca am avea statul german cu populatia Romaniei ar iesi mare lucru?
  • -9 (11 voturi)    
    dilentatilor (Joi, 22 iulie 2010, 16:10)

    morsa deghizata [anonim]

    Nu pot sa cred, oficina prezidentiala hotnews sa dea aceste cifre manipulatorii, nu se poate! Eu il iubesc pe domnul presedinte, eu vreau sa modifice constitutia si sa mai stea circa 3,4 mandate in fruntea tarii.

    Vreau sa iau multe plusuri de la propagandistii basescieni, va rog! Plusati-ma multe! Sa traiti bine!xaxaxaxaxaxa
  • +8 (12 voturi)    
    E NORMAL (Joi, 22 iulie 2010, 16:16)

    gigi din baicului [anonim]

    Dupa ce de 4 ani A3 si RTV i-au facut seriale zilnice de ne-au plictisit dupa ce s-au keltuit basculante de bani sa-i strice si sa-i macine imaginea in sfarsit le-a iesit sondaju cum au vrut.
  • -10 (14 voturi)    
    scriu postacii ... (Joi, 22 iulie 2010, 16:16)

    bancher [anonim]

    Nu vreau sa se creada ca imi place mie Geona si PSD-ul si Adi Nastase si clica lor (ca nu i-as vota sub nici o forma), dar daca s-ar face referendum pt demiterea presedintelui, as fi primul care m-as duce sa-l dau jos pe Intaiul economist al tarii. Prea a facut prostii, prea si-a batut joc de noi, prea da cu oistea in gard, el si clica lui de amatori de la guvernare.
    Si sa fim seriosi, ca mine gandesc milioane...
    • +7 (9 voturi)    
      Si ce pui in loc????? (Joi, 22 iulie 2010, 18:27)

      dodu [anonim] i-a raspuns lui bancher

      Ce pui in loc? ca functia exista si va exista in continuare...
      Pe Geoana???
      Pe Crin??
      Pe Ponta??
  • -6 (10 voturi)    
    35% (Joi, 22 iulie 2010, 16:17)

    anonim [anonim]

    Dintre romani ar mai vota cu asta? Prostia in tara asta e inepuizabila.
    PDL va intra in pamant la primele alegeri.
    Castigand alegerile PDL-ul nu a facut decat sa inlesneasca un viitor guvern de stanga. Asta da ironie, dublata de impotenta.
    Dar pana la urma tot FSN sunt si PDL si PSD.
  • +8 (12 voturi)    
    Sondaj comandat de Iliescu ! (Joi, 22 iulie 2010, 16:17)

    Mihai [anonim]

    Se stie apropierea dintre Adrian Moraru si structurile PSD ! Este un continuator al lui Iliescu - Nastase - Geoana si va fi premiat de catre PSD cu un post caldut! de 20 de ani fac acelasi lucru: isi comanda sondajele prin companiile lor ( IPP DATA Research este o subsidiara a companiei de media care i-a facut campani alui Geoana!) Dar nu mai stiu ca dupa 20 de ani de cand sunt comunistii de la PSD la putere, romanii s-au desteptat si cu Basescu o sa luptam impotriva lor ! Jos comunistilor ! Trebuie sa fim alaturi de Basescu in lupta impotriva lui Iliescu, Vanghelie, Vantu si Patriciu !
  • +8 (10 voturi)    
    raspuns la articolul de mai sus (Joi, 22 iulie 2010, 16:18)

    ALTUN [anonim]

    HA ! HA!Pt ca stiu ca altfel nu mai pot accede la putere,pesedeii au 'initiat' un sondaj de opinie!Pt urmatorii 20 de ani,pot fi siguri ca vor fi doar in opozitie!
    • -5 (5 voturi)    
      Simpatic ... (Joi, 22 iulie 2010, 18:16)

      Gigi [anonim] i-a raspuns lui ALTUN

      ... patologic dar simpatic!

      Cum pot confunda unii dorinta individuala cu realitatea inconjuratoare....

      Ia zi ... poti sa muti si Casa Poporului prin puterea mintii sau nu?
  • -9 (11 voturi)    
    prosti (Joi, 22 iulie 2010, 16:22)

    adolf [anonim]

    Bai frati pd-listi platiti sau convinsi, se vede disperarea in comentarilor voastre. Daca un partid si un presedinte cad in sondaje in halul asta inseamna ca au facut prostii ca lumea si acuma platesc.
    PS: IPP-ul este institutul de casa al pd-leului.
    • +9 (9 voturi)    
      isp.org.ro (Joi, 22 iulie 2010, 16:38)

      Don Ciccio [utilizator] i-a raspuns lui adolf

      Est in eroare; acela se numeste ISP (Institutul de Studii Populare).
      • -1 (3 voturi)    
        nu e eroare (Joi, 22 iulie 2010, 22:32)

        adolf [anonim] i-a raspuns lui Don Ciccio

        Intradevar ISP-ul este al pd-ului, dar nu are legatura cu sondajele, pe cand IPP (Institutul de politici publice), are.
    • +1 (1 vot)    
      adica, zici tu, (Vineri, 23 iulie 2010, 12:23)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui adolf

      pd-l si-a dat singur la gioale? cred ca ti-e foaaaarte cald.
  • +14 (16 voturi)    
    Base vs Geoana (Joi, 22 iulie 2010, 16:25)

    alegator [anonim]

    Prefer de 1000 de ori sa ramana Base "la butoane" cu toate neajunsurile aferente, decat sa-i vad din nou pe PSD-isti la conducere. Acum culegem cu adevarat ceea ce au sadit Iliescu & Co....
  • +9 (9 voturi)    
    mai (Joi, 22 iulie 2010, 16:29)

    cipri_ [utilizator]

    mai, nu mai dati stiri de genul asta, ca-l emotionati pe genul, acum precis topaie de fericire: "//. de base, asa-i trebuie, jos base, geoana noul presedinte". Si mihaela dragostea lui il alina: "vezi, geonica, poporul tot pe tine te iubeste mai mult, 12% are base, asa ca tu ai 88%".(editat de HotNews.ro)
  • +5 (5 voturi)    
    mda (Joi, 22 iulie 2010, 16:36)

    rochiri [utilizator]

    si acum hai o sa inceapa discutiile.
  • +9 (11 voturi)    
    Vrabia malai viseaza (Joi, 22 iulie 2010, 16:39)

    Epaminonda [anonim]

    Basescu abia asteapta
  • +12 (12 voturi)    
    Sondaj complet (Joi, 22 iulie 2010, 16:42)

    Patrascu [anonim]

    Ar fi fost bine de stiut, ce procent din subiecti ar vota demiterea parlamentului si apoi discutam si restul.
  • +11 (11 voturi)    
    legea ANI (Joi, 22 iulie 2010, 16:47)

    liana [anonim]

    de curiozitate, are vreo legatura cu legea ANI care o sa se intoarca in parlament?
    • +11 (11 voturi)    
      ANI versus BANII (Joi, 22 iulie 2010, 17:02)

      ANI versus BANII [anonim] i-a raspuns lui liana

      Bineinteles ca are! Cam... 65%... ;)
  • +15 (15 voturi)    
    Aha... (Joi, 22 iulie 2010, 16:56)

    CCC [anonim]

    Care va sa zica 65% sunt milogii in tara asta. eu cred ca avem o sansa, daca erau 90% puteam stinge lumina. Oricum, un sondaj interesant, nu stiam exact ce procent tin in carca.
  • +13 (13 voturi)    
    solutia (Joi, 22 iulie 2010, 17:01)

    bibi [anonim]

    ...iar incep astia cu Klaus Johannis......vomit
  • +13 (13 voturi)    
    Unde erau... (Joi, 22 iulie 2010, 17:09)

    Claudia [anonim]

    cei 65% care acuma ar vota demiterea lui Basescu anul trecut de alegeri?? Cum de unii si-au schimbat asa brusc opinia? In perioada de criza ce vreti, sa va mearga mai bine decat inainte? Ca era clar si toamna trecuta ca e criza mondiala, cred ca multi nu au fost constienti de asta.
  • -11 (11 voturi)    
    Nu mai e mult si portocalii ajung sub 5 % :)) (Joi, 22 iulie 2010, 17:17)

    Jijy [anonim]

    Cu piratul lor in frunte, vor avea succesuri multe (sic!).
    Cat despre Pitic, ce sa mai spun ...
  • 0 (0 voturi)    
    Sondajul (Joi, 22 iulie 2010, 17:40)

    eugenb [anonim]

    Pentru cei curiosi, uitati unde se gaseste SONDAJUL :

    "194.88.148.177/7c/e5/b5/ca/document_2010_07_22_7609721_0_sondaj_ipp.pdf"
  • +15 (15 voturi)    
    sondaj (Joi, 22 iulie 2010, 17:50)

    GABI [anonim]

    este un sondaj pentru linistea lui Crin Antonescu
    Nu cred niciun procent. Toate sunt aranjate.
  • +11 (11 voturi)    
    imi vine sa injur pe romani (Joi, 22 iulie 2010, 17:56)

    alex [anonim]

    dar cand ma gandesc la comunitatea hotnews parca imi vine sa mai pun frana.
  • +11 (11 voturi)    
    mult praf (Joi, 22 iulie 2010, 18:02)

    nico2 [utilizator]

    Un sondaj aparut pentru a incerca justificarea cererilor de suspendare ale Presedintelui Basescu.Ptr. ce anume nu se spune.Cresterea in sondaje ale PSD+PC+PNL, pe timp de criza , este comparabila cu exemplul cainelui care sta la umbra si se linge........Nu faci nimic, mai hamai din cand in cand, faci prezenta parlamentara intre 1 si 50%, blochezi toate legile si strigi in gura mare ca nu merge treaba.Si in alte tari din Europa, Opozitia a crezut ca va castiga prin propuneri populiste.Rezultatul?Au castigat alegerile si s-au vazut nevoite sa adopte tocmai masurile contestate cu putin timp inainte.Adevarutul scop este jocul la 2 capete : daca cetatenii cer suspendarea Presedintelui ,Opozitia trebuie sa ceara acest lucru si sa voteze in Parlament.Daca nu iese asta este.Ce uita Opozitia este faptul ca cetatenii au cerut revizuirea Constitutiei si au blocat toate incercarile de discutii.
  • -9 (9 voturi)    
    corect (Joi, 22 iulie 2010, 18:23)

    ion [anonim]

    sondajul se aproprie foarte mult de realitate.Adica toti pensionarii+bugetarii+O mare parte din mediu privat+someri... si cred ca procentul ar fi si mai mare.
    Pai prietenii mei care au votat cu base nu mai vb de politica le este rusine desigur au avut incredere in carmaci si s-au vazut tradati. Nush daca era mai bn cu geoana dar cred totusi ca putin era mai bine, adica este imposibil sa fie mai rau sau la fel de rau cum este cu chioru si piticul atomic.
    Si fanilor pdl de pe site degeaba va frustrati chiar daca face base un sondaj la comanda tot in defavoarea lui iese poate sa zicem cu un procentaj mai mic dar daca acum sau peste o luna ar fi un referendum basescu ar fi demis sigur.
    Si eu unul as fi deacord sa cheltuim bani aiurea pe un referendum decat pe clientela pdl.
  • -7 (7 voturi)    
    da (Joi, 22 iulie 2010, 18:25)

    alia [anonim]

    daca s-ar face referendum cine credeti ca ar merge la vot : cei foarte nemultumiti si fanii lui basescu deci cred ca rezultatul ar fi undeva la peste 80% pt demiterea marinarului.
  • +9 (9 voturi)    
    suspendare (Joi, 22 iulie 2010, 18:28)

    dorulet [anonim]

    Nu cred in acest sondaj -conteaza foarte mult cine a platit acest sondaj. De ce demitere? Numai crin antonescu viseaza cu ochii deschisi acest lucru;antonescu care va dati seama daca ajunge presedinte si are aceeasi prezenta la Cotroceni ca si in Parlament ce se poate intampla? Intrebarea este ce ne facem cu aceasta clasa politica iresponsabila? In loc sa se concentreze toti la masuri cat mai viabile pentru acesta tara ei viseaza numai la ciolan! Oricine va veni la putere va aplica aceleasi masu dure care trebuiesc luate sicare nu sunt multe,restul este demagogie si iresponsabilitate
  • +13 (13 voturi)    
    de cine a fost comandat?? (Joi, 22 iulie 2010, 18:31)

    masteryodda [utilizator]

    trebuie sa specifice CLAR de cine a fost comandat, nu balarii ca a fost pentru un proiect de cercetare sau alte aiureli. CE proiect cercetare, de cine a fost SPONSORIZAT! cred ca ne-am edifica de super sondajul asta
    • +5 (5 voturi)    
      Mai precis, (Joi, 22 iulie 2010, 19:45)

      c.mike [utilizator] i-a raspuns lui masteryodda

      cine la platit pentru ca asta-i un SRL nu cred ca lucreaza pe "ochi frumosi"
    • -2 (2 voturi)    
      Intrati pe site-ul IPP... (Vineri, 23 iulie 2010, 10:36)

      lili [anonim] i-a raspuns lui masteryodda

      Institutul de politici publice are site, face astfel de sondaje, are sponsori onesti si credibili, este o institutie fara culoare politica.... Vedeti site-ul....
  • +10 (10 voturi)    
    opinie (Joi, 22 iulie 2010, 18:53)

    vm [anonim]

    presedintele se alege o data la 5 ani.daca ar fi usor accesibila suspendarea, cred ca in romania ar fi o suspendare pe an, cel putin.dupa exemplul tva. votam marirea tva, dupa o saptamana, hai sa impozitam totul si sa micsoram tva.
    sau ca pe vremea lui tariceanu -razgandeanu, ca nu mai tin minte decat porecla , nu si motivele pentru care a aparut.
    dupa suspendare urmeaza alegeri.alti bani cheltuiti, alte promisiuni electorale, alte guri pe ciolan, si asa la nesfarsit.
    si trebuie sa gasesti si un fraier sa candideze, ca nu schimba nimeni peste noapte situatia din negru in roz.
  • +11 (11 voturi)    
    rusii lucreaza... (Joi, 22 iulie 2010, 19:00)

    yellowdog [utilizator]

    mai usor ca va desconspirati...
  • +8 (8 voturi)    
    q (Joi, 22 iulie 2010, 19:05)

    andrei [anonim]

    razgandeanu vine poate de la faptul ca tariceanu a zis ca isi va da demisia din functia de prim ministru si apoi s-a razgandit.Sa nu zici ca nu mai tii minte de scandalul dintre el si marinar.
  • +8 (8 voturi)    
    Hot news (Joi, 22 iulie 2010, 19:15)

    c.mike [utilizator]

    Unde se gaseste informatia ca IPP Data Reseach SRL si Institutul pentru Politici Publice au vreo legatura unul cu altul. Voi spuneti ca ar fi divizia de cercetari sociologice al IPP. De unde reiese? Eu n-am gasit legatura asta pe tot internetul.
  • -7 (7 voturi)    
    Dl Basescu si PDLul..... (Joi, 22 iulie 2010, 19:22)

    lili [anonim]

    Platesc nu pentru ceea ce au facut acum, ci pentru ceea ce NU AU FACUT din noiembrie 2008 de cand PDL a venit la putere si a lasat Romania sa se duca in dezastru de dragul castigarii alegerilor prezidentiale de catre Dl Basescu. Au mintit, au lasat sa treaca alegerile prezidentiale, intarziere care a costat PDLul scump, Romania avea oricum grave dezechilibre care amanate au dus la acest dezastru. BRAVO, PDListilor, puteti sa va felicitati, in frunte cu Dl Basescu, Presedintele dorit !!!!
    • +6 (6 voturi)    
      si cu cine (Joi, 22 iulie 2010, 19:42)

      c.mike [utilizator] i-a raspuns lui lili

      voiai sa corecteze dezechilibrele cu PSD ?
      • -2 (4 voturi)    
        Va reamintesc ca nu au spus o vorbulita..... (Joi, 22 iulie 2010, 22:29)

        lili [anonim] i-a raspuns lui c.mike

        Despre situatia grava a finantelor Romaniei decat dupa alegerile prezidentiale... Ba, mai mult, atat dl Vladescu cat si Dna Udrea si Dl Berceanu si Dl Blaga au recunoscut ca au stiut dar au sperat ca nu e nevoie de masuri dure.... MINCIUNI sau INCOMPETENTA evidenta.... Cum vreti sa spuneti......
        • +1 (1 vot)    
          Incompetenta... (Vineri, 23 iulie 2010, 12:43)

          Zgabeartza Iftode [utilizator] i-a raspuns lui lili

          ... din partea lor ca au verificat intai si au mancat dupa... In schimb competenta 100% din partea celor dinainte, alianta nerecunoscuta PSD-PNL care au lichidat TOT ce se putea lichida in beneficiul lor...
    • +1 (1 vot)    
      Dezastru...? (Vineri, 23 iulie 2010, 12:40)

      Zgabeartza Iftode [utilizator] i-a raspuns lui lili

      Deci pDL-ul in 2 ani a reusit sa duca tara la dezastru si n-a facut nimic , dar PSD in 16 ani si PSD-PNL in urmatorii 4 au facut tot ce era posibil! Dar nu le-a iesit nimic, saracii... NIMIC pentru NOI, am vrut sa zic, in schimb TOTUL pentru ei...
  • +10 (10 voturi)    
    218 comentarii? (Joi, 22 iulie 2010, 19:30)

    218 comentarii? [anonim]

    218 indivizi "experti" care pierd vremea in loc sa faca ceva pt vietile lor! Cititi Constitutia inainte de a injura un presedinte, ca sa stiti ce atributii are si ce nu! Basescu nu da pensii si nici salarii! Ceausescu n-a facut el blocurile, le-a ufacut oamenii, cu munca lor, si cu rate pe 30 de ani! Destupati-va neuronii. e secolul 21!
  • +9 (9 voturi)    
    Traiasca Iliescu si prostimea! (Joi, 22 iulie 2010, 19:31)

    dcoios [anonim]

    Doamne apara-ma de prosti ca de restul ma descurc singur. Noroc ca am plecat din "tara unde prostii-s multi si au ramas pe drept desculti" si sa-l voteze pe Iliescu si sleahta lui de hamnisiti pina dispare Romania de pe harta!
    • -3 (3 voturi)    
      prosti (Vineri, 23 iulie 2010, 9:13)

      adolf [anonim] i-a raspuns lui dcoios

      Nu te bucura . Aceiasi prosti, ma rog, un pic mai putini, care l-au votat pe iliescu in 1990, l-au votat si pe basescu.
  • +7 (7 voturi)    
    Mda... (Joi, 22 iulie 2010, 19:33)

    Dorin [anonim]

    N-as crede ca e manipulare deoarece cred sincer ca asta ar cam fi procentul de romani care nu-si doresc reforma. Ci stagnare si pomeni cat cuprinde, de orice natura ar fi acestea. Populatiei ii este pe plac PSD pentru simplul motiv ca da. Chiar si de unde nu e. Mai ales. PSD (dar si PNL, fratiorul lui mai mic) a fost extrem de generos cu pomanagii de profesie. Mentalitatea e urmatoarea... Nu conteaza cat ne-au furat astia de la PSDNL, important e doar ca "noi" (adica ei) sa avem fiecare slujbe garantate pe viata, pe bani multi si pe munca daca se poate deloc. Nu intereseaza mai deloc reforma in toate domeniile pentru ca cetatenii acestei tari (in marea lor majoritate) accepta tacit, mai corect spus participa nemijlocit la coruptia sistemica. Toti par nemultumiti ca exista coruptie dar, de fapt, in mod ipocrit, dau in continuare plicuri cu bani (spagi) oriunde au nevoie sa-si rezolve problemele mai rapid.
  • -4 (6 voturi)    
    Corect (Joi, 22 iulie 2010, 19:46)

    un roman [utilizator]

    Poate mai are tara asta o sansa!
    Insa ce vor face postacii PDListi daca nu-i plateste nimeni sa injure si sa dea minusuri pe HN?
  • +12 (12 voturi)    
    Nici nu ma surprinde, (Joi, 22 iulie 2010, 19:52)

    Cadillac [utilizator]

    Astazi, 22 Iluie 2010, "potrivit" unui sondaj de maidan, 58% din populatie vrea ca Presedintele Statelor Unite sa demisioneze !

    Spirit clasic de turma !

    Elevii puturosi si innapoiati mintal, cer cu vehementa demisia directorului scolii.
    • -2 (8 voturi)    
      de acord cu tine (Joi, 22 iulie 2010, 20:24)

      Alex [anonim] i-a raspuns lui Cadillac

      ca majoritatea oamenilor din aceasta tara sunt puturosi si inapoiati mintal, dar exact aceeasi oameni l-au votat acum 6 luni. Or fi devenit ei puturosi si prosti dupa ce au votat?
      • +6 (8 voturi)    
        Ai PERFECTA dreptate... (Joi, 22 iulie 2010, 21:30)

        Cadillac [utilizator] i-a raspuns lui Alex

        Nimic mai adevarat !

        Au sperat ca Guvernul Basescu ii va scuti de munca, le va da cite o pensie sociala de vreo 2.000 de Euros pe luna si ca sa nu se plictiseasca de prea multa "munca", ii va trimite pe Coasta de Azur pentru 6 luni concediu pe banii statului.

        Sanatate si toate cele bune !
  • -1 (9 voturi)    
    socant (Joi, 22 iulie 2010, 20:18)

    Alex [anonim]

    65% vor sa-l dea jos pe basescu. Asta nu e o stire. E ca si cum ai spune ca afara sunt 32 de grade. Ceea ce mi se pare socant este faptul ca DOAR 57% dintre cititorii hotnews il mai sustin pe basescu. Este ca si cum Boc ar vota cu Antonescu.
  • +3 (5 voturi)    
    Dar... (Joi, 22 iulie 2010, 20:29)

    Ilich de Oltenitza [anonim]

    Oare cine este in spatele IPP?
    • +1 (1 vot)    
      http://www.ipp.ro (Joi, 22 iulie 2010, 20:54)

      eu [anonim] i-a raspuns lui Ilich de Oltenitza

      Principalii sustinatori financiari
      - Fundatia pentru o Societate Deschisa
      - German Marshall Fund of the United States
      - USAID/DAI - prin programul GRASP
      - Open Society Institute
      - Programul Matra al Ambasadei Regale a Olandei la Bucuresti
      - Ambasada Statelor Unite la Bucuresti
      - Ambasada Canadei la Bucuresti

      Echipa Institutului pentru Politici Publice
      - Consiliu de Conducere format din personalitati marcante ale mediului academic, mass mediei si societatii civile
      - Comitet de experti în domeniile: administratie publica si drept public, partide politice, sisteme electorale, politici publice, integrare europeana
      - Personal permanent

      Membrii staffului Contact
      Violeta Alexandru, Director violeta@ipp.ro
      Adrian Moraru, Director adjunct adrian@ipp.ro
      Elena Iorga, Coordonator programe elena@ipp.ro
      Alexandra Soci, Coordonator programe alexandra@ipp.ro
      Loredana Mateescu, Coordonator financiar loredana@ipp.ro
      Loredana Ercuş, Asistent programe loredanae@ipp.ro
      Georgiana Neacsu, Office manager georgiana@ipp.ro
      • 0 (0 voturi)    
        Adica "reorganizatorii" europei de est (Duminică, 25 iulie 2010, 11:48)

        karenina [anonim] i-a raspuns lui eu

        Americanii, tocmai cei care si-au bagat coada in razboiul afgano-rus, furnizand arme cumparate de pe piata neagra a rusilor, talibanilor. Americanii care, dupa caderea comunismului afirmau ca sunt foarte ocupati cu "reorganizarea" europei de est. Americanii care isi baga coada puturoasa in treburile interne ale altor tari.
    • +9 (11 voturi)    
      Raspunsul este... (Joi, 22 iulie 2010, 21:03)

      Dorin [anonim] i-a raspuns lui Ilich de Oltenitza

      Tovarasul H2O. Mai pe intelesul tuturor, tovarasul Adrian Severin. Una din cele mai cunoscute cozi de topor din Romania. Prin urmare, asa stand lucrurile, rezultatele sondajului par acum oarecum explicabile... Desi cred sincer, asa cum am mai spus-o, ca Basescu a tulburat mare parte din populatia puturoasa a acestei tari care acum reactioneaza la indemnurile de "puneti mana la treaba baieti!" cu "mai bine te dam noi jos ca ai indraznit sa ne tulburi dulcea hibernare in care ne place sa stam de zeci de ani!".
    • 0 (2 voturi)    
      Cine? (Joi, 22 iulie 2010, 21:08)

      Tot Ilich [anonim] i-a raspuns lui Ilich de Oltenitza

      Pai judecati si singuri si trageti concluziile : http://spyology.myforum.ro/-vp13.html
    • 0 (2 voturi)    
      "Sondaj de opinie... (Joi, 22 iulie 2010, 21:25)

      Cadillac [utilizator] i-a raspuns lui Ilich de Oltenitza

      That's a good question !
  • +9 (11 voturi)    
    Si prostanacu credea (Joi, 22 iulie 2010, 21:20)

    Insomar [anonim]

    A fost odata ca niciodata un Prostanac care s-a luat dupa sondaje si a crezut ca e presedinte=))
    • -3 (7 voturi)    
      Mda, numa' ca s-ar putea sa ajunga interimar (Joi, 22 iulie 2010, 22:10)

      Kapula Bok [anonim] i-a raspuns lui Insomar

      In locu' lu' ala sasiu. Capisci ?
      cine rade la urma .....
      hahaielile de altadat' s-ar putea transforma in schelalaieli.
      • +1 (3 voturi)    
        Interimar=0 (Vineri, 23 iulie 2010, 0:53)

        insomar [anonim] i-a raspuns lui Kapula Bok

        Interimar inseamna ca inlocuiesti pe cel veritabil.
        Capisci?=))
  • +4 (6 voturi)    
    timpiti si bolnavi (Joi, 22 iulie 2010, 21:56)

    vanghelie [anonim]

    nu stiu cum sai numesc pe unii care sint atit de schimbatori in optiuni,doar ca ma duce gindul la cei certati cu munca,frituristi,pomanagii.oare dupa atitia ani psd-ul cu toata gasca de baroni +cei mai citati pe la dna a ajuns ca avindu-l in frunte pe naivul asta de filipinez numit ponta,micul chinez,marele comunist construit de iliescu sa ajunga datorita celor cu ajutor social undeva......pe o balega,alt premiant ,chiulangiul si arogantul antonescu,ce credeti ca asta este mai destept,da destept intrucit stie sa pacaleasca oamenii care l-au votat +statul roman care-l plateste pentru chiulangeala,pe asta ar trebui sa-l plateasca antena 3,realitatea pentru ca el acolo tipa si nu in parlament unde se fac legile ,un infumurat si un gargaragiu,astia oare sint oameni care merita sa fie crema societatii?cine dracul voteaza asemenea caricaturi buni pt.urzica.datorita naivitatii si conjucturilor am daramat romania,nu am avut maturitatea necesara la exprimarea votului,am votat pina acum tot cea fost mai smecher,mai golan si mai vinzator la iluzii.mergeti in crisme si sa vedeti cit de greu o duc romanii sau dati unuia care se plinge de foame 100 lei si urmariti-l sa-l vedeti ce cumpara,sint sigur ca in propurtie de70-80 la suta se duce pe bautura si tigari,coboriti jos printre oameni si apoi sa vorbiti de o parte din societatea romaneasca,acea proportie este cea care alearga dupa pomeni si nemunca.sa termine imputitii astia care vrea sa manipuleze prin sondaje toata tara,ma mir ca nu l-au bagat pe paranoicul de diaconescu ca presedinte,sintem de plins.zeii astia din sondaje de unde aduc bani pt toata lumea,da ,societate bolnava.munca inobileaza,asa ca la munca.
  • -4 (8 voturi)    
    EBAmbilici la guvernare (Joi, 22 iulie 2010, 21:59)

    Tanase [anonim]

    Tara noastra nu va supravietui acestui dezastru numit Basescu Traian ! Cu ceva ani in urma , daca l-as fi intalnit pe strada, i-as fi strans mana ! Acum, cred ca mi-ar fi foarte greu sa ma abtin si sa nu-i trag un shut in c u r !
    • +5 (5 voturi)    
      Un adevar profund mincinos ! (Vineri, 23 iulie 2010, 8:17)

      martin [anonim] i-a raspuns lui Tanase

      O organizatie considerata ,pana acum relativ echidistanta ,adica IPP (Institutul pentru Politici Publice ) si un comentator destul de decent, Adrian Moraru,inclusiv in aparitiile de la Realitatea, au produs un sondaj tulburator prin amestecul sordid de minciuna si adevar.
      Efectul de manipulare al acestui sondaj este insa incantator de vizibil, desi beneficiarul trebuie ghicit dupa vechiul dicton "cine a platit ,este servit".
      Nu e deloc greu de ghicit, fiindca se vad clar fetele concupiscente ale lui Poanta Draivarul Mongoloid si ale lui Crin Ochi de Peste Dublul Repetent si Betiv, din spatele lui Adrian Moraru.
      Nu stiu ce se va mai intampla, dar sper ca Basescu si PDL, sa aiba timp sa curete grajdurile lui Augias, desi e cumplit de greu cu oamenii inauntru !
  • -4 (4 voturi)    
    Cred ca e nevoie de mai mult... (Vineri, 23 iulie 2010, 7:50)

    TED [anonim]

    Presedintele paranoic al unei gasti de hoti si mafioti penali(numita PDL) cred ca merita mai mult de atat....ca si seful lui a carui umila sluga a fos ca notoriu informator si securistt(N.Ceausescu) cred ca trebuie trimis sa-i dea raportul....
    Asa sa ne ajute Dumnezeu!....
    • +1 (1 vot)    
      numai citind postul tau (Vineri, 23 iulie 2010, 15:17)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui TED

      si se vede cat de dictator e basescu.
      pe vremea lui ilici+nastase puteai sa scrii/publici asa ceva la adresa iubitilor conducatori?
      • 0 (0 voturi)    
        diktator (Sâmbătă, 24 iulie 2010, 10:20)

        panfil flecaru [anonim] i-a raspuns lui nahir

        base e un diktator de catifea, un diktator cu fatza umana. desi nu prea sexy. :-)
        spre deosebire de despotul luminat, emanat postlovirutzionar.
  • -4 (4 voturi)    
    Romania Perfecta (Vineri, 23 iulie 2010, 8:07)

    smen [anonim]

    Basescu presedinte,Udrea prim ministra,Berceanu,Blaga,Videanu si Placinta ministrii,e perfect nu vedeti,adica sunt mult mai buni ca Nastase si Iliescu,a si am uitat eu propun dupa terminarea stagiului la Parlamentul European si pe Elena Basescu primar al Bucurestiului,asta daca face si ea niste progrese si invata alfabetul,in tara asta daca stii alfabetul poti ajunge orice,si nu ma luati cu Vanghelie ca fata de EBA e mai destept si foloseste vocale atunci cand alcatuieste cuvinte,sper sa vina Iliescu la putere sa moara de oftica slugile basiste,chiar daca nu-l demit pe Quasimodo,cu un parlament psd n-avem nevoie de chior,nu mai are nici o putere
  • +3 (3 voturi)    
    paradoxal (Vineri, 23 iulie 2010, 8:42)

    cetatean [anonim]

    aproape 60% din cei care au votat pe hotnews au votat impotriva demiterii .
    Deci chestii de genu asta politice am mai vazut.
    Traiasca basescu .
    Ps : nu sunt postac , imi place sa vad ca se misca ceva in tara mea
    • -1 (3 voturi)    
      Cat de ... (Vineri, 23 iulie 2010, 12:02)

      Gigi [anonim] i-a raspuns lui cetatean

      ... reprezentativ crezi ca este esantionul celor 4000 si ceva de "votanti" de pe HN.ro? Mai ales ca aici colcaie de fani portocalii...

      Mai inchide calculatorul si iesi in oras. Vorbeste cu oamenii. Mai tineri, mai batrani. Mergi si la tara. Mergi si prin Oltenia sau Moldova ... o sa ai surprize!
  • +3 (3 voturi)    
    Realitatea este complet diferita de sondaje... (Vineri, 23 iulie 2010, 8:50)

    Rescatorul [anonim]

    Am mai vazut sondaje de astea, rostogolite zi de zi si noapte de noapte de Realitatea-FNI (Vocea Moskovei 2) si Antenele-Felix, in care Geoana a fost presdinte. Evident, doar o noapte. Acest sondaj poate doar sa dea iluzii PSD ca va castiga alegerile singur in 2012 si lui Antonescu ca ar putea castiga viitoarele prezidentiale in 2014 (dar mai e mult pana atunci si vor aparea destule personalitati mult mai credibile). Trec peste stangaciile, sau manipularile, sondajului si afirm cu toata raspunderea: guvernul Boc se misca greu, dar o face bine si exista sperante ca, prin masurile luate, sa ne scoata din criza. Iar, in privinta suspendarii presedintelui, instigatorii sa mai puna mana pe constitutie. O alta majoritate in parlament este o iluzie care se va spulbera dupa luna septembrie.
  • +6 (6 voturi)    
    60% pensionari si bugetari (Vineri, 23 iulie 2010, 8:50)

    Viorica Alexandru [utilizator]

    spera ca daca pleaca Basescu vor avea salarii si pensii mari?

    Ce natie de rahat!
  • +3 (3 voturi)    
    1040 de persoane sunt reprezentative :)) (Vineri, 23 iulie 2010, 9:25)

    ala rau [anonim]

    Fraza: "pe un esantion probabilistic stratificat de 1040 de persoane" e cea mai tare!!!! Nu se poate asa ceva. Dar cum poate cineva sa spuna ca 1040 de persoane pot decide un astfel de rezultat. Absurde institutiile roamanesti.
    • -3 (3 voturi)    
      Exista reguli in realizarea sondajelor.... (Vineri, 23 iulie 2010, 10:18)

      lili [anonim] i-a raspuns lui ala rau

      Iar Dl Cristian Preda de la PDL, comentand rezultatele sondajului a afirmat direct ca nu se indoieste de corectitudinea celor care au realizat acest sondaj.... mai cititi..... Ba, mai mult a afirmat ca demisia guvernului Boc este imperios necesara, a tras partidul dupa el neluand la timp masurile necesare si de fapt neluand nici o masura, zic eu....
  • +4 (4 voturi)    
    Nu va fi demis, calmati-va baieti (Vineri, 23 iulie 2010, 10:03)

    misha [anonim]

    Asta e inca o stire de tocat de Pont si Crin pe la televizoarela oamenilor.
    Dealtfel sondajul propriu al hotnews (la ora asta au votat peste 3400 persoane) arata clar ca nu-l demite nici naiba - in afara de Ponta si crin, evident :))))))
    • -2 (4 voturi)    
      De ce sondaj al HotNews, care e cam portocaliu??? (Vineri, 23 iulie 2010, 10:15)

      lili [anonim] i-a raspuns lui misha

      Sa faca sondaj PDLul sa vedem.... Nu au curaj???!!!! La alegerile din 2012, PDL va fi in jur de 10%, maxim membrii cu carnet de PDL va vor vota, adica aia cu clientela politica, cu contracte pe baii publici, cu posturi caldute pe bani multi..... Numai aia... Restul romanilor, s-au saturat de PDL, nu mai vedeti la guvernare multi ani de-acum incolo.... O sa vedeti la viitoarele alegeri din 2012, daca mai rezistati pana atunci la guvernare.....
  • +4 (4 voturi)    
    Sondaj facut in sectorul 5 =) (Vineri, 23 iulie 2010, 10:13)

    Mihai [anonim]

    Ca si la alegerile precedente castiga seara PSD-ul si dimineata PDL-ul :)
  • +4 (4 voturi)    
    Adevarata ordine ..... (Vineri, 23 iulie 2010, 10:27)

    valeriu [anonim]

    Intamplator sau nu ,aud,vad aproape zilnic stiriile pe RRA sau TV,despre verificarea dosarelor pentru ajutor social sau, pentru cei pensionati pe caz de boala .Acestia sunt adevaratii sustinatorii ai PSD .Cat priveste PNL in fruntea caruia se afla un repetent si chiulangiu nu am nimic de comentat . Cineva trebuia sa ia taurul de coarne si sa faca ordine in tara .Acesta este guvernul Boc impreuna cu PDL si coalitia de guvernare .
  • +4 (6 voturi)    
    Sondaj de manipulare (Vineri, 23 iulie 2010, 10:58)

    onest [anonim]

    Pentru toti postacii pesedisto-penelisti si/sau simpatizanti ai PNL-SD / PSD-NL:
    1) Criza in care ne aflam nu se datoreaza PDL si presedintelui, sau se datoreaza acestora in aceeasi masura in care se datoreaza intregii clase politice din Romania;
    2) In orice caz, daca guvernarea liberalo-pesedista ar fi fost responsabila si nu ar fi aruncat miliarde de euro pe fereastra (a se citi clientela penelisto-pesedista), astazi n-am fi fost in situatia in care suntem;
    3) Cine crede ca prin suspendarea presedintelui se rezolva criza, este cel putin naiv;
    4) Numai fanaticii sustinatori ai celor doi "presedinti", micul pontilescu si crinutzul urat mirositor, pot crede ca daca vin ei, se termina criza si va curge lapte si miere;
    5) Pana una alta din ceea ce debiteaza, fara sa aiba vreo solutie demna de luat in seama, cei doi nominalizati s-au dovedit si se dovedesc a fi cei mai iresponsabili politicieni din Romania;
    6) Cel mai usor lucru e sa critici si sa darami, mult mai greu e sa construiesti. Acum de fapt se incearca sa se reconstruiasca ce au daramat cei pe care, din pacate pentru Romania, prea multi ii vad salvatorii natiunii, cand ei de fapt nu stiu pe ce lume traiesc - e vorba, bineinteles, de partidul PNL-SD sau PSD-NL, cum vreti, tot aia e.
  • -1 (1 vot)    
    Ipoteza :D (Vineri, 23 iulie 2010, 12:09)

    nelu petculescu [anonim]

    Mai ,dar atata prostie , eu nu am mai vazut :D
    Faptul ca IPP a dat acest sondaj , ar trebuii sa dea de gandit ....
    Parerea mea ,este ca se pregateste ceva important sau se doreste crearea unei perdele/petarde care sa distraga atentia !
    Basescu nu ar face un sondaj cu intrebarea daca se doreste suspendarea sa ...fara sa aiba un motiv :)

    O sa radeti de ipoteza mea , dar eu cred ca Basescu se pregateste sa se retraga de la presedintie in toamna pentru a candida in 2012 la primaria Bucurestiului .
    Acum pare haioasa aceasta ipoteza, dar NOUA putere care v-a venii se v-a eroda mult mai repede decat PDL ! De ce? Pentru ca lumea nu v-a mai avea rabdare , sjmecheria cu mostenirea trista ...nu mai tine ....lumea o sa doreasca rezultate rapide de la "salvatorii Romaniei " care acum se bat cu pumnii in piept ca EI sunt solutia Romaniei !!!
    PDL nu poate recupera decalajul decat erodand la randul sau oponentii !
    Ne asteapta o toamna fierbinte, domnilor /doamnelor !
    Have nice day !!!
  • +1 (3 voturi)    
    Romanii nu mai cred in sondaje (Vineri, 23 iulie 2010, 13:15)

    Bogdan C [anonim]

    Dupa circul cu Geoana de la ultimele alegeri nu cred ca romanii mai au mare incredere in sondaje, oricine le-ar face.
  • 0 (2 voturi)    
    Ce zice Cristian Preda, europarlamentar PDL.... (Vineri, 23 iulie 2010, 13:19)

    marietta [anonim]

    Intr-un interviu postat pe site-ul Romania Libera, Dl Preda zice despre acest sondaj(vezi pe site!!!):


    Eurodeputatul PDL Cristian Preda a declarat pentru adevarul.ro că Guvernul Boc trebuie schimbat de urgenţă, întrucât partidul a ajuns să se prăbuşească în sondaje. El a comentat astfel sondajul de opinie realizat de Institutul pentru Politici Publice (IPP).

    "Sondajul IPP care plasează PDL la 12% reflectă o stare de spirit de la realegerea lui Traian Băsescu şi reinstalarea lui Emil Boc la Guvern. Semnalul pe care îl transmite IPP, de a cărui corectitudine nu mă îndoiesc, nu trebuie să fie unul de alarmă pentru Guvern, ci este unul de incendiu. Când casa arde, nu trebuie să stai să mai dai cu aspiratorul! Trebuie schimbat Guvernul!", a declarat Preda.
  • 0 (2 voturi)    
    Reformatorii (Vineri, 23 iulie 2010, 15:25)

    Gicu [anonim]

    Vad ca unii pe aici vorbesc de reforme bocifere. Hai mai glumetilor, lasati-ne ! Ce reforme sunt astea? Termini sectorul de stat, pe ala privat, ii dai pe toti afara, cresti taxele si impozitele,, si-i dai inainte cu reformele", nu? In criza micsorezi taxele si impozitele si iei masuri de stimulare economica, dupa umila mea parere. Care dintre sustinatorii PDL-istilor ati vazut asa ceva? Nu merita nici 12% si sunt convons ca nici ata nu are in realitate.
  • +1 (1 vot)    
    este o cacealmea din partea PSD si PNL. (Vineri, 23 iulie 2010, 16:05)

    adrian [anonim]

    Cu acest "proiect" de sondaj de opinie Actuala opozitie se joaca cu nervii poporului roman. Asta imi dovedeste urmatoarele:
    1) Nu vor sa suflece manecile lor de la camasile de lux cumparare cu un pret de peste 70 euro camasa;
    2) Nu au rabdare deloc pana la alegeri parlamentare. De ce? De frica si lasitate!
    3) Nu au venit cu nimic concret... si s-au hotarat de comun acord ca tre' lansat un proiect stupid de sondaj de opinie care sa aibe efect de bumerang in randul populatiei... care ca vai de ea... da din coate si incearca sa gaseasca echilibru in viata.
    4) Pana acum nu am nimic concret de la PSD, PNL, PRM, PC... numai din gura au dat!!!
    5) Au tupeul sa creeze acea instabilitate politica care tocmai de asta NU AVEM NEVOIE.

    Eu, sincer, abia astept sa faca acest referendum cu demitere... sa cada OPOZITIA din nou de fraieri... si poate... asa isi dau demisii de onoare din partid in urma viitorului esec de a-l demite pe Traian Basescu. Daca nu, la alegerile parlamentare viitoare sa nu mai apara in Parlament cu acele procente fictive pe care ni le arata...

    Totusi am o intrebare:
    Au facut ceva partidele din OPOZITIE de la inceput, au continuate vreun proiect si au dus pana la sfarsit vreun proiect pentru populatie? NU! De 3 ori NU!

    Ei imi dovedesc inconstienta, infantilitate politica. Se vede ca nu au invatat nimic in ultimii 20 de ani.
    Sa nu va mire ca tineretul, intelectualitatea paraseste Romania.

    Am ajuns in stadiu sa gandesc ca trebuie sa renunt la cetatenie romana ca imi e rusine de clasa politica, de modul cum actionam, cum reactionam, de ceea ce facem noi in Romania.

    Nu vrem schimbare, nu vrem modernizare, nu vrem eficienta... vrem doar un lucru: sa ne batem joc unii de altii.

    Asta vor oare partidele de opozitie? Renuntare la cetatenie romana? Eu unul am parasit Romania si sunt convins ca nu ma voi mai intoarce... Insa am un sentiment de amaraciune pentru parintii mei, pentru prietenii mei. Ce sa fac? decat sa imi para rau!
    • -1 (1 vot)    
      degeaba esti frustrat (Vineri, 23 iulie 2010, 16:20)

      hany [anonim] i-a raspuns lui adrian

      Degeaba esti frustrat si suparat ca PDL-ul matale este un mare 0. Ceilalti au gresit si au furat, dar astia au facut numai pe invers pe langa faptul ca au furat si au gresit de 50 de ori mai mult decat ceilalti. Niste hoti, mincinosi si incompetenti asta sunt puterea actuala. Nu o mai da cu opozitia, ca si Basescu arunca mereu pe altii. Vad ca toti portocalii sunteti la fel. Adica voi sunteti fara vina. Ceilalti sunt mereu de vina.
      • +1 (1 vot)    
        eu frustrat? te inseli, stimate HANY! (Vineri, 23 iulie 2010, 16:31)

        adrian [anonim] i-a raspuns lui hany

        Stimabile!
        Nu stiu de unde ai dedus ca eu sunt frustrat...
        Nu am cum sa mai fiu frustrat.... Pot spune ca sunt doar ingandurat... e o diferenta enorma intre cele doua cuvinte...
        Nu am de ce sa fiu frustrat deoarece nu mai traiesc acolo in Romania... insa, ma uit la ei (la oameni, nu la clasa politica) ca sunt confuzi... atata tot!
        Si nu tin cu niciun partid... nu imi place clasa politica romaneasca... asta sa fie clar! Nu caut vina... Insa cand au fost ei la putere... nu s-a sarit la gat in halul in care sar ei acum... asa ca... e doar vorba de o atitudine... pe care noi romanii nu avem... Poporul e presh pentru clasa politica...
        Stii cine sunt frustrati? Oamenii simpli care traiesc in Romania...
        Stii cum traiesc oamenii simpli in alte tari? Bine mersi... Oamenii care au numai studii liceale... multi din ei au scoala vietii...
        Noi... ce avem?
        Te-ai uitat sa vezi cati oameni bolnavi sunt la spitale de psihiatrie? Ai citit vreun sondaj?
  • -2 (2 voturi)    
    pt. neavenitii care latra (Vineri, 23 iulie 2010, 16:25)

    Naita [anonim]

    Unii care traiesc pe afara, adica au dat bir cu fugitii, ne dau noua lectii de morala. Pardon, voi d ce ati plecat de aici? Trebuia sa stati aici si sa mancati coaja de copac in tara lui Basescu si ,,sa traiti bine" dupa aia. Niste neghiobi care au salarii in euroi fac ,,glume" pe seama nerozilor care-si tarasc zilele de azi pe maina. Sigur, ei l-au scos pe chior sef si acum ,,ii dau cu reformele inainte". Care reforme mai tilicarilor?Vedeti voi vreuna?
    • 0 (0 voturi)    
      Nu toti... (Sâmbătă, 24 iulie 2010, 10:26)

      Gigi [anonim] i-a raspuns lui Naita

      ...cei plecati sunt iesiti din peisaj ... adica paraleli cu realitatile din tara. Eu unul nu cred ca sunt...
  • -2 (2 voturi)    
    Ne scufundam cu totii (Vineri, 23 iulie 2010, 16:37)

    Ionut [anonim]

    Vedeti ca si Titanicul se scufunda si orchestra canta. Asa sunt echipa PDL-ului. Tara se scufunda si ei spun ca e bine. Probabil ca sunt masochisti si ei si sustinatorii lor. //.(editat de HotNews.ro)
  • 0 (0 voturi)    
    speranta (Sâmbătă, 24 iulie 2010, 5:23)

    Mishu [utilizator]

    inca un moment penibil. ei arunca fumigene noi tusim pe forum fara nici un rezultat.

    am 28 de ani si o sa emigrez la fel ca majoritatea prietenilor mei. poate in cativa ani or sa mai moara din oamenii care au construit epoca de aur si aerul va deveni mai respirabil

    n-are cine sa va ajute pentru ca nu exista dumnezeu :D
  • 0 (0 voturi)    
    O singura intrebare lui Adev. (Sâmbătă, 24 iulie 2010, 9:39)

    chiaburu [utilizator]

    Domnule Adev.te rog sa-mi raspunzi sincer daca esti de acord cu prevederile din punctul 8 al PROCLAMATIEI DE LA TIMISOARA? Am 76 de ani si nu am fost membru de partid.Nici astazi nu sunt membru de partid. Astept raspunsul dumneavoastra !
  • -1 (1 vot)    
    Hotarati-va daca ii faceti campanie chiorului (Sâmbătă, 24 iulie 2010, 10:56)

    Miki [anonim]

    Spuneti-mi si mie, forumul asta este inchiriat de Basescu&compania? Vad ca numai opiniile pro Basescu si cea mai incompetenta guvernare din toate timpurile sunt afisate. Celelalte nu mai au loc. Oricat ati vrea voi, Basescu si ai lui vor zbura in curand, ca nu-i mai rabda nici majoritatea romanilor si nici institutiile europene. Si aia au vazut ca au de-a face cu niste escroci mincinosi, care una zic si altceva fac.
  • 0 (0 voturi)    
    Nu (Sâmbătă, 24 iulie 2010, 14:42)

    HESS [anonim]

    Sant fan Basescu.Dar pe cine sa puneti in locul lui.Toti sant la fel.
  • 0 (0 voturi)    
    dezamagire de fost fan (Sâmbătă, 24 iulie 2010, 22:49)

    liv [anonim]

    as demite toata clasa politica si as astepta politicieni care vin din vocatie nu din interese pentru privilegii din banul public- zicea presedintele ca nu mai poate tolera capitalismul speculativ- dar cine l-a mangaiat pe crestet, pe acest capitalism speculativ si l-a lasat sa cresca pana a sufocat Romania, cata ipocrizie!
  • 0 (0 voturi)    
    verde ca veninul (Sâmbătă, 24 iulie 2010, 22:53)

    liv [anonim]

    Ce Remus Cernea, asta e cu homosexualii, se da mare democrat cu principii europene,
    l-am auzit la televizor cum le tinea partea- ptiu drace!
    • 0 (0 voturi)    
      nu vad legatura! (Duminică, 25 iulie 2010, 10:38)

      adrian [anonim] i-a raspuns lui liv

      Care e faza cu Remus Cernea, minoritatea sexuala, demiterea presedintelui si clasa politica?
      Chiar nu inteleg unde "bati"?
      Fiecare om in Romania are un drept la opinie... Suntem egali, da?
      Daca vor sa comenteze bine, daca nu, iarashi bine...
      Si ei sunt oameni (ref minoritatea sexuala)... Ce? crezi ca nu sunt membri ai minoritatii sexuale in sferele puterii, clasa politica sau Biserica?
      Hai sa fim seriosi!
      Eu zic sa TOLERAM, NU SA IGNORAM.
      Eu, unul, asta fac... uitati-va in Germania, Belgia, Olanda, Marea Britanie... unde vrei sa ajungem? ca in Rusia? Ai vrea sa fugarim acei oameni... eu unul ma lipsesc de asa ceva...
  • 0 (0 voturi)    
    Uite si votul meu pentru statistica si nu numai... (Duminică, 25 iulie 2010, 12:02)

    karenina [anonim]

    Traian Basescu este si va fii presedintele Romaniei pe toata durata mandatului domniei sale. Si nu numai. Este si va fii cel mai bun presedinte pe care l-a avut Romania. Marele meu regret este ca mandatul este doar pe 5 ani.
  • 0 (0 voturi)    
    orice sondaj il da pulbere pe base (Vineri, 30 iulie 2010, 19:09)

    rty [anonim]

    si pe sondajul www.observatorbn.ro base sta rau