Crin Antonescu: Sunt pentru suspendarea lui Traian Basescu, daca este posibila si necesara

de Alina Neagu     HotNews.ro
Sâmbătă, 10 iulie 2010, 19:02 Actualitate | Politic

Liderul liberal Crin Antonescu, se declara in favoarea suspendarii presedintelui Traian Basescu, daca aceasta "este posibila si necesara". Crin Antonescu a afirmat, la Realitatea Tv, ca o situatie in care suspendarea sefului statului ar fi necesara ar fi cea in care seful statului ar prefera existenta unui Guvern minoritar in ciuda unei majoritati clare in Parlament, potrivit Mediafax.

"Sunt pentru suspendarea presedintelui Basescu cand este posibila si necesara", a afirmat Crin Antonescu.

Presedintele Traian Basescu declarase, in urma cu doua zile, la TVR, ca nu considera fezabila crearea unei noi majoritati guvernamentale, ci eventual ideea unui Guvern minoritar, incercarile sale de a aduce opozitia la dialog soldandu-se "cu pozitii extrem de obraznice la adresa mea, cu aroganta. Nu cred ca este fezabila crearea unei alte majoritati. Cel mult se poate merge cu un guvern minoritar. Eu am vazut toate incercarile pe care le-am facut de a aduce la dialog partidele de opozitie s-au soldat cu pozitii extrem de obraznice la adresa mea, cu aroganta".


Citeste mai multe despre   






















VIDEO Economistii-sefi ai primelor 3 banci comerciale, despre evolutia economiei romanesti. Ce proiecte mari de investitii finanteaza bancile la ora actuala?

Economistii sefi ai primelor 3 banci comerciale, Horia Braun (BCR), Florian Libocor (BRD-GSG) si Andrei Radulescu (BT) au discutat luni dimineata, in cadrul unei mesei rotunde organizate de HotNews.ro si StartupCafe.ro, despre investitiile bancilor in economie romaneasca si starea actuala a economiei, precum si despre fluctuatiile care au tinut prima pagina in ultima perioada.
  • A. Radulescu: Daca statul nu investeste, atunci de ce sa isi asume sectorul privat riscuri?
  • F. Libocor: Banii se duc acolo unde exista certitudini, predictibilitate, stabilitate. Lipsa acestor caracteristici loveste in mai multe zone, cu precadere in investitii.
  • H. Braun: Speram la o dinamica pozitiva, insa trebuie sa puna umarulul statul,bancile, si managementul companiilor.

3536 vizualizari

  • -38 (58 voturi)    
    Corect (Sâmbătă, 10 iulie 2010, 19:06)

    Andrei [anonim]

    Hai cu suspendarea. Ne-au ajuns pana in gat mofturile papagalului de Cotroceni. Pai pana cand ?
    • +10 (12 voturi)    
      antonescu..co..rect.. (Sâmbătă, 10 iulie 2010, 19:21)

      pehash [utilizator] i-a raspuns lui Andrei

      cu ocazia asta mai da si antonescu prin parlament..
      saracul probabil se viseaza presedinte pt ca la cotroceni nu trebuie sa se ridice din pat ca sa semneze condica..
    • +41 (51 voturi)    
      Romania nu merita sa fie locuita de visatori (Sâmbătă, 10 iulie 2010, 19:26)

      joao miguel [utilizator] i-a raspuns lui Andrei

      Domnule Andrei in primul rand o criza politica in aceste timpuri ar insemna disparitia rasei care traieste in Romania iar eu inclin sa cred ca sunteti mult mai inteligent dacat lasati sa se inteleaga. Basescu este obsesia lui Crin; sincer nu-l inteleg.
      • 0 (4 voturi)    
        visatorii! (Duminică, 11 iulie 2010, 9:28)

        ov [anonim] i-a raspuns lui joao miguel

        Printr-o ironie a sortii, tot asa cum in 2007 si 2008 Basescu cerea trecerea de la o majoritate parlamentara netransparenta la una transparenta, pt clarificarea politicilor guvernamentale si un plus de predictibilitate, suntem in situatia de a ne dori trecerea de la o criza politica netransparenta la una transparenta, pentru a da sansa stoparii crizei economice din ce in ce mai greu de zagazuit!

        Nu stiu daca disparitia rasei visatorilor din Romania este o pierdere, mai degraba intrebarea este cine sunt acei visatori si ce viseaza ei! Cred ca multi ar fi surprinsi sa constate ca, de fapt, si ei sunt din tagma visatorilor, care trebuie sa treaca printr-un proces de constiinta si de transformare ...

        Uitati-va la articolul alaturat, al Dlui Tapalaga; si dansul militeaza pentru iesirea din visare si pentru reconoasterea realitatilor, in toata nuditatea lor!
      • +9 (13 voturi)    
        De acord (Duminică, 11 iulie 2010, 9:56)

        Ovidiu [anonim] i-a raspuns lui joao miguel

        Cred ca Crin va continua sa fie pentru "suspendarea lui Traian Basescu, daca este posibila si necesara" si atunci cind Basescu nu va mai fi de mult...
        • +4 (4 voturi)    
          Halatul, cat costa halatul.. (Duminică, 11 iulie 2010, 16:49)

          Dianora [utilizator] i-a raspuns lui Ovidiu

          Replici peste 20 de ani:"Vreau sa-l vad suspendat pe Basescu", "Da' e mort de mult bunicule!" "Nu conteaza, e scopul vietii mele"
      • 0 (0 voturi)    
        Parlamentul: Circul Romaniei (Duminică, 11 iulie 2010, 18:11)

        Mircea s. Bozan [utilizator] i-a raspuns lui joao miguel

        ...dar multi prostanaci mai are Romania actuala...
        Un alt prostanac de PSD, ajuns si el sef, se abtine tactic de la orice comentariu... Vom vedea ce ne aduce toamna, dar romanii si-au dat seama de capcana propagandistica in care au fost atrasi de tandemul Ponta-Crin... Atat doresc aceste doua partide infratite Romaniei: instabilitate politica, si CIOLAN. Aroganta si dispret public pentru adevaratele probleme ale romanilor...
        Circ fara paine de acesta data. Numai circ cu bufoni autohtoni....
    • +31 (41 voturi)    
      Cui, voua ? (Sâmbătă, 10 iulie 2010, 19:30)

      XtrO [utilizator] i-a raspuns lui Andrei

      V-au ajuns... cui adica ? Guzganilor rozalii-galbui carora le arde buza dupa un leu de la buget de bagat in buzunarul propriu ? Vorbeste in numele vostru, ai obsedatilor anti, sa stim ce si cum, nu generaliza aiurea.
    • +33 (43 voturi)    
      daca este sa vorbim de mofturi (Sâmbătă, 10 iulie 2010, 19:41)

      misescu [utilizator] i-a raspuns lui Andrei

      cum ai numi tu lipsa cronica din Parlament a domnului mai sus vorbitor?
    • +27 (37 voturi)    
      Eu nu te-am imputernicit sa vorbesti in numele meu (Sâmbătă, 10 iulie 2010, 19:42)

      Un roman nonim [anonim] i-a raspuns lui Andrei

      Voi toti astia care folositi pkluralaul, cine v-a imputerniocit sa voriti in numele a mai multor persoane? Eu unul nu. Cand am ceva de spus spun singur, nu am nevoie de purtator de cuvant. Si pentru ca veni vorba eu sunt satul de mofturile lui Crinisor care face de ras partidul Bartaienilor si mai ales de infatuarea si gargara demagogica a lui Victoras Che Guevarica. Or fi ei in opozitie dar sa vina si cu ceva concret nu doar cu critici si cu " amenintarea" cu alegeri anticipate. Asta ar mai lisi, bani pe apa sambetri cu propaganda electorala, cu sectii de votare,etc. Si pe urmna ar scasea salariuile cu 50% si ar creste TVA-ul cu 20% ca urmare a grelei mosteniri. Asa ca lasa-ne ca ne-ai omnorat!
    • +7 (7 voturi)    
      Saracutul de tine, te-ai ratacit (Sâmbătă, 10 iulie 2010, 19:48)

      muciflenduri [anonim] i-a raspuns lui Andrei

      Pai bine mai pui, tu credeai ca esti la partid si hop ai scos porumbelul.
      Crin imi aminteste de bancul cu 'Ei, puya balet, aici e scoala de maniere elegante.
      El o incepuse cu revolutia bunului simt, dar ca si in banc, a renuntat la bunul simt si a ramas cu revolutia.
  • +6 (8 voturi)    
    Trotineta-PNL loveste din nou (Sâmbătă, 10 iulie 2010, 19:06)

    Eneas [anonim]

    asta nu are multe idei in capul ala inutil,dar multe-putine ,le are fixe !
    cred ca in istoria PNL nu a existat o caricatura umana ,mai autentica decat acest biet presh ,numit in deradere la carma plutei pnliste!
    • +2 (2 voturi)    
      Corect! (Duminică, 11 iulie 2010, 16:03)

      IDT [utilizator] i-a raspuns lui Eneas

      Numai ca e mai potrivita porecla (generalizata deja) de VUVUZELA a PNL! Mai, da' nu mai sunt si liberali cu capul pe umar? Ma intreb si acum, cu l-or fi ales pe mascariciul asta presedintele lor?
  • +46 (58 voturi)    
    Scrisoare Deschisa catre Crin Antonescu (Sâmbătă, 10 iulie 2010, 19:09)

    Daniel [anonim]

    Stimate Domnule Crin Antonescu,

    Va propun sa il lasam putin deoparte pe dl. Presedinte si sa discutam de MINE, eu sunt un simplu CETATEAN.

    Eu, din taxele mele, va platesc telefoul dvs de serviciu, o chirie in buricul Bucurestiului la un hotel pentru dvs si colegii dvs din Parlament ca sa nu aveti grijile cu care eu si alti CETATENI suntem obisnuiti: apa calda, caldura, apa rece, curent, etc.

    De asemenea sper ca proprietarul locuintei dvs nu ridica chiria de pe o zi pe alta cum face al meu, dar daca se intampla sa o faca, va rog sa folositi din banii mei de taxe, deoarece nu doresc sa va stresati cu maruntisuri ci sa va concetrati pe ce ati putea face pentru tara.

    Sper ca este confortabila locuinta dvs si ca ati primit un telefon de servici bun. Telefonului meu ii mai pica semnalul dar inca nu imi permit sa il schimb. E mai important sa va mearga telefonul dvs, decat mie, eu nu sunt atat de importat, sunt unul din milioanele de anonimi pe langa care treceti cu masina zilnic.

    De asemenea familia dumneavoastra sper ca este bine, iar sotia dvs nu petrece fiecare vineri seara calculand cum sa intinda bugetul familiei pe inca o saptamana si ca va permiteti sa o scoateti la restaurant cel putin o data pe luna. De cand cu criza, noi nu am prea mai reusit sa iesim si restaurantul a fost taiat printre primele de pe lista. L-am inlocuit cu o plimbare in parc.

    Dar, stim cat de important este ca un politician sa aiba linistea sufleteasca pentru a se gandi doar la problemele importante ale tarii, asa ca din taxele noastre va platim dumneavoastra, la fel ca oricarul Senator sau Deputat in jur de 7-8,000 de euro lunar, ca stim ca toate sunt scumpe in tara asta.

    Va rog sa imi spuneti daca este ceva ce pot face EU - pentru ca dvs sa puteti face mai mult ptr cei ce v-au votat.

    Pentru ca stiu ca asteapta de la dvs, mai mult decat...JOS BASESCU,

    Cunosc multi votanti PNL care sunt curiosi si surprinsi de faptul ca dvs luati salar fara a merge la servici.

    Unde e bunul simt ?
    • -25 (37 voturi)    
      Si? Eu fac la fel pentru Udrea! (Sâmbătă, 10 iulie 2010, 19:42)

      vio [anonim] i-a raspuns lui Daniel

      Si pentru Boc, Base si multi altii! Si ei ce fac? Si sunt la putere, pot si trebuie sa faca.
      • +3 (3 voturi)    
        ,,, (Sâmbătă, 10 iulie 2010, 19:59)

        waxazy [utilizator] i-a raspuns lui vio

        si psd a fost la guvernare , ar fi putut si ar fi trebuit sa o faca , si nu a facut-o.
        si pnl a fost la guvernare , ar fi putut si ar fi trebuit sa o faca , si nu a facut-o.
        pdl e la guvernare , nu stiu daca pot si daca or sa faca ceea ce ar trebui.
        udmr e din '96 incoance si nici macar pentru electoratul lor nu au facut ceva.
        si atunci , CU CINE NAIBA VOTAM PESTE 2 ANI???
      • -22 (32 voturi)    
        idem (Sâmbătă, 10 iulie 2010, 20:21)

        radicalx [utilizator] i-a raspuns lui vio

        idem si pentru pdl
    • +18 (24 voturi)    
      Pune postarea (Sâmbătă, 10 iulie 2010, 20:41)

      c.mike [utilizator] i-a raspuns lui Daniel

      pe blogul chiulangiului, desi nu cred ca-l publica. Sunt convins ca nici n-a citit vreodata ce se scrie acolo(desi nu scriu decat servitorii pnl), nu cred nici ca a scris vreodata pe blog(la cat e de chiulangiu), dar si-a facut blog ca asa a auzit el ca e de "bon ton"
    • +5 (5 voturi)    
      SUBSCRIU (Duminică, 11 iulie 2010, 7:25)

      ALEX [anonim] i-a raspuns lui Daniel

      Sunt cu totul de acord cu d-voastra, dar va rog sa trimite-ti scrisoarea deschisa in Parlamentul Romaniei si sa fie citita de la tribuna, deoarece este valabila pentru toti parlamentarii.
  • +30 (40 voturi)    
    Floare de crin (Sâmbătă, 10 iulie 2010, 19:14)

    Ady [anonim]

    Asta de asta nu ajunge la Parlament, ca e prea ocupat cu declaratii idioate...
  • +4 (4 voturi)    
    mda... (Sâmbătă, 10 iulie 2010, 19:21)

    un trecator [anonim]

    Necesar da, fezabil nu cred.
    Intrebarea e cine sa-l dea jos. Si, in plus, daca se voteaza suspendarea cand nu e domnu' Antonescu la datorie?
  • +18 (26 voturi)    
    Cuvantarea cuvantatorului (Sâmbătă, 10 iulie 2010, 19:23)

    XtrO [utilizator]

    Ia uite, dupa o perioada de lunga reflexie ideologica liberala, iar ne-a fericit cuvantatorul libertarian (Conu' Costache Patriciu dixit), cu imensa sa intelepciune politica. Zic cuvantator, pentru ca de altceva nu prea e in stare stimabilul 'Chuky - ochi-n faianta' decat sa isi exhibe pe sulfuroasele canale eoliene si felixiene, unica, vesnica si deja penibila sa obsesie cu titlul de 'program politic liberal'. Mai trebuie amintit care e aceea ?
  • +18 (26 voturi)    
    BNR cereti PSD si PNL sa va prezinte programul lor (Sâmbătă, 10 iulie 2010, 19:25)

    Nu vrem sa mai votam cu ochii inchisi [anonim]

    Daca se opun asa de inversunat reducerii salariilor si pensiilor, au obligatia sa spuna populatiei :

    - 1. CU CE BANI LE VOR PLATI
    si dupa ce le platesc,
    - 2. CU CE BANI MAI FAC INVESTITI

    BNR trebuie sa ceara de la PSD-PNL acest program si sa-l verifice ca sa spuna populatiei daca POATE AVEA INCREDERE IN EL.

    Nu vrem sa mai votam cu ochii inchisi.

    Nu avem incredere nici in televiziuni, pentru ca executa comenzi politice PSD si PNL.

    Doar BNR ne poate spune daca PSD si PNL au un program economic care poate sa faca ceea ce spun ei.
    Despre “responsabilitatea lor”: pe aceasta nu o poate garanta nimeni.
  • +26 (36 voturi)    
    Dar el... (Sâmbătă, 10 iulie 2010, 19:33)

    Sebi [anonim]

    O suspendare a distinsului domn din parlament, oare nu ar fi mai corecta? Dupa cum se vede oricum nu face nimic in parlament. Se presupune ca s-ar ocupa de ceva mai interesant sau dureaza prea mult pregatirea pentru fiecare aparitie televizata, el neputand gandi singur sau cat de cat rapid.
  • +24 (34 voturi)    
    Bravo (Sâmbătă, 10 iulie 2010, 19:36)

    alfred [anonim]

    Bravo Crinut,da-i inainte,dar nu uita sa-l iei langa tine si pe celalat ratat politic,recte dnul Geoana.Numai impreuna puteti reusi sa inregistrati un esec pe masura .Hai pa,Crinut!
  • +22 (32 voturi)    
    Hop si Crinisor (Sâmbătă, 10 iulie 2010, 19:36)

    Un roman anonim [anonim]

    Altceva mai stie? Avem nevoie de masuri concrte de combatere a crizei nu de gargara
  • +24 (34 voturi)    
    corectie (Sâmbătă, 10 iulie 2010, 19:42)

    tuculea dan [anonim]

    NU MOR CAII CIND VOR CIINII,crin de doi bani.
  • +6 (8 voturi)    
    crin antonescu (Sâmbătă, 10 iulie 2010, 19:50)

    mc [anonim]

    Scriu cu litere mici crin antonescu pentru ca este atat de mic incat nu reprezinta altceva.Degeaba se chinuie stelian tanase sa- l faca mare pentru ca nu are material.Inafara de jos Basescu nu produce altceva.
    Un repetent la scoala,crin antonescu,este luat prea mult in seama.
  • +10 (18 voturi)    
    Scrisoare catre Biblioteca (Sâmbătă, 10 iulie 2010, 20:01)

    Vizitiul [utilizator]

    Domnule Bibliotecar,

    Cartile de pe rafturile superioare inca prezinta urme de praf iar cartile din corpul PNL, cel adiacent corpului PSD, prezinta urme de mucegai. Mucegaiul este daunator sanatatii (dupa cum puteti studia in cartile din sectiunea "Medicina"). Va rog, in numele colegilor mei sa remediati problema.

    Cu respect,
    Un cititor inrait (de atata mucegai)
  • +4 (6 voturi)    
    suntem de acord.... (Sâmbătă, 10 iulie 2010, 20:04)

    ambe due .... [anonim]

    ... cu declaratia d.lui pres. T.Basescu:" "cu pozitii extrem de obraznice la adresa mea, cu aroganta. Nu cred ca este fezabila crearea unei alte majoritati. Cel mult se poate merge cu un guvern minoritar. Eu am vazut toate incercarile pe care le-am facut de a aduce la dialog partidele de opozitie s-au soldat cu pozitii extrem de obraznice la adresa mea, cu aroganta".
    Opozitia a ramas in 'opozitie'...., nu cu TB si cu intreg poporul roman, popor care sufera dupa 'nazbatiile' (eufemism) facute pe seama lor..., rusine sa va fie !
  • +16 (24 voturi)    
    Crin (Sâmbătă, 10 iulie 2010, 20:16)

    yo [anonim]

    Cred că simte funia din jurul parului.Cred că alungarea lui din apropierea PSD este exact ca a unui cîine care caută să mănînce ceva și este alungat.
  • +4 (6 voturi)    
    Haa!Uite-l si pe "esti o floare , esti un crin'!!! (Sâmbătă, 10 iulie 2010, 21:40)

    Crina [anonim]

    In urma unei lungi si plictisitoare reflectii ai ajuns la concluzia ca trebuie sa te bagi in seama , si ai emanat chestia asta cu " suspendarea presedintelui"??
    Da' de ce puiut? Sau te-a trimis d-l Patriciu?
    Cred ca mai bine te-ai autosuspenda dumitale de la conducerea acestui partid, ca nu le faci nici un serviciu, tragandu-i in jos si mai mult. Chiar este nevoie de o opozitie reala si constructiva si consecventa . Nu tot timpul Gica contra, dar fara sa veniti cu nimic viabil.
  • +3 (5 voturi)    
    ar vrea el (Sâmbătă, 10 iulie 2010, 21:50)

    Petrovici [anonim]

    Chuky Antonescu ar vrea sa intoarca iar Romania pe toate fetele, vreun an de campanie electorala prin toate colturile tarii. I-a placut lui Chuky.
    Bineinteles ca daca il intrebi el asta a vrut si vrea in continuare, galceava politica, tircus, sa mai uite lumea de talhariile lui Patriciu 600 milioane, Felix securistul, Vantu FNI, Tamara Nastase si ceilalti, sa scape saracutii de dosare, anchete, procese. Prea putin discuta media despre procesele talharilor din ale caror averi dobandite prin furtisaguri s-ar putea asigura si salarii si pensii cumsecade.
    • +2 (4 voturi)    
      Popa-FNI, ortacul intru furaciuni al lui Vantu (Duminică, 11 iulie 2010, 11:27)

      XtrO [utilizator] i-a raspuns lui Petrovici

      Chiar asa, ce se mai aude, stimati ziaristi si alti mass-media-isti (imi scuzati licenta), cu acel escroc pe numele sau Popa si nu mai stiu cum, frate in cuget si simtiri cu escrocul Vantu, intru furaciunea nationala, pompos numita FNI, care a lasat peste 300,000 de fraieri in izmene? Prin decembrie 2009, parca, se facea valva ca a fost arestat de Politia de prin Asia de undeva. Bun, si ? A mai ajuns sa dea cu subsemnatul pe la Parchet sau i s-a pierdut iar urma, strategic ? Ori astea nu sunt subiecte care sa intereseze mass-media... Daca nu e o stire despre vreun mort, o baba violata, o inundatie, un cutremur sau 'jos Basescu' politico-sindical, inseamna ca asta nu e un subiect de luat in seama ?
  • +6 (8 voturi)    
    usurel cu loviturile de stat (Duminică, 11 iulie 2010, 0:46)

    Razvan_M [utilizator]

    Data trecuta ati scapat foarte ieftin cu incercarea voastra de lovitura de stat. Nu este cazul sa mai incercati o data. Cred ca mizeria asta merge dincolo de lupta politica si ar trebui studiata de politie.
  • +4 (6 voturi)    
    cum tremurati ca se apropie 2012 ...out (Duminică, 11 iulie 2010, 2:01)

    ihh [anonim]

    nene Crin ...vezi ca dai socoteala in 2012 ...rau de tot ..eu zic sa-ti cauti servici, ca ...nu o sa fii pe listele alora 300
    • +1 (1 vot)    
      Viitorul PNL?, cam hepatic (Duminică, 11 iulie 2010, 21:07)

      Mircea s. Bozan [utilizator] i-a raspuns lui ihh

      ...iar PNL-ul din pacate, va imbratisa soarta PNTCD in care a fost aruncat de Constantinescu; Ciorbea si R.Vasile....
  • +3 (5 voturi)    
    da? (Duminică, 11 iulie 2010, 2:55)

    andrei [anonim]

    Crinule..... mars ma la izmenele lui Patriciu....
  • +4 (6 voturi)    
    crinulet (Duminică, 11 iulie 2010, 4:16)

    casandra [anonim]

    crinulet ,dute la doctor!!!Basescu e obsesia ta.il si visezi??
  • +5 (7 voturi)    
    un nou membru la Divertis.... (Duminică, 11 iulie 2010, 8:18)

    PROPUN [anonim]

    Le sugerez celor de la Divertis sa-l racoleze si sa-l dea pe sticla pe acest actor; el este acum de mana a 2-a dar are viitor - poate juca convingator in schechurile Divertis; i se potriveste, ca fizionomie, rolul 'unmbra lui Hitler' dar nu la tragi-comic si doar la 'comic'
  • +3 (7 voturi)    
    Plagile Egiptului (Duminică, 11 iulie 2010, 8:20)

    Dianora [utilizator]

    Domnul Antonescu considera ca Romaniei nu-i ajung criza economica, bugetul in colaps si inundatiile. Mai doreste sa puna si de niste anticipate! Crin baiatule, nu vrei mai bine sa-l suspenzi tu pe primarul ala liberal din Saucesti dupa care striga tot satul ca a disparut din peisaj de cand cu inundatiile, de-l cauta OTV si Diaconescu prin smarcuri mai ceva ca pe Elodia? Voi politicienii sunteti mai rai decat plagile Egiptului din Biblie!
  • +8 (12 voturi)    
    Excluderea lui Crin Antonescu din Parlament (Duminică, 11 iulie 2010, 8:28)

    Viorica Alexandru [utilizator]

    sa fie oficiala.
  • +6 (10 voturi)    
    cat tupeu poate sa aiba un chiulangiu (Duminică, 11 iulie 2010, 8:57)

    mar [anonim]

    Pentru acest individ care toaca banii nostrii de 20 de ani si este chiulangiul parlamentului, noi platitorii de taxe si impozite suntem negrii pe plantatie si nu avem "creier". Pentru el prezenta la Parlament este ceva sublim dar care lipseste cu desavarsire, mai putin cei cca. 5000 EUR/luna plus alte mizilicuri.
    Daca lucra intr-o SC sau intr-o institutie publica, ce se intampla dupa 30 de zile de absente de la serviciu? Sau dupa 9 luni de absente motivate, sa zicem? Oare nu se desfacea CM?
    De ce pentru alesii neamului CM se aplica numai la drepturi si la obligatii nu? Ei nu au contract de munca (teoretic da ptr. ca se calculeaza vechimea si apare in carnetul de muna)? Si daca au inseamna ca undeva au stipulata si prezenta, nu?
    Cum vrea/a vrut acesta ins care nu iubeste munca sa ajunga presedinte? si la Cotroceni vroia sa aiba o prezenta de 0,92%?
    Vai steau noastra cu astfel de puslamale care ne reprezinta!!! A inciriat scaunul de irealitatea si de la a3, probabil ca acolo ponteaza diferenta de prezenta platita din banii nostrii!!
    ESTE O RUSINE NATIONALA SI O PLAMA PE OBRAZUL ACESTUI PARTID ISTORIC!!!
  • +4 (8 voturi)    
    Totusi! (Duminică, 11 iulie 2010, 8:59)

    Craioveanul [anonim]

    Nu am mai scris nimic de catva timp pe aici, insa nu ma pot abtine sa nu comentez afirmatiile acestui ,,chiulau,, care are impresia ca ideile sale sunt ,,geniale,, si datorita unor ,,suporteri,, care il incurajeaza a ajuns chiar sa si creada ce declara!
    Constat ca si cei din PSD s-au cam plictisit de acest narcisist!
    Totusi afirmatiile sale sunt de o asemenea inconstienta incat trebuie sa te intrebi, care sunt ,,interesele,, care stau in spatele acestor interventii?
    Poate totusi le intuim!
    Probabil ca interesele speculantilor si importatorilor le apara liberalii de azi din jurul lui Antonescu, Tariceanu si gasca.
    Fac acesta afirmatie pentru ca altfel nu se explica de ce cer cu insistenta cresterea consumului, acum si aici si dau ca exemplu mari economisti din USA, fara insa a sufla o vorba ca acolo este valabila afirmatia deoarece au industrie, au servicii si au exporturi.
    Noi am distrus industria si mai grav am distrus ideea de-a avea o industrie autohtona, sa nu uitam ideea marelui liberal Roman precum ca industria romaneasca este ,,un morman de fiare vechi,, facuta in anii 90 si puternic sprijinita de liberalii tineri.
    Au incurajat si nelucratul pamantului si importul de alimente, in ideea de-a acapara mi de hectare la preturi derizorii.
    Daca incurajam consumul oricum vom creste deficitul bugetar si mai mult asa cum a facut si guvernul liberalo-socialist condus de Tariceanu.
    In concluzie intai sa producem si apoi sa incurajam consumul.
  • +3 (7 voturi)    
    apa e uda (Duminică, 11 iulie 2010, 9:19)

    citizen [anonim]

    ce declaratie stupida!!! tipul asta a fost profesor? suna logic ce spune. sunt pentru....daca este posibil si necesar. altfel nu ar fi pentru, ar fi contra.
    stimati cititori ai umilului meu comentariu, iata dovada clara a haosului ce domneste in tartacutele acestor indivizi autointitulati politicieni, oameni de stat, etc samd. cum poti tu sa afirmi ca esti de acord cu un lucru daca acel lucru este necesar si posibil? altfel nu esti de acord cu el, nu-i asa?
    in esenta are mare dreptate omul, logica de fier. asa este.
    pe scurt: ce a vrut sa spuna de fapt? ca vrea sa se bage in seama?
  • +4 (8 voturi)    
    de la Ion Antonescu la Crin Antonescu (Duminică, 11 iulie 2010, 11:20)

    gura rea [anonim]

    Unul sef de promotie la Saint Cyr,alstalalt repetent .
    Unul a murit degeaba iar astalalt traieste degeaba!
    Unul s-a sacrificat pentru tara (inutil) astalalt este inutil pentru tara .( se sacrifica pentru interesul lui)
    Unul prost politician, astalaltul si mai prost politician.
    Amandoi cu obsesia ca reprezinta "Mantuitorul Neamului."
    Daca as alege ,l-as alege pe primul.
    Ala a avut caracter asta e lipsit total de caracter.
  • +5 (9 voturi)    
    Hai sa ne jucam cu vorbele!? (Duminică, 11 iulie 2010, 11:25)

    Rescatorul [anonim]

    Chucky, papusa lui Patriciu, habar nu are de prevederile constitutionale. Ii recomand sa mai dea pe la parlament si sa citeasca constitutia pentru a vedea in ce conditii poate fi presedintele suspendat si sa nu mai spuna prostii. Sa nu-si incjhipuie cardasia PSD/PNL/PC/PRM ca presedintele va mai face gafa sa cedeze in fata unor acte anticonstitutionale. Deocamdata, constat ca tocmai cardsia si acolitii lor de la Realitatea-FNI (Vocea Moskovei 2) si Antenele-Felix, prin actele lor, pot fi acuzati de tradare de tara.
  • +1 (3 voturi)    
    DA (Duminică, 11 iulie 2010, 11:50)

    Miruna [anonim]

    FOARTE BUNE COMENTARIILE- LA SUBIECT. D-lor ziaristi de la aceasta agentie, cititi comentariile sa va faceti o ideie de ce inseamna "oameni responsabili" si sa nu traiti cu impresia ca detineti ADEVARUL ABSOLUT".Tara asta are oamenii capabili ,dar nu stiu de ce in fruntea ei" SE COCOATA " aproape numai "LEPRE" .
  • 0 (2 voturi)    
    Eu unul sunt (Duminică, 11 iulie 2010, 12:04)

    Pantera Roz [utilizator]

    pentru suspendarea tuturor politicienilor actuali si pentru trimiterea lor de unde au venit.Ma refer la domeniul in care au muncit anterior,nu la....Un guvern de tehnocrati ar fi suficient.Ce aerisita ar fi tara asta...
  • +3 (5 voturi)    
    p. (Duminică, 11 iulie 2010, 12:41)

    julien [anonim]

    antonescu ar fi bine sa abandoneze politica.problema este ca nu stie sa faca altceva
  • +2 (4 voturi)    
    Antonescu este un hot ordinar. (Duminică, 11 iulie 2010, 12:50)

    mircea [anonim]

    Sa nu te duci la lucru ,dar sa primesti salariu de la stat este hotie ordinara si asta face Antonescu.Si nu are un salariu oarecare de maturator sau postas.Nu,dumnealui are salariu de parlamentar,dar nu calca pe la parlament.Antonescu este ca chiulangiul de la scoala care vrea sa fie sanctionat profesorul ca la pus absent sau ia dat nota proasta.Daca unele partide aleg derbedei ca lideri,avem viata politica mizerabila.Antonescu se comporta ca un sef de gasca de cartier care incanta niste pusti ca Ponta,Banicioiu,Nicolaescu,sau gagici ca Norica Nicolai,Olguta Vasilescu,Aura Vasile,Firea,etc.
  • -3 (5 voturi)    
    40 de comentarii... (Duminică, 11 iulie 2010, 14:47)

    Gigi [anonim]

    ... 40 de comentarii nervoase ale suporterilor portocalii impotriva unui membru al opozitiei nu pot avea decat o singura semnificatie. Antonescu enerveaza pana la paroxism vuvuzelele asociate partidului stat din Modrogan. In timpul asta PD-ul a ajuns pe la 14% si continua sa scada in timp ce PNL-ul e la 25%. PD-ul nu are un lider remarcabil ca propunere pentru functia de Presedinte in timp ce PNL-ul are unul al naibii de credibil (atat de credibil incat fanilor adevrsarilor sai politici li s-a rupt fierea in ei si s-au inverzit de tot).

    Din punct de vedere politic ne asteapta vremuri interesante ... numai sa nu duca guvernul incompetent si corupt Boc tara la dezastru dpdv economic intre timp.
    • +1 (3 voturi)    
      Doamne pazeste. (Duminică, 11 iulie 2010, 16:54)

      aa [anonim] i-a raspuns lui Gigi

      Trebuie sa fii extrem de redus ca sa afirmi asa ceea ce afirmi tu.
      Probabil ca esti unul din aia care spoliaza statul prin diferite metode (ajutoare, pensie nesimtita, etc.) iar faptul ca acum esti intarcat de la tzatza statului, te face sa-l doresti insistent pe antonescu ala care nu s-a remarcat decat prin obedienta fatza de patriciu si lipsa de la servici (~20 ani)
    • +1 (3 voturi)    
      pentru JIJI (Duminică, 11 iulie 2010, 19:35)

      adrian [anonim] i-a raspuns lui Gigi

      Baietica, indiferent de simpatii, PD ca partid nu mai exista de mult, deci nu mai are nici 14% nici 30 %.
      Acum exista PDL, si o sa vedem la viitoarele alegeri cat are!!
      • -1 (3 voturi)    
        Nici o problema... (Duminică, 11 iulie 2010, 21:35)

        Gigi [anonim] i-a raspuns lui adrian

        ...aberatiile naturii de tipul partid din internationala socialista metamorfozat in popular si arogandu-si si orientarea liberala dispar prin evolutia naturala a lucrurilor.
        • 0 (2 voturi)    
          NU SAPA GROAPA ALTUIA CA..... (Luni, 12 iulie 2010, 12:09)

          carat [utilizator] i-a raspuns lui Gigi

          Dar partidul ce se pretinde de dreapta (PNL)care joaca cum ii canta partidul de stanga (PSD) ce soarta va avea ? Cu siguranta va dispare (in cazul cel mai fericit prin asimilarea lui de catre PSD).
    • -1 (1 vot)    
      Alo tovarasul (Duminică, 11 iulie 2010, 20:46)

      Un roman anonim [anonim] i-a raspuns lui Gigi

      In primul rand un proverb romanesc Cainele moare de drum lung si sti tu cine de grija altuia. Mai bine ti-ai pune problema daca iubitii tai fedesenari vor mai prinde alegerile generale, cu lideri ca Victoras Che Guevarica si Vanghelie care este. Si inca un sfat. Cauta-ti un post mai sigur, sponsorii tai au un mnus mare la fonduri, si nu prea au sanase sa-l reupereze cu toti banii pompati de Vanghelie din fondurile ciordite de la sectorul 5. Doua mandate de opozitie, care sunt doar inceputul, sunt grele si criza e mare.
  • +1 (3 voturi)    
    Crinule ...Crinule,daca taceai (Duminică, 11 iulie 2010, 15:19)

    ion roata [anonim]

    Din cate stiu ai dacut si faci parte din conducerea PNL,pe timpul cand era prim ministru "prietenul"Tariceanu ai fost viermele rau in stricarea relatiilor bune dintre ariceanu si Basescu.Ai facut in asa fel ca sa-l faci dusman impotriva lui Basescu.Am foarte multe cazuri si exemple,Vad ca mergi pe aceiai tenta de vipera.Daca ai fi ditamai cultul cu elocinta ar trebui sa veniti cu ajutor in sprinul guveernuluica sa depasim situatia in care ne gasim provenita 89 % din situatia pe care ati lasat-o cand ati plecat de la guvernare in decembrie 2008 cand ati lasat visteria goala cu un deficit de 6,7 %,cu un surplus de personal de peste 580.000 de persoane in structura guvernului,ministerelor.agentiilor si in administratia localaiar acum aruncati tot in spinarea lui Basescu si a lui Boc.Sunteti o javra domnule crin,pentruca asa se comporta javrele.latra si la luna.
    Veniti domnule cu propuneri concrete pentru a ne aseza pe o linie ascendenta ,nu ignorati tara si poporul roman cum ati facit si cu referendumul pentru o singura camera si reducerea numarului parlamentarilor.Ce bine ne-ar prinde acum acei bani pe care-i papa cei peste 150 de parlamentari.
    Dupa regulile dintr-o tara democratica cei care sunt impotiva vointei poporului ar trebui sa fie trimisi acasa pentruca nu au ce cauta in forumurile de conducere ale statului care se chiama si Romania.
  • +1 (3 voturi)    
    s-a trezit si Antonescu (Duminică, 11 iulie 2010, 16:39)

    Andreea [anonim]

    Nu cred ca suspendarea lui Traian Basescu e importanta pentru romani.Cred ca mai mult ne intereseaza care sunt sansele ca sacrificiul pe care il facem acum sa dea roade in timp scurt.Culmea este ca cei care pozeaza in aparatorii poporului, il apara doar la televizor.Stim cu totii cine sunt cei mai mari chiulangii din Parlament. Poate intre timp Crin Antonescu a si uitat cum arata sala de sedinte.
  • +1 (3 voturi)    
    Misiunea ta s-a incheiat maimutoiule betiv (Duminică, 11 iulie 2010, 21:03)

    maimutoiulcrin [anonim]

    Ajunge Crin ca nu te mai baga nimeni in seama cu fixul ast.a Basescu este votat de popor si gata. Mogulul tau punea la cale noi jafuri daca ieseai tu presedinte. Ultima suta de metri din guvernarea Tariceanu ne-a lasat si fara petrolul din Marea Neagra. Ajunge, gata la cosul de gunoi al istoriei cu tine. Na-i facut nimic in viata decat sa dai cu gura.
  • 0 (2 voturi)    
    Crin (Luni, 12 iulie 2010, 10:38)

    yoyo [anonim]

    daca vorbesti de motiune sau suspendare se trezeste si Crin sa isi exercite functia de parlamentar daca nu saracul e intr-o letargie contagioasa......