VIDEO Ion Iliescu despre Crin Antonescu, la 4 luni de cand "si l-ar fi dorit in PSD": Putin obraznic pentru un pustan fara prea multa experienta politica

de Alina Neagu     HotNews.ro
Joi, 15 iulie 2010, 20:11 Actualitate | Politic


Ion Iliescu
Foto: Agerpres
Stilul lui Crin Antonescu este "putin obraznic", pentru "un pustan fara prea multa experienta politica", iar liderul PNL "s-a trezit pe cai mari", a afirmat, joi, presedintele de onoare al PSD, Ion Iliescu, citat de Mediafax. Declaratia vine la mai putin de patru luni de cand Ion Iliescu afirma, in Gandul, despre acelasi Crin Antonescu, ca il simpatizeaza foarte mult, pentru ca "Este inteligent, are un discurs agreabil si este un om decent si fara apetenta in imbogatirea personala". Fostul presedinte marturisea, atunci, si ca si l-ar fi dorit pe Crin Antonescu in PSD.
  • "Eu am vazut: Antonescu are stilul lui, si e putin obraznic la un pustan fara prea multa experienta politica, dar, in sfarsit, s-a trezit pe cai mari. Sunt mentalitati care se reflecta, dar si interesul lor (al liberalilor, n.r.) este ca sa mearga intr-o batalie politica impotriva acestei situatii. As propune o mai muta prudenta in abordarea disputelor firesti, ideologice, cu cei care se afla, de asemenea, in opozitie, si sa gasim un limbaj comun in eforturile noastre", a declarat, joi, Ion Iliescu.
Presedintele de onoare al social-democratilor a lansat un apel ca PSD si PNL sa nu se lase atrase in cursa de a scoate PDL din izolarea politica si l-a acuzat, in acest sens, pe Antonescu si PNL de lipsa de maturitate politica:
  • "Sa nu ne lasam atrasi in niste curse, pentru ca in batalia politica sunt obiective strategice pe termen lung si sunt obiective tari. Noi nu trebuie sa permitem iesirea din izolare a PDL si a lui Traian Basescu. Exista o anumita manevra - si din pacate si lipsa de maturitate a lui Crin Antonescu si a liberalior - au lansat pe piata disputa intre PNL si PSD. Asta e nevoie acum? In loc sa concentram intreaga batalie politica si sa avem si dialoguri cu liberalii? Obiectivul major pentru societatea romaneasca este sa inteleaga lumea raspunderea care revine pentru situatia din tara lui Basescu si partidului de la guvernare", a incheiat Ion Iliescu.



Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















4256 vizualizari

  • +33 (41 voturi)    
    haraso (Joi, 15 iulie 2010, 20:14)

    gabriel [anonim]

    batrana lifta stalinista nu se lasa....criminalului acesta nu-i vine nimeni de hac ?
    • -20 (28 voturi)    
      Esti un bou! (Joi, 15 iulie 2010, 20:30)

      Ioan A. [utilizator] i-a raspuns lui gabriel

      Bou batran, da' un punct de vedere despre subiect n-ai? Tot la Ilici ai ramas? Vorba refrenului:
      "Mult muncesti, putin agoniseshti,
      Mare scarba de om esti!"
      • +13 (13 voturi)    
        Nu stiu citi mai sintem nedomesticiti, neinregimen (Joi, 15 iulie 2010, 22:59)

        Geeet [anonim] i-a raspuns lui Ioan A.

        Nu intimplator, nici un partid nu are in platforma confiscarea bunurilor jefuite in tranzitie si pedepsirea celor ce au distrus economia nationala. Metoda "Pitesti" a functionat, producind amoralitate in lant si vinovatie difuzata canceros.

        Este bine sa realizam degenersecenta morala generalizata produsa de Tranzitia Criminala, pentru a nu ne face iluzii privind sansele justitiarismului. Dar de aici, pina la resemnarea in fata proceselor dezagregante, pina la reducerea activismului cetatenesc la sustinerea cincinala a cite unui pion al jocului distructiv, e un salt pe care-l putem numi dezertare.


        Nesimtirea politica (tradarea/uitarea idelurilor de emancipare ale miscarii din 1990) devine jalnica cind este prezentata ca "responsabilitate". Indivizi care-si vad numai de interesele lor, timp de patru ani, se agita penibil cu ocazia "alegerilor hotaritoare"… care nu pot schimba nimic.
        Cea mai robusta reactie ar fi ridicarea unor formatiuni civice si politice anti-mafie autentice. Fie si numai pentru a sparge hipnoza/apatia politica. Nu ma indoiesc ca, in fata unei miscari realmente contestatare, care sa lupte, de exemplu, pentru anchetarea faradelegilor savirsite in acesti 20 de ani, reteaua intereselor oculte si-ar da jos masca si ar trece la represalii edificatoare.


        "Democratiile" renunta la aparente cind apar miscari periculoase pentru clica uzurpatoare ascunsa in spatele formalismelor imprumutate de aiurea. Cu cita nonsalanta anuleaza ele victoria electorala a unei formatiuni autentic reformatoare, cu cita usurinta isi amintesc polimilitienii de rolul de ciini de paza bine hraniti ai benzii parazitare ce a cucerit institutiile.
        Situatia României: criza identitara, politica, sociala, economica :
        http://www.universulromanesc.com/forumdisplay.php?f=228
        Nelinistea Generalilor-Nicolae DURAC :
        http://www.universulromanesc.com/forumdisplay.php?f=156

        http://www.universulromanesc.org/biblio/
        http://www.procesulcomunismului.com/
        • +1 (1 vot)    
          ?? (Vineri, 16 iulie 2010, 10:51)

          unu [anonim] i-a raspuns lui Geeet

          Ce e aia "degenersecenta"?????
      • +5 (7 voturi)    
        Comment sters de user (Vineri, 16 iulie 2010, 1:38)

        E [anonim] i-a raspuns lui Ioan A.

      • +2 (2 voturi)    
        Postarea ta insa este complet la subiect (Vineri, 16 iulie 2010, 11:23)

        bogdan [anonim] i-a raspuns lui Ioan A.

        Evident ca lui Ilici nimeni nu-i mai cere decat "plecare" grabnica. Isi inchipuie ca cineva mai are nevoie de "analizele" sale tampe in "mendrele concretului". La varsata lui senilitatea este evidenta pe fondul unei ideologii ce reduce capacitatile intelectuale ("noi muncim nu gandim") inoculata in anii tineretii la Moscova. Asa ca Ioane A treci la B si poate ne spui ceva legat de subiect.
    • +9 (9 voturi)    
      Ion Iliescu despre Crin Antonescu, la 4 luni de ca (Joi, 15 iulie 2010, 20:42)

      Marcel [anonim] i-a raspuns lui gabriel

      ideea e ca the allmighty e ocupat!!! parca se gaseste mereu altcineva fi-ar sa fie ! poate ca nu nu mai trebuie sa asteptam totusi foarte mult !!!!!!!!!!
    • +4 (6 voturi)    
      Care este strategia ? (Joi, 15 iulie 2010, 20:55)

      marinaru [utilizator] i-a raspuns lui gabriel

      Oare PSD chiar are 50% din electorat de nu mai are nevoie de PNL si intra in competitie si cu acestia sau totul este de fatada ? Au incercat strategia aliantei acum incearca strategia certurilor si dupa alegeri sunt frati de cruce...?!
      • +5 (9 voturi)    
        Exact (Joi, 15 iulie 2010, 22:28)

        sdajkviuqce [utilizator] i-a raspuns lui marinaru

        Subscriu. E doar o joaca de ochii lumii. PSDNL. Ilici nu muscam gogoasa!
    • -8 (14 voturi)    
      очень хорошо (Joi, 15 iulie 2010, 21:21)

      Crapu' [anonim] i-a raspuns lui gabriel

      Ce limbaj de politruc al anilor 50 poti stapinii.
      Cu gindirea asta suburbana si subrurala esti mai criminal decit el, Constantinescu si mai nou Basescu..pe Boc nu-l punem la socoteala..e prea mic, prea prost si prea sluga.
      Cind o sa terminati sa traiti si sa ginditi in trecut?
      Traiti in prezent incercind sa-l schimbati, ca sa va fie mai bine in viitor!!!
      Pentru cei cu musca pe caciula, sa traiti bine-25%
      Pentru cei cu mintea limpede:
      S'auzim numai de bine!!
  • +20 (28 voturi)    
    Yuck. Urasc cand trebui sa fiu de acord cu Ilici (Joi, 15 iulie 2010, 20:21)

    Unora le place smenul [anonim]

    Nasol. Dar cand ne-a zis acum multi ani de zile ca diplomatul cizelat si intelectual e un prostanac... ne-am convins intre timp.

    'scuse me. Simt nevoia sa ma duc sa fac un dus cu spirt.
    • +8 (10 voturi)    
      corect (Joi, 15 iulie 2010, 21:17)

      cristi [anonim] i-a raspuns lui Unora le place smenul

      sandramaua asta are si el dreptate uneori..
    • -7 (9 voturi)    
      Te oftici?...nu-i asa? (Joi, 15 iulie 2010, 21:26)

      Crapu' [anonim] i-a raspuns lui Unora le place smenul

      Ar fi cazul sa faci dusul cu spirt pe soseaua gitului...in acest fel sclipirea de inteligenta pe care ai avut-o va ramine perena.
      Nazdarovia si s'auzim numai de bine
  • +12 (12 voturi)    
    ILICI (Joi, 15 iulie 2010, 20:29)

    eugen [anonim]

    Ce tupeu treb sa aiba uni... Dupa ce a distrus o tara intreaga cu gasca lui de securisti, acum se trezeste sa dea lectii de cultura politica> ar treb sa-i fie rusine si sa fuga la un preot, si sa se spovedeasca, criminalul.. despre cum l-a impuscat pe ceausescu si cum a condamnat generatii intregi la exil..
  • +9 (11 voturi)    
    Foarte haioasa chestie (Joi, 15 iulie 2010, 20:33)

    costa [anonim]

    Liberalii lui Peste au sarit ca arsi (petroliberalii) cind veneau propuneri decente de la PDL de intarire a dreptei.Le fura identitatea, afirmau smenarii, fara tresarire in glas. Acum cind mos ilici ii ia la pwula, pun pariu ca au uitat ca au identitate. Ce sa faci cu aceste jeguri?
  • +10 (12 voturi)    
    PARANOIA (Joi, 15 iulie 2010, 21:07)

    Goe [anonim]

    A vazut si tatucul PSD-ului ca acest pustan e bantuit de paranoia...are o fixatie pe Presedinte si il vezi cum i se umfla vene la gat cand vorbeste de Basescu... N-are nici un tel politic coerent, doar o fixatie BASESCU....
  • +13 (13 voturi)    
    minerule (Joi, 15 iulie 2010, 21:25)

    mineriada [anonim]

    mai nenica .. mergi la pensie
    la minerii tai...
    am pierdut cu tine ani si ani... si inca nu te potolesti
  • +13 (13 voturi)    
    Executie in direct! (Joi, 15 iulie 2010, 21:30)

    anonim [anonim]

    Bosorogul asta nenorocit trebuie pus la zid si condamnat dupa acelasi scenariu pe care el l-a pus la cale ceausestilor... Asta ne-a distrus, asta ne-a vandut, asta a dus tara spre prapastie!
  • +6 (6 voturi)    
    gasiti alti "lideri de opinie" de mediatizat :D (Joi, 15 iulie 2010, 21:32)

    Clop [utilizator]

    prea mult "Ilici" pe hotnews, la pubela!
  • +8 (10 voturi)    
    Peste 1000 DE MORTI. (Joi, 15 iulie 2010, 21:33)

    frankestain [utilizator]

    Oare cand vom afla ADEVARUL si numai ADEVARUL despre cei pe care ia SACRIFICAT fara pic mila la asa zisa REVOLUTIE REGIZATA de acest criminal.Neavand COPII nu are de unde sa stie prin ce suferinta au trecut acele MAME carora ia fost UCIS FIUL.TOVARASE ILIESCU oare cum poti dormi noaptea.
  • +9 (11 voturi)    
    luatii in psd pe liberali (Joi, 15 iulie 2010, 21:33)

    gabi [anonim]

    Aveti dreptate dl iliescu, luatii in psd pe liberali , ca merita, sunt de stanga ca si dumneavoastra. Ce tot ii dati cu stanga si dreapta ? Va intelegeti perfect de vreo 4 ani. Aveti acelasi scop, ciolanul , linistea si sa nu-si mai bage nimeni nasul in averile si afacerile voastre.
  • +11 (11 voturi)    
    deh (Joi, 15 iulie 2010, 21:40)

    MirceaA [utilizator]

    cu criza asta, nici rahatul nu mai este ce era odata, dar politicienii il mananca cu aceeasi placere.
  • -6 (10 voturi)    
    Tare Ilici (Joi, 15 iulie 2010, 21:44)

    Fratele mai mare [anonim]

    De asta va ramane Ilescu in istorie, ca e destept si intelept. Na, muriti de ciuda, jivine portocalii:)))))))))))
  • +9 (9 voturi)    
    ilici tata.... (Joi, 15 iulie 2010, 21:47)

    popcorn monta [utilizator]

    de ce vrei tu sa destrami pnlsd-ul?ce faceti klaus?
  • +11 (13 voturi)    
    Iliescu (Joi, 15 iulie 2010, 22:13)

    sile [anonim]

    Comunistul liberal sau liberalul comunist....

    Fuckin' situation.
    Asta ar fi in stare sa se alieze si cu Aghiuta ( ptiu drace!) ca sa-l dea in gat pe Basescu.
  • +5 (5 voturi)    
    iliescu,caracatita/oracolul politicii romanesti... (Joi, 15 iulie 2010, 22:25)

    Snake Eyes [utilizator]

    Politia politica damboviteana si "baietii destepti" sunt incinsi de vreo cativa ani...stavila impotriva unor noi comploturi a la 89,90,98,2007 a fost sacrificiul unora si apartenenta(cu obligatiile de rigoare)la N.A.T.O si U.E,in rest sa speram la mai bine..:)
  • +3 (3 voturi)    
    primul comentariu ok ... (Joi, 15 iulie 2010, 22:39)

    gigi [anonim]

    al lui Ilici din ultima vreme ! dar putea sa atace si faza cu "bibliotecar", "razboinic" , "individ fara solutii" etc
  • +5 (7 voturi)    
    Interesant (Joi, 15 iulie 2010, 22:52)

    Dorin [anonim]

    Geoana si Antonescu... Prostanacul si Obraznicul. Aduce a fabula. Una adevarata. Uneori chiar si Iliescu le zice bine.... Iata cine avea sa ne aduca laptele si mierea in Romania: un prostanac si un obraznic. Ce noroc pe noi ca nu s-a intamplat asta. Ar fi fost o drama.
    • -2 (2 voturi)    
      Ipocrizie... (Vineri, 16 iulie 2010, 17:21)

      Gigi [anonim] i-a raspuns lui Dorin

      ... hai recunoaste ca meritul lui Iliescu de a-l fi pus la punct pe Antonescu (si pe Geoana) este mult mai mare decat partile sale intunecate (Revolutie, mineriade, comunism, stagnarea Romaniei timp de 10 ani etc). Hai recunoaste ca esti fan total Iliescu. Hai nu te mai da "de dreapta" ... ca nu tine!
  • +3 (5 voturi)    
    Teatru (Joi, 15 iulie 2010, 23:04)

    aura [anonim]

    Asta e inca un act din piesa "PSD si PNL sint la cutite"
    Nu stiu exact ce se urmareste, dar se vede ca e o strategie.
  • +5 (5 voturi)    
    ? (Joi, 15 iulie 2010, 23:18)

    neo [anonim]

    Daca asta mic de la PNL e "pustan obraznic fara experienta politica" atunci ce pararere are despre "little Titulescu" de la PC-PSD!?
    Daca aducatorul de mineri spune asta, se cam impute branza in Alianta opozitiei.
  • +5 (5 voturi)    
    macar atat! (Vineri, 16 iulie 2010, 0:00)

    Dakota [utilizator]

    bai dar nu mai moare odata!
  • -5 (7 voturi)    
    tare... (Vineri, 16 iulie 2010, 0:06)

    base ruleaza [anonim]

    cand vad atatia pupinbasesti ma apuca durerea de cap...cat de prost sa fi sa nu vezi adevarul...atatia cretini paici...doamne...eu nu vreau sa fiu roman intr-o tara plina de conopide dastea...va plateste tatucu bine? sugeti paici de la hotnews cat nu suge sugativa cerneala...atitia prosti doamne...de unde ii scoti doamne? dc nu mor de foame cu basescu lor? haide base slujesteste-ti neamul si omorane...macar sa moara boi astia inainte...
  • +8 (10 voturi)    
    Iliecu,Patriciu si rusii (Vineri, 16 iulie 2010, 0:52)

    Andrei T. [anonim]

    In fond se duce o batalie pentru cine conduce partida filorusa in Romania. Batranul Iliescu e legat de Moscova comunista, Patriciu si grupul sau sunt legati de serviciile secrete rusesti moderne. Conteaza mult si pe cine mizeaza actuala conducere de la Moscova. Privind scena politica romaneasca si miscarile opozitiei, se pare ca asistam la pozitionarea PSD si a PNL in functie de planurile Moscovei. Desigur, obiectivul ramane comun, daramarea actualei puteri proamericane. Si oricat s-ar discuta despre doctrine, despre stanga si dreapta, tinta e aceeasi iar elementele docrinare se vor estompa pana la disparitie in fata scopului comun. Si acest scop comun este instaurarea unui regim politic prietenos fata de Moscova.
    Romania este astazi o tinta importanta in incercarea noii Rusii de a reface vechea sfera de influenta in sud-estul Europei. Cealalta tara importanta care putea crea probleme in acest sens, a fost decapitata printr-o crima comparabila cu cea de la Katin. Cred ca fata de Romania s-a adoptat, cel putin pentru moment, un plan mai pasnic, o preluare de putere in conditii asa zis democratice. Am spus cel putin pentru moment, pentru ca eu cred ca daca planul nu va reusii, rusii nu se vor da indarat de a comite acte similare ca cele comise fata de Polonia. Putini romani, dar sigur cei din SPP, stiu daca au fost incercari si cate de a indeparta prin violenta pe actualul presedinte dupa ce au incercat sa-l indeparteze prin suspendare. Nu trebuie uitata nici trecuta campanie electorala prezidentiala.. Filmuletul cu lovirea unui copil de catre presedinte a fost fabricat intr-un studio rusesc si a fost vizionat de milioane de rusi mai inainte sau in acelasi timp cu vizionarea lui, pana la saturatie, in Romania. Si daca schema nu a tinut, aceasta nu inseamna ca viitorul plan rusesc nu va fi o reusita. Si atunci Romania, cu o putere politica aservita si cu o putere economica deja aservita va redeveni satelitul Moscovei.
  • +6 (6 voturi)    
    Sobolani si gandaci (Vineri, 16 iulie 2010, 9:18)

    Cifre [utilizator]

    PNL-ul si PSD-ul arata ca niste soboloani scosi din vizuina inundata sau ca niste gandaci iritati de spray disperati sa se ascunda in alte gaurele din parchet. Pt mine asta e un semn ca Basescu si PDL-ul isi fac treaba asa cum au promis. PSD-istii isi dau demisia din posturi importante, tot mai multe capete din diferite pozitii cad rostogolindu-se, scandaluri intre partide, haos peste tot. Pfff, in sfarsit vad ca se intampla ceva. Daca partidele plang, dispera si se bat intre ele, noi populatia avem numai beneficii, cel putin acum, in situatia in care componenta partidelor politice in romania este cum o stim cu totii: plina de gandaci. Nu stiu cum dracului sunt pline partidele de atatia profesorasi si invatacei care nu au auzit in viata lor de munca, ca sa nu mai vorbim de eficienta sau valente practice pe care orice om, care conduce, trebuie sa le aiba. Ne lasam condusi de "bugetari" si profesori spagari si asta isi spune cuvantul.
  • +4 (4 voturi)    
    Iliescu lasa-ne (Vineri, 16 iulie 2010, 10:38)

    bancher [anonim]

    Ne-am saturat de tine si de gasca ta, comunisto-securista. Voi ati dus tara la sapa de lemn. Dupa Revolutie, Romania avea cea mai buna perspectiva de dezvoltare pe termen mediu din Europa de est (pe termen lung o avea Rusia, of course). V-ati batut joc de ea, am ajuns ultimii din Europa de est (mai putin Albania si Bulgaria). La groapa istoriei cu voi, lacustelor.
  • 0 (0 voturi)    
    obraznik (Vineri, 16 iulie 2010, 17:37)

    panfil flecaru [anonim]

    acest inberb, coane !
    adevarat graita'i !

    jos iliescu !

    asta, asa, ca sa ne mentzinem in forma !
  • +2 (2 voturi)    
    asta n-o mai mierleste odata? (Vineri, 16 iulie 2010, 19:22)

    Razvan_M [utilizator]

    Il cauta moartea p-acasa si el sta de interviuri furioase. Macar de-ar spune ceva inteligent si folositor Romaniei.
    Se stie foarte bine ca Crin este doar un mic, foarte mic politician, care se admira cel mai mult pe sine. Se mai stie foarte bine ca Geoana este doar un om prost. Micul Che Guevara ala este un parvenit mai obraznic decat Crin...
    Nu inteleg de ce un fost presedinte, aflat la o varsta venerabila, foloseste expresii de mahala.