AUDIO Cezar Preda (PDL): Boc trebuia sa-l dea afara imediat pe Vladescu, dar ii este frica

de RFI     RFI Romania
Miercuri, 14 iulie 2010, 10:37 Actualitate | Politic


Boc trebuia sa-l dea afara imediat pe Sebastian Vladescu, dar nu are puterea, nu e in stare sa faca acest lucru, ii e frica, a declarat la RFI vicepresedintele PDL Ceazar Preda. Acesta sustine ca Vladescu "a sabotat Guvernul". Preda afirma ca premierul nu-si poate stapani Cabinetul si ca pe Emil Boc nu-l mai asculta absolut nimeni.



Iata rezumatul interviului acordat de Cezar Preda la RFI :
  • Sincer, sunt foarte ingrijorat. Daca pana acum, in mediile politice si economice romanesti se vehicula faptul ca prim-ministrul cu greu isi poate stapani Cabinetul, iata, acum, in ultima perioada si noi, din interiorul Partidului Democrat vedem foarte clar acest lucru. Pentru mine, cel putin, nu este nici o surpriza ce-a facut ministrul Finantelor. El face acest lucru cand doreste, cum doreste, spune ce vrea. Prim-ministrul nu poate decat sa fie reactiv la ceea ce spune domnul Vladescu si domnul Seitan, daca mai tineti minte.
  • Imi pare rau pentru prim-ministru ca a ajuns de nu-l mai asculte absolut nimeni. Nu e bine sa vedem in ultima luna ca s-au luat decizii care nu sunt agreate ba de Palatul Cotroceni, ba de Ministerul de Finante, ba de Cabinetul de la Palatul Victoria, in ansamblu. Ce sa-nteleaga cetatenii Romaniei, decat ca e un haos? E vina primului-ministru. Primul-ministru trebuia sa-l dea afara imediat pentru aceste chestiuni, dar nu are puterea, nu e in stare sa faca acest lucru, ii e frica nu stiu de cine. Nu-mi dau seama cum isi permite un ministru sa saboteze un Cabinet intreg si sa-l duca in ridicol pana la urma pe prim-ministru, de fiecare data cand acesta incearca sa se preocupe de ceea ce are nevoie tara acum: sa scapam de inundatii, sa trecem peste criza.
  • Noi asistam, ca si dvs., la o chestiune incredibila: un Cabinet in care primul-ministru afla ultimul de ce spune cate un ministru! Si totusi, nu doreste sa ia masuri!
  • Nu cred ca (remanierea Guvernului - n.r.) se face nici in septembrie. Cum poate cineva sa creada ca ei vor face reforma interna a administratiei centrale, cand n-au facut-o pana acum? De ce n-au facut-o de un an si jumatate? Bun, de ce n-au facut-o de sase luni? De ce ar face-o acum? Cate agentii si autoritati s-au redus pana acum? Nici una! De-abia de acum se gandesc. De-abia de acum se iau decizii. Da, dar taierea salariilor s-a facut de la 1 iulie! Si noi de-abia acum ne gandim ce vom face in interiorul Cabinetului si-n interiorul administratiei centrale? Nu e corect si nu e de inteles! Foarte multi lideri ai Partidului Democrat Liberal nu agreeaza asemenea chestiuni, pentru ca aceasta actiune nu este credibila pentru nici un cetatean al Romaniei.
Renuntarea in 2011 la cota unica - varianta lansata de Sebastian Vladescu intr-un interviu acordat "Ziarului Financiar" - nu este acceptata de PDL. Potrivit surselor Hotnews.ro, democrat-liberalii nici nu vor sa auda de renuntarea la cota unica, insa se feresc sa afirme oficial acest lucru. Doar premierul Emil Boc a declarat ca Sebastian Vladescu nu a fost mandatat sa dezbata public tema cotei unice si a interzis ministrilor sa introduca in dezbaterea publica teme care nu au fost aprobate de Guvern.


Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















3134 vizualizari

  • -2 (8 voturi)    
    stiam toti asta (Miercuri, 14 iulie 2010, 10:41)

    cristi [anonim]

    ca Boc este un LAS!
    • -1 (3 voturi)    
      CONSTITUTIA LUI ILIESCU (Miercuri, 14 iulie 2010, 11:23)

      cris [anonim] i-a raspuns lui cristi

      Avem o constitutie de tot rahatul. De ce nu aplicam constitutiile tarilor dezvoltate in care un om are puteri executive depline.
      A se vedea in SUA : OBAMA, germania (in care predintele e ste de decor) puterea deplina avand-o cancelarul, marea britanie- premierul (regina fiind de decor).
      Putem avea si noi o functie de PRESEDINTE-PREMIER detinuta de o singura persoana care este aleasa direct de popor fara implicarea clanurilor mafiote?
      Pentru clanuri s-a inventat parlamentul uni sau bicameral.
      TARA ASTA poate fi guvernata decat de dictatura si nu peretua cum a fost in cazul lui CEAUSESCU.
    • -1 (3 voturi)    
      greseala (Miercuri, 14 iulie 2010, 11:30)

      Alex [anonim] i-a raspuns lui cristi

      Nu stiu daca Boc e las sau nu, dar sigur Vladescu nu a vorbit ca sa il puna pe Boc la zid. Vladescu nu stie ce sa faca si se agata de orice solutie fara sa se gandeasca la implicatii suficient. Evident in cazul de fata l-a luat gura pe dinainte, in nici un caz nu cred ca Vladescu a vrut sa calce cuvantul lui Boc. Vladescu nu este nici el genul care sa se impuna. Desigur si lipsa de competenta este un motiv suficient pentru demitere, nu doar atitudinea sfidatoare
  • +4 (6 voturi)    
    Se incing spiritele (Miercuri, 14 iulie 2010, 10:46)

    george alexandru [utilizator]

    In ritmul acesta guvernul Boc nu va supravietui prea mult timp.
    Sper ca dupa aplicarea masurilor anti-criza sa avem un guvern capabil, condus de un Croitoru, Tanasescu sau de ce nu, Isarescu.
    • +1 (1 vot)    
      Ne-ar fi mai bine cu unul mai tanar, (Miercuri, 14 iulie 2010, 11:30)

      Constantin [anonim] i-a raspuns lui george alexandru

      intre 30 si 40 de ani, calificat in macroeconomie, obisnuit sa lucreze si sa fixeze tinte cu indicatori numerici.

      BNR-ul este un bun exemplu de management care foloseste bine si transparent indicatori numerici pentru urmarirea activitatii.

      Partidul care va reusi sa puna un prim ministru tanar, capabil sa ridice nivelul de trai si sa guverneze in mod transparent va domina scena politica romana cel putin 20 ani.
  • -4 (10 voturi)    
    sa intetit lupta pentru ciolan in PD=L (Miercuri, 14 iulie 2010, 10:49)

    marean [anonim]

    unde ne-au dus ambitiile lui Basescu!!! Nu ca lui i-ar fi mai bine ...
    • +1 (5 voturi)    
      Ai tu ... (Miercuri, 14 iulie 2010, 11:25)

      Gigi [anonim] i-a raspuns lui marean

      ... impresia ca nu ii e bine. Si-a vazut sacii in carutza... e "bulibasa" pentru inca 4-5 ani. De bai de multime nu mai are nevoie deci pot prostii sa-l huiduiasca linistiti in absenta. Fica cea mica e aranjata (europarlamentar cu 7000 euro / luna), fiica cea mare e aranjata si ea (penthouse, banii de operatii in Austria etc). Fratele e proprietar de fabrica ...

      Daca Basescu si-ar urma propriul sfat si nu s-ar mai uita la A3 si RTV chiar nu l-ar durea in basca de nimic si de nimeni...

      Unde ti se pare tie ca nu ii e bine?
      • -2 (4 voturi)    
        Vuvuzela bolsevica (Miercuri, 14 iulie 2010, 12:28)

        Dorin [anonim] i-a raspuns lui Gigi

        Chiar crezi ca Basescu se uita la televiziunile unor infractori si turnatori asa cum te uiti tu ca hipnotizat? De ce naiba nu pui mana sa muncesti pierde-vara ce esti? Roaga-l pe Paturiciu sa-ti mai dea ceva serios de munca. De gargara in media se ocupa chiulangiul ala, fuhrerul tau mult iubit Fidel Antonescu, zis si Porumbacu. La munca trantore!
        • 0 (2 voturi)    
          Dedicatie... (Miercuri, 14 iulie 2010, 13:51)

          Gigi [anonim] i-a raspuns lui Dorin

          Am sa beau dupa votare
          44 de pahare, 44 de pahare
          Si Basescu, Doamne ajuta
          Sa ia 70 la suta
          Barbate dupa votare
          Am sa-ti fac niste gratare
          Si Basescu, Doamne ajuta
          Sa ia 80 la suta, 80%

          Ai lei lei tatigda
          Pe Basescu l-o-m vota
          Cu toata familia
          Si-l vom pune presedinte
          Ca Basescu nu ne minte
          Ascultati-ma pe mine
          Numa-asa vom trai bine
          • 0 (2 voturi)    
            sa nu mai bei! (Miercuri, 14 iulie 2010, 15:02)

            Luk [utilizator] i-a raspuns lui Gigi

            nu-ti face bine :))
  • +1 (9 voturi)    
    Nu e o noutate. (Miercuri, 14 iulie 2010, 10:51)

    bgd [utilizator]

    Boc e un incompetent. Cand nu esti in stare sa-ti controlezi echipa pe care ti-ai facut-o...nu ai ce cauta in fruntea Guvernului. E simplu.
    Intr-o firma, daca echipa ta are rezultate proaste....tu raspunzi. Un manager de nivelul dlui Boc era de mult demis. Dar na...tara nu e condusa ca o afacere...si de aici toate problemele...
  • +6 (6 voturi)    
    NO COMMENT !!!!! (Miercuri, 14 iulie 2010, 11:03)

    lili [anonim]

    Dle Cristian Preda, asa vedem si noi, asa vedeti si voi!!!
    Dl Boc nu are AUTORITATEA de a conduce un guvern si in mod evident nu exista nici o sansa ca acest guvern sa faca reforme in Romania!!
    Iar afirmatiile Dvs de mai jos, m-au surprins venind din partea unui membru PDL:
    "Nu cred ca (remanierea Guvernului - n.r.) se face nici in septembrie. Cum poate cineva sa creada ca ei vor face reforma interna a administratiei centrale, cand n-au facut-o pana acum ? De ce n-au facut-o de un an si jumatate ? Bun, de ce n-au facut-o de sase luni ? De ce ar face-o acum ? Cate agentii si autoritati s-au redus pana acum ? Nici una ! De-abia de acum se gandesc. De-abia de acum se iau decizii. Da, dar taierea salariilor s-a facut de la 1 iulie ! Si noi de-abia acum ne gandim ce vom face in interiorul Cabinetului si-n interiorul administratiei centrale ? Nu e corect si nu e de inteles ! Foarte multi lideri ai Partidului Democrat Liberal nu agreeaza asemenea chestiuni, pentru ca aceasta actiune nu este credibila pentru nici un cetatean al Romaniei."


    NO COMMENT !!!!!
    • 0 (0 voturi)    
      Citat corect, dar destinatar gresit :) (Miercuri, 14 iulie 2010, 12:13)

      aura [anonim] i-a raspuns lui lili

      E vorba de Cezar Preda din Buzau.
      • +1 (1 vot)    
        corect !!!! (Miercuri, 14 iulie 2010, 12:42)

        lili [anonim] i-a raspuns lui aura

        Aveti dreptate, greseala de scriere, nu am confundat deloc persoana.....Exprimarile Dlui Cristian Preda sunt mai cu perdea, Dl Cezar Preda le zice de ceva timp de-a dreptul.....
  • +3 (11 voturi)    
    Mda (Miercuri, 14 iulie 2010, 11:03)

    Dorin [anonim]

    Cezar Preda are dreptate. Vladescu trebuie dat afara neintarziat. Acest ministru (dealtfel un incompetent), pur si simplu, de luni bune de zile a sabotat guvernul prin declaratiile iresponsabile pe care le-a facut. Interesant e ca individul vine de la .... "liberali". Ma intreb daca nu cumva chiar le face jocul murdar...
    • +1 (1 vot)    
      Sa ... (Miercuri, 14 iulie 2010, 13:56)

      Gigi [anonim] i-a raspuns lui Dorin

      ... vina inapoi metalurgistul Pogea :)) Si sa mai puna un forfetar ceva ... macar ala e PD-ist fidel.
  • -1 (5 voturi)    
    Prost inteles. (Miercuri, 14 iulie 2010, 11:08)

    Vlad [anonim]

    S-a inteles prost toata problema.Vladescu nu a spus ca se va umbla la cota de 16% .Poate sa ramana sau chiar sa o reduca la 15%..Poate sa faca impozitul pe dividente 12%.10% pentru dobanda la depozite bancare .
    Salariile pot fi impozitate cu 4% salariul minim.
    8% pentru diferenta ce trece de salariul minim .
    Vladescu vorbea de altceva .De impozitul pe venit global.Aici se introduce un impozit progresiv la persoanele fizice.Incepe sa zicem de la cei cu venitul salariul minim .Deci au platit 4% pe salariu.mai platesc 1% ca venit global.
    Ai 3000 de lei salariu .Ai platit 8% pe diferenta la salariu minim si mai platesti 4% ca venit global pe
    daca ai 5000 platesti 8% pe diferenta de la salariu minim si platesti 7% ca venit global .
    Cine incaseaza dividente .Plateste 12% cand incaseaza 4000 lei dividente si ramaii cu 3520 venit .Plus 3000 salariu face 6000 .Intri in grila de 6000 si platesti 6% ca venit global .
    daca iei dividente 1.000.000 de lei .Platesti 12% .Pleci acasa cu 880.000 si platesti 17% impozit pe venit global .Ramaii cu 730400. Asa se realizeaza justitia fiscala si se realizeaza progresia impozitelor asupra persoanelor fizice .daca iei putini bani esti impozitat putin.daca iei multi bani esti impozitat mult .
    • 0 (0 voturi)    
      sa nu cautam minuni (Miercuri, 14 iulie 2010, 11:17)

      Dedalus [anonim] i-a raspuns lui Vlad

      Mai ramane sa corectam cu PI pe doi si cu radacina patrata din 2...

      Solutia nu e in aritmetica, ci in economie.
      • 0 (0 voturi)    
        Nu ai citit (Miercuri, 14 iulie 2010, 12:20)

        Vlad [anonim] i-a raspuns lui Dedalus

        Citeste un manual de economie si emite opinii dupa.Aici nu e ca la fotbal sa se priceapa toti. Am enuntat principiul impozitului pe venit global.Daca faceai un calcul vedeai ca in final impozitul este mai mic decat in cazul impozit unic pentru cei cu venituri mici si mai mare pentru cei cu venituri mari.Mai vedeai ca raman la dispozitia firmelor sume mai mari pentru eventuale investitii .Mai puteai intelege ca se stimuleaza consumul si deci economia.
        Poate inteleg altii
        • 0 (0 voturi)    
          impozitul global = impozit incontrolabil (Miercuri, 14 iulie 2010, 12:39)

          Dedalus [anonim] i-a raspuns lui Vlad

          Am inteles eu foarte bine.

          Problema este insa dubla:

          a) cu cat algoritmul e mai complicat, cu atat e mai greu de aplicat.
          b) oricat ai invarti impozitele, doar cu ele nu ajungi la nimic- problema principala e sa ai ce impozita.

          Cat priveste povestea cu sumele care raman la dispozitia firmelor - nu prea e asa, pentru ca impozitul pe profit oricum il platesti, iar sa il faci progresiv la firme e cam greu...

          Impozitul pe venit global inseamna sa consolidezi toate venturile, cu sau fara retinre la sursa -da-mi voie sa indoiesc de capacittea fiscului roman de a-si bate capul cu asa ceva. Nu uita ca unul dintre motivele introducerii impozitului forfetar a fost chiar incapacitaeta recunoscuta de ei insisi - de a stringe impozitele..

          Off-topic: las-o mai usor cu calificarile... o fi el spatiu public si om fi noi anonimi, dar hai sa ne abtinem de la anumite afirmatii.
          • 0 (0 voturi)    
            Cine face aprecieri? (Miercuri, 14 iulie 2010, 12:55)

            Gelu [anonim] i-a raspuns lui Dedalus

            colectarea prafului de pe toba (Miercuri, 14 iulie 2010, 10:45)
            Dedalus [anonim] i-a raspuns lui Gelu
            Toti manelistii din Ro, de la toate nuntile timp de 3 ani, nu iau cat ia o firma dintr-un contract supraestimat si aranajat cu statul...

            Nu stiu ce sa cred, daca ai fost serios in post, sau e doar asa, la shto...

            Vreau sa cred ca e la shto, pentru ca altfel insemna ca esti nebun (fara suparare) daca vezi agentii fiscului umbland dupa manelisti pe la nunti.
        • 0 (0 voturi)    
          vreti impozit global (Miercuri, 14 iulie 2010, 13:11)

          Lacra [anonim] i-a raspuns lui Vlad

          ca sunteti niste putori, cand o sa aveti inca un serviciu n-o sa va convina impozitarea de acest fel. dupa ce ca e timp de supramunca mai esti si supraimpozitat.
          • 0 (0 voturi)    
            Cine zice ala este (Miercuri, 14 iulie 2010, 13:45)

            Vlad [anonim] i-a raspuns lui Lacra

            Da tot nu ai inteles nimic.
    • +2 (2 voturi)    
      cota unica! (Miercuri, 14 iulie 2010, 11:45)

      ion daniel [anonim] i-a raspuns lui Vlad

      pai bine zicea Biris(sper a i-am retinut bine numele) ieri la emisiunea lui Moise Guran, daca e cota unica sa fie COTA UNICA atunci. Nu unii sa plateasca 16 % si altii sa plateasca 1-2-8% , iar altii sa beneficieaze de tot felul de scutiri. La noi in tara nu exista cota nica, ci impozit de 16% plus alte impozite pe venit. De aia nu se strang destui bani la buget, deoarece tranzactiile imobiliare, cele pe bursa, profitul din actiuni etc e taxat diferentiat . Si tot el spunea ca la noi aceste scutiri s-auacordat exact acelor segmente din economie care au incurajat specula, cea ce a fost principala cauza a caderii economice din romania
      • -2 (2 voturi)    
        Canalul monei (Miercuri, 14 iulie 2010, 12:29)

        Vlad [anonim] i-a raspuns lui ion daniel

        in limba engleza .nu stiu de ce un post romanesc are denumire in lb engleza?! Da mai bine este mai elevat si de bantot.ne inobileaza cumva..
        In sfarsit sa nu ii suspectezi de prea multa inteligenta pe oamenii de acolo.si pe invitati lor.Sunt niste simpli cititori de articole din ziare economice straine pretinzand ca sunt gandurile lor.Invitatii se umfla si ei ca sa ii vada rudele.Cota unica este o prostie.Tot sistemul de impozite este o prostie.Este o strutocamila .bugetul unei tari este balanta resurselor si a cheltuielilor.Resursele sunt care sunt si nu poate guvernul sa le influienteze cu nimic.Poate in Corea de Nord.In schimb cheltuielile sunt certe.Aici este tristetea.Romania a ramas fara venituri prin manopera politicienilor in 20 de ani de jaf.Boc e chemat sa o repare in 2 ani .Avand hartuiala politica si grupari de presa impotriva .Greu.
        • +1 (1 vot)    
          nu e money chanel :) (Miercuri, 14 iulie 2010, 19:00)

          ion daniel [anonim] i-a raspuns lui Vlad

          e vorba de singura emisiune de pe Antena3 la care ma uit.
          Desi nu suport canalul ala plin de tate carora nu le mai tace gura, la BizBazar ma uit cu placere.

          Are invitati ok si nu se sfieste sa spuna nici de unii nici de altii. Cu toate ca Moise Guran nu e tot timpul obiectiv, mi se pare ca ai ce afla din emisiunea lui.

          Cota unica poate ca e o prostie(mie imi miroase a comunism unde toti suntem egali) si nu mi se pare corect sa platim la fel si bogatii si saracii(desi unii zic ca aia bogati platesc mai mult, dar gresesc in faptul ca avand bani mai multi ausi putere/posibilitati mult mai multe si nu poti compara puterea lor de a se dezvolta cu a celui care plateste mai putin impozit dar nu are destul capital sa se dezvolte din cauza pestilor mari) o accept, dar nu sa nu mai fie tot felul de exceptii, deoarece astea ne-au dus de rapa.
          Vezi taxele pe proprietati, pensiile speciale, sporurile nesimtite s.a.m.d
  • -3 (3 voturi)    
    preda tu esti ? (Miercuri, 14 iulie 2010, 11:31)

    capatu` satului [anonim]

    credeam ca`i buzescu;
    rar s`a mai vazut un astfel de specimen, ca si preda, el este dupa cum ar spune Caragiale, pentru partid, dar impotriva partidului;
    el a fost pus sa ii critice pe toti,. dar nu o critica calculata, ci dac se poate o critica atat de vehementa incat ascultatorii sa fie 100 % siguri de adevaru` lui preda, si sa nu mai fie necesar sa isi puna intrebari;
    nu stiu ce activitate a desfasurat preda inainte de `89, dar atitudinea sa vine din aceea perioada, striga si critica cat mai mult, pe cat mai multi, rezultatu` va fi ca nimeni nu se va intreba de ce tu preda nu lucrezi nimik.

    un astfel de lingau ca si preda, nu stiu daca gasim, ce merite are el sa isi dea cu parerea de activitatea lui vladescu ?,

    ilo zic ca tinteste postu` lui boc, si de aceea urla asa de vehement;

    referitor la cota unica, si partizanii aceste masuri, trebuie observat ca anii multi de comunism, impreuna cu domnia lui ilici de dupa `89 au incetatenit in constiinta colectiva faptu` ca romanii sunt atat de capabili incat suntem in stare sa inventam democratii originale si cote unice originale, desi statele cu sisteme democratice merg pe alte drumuri decat noi, respectiv au un sistem de impozitare progresiv si nu vor renunta prea devreme la acesta: US, UK, Franta, Germania, si restu` tarilor dezvoltate nu au de gand sa introduca prea devreme marea descoperire a cotei unice in sistemul lor fiscal - io zic, ca pana la urma tarile astea au nishte conducatori prosti, cum nu vor sa aplice un sistem economic atat de simplu si eficient...

    pt. marii analishi economici ce viseaza in continuare la avanataju` cotei unice si cauta inca motive pt. mentinerea acestui sistem, am sa reamintesc nishte lucruri elementare: cresterea economica din ultimii anii a venit pe fondu` globalizarii si cresterii investitiilor, ale banilor trimisi de capsunarii si ceilalti romani ce castiga cu sudoarea fruntii banii lor si ale cheltuirii de catre stat a unor sume care nu existau in realitate......
  • -2 (2 voturi)    
    CEZAR PREDA ESTE VUVUZELA B-V-B ! (Miercuri, 14 iulie 2010, 12:58)

    john [anonim]

    cezar preda este unul din liderii pdl care detine functie in conducerea partidului desi a obtinut rezultate foarte proaste la alegerile parlamentare si prezidentiale. alaturi de berceanu, blaga, videanu formeaza echipa impotentilor politici, oameni care nu aduc voturi partidului , oameni pe care pdl trebuie sa i retrogradeze urgent din prima linie ! d-le cezar preda, pdl scade in sondaje datorita celor trei ministri incapabili si corupti (bvb), daca sunteti barbat politic spune-ti adevarul nu-l mai acuzati pe boc, altfel deveniti ipocrit ! blaga , berceanu si videanu cangreneaza pdl dle preda iar dvs faceti parte din gasca lor, prin aceste declaratii nu faceti decat un joc politic in favoarea celor trei care vor sa-l "caroteze" pe boc si sa puna mana pe partid . demersurile dumneavoastra sunt infantile si inutile...prietenii stiu de ce !
    • +2 (2 voturi)    
      bati campii (Miercuri, 14 iulie 2010, 13:13)

      Lacra [anonim] i-a raspuns lui john

      sunt din Buzau, preda a castigat detasat
      • +1 (1 vot)    
        te grabesti tinere ! (Miercuri, 14 iulie 2010, 13:23)

        john [anonim] i-a raspuns lui Lacra

        cezar preda ca presedinte al pdl buzau a obtinut la alegerile parlamentare din 2008 un rezultat catastrofal pe judet,l-a batut psd-ul rau de tot !informeaza, nu dezinforma !
    • 0 (2 voturi)    
      O informatie ..! (Miercuri, 14 iulie 2010, 13:22)

      valeriu [anonim] i-a raspuns lui john

      Ioane, esti foarte informat ! Cred ca esti de folos adversarilor guvernului actual ! Spune-mi ,de pe ce locuri au intrat in parlament Crin Antonescu,Ludovic Orban Ghise si alte eminente ale altor partide ?
      • 0 (0 voturi)    
        cezar preda =un fiasco pt pdl buzau ! (Miercuri, 14 iulie 2010, 13:37)

        john [anonim] i-a raspuns lui valeriu

        In Buzau, PSD a obtinut cele mai multe voturi atat la Camera, cat si la Senat, potrivit rezultatelor finale de la BEJ, iar potrivit numaratorii paralele, PD-L ar fi obtinut un mandat de senator si unul de deputat, Alianta PSD+PC un senator si 4 deputati, iar PNL un senator si doi deputati. Conform datelor prezentate de BEJ, la Camera Deputatilor, din 173.199 de voturi valabil exprimate, 66.845 au fost obtinute de PSD, adica 38,59%. PNL a obtinut 46.513 voturi, adica 26,85%, iar PD-L 45.798 de voturi, reprezentand 26,43%.

        La Senat, PSD a obtinut 173.724 de voturi, reprezentand 40,11%, PD-L are 46.539 voturi, adica 26,78%, iar PNL 46.463 de voturi, adica 26,74%. Potrivit numaratorii paralele facute de partide, PD-L ar avea un senator, Viorel Constantinescu si un deputat, Cezar Preda, Alianta PSD+PC un senator, Vasile Ion si patru deputati, Marian Ghiveciu, Adrian Mocanu, Stelian Borzea, Carmen Moldovan, iar PNL un senator si doi deputati - Cristi Bagiu (Senat) si Titi Holban si George Scutaru (Camera Deputatilor).
      • -1 (1 vot)    
        pt valeriu (Miercuri, 14 iulie 2010, 13:42)

        john [anonim] i-a raspuns lui valeriu

        crin, ludovic si ghise sunt niste epave politice adica un repetent, un betiv si un turnator la secu", cezar preda e doar un looser, alaturi de blaga care s-a facut de ras la capitala, de berceanu care s-a facut de ras la dolj si de videanu marmureanu zis bordura "pus" de basescu primar...stii de ce nu a mai candidat....
        • 0 (0 voturi)    
          Bine pesedistule stai jos! (Miercuri, 14 iulie 2010, 14:24)

          Dorin [anonim] i-a raspuns lui john

          Pesedeul tau e partid "mare" si, mai ales, "curat"! Nu-ia asa? Cat despre Buzau... Acolo intotdeauna s-a votat cu comunistii! Cu asta te mandresti? Cat despre ratatii si hotii de la PSD... partidul asta conduce detasat din 1990 incoace.
  • +1 (1 vot)    
    Boc ar trebui sa plece, e complet depasit! (Miercuri, 14 iulie 2010, 16:05)

    Tito [anonim]

    Ma alatur forumistilor George si Constantin, in parerea ca ar trebui schimbat premierul cu unul nou, de dorit din afara partidelor, un "tehnocrat" obisnuit cu managementul privat al unei mari multinationale. De pilda, ma gandesc la Liliana Solomon, Director general Vodafone Romania sau ceva asemanator. Emil Boc poate fi, cel mult, un bun primar, insa palaria de prim-ministru e prea mare pentru "anvergura" sa...
  • 0 (0 voturi)    
    Jos pesedistii! (Joi, 15 iulie 2010, 7:16)

    mariusP [anonim]

    Domnu Cezar Preda sa schimbe pesedistii din judetul Buzau pe care ii mentine in functii publice directori la deconcentrate , sefi de ocoale, si dupa aia sa se ia de Domnu Boc si de Domnu Basescu, sau poate mentine pesedistii astia cu vreun interes.
    Dansul vorbeste de curaj sa isi faca curaj si sa faca reforma intai la el acasa si dupa aia sa vorbeasca.
    Jos pesedistii!