Cum au ramas PSD si Victor Ponta fara protestele sindicale planuite de 1 Mai. Care e planul B?  

de Luminita Parvu     HotNews.ro
Luni, 26 aprilie 2010, 21:16 Actualitate | Politic


Mitingul care nu va mai fi
Foto: HotNews.ro
Social democratii isi programasera pe 1 Mai proteste si mitinguri de amploare impotriva Guvernului, insa planurile de acasa nu s-au potrivit cu cele ale liderilor de sindicat. Conducerea PSD a dat o directiva interna liderilor locali pentru organizarea manifestarilor, fara ca, prealabil, sa ceara sprijinul sindicatelor. Reprezentantii CNSLR Fratia, cu care PSD are un acord de colaborare, refuza sa iasa in strada si sustine ca protocolul nu mai are valoare. Potrivit surselor Hotnews.ro, presedintele PSD Victor Ponta si secretarul general Liviu Dragnea ar fi fost criticati de vicepresedinti in sedinta de luni a Biroului Politic, pe motiv ca nu au gestionat relatia cu sindicatele.

Aceleasi surse sustin ca, in cadrul Biroului Politic, s-a decis sa se organizeze manifestari de 1 mai. Pentru a mai spala din rusinea refuzului sindicatelor, actuala conducere a dat ordin parlamentarilor sa organizeze proteste si manifestari la nivelul filialelor din care fac parte. In Bucuresti, Marian Vanghelie va organiza un mars de protest cu ajutorul activistilor de partid si a salariatiilor din primaria sectorului 4.

  • "PSD va marca ziua de 1 Mai prin proteste sociale in fiecare organizatie judeteana. Scopul este de a demonstra forta organizatiilor judetene. Principalul partener al PSD in aceasta zi va fi miscarea sindicala. Impreuna cu sindicatele, ziua de 1 mai va fi marcata prin mitinguiri si mesaje politice”, se arata intr-un document intern al PSD publicat recent de cotidianul Evenimentul Zilei.
In urma cu doua saptamani, liderilor de organizatii li s-au trasat sarcini precise pentru a organiza mitinguri si proteste  de 1 Mai. Presedintele PSD, Victor Ponta anunta ca social democratii vor renunta la micii si berea traditionale, si vor organiza actiuni de proteste in toata tara pentru a atrage atentia Guvernului asupra milionului de someri din Romania. Cruciada impotriva Guvernului s-a dovedit un fiasco, cand liderii de sindicate au anuntat ca refuza sa mai colaboreze.

Presedintele CNSLR-Fratia, Marius Petcu, a declarat saptamana trecuta pentru agentia Mediafax, ca nu va organiza proteste de 1 Mai si ca nu vrea sa fie "la trena" partidelor. CNSLR-Fratia a semnat, in urma cu doi ani, un acord de colaborare cu PSD, in care se arata ca, pe linie ideologica, PSD va prelua mesajele sociale ale confederatiei, astfel incat sa se asigure un mesaj comun in conformitate cu doctrina social-democrata.

Contactat de Hotnews.ro liderul de sindicat si-a nunantat declaratia explicand ca protocolul semnat in urma cu doi ani era valabil in conditiile in care PSD se afla la guvernare.
  • Marius Petcu, lider CNSLR Fratia: "Este adevarat ca am semnat in urma cu doi ani un protocol de colaboare cu PSD, dar nu s-au respectat angajamentele. Nu sunt la putere, nu mai este domnul Geoana si nu ne pot indeplinii solicitarile facute atunci. Se negociase in altii termeni in cazul in care ajungeau la Guvernare. In ceea ce priveste protestele de 1 mai, am stabilit impreuna in forul de conducere, ca CNSLR Fratia nu va organiza de 1 mai nici un protest, si nici nu va colabora cu vreun partid in acest sens."
  • Dumitru Costin
    Dumitru Costin
    Foto: HotNews.ro
    Un alt lider de sindicat care declara ca a refuzat sa participe la evenimentele social democratilor este presedintele BNS, Costin Dumitru, lider BNS. Costin Dumitru, lider BNS: "In campanie, domnul Ponta a criticat pe toate posturile averile sindicalistilor, preluand temele populiste lansate de o anumita parte a media si marsat pe ideea demolarii liderilor de sindicat. Un alt motiv pentru care am refuzat sa participam la protestele pe care doreste sa le organizeze este ca vorbeste pe la televior in total necunostiinta. Saptamana trecuta declara pe la Antena 3 ca salariatii din companiile multinationale nu au sindicate. (...) Un al treilea motiv care a pus capac este modul in care PSD s-a trezit peste noapte si si-a facut planuri cu sindicatele pentru proteste fara sa ne anunte oficial in acest sens. Cum anunti ca faci manifestatii fara sa intrebi liderii de sindicat. BNS nu a primit nici o solicitare in acest sens. Acum o luna chiar i-am solicitat noi cei de la BNS o intrevedere si nu ne-a raspuns nici pana in ziua de azi.
Presedintele PSD, Victor Pontaa declarat pentru Hotnews.ro ca social democratii vor avea manifestari in teritoriu si ca la acestea vor participa toti cei care doresc sa protesteze impotriva Guvernului Boc. Ponta a recunoscut ca a solicitat colaborarea organizatiei sindicale CNSLR Fratia, insa a negat ca a apelat la ceilalti lideri de sindicat.

  • Victor Ponta "I-am trimis domnului Petcu o scrisoare prin care doream reluarea colaborarii intre PSD si CNSLR Fratia in spritul acordului semnat in urma cu doi ani, iar 1 Mai mi s-a parut o buna ocazie. In scrisoarea adresata celor de la CNSLR am specificat ca "primul prilej" al unei eventuale colaborari intre PSD si CNSLR-Fratia ar putea fi protestele pe care PSD intentioneaza sa le organizeze de 1 Mai. (...) In ceea ce priveste celelalte sindicate, ma refer la domnul Costin si la domnul Hossu noi nu le-am solicitat nimic.Nu stiu de unde apar astfel de informatii dar va asigur ca nu a existat un dialog pe tema actiunilor de protest de 1 Mai intre PSD si organizatiile sindicale. Este adevarat ca am discutat cu toti liderii locali sa organizeze mitinguri de protest in tara, dar la acestea participa cine doreste, aici depinde de liderii de organizatie. De exemplu, eu voi fi de 1 Mai in Valea Jiului, si aici, pe plan local, ma voi intalni cu reprezentanti ai sindicatelor". 


Citeste mai multe despre   


















3923 vizualizari

  • +18 (24 voturi)    
    vor demonstra liderii PSD cu liderii sindicali (Luni, 26 aprilie 2010, 21:31)

    Eneas [anonim]

    mano a mano,ochi in ochi ,japitele politice cu japitele sindicale impotriva saraciei in cre ne aduce guvernarea Boc !japitele cu ceasuri de la 3000 euro in sus la mana si costume Armani !halal politica de stanga ,aia cu ceasul...
    • +20 (24 voturi)    
      imaginea alesilor.. (Luni, 26 aprilie 2010, 21:56)

      pehash [utilizator] i-a raspuns lui Eneas

      cum merg pesedeii dupa ciolan asa si alegatorii lor.. fara mici si bere nu se misca din casa :)
    • +12 (12 voturi)    
      Exact ! (Luni, 26 aprilie 2010, 22:50)

      bgd [utilizator] i-a raspuns lui Eneas

      Ca la noi la nimeni. Dupa ce ca Guvernul se descurca asa cum se descurca, adica prost, vine PSD-ul in frunte cu sindicatele sa puna si ei mana la lopata. PNL-istii mai baga acusi o motiune ceva... si uite-asa mergem din rau in mai rau.
      In loc sa vina cu alternative, cu programe argumentate, cu solutii....ei pun de niste proteste cu sindicatele. Sindicate care vezi domle, s-au bosumflat....probabil nu si-au mai luat liderii dreptul.
      Ce jegosi !
  • +18 (22 voturi)    
    NU INTELEG CE VREA PONTA (Luni, 26 aprilie 2010, 21:35)

    IOLANDA [anonim]

    Daca e sarbatoare ,omul sarbatoreste ,se bucura ca este sanatos,capabil sa munceasca .Protestele sunt organizate de sindicate ,nu de partide.Si cine este de stanga in PSD ?Poate portarul de la sediul central ....
  • +14 (18 voturi)    
    D'ale lui Ponta (Luni, 26 aprilie 2010, 21:36)

    Anonim [anonim]

    Ori editorialistul a fost neinspirat si l-a dat in gat pe Ponta, ori Ponta a fost neinspirat si nu s-a prins ce da pe ... gat.
    Dupa ce i-a mustruluit bine pe liderii "centrali, ca au bani si averi si n-au ramas "saraci si cinstiti" acum le mai trage una la offsaid si le-o tranteste ca nu mai discuta cu ei ci cu "localii".

    Nici comunismul asta nu mai e ce-a fost.
  • +14 (16 voturi)    
    Solidaritate. (Luni, 26 aprilie 2010, 21:42)

    mircea [anonim]

    Au tupeu PSD sa ceara sindicatelor solidaritate si proteste de 1 mai,cand parlamentarii PSD,ca reprezentanti ai social democratiei nu vin in parlament cu propuneri de reducere a cheltuielilor parlamentarilor,ca o contrapartida la reducerea numarului de bugetari.Fac proteste de dragul balciului,dar populatia nu mai crede in asemenea actiuni fara continut.Ponta sa o rupa cu PC,cu PNL si sa faca PSD un adevarat partid socialdemocrat.Sa mai retraga din primplan lideri compromisi gen Nastase,Vanghelie,Andronescu.
  • +8 (10 voturi)    
    tare asta... (Luni, 26 aprilie 2010, 21:43)

    neintelesul [utilizator]

    ... nu suntem la guvernare sustinem protestele. domnu ponta nu aveti pe ce da banii? va zic eu: sutineti demersurile publice cu fonduri si poate ca recastigati demnitatea pierduta, ca nimanui nu ii place sa stie ca o faci dpdv politic pe asta ccu protestul. cat a fost ilici la putere era liniste si pace dupa faza cu minerii. s-a cam speriat romanasul atunci, uite ca acum nu mai e controlabil dpdv protestual (minerial).
  • +15 (17 voturi)    
    Jalnica performanta (Luni, 26 aprilie 2010, 22:21)

    etre [anonim]

    Acum se vede cum face politica. Poate sa vina potopul numai zanzanie sa fie.
  • +12 (12 voturi)    
    ce javre sunt liderii astia de sindicat (Luni, 26 aprilie 2010, 23:04)

    andrei [anonim]

    da ! aveti averi dubioase si DA cereti prea multe !
    cat despre PSD, cel mai bine pt Ponta ar fi sa se dezica de astfel de actiuni comuniste

    vremea lui tataie Ilici si nea Bombonel a trecut ! lasa-i in pace (si vesnicie !) Ponta ;)
  • +12 (12 voturi)    
    Asta n-am mai auzit (Marţi, 27 aprilie 2010, 0:15)

    emigrantul [anonim]

    Stau in occident de 14 ani, si n-am mai auzit ca primarul sa scoata angajatii primeriei cu forta impotriva guvernului, asta-i santaj pe fata.
  • +11 (11 voturi)    
    PSD si sindicatele (Marţi, 27 aprilie 2010, 0:26)

    mav [anonim]

    in ce tara normala sindicatele fac jocul politicieniilor??? este bine ca iese la suprafata legatura sindicatelor cu PSD, acestia sunt franarii reformelor..vor trebui sa dea socoteala si unii si altii( vezi si greva de la metrou conduse de liderul acela PSD-ist.....care a creat haos in bucuresti); suntem noi prosti ca suportam toate mizeriile lor!
    • +4 (4 voturi)    
      Prosti sunt aia care (Marţi, 27 aprilie 2010, 9:22)

      Rammy [utilizator] i-a raspuns lui mav

      fac greve la indemnul unor membri de partid.Astia nu mai sunt sindicalisti din moment ce fac greva la ordinul PSD-ului.Iar de prosti se folosesc ptr interesele lor personale.
  • +3 (3 voturi)    
    da (Marţi, 27 aprilie 2010, 8:06)

    mihnea [anonim]

    Bai fratilor Ponta este o marioneta,Iliescu si Nastase nu puteau conduce ei in persoana partidul asa ca le trebuia o marioneta...Si un copil de 3 ani vede lucrul asta.Ce spune Ponta este lipsit de importanta...Mai repede intrebati-l pe Nastase ce crede ...
  • +4 (4 voturi)    
    Manipulare (Marţi, 27 aprilie 2010, 9:37)

    zephirus [anonim]

    Protestele sindicale nu au credibilitate pentru ca se stie ca in spatele lor se gasesc mereu bolsevicii lui Iliescu si manevrele lor de a crea o imagine apoliptica a actualei guvernari. Asta fac si antenele&realitatea si asta fac si postacii de serviciu care activeaza pe mai toate forumurile.
  • -1 (1 vot)    
    Cum au ramas PSD si Victor Ponta fara protestele s (Marţi, 27 aprilie 2010, 10:04)

    ITC [anonim]

    Sincer, am impresia ca in tara nu sunt probleme: daca niste sindicate serioase pun astfel de probleme, chiar inseamna ca totul este OK. Problema responsabilitatii este veche la romani si in continuare neasumata.
  • 0 (0 voturi)    
    Logic (Marţi, 27 aprilie 2010, 16:32)

    mamacerghida [utilizator]

    Nema mici+bere+manele, nema proteste.
    • 0 (0 voturi)    
      1 mai muncitoresc! (Marţi, 27 aprilie 2010, 19:23)

      agaton [anonim] i-a raspuns lui mamacerghida

      psd=pcr inmizerie ce colcaie de hoti si talhari. Acum dupa ce si-au pierdut credibilitatea, dupa ce au bagat tara in rahat apeleza la manifestatii comuniste ca pe vremuri. Halal partid, de cap sa-i fie!
      La munca ba hotilor nu la intrigi si hotii.
  • 0 (0 voturi)    
    1 Mai muncitoresc (Marţi, 27 aprilie 2010, 20:48)

    madalina [anonim]

    Si sa vedeti voi dracie ,ce ditamai teapa o sa ia psdistii, ca oamenii o sa plece cu mic-cu-mare la iarba verde, la mici,friptane si beri ! Si o sa defileze Ponta, cu Vanghelie, cu Iliescu si cu aristocratul Nastase !!
    Sa mori de ris, pacat ca nu sint din Bucuresti, sa-i vad, da' sa-si aduca si nevestele, Ancai Vasile pot sa-i dea liber, ca muncit saraca in campania matracucii de la Loto ! (stiti vorba aia; chi se semble, se resemble !)