Adrian Nastase: Nu mai sunt interesat de vreo functie politica in stat. As putea ocupa functia de "patriarh politic"

de A.N.     HotNews.ro
Miercuri, 14 aprilie 2010, 19:37 Actualitate | Politic


Adrian Nastase
Foto: Rompres
Presedintele Consiliului National al PSD, Adrian Nastase, a declarat miercuri ca nu mai este interesat de vreo functie publica in stat, transmite Agerpres. Politicianul a adaugat ca se va implica in pregatirea unei noi formule de guvernare alcatuita din tinerii social-democrati.

"Dupa 20 de viata politica, intr-un an in care implinesc, iata, 60 de ani, sigur ca privesc cu mai multa detasare unele dintre lucrurile din zona politica, dar mai ales in ceea ce priveste zona Executiva. Am fost ministru o perioada de timp, am fost prim-ministru, am avut deci in zona executiva responsabilitati importante. Am facut greseli, dar poate ca am realizat si lucruri bune. Cred ca in politica am strans foarte multa experienta pe care doresc, in calitatea pe care o am de presedinte al Consiliului National, sa o impartasesc colegilor mei si sa o folosesc in incercarea de a pregati, impreuna cu ceilalti colegi, o noua formula de guvernare pentru viitorii ministrii, pentru cei care vor avea responsabilitati sa preia din nou guvernarea dupa o perioada foarte grea", a declarat Nastase, prezent miercuri la Caciulata, in apropiere de Ramnicu Valcea, la lucrarile Comitetul Executiv National al social-democratilor.

Nastase a spus in gluma, ca ar putea ocupa "functia de patriarh politic", respectiv de presedinte de onoare sau "adjunct de presedinte de onoare al PSD".

Politicianul PSD a afirmat ca se va implica in pregatirea unei noi formule de guvernare alcatuita din tinerii social-democrati si ca "ambitia" sa este aceea de a face ca departamentele PSD sa inceapa sa functioneze si sa pregateasca viitorii oameni care vor ocupa functii publice in Romania: "Daca am avut multe probleme in politica, inclusiv la alegerile prezidentiale din 2004, a fost pentru ca m-am tinut de cuvant, ceea ce voi face si in continuare. Am fost un foarte bun ministru de externe, cum a fost si Mircea Geoana, si Romania are nevoie de o politica externa foarte buna. Sunt alti colegi mai tineri care vor putea sa fie ministrii in viitor".


Citeste mai multe despre   


















781 vizualizari

  • +1 (3 voturi)    
    A vrea sau a nu vrea. (Miercuri, 14 aprilie 2010, 19:59)

    Ba2 [anonim]

    In momentul actual, daca dl Nastase vrea ceva functii, repede i se arata matusa Tamara. Plus o multime de dosare , Zambaccian de ex. E mai bine sa stea cuminte.
    • 0 (0 voturi)    
      o noua functie (Joi, 15 aprilie 2010, 1:16)

      functionaru [anonim] i-a raspuns lui Ba2

      dar functia de papagal politic nu exista ?
  • +3 (3 voturi)    
    Bombo (Miercuri, 14 aprilie 2010, 20:03)

    slur [utilizator]

    Se pregăteşte pentru Champions League.
  • +1 (3 voturi)    
    Nu ar fi mai bine dacă ar ocupa o celulă (Miercuri, 14 aprilie 2010, 20:07)

    ixulescovici [anonim]

    la o puşcarie ? Împreună cu toţi cei care au fost in C.P.U.N.,F.S.N....şi terminând cu cei care sunt acum în
    parlament,guvern.
  • +3 (3 voturi)    
    da' nu vrei tu alta functie? (Miercuri, 14 aprilie 2010, 20:10)

    cet23 [anonim]

    Da' nu te bate gandul la o functie de patriarh intr-o puscarie? Nu de alta, dar multora dintre romani li se pare ca ti s-ar potrivi ca o manusa!
    Si ceea ce te califica pentru candidatura la asa functie sunt dosarele penale ce stau precum niste manuscrise vechi ce asteapta sa fie rasfoite. Atunci cand Parlamentul va rosti formula magica "Sesam, deschide-te". In traducere, "justitie, judeca"! Si daca esti nevinovat, bravo tie si scuze anticipate.
    Da' eu pariez pe un bax de bere :))))) ca patriarh de inchisoare te fac astia daca te judeca! Cu dovezi! Sau, pe intelesul tau, cand justitiei o sa i se permita sa-ti numere ouale! ;)
  • +2 (2 voturi)    
    Nici vorba! (Miercuri, 14 aprilie 2010, 20:27)

    Dorin [anonim]

    Un loc la puscarie e mult mai nimerit pentru unul ca tovarasul Adrian Nastase. Esti chiar amuzant bombonele. Zau asa.
  • +4 (4 voturi)    
    Patriarh la cimitrul matusii (Miercuri, 14 aprilie 2010, 20:59)

    Bursuc [anonim]

    Cel mai mare hot dupa revolutie...
    Daca ar fi indiferent de functii s-ar feri din cea de presedinte al CN PSD, dar tot mai viseaza...macar premier cu Voicu la MAI...
  • +1 (1 vot)    
    I'll be back... (Miercuri, 14 aprilie 2010, 21:28)

    Andrei [anonim]

    asta e ca Terminatorul, a perfect match.
  • +2 (2 voturi)    
    CULMEA ... (Miercuri, 14 aprilie 2010, 21:38)

    johanis teuton [anonim]

    Te cred domnule, doar ptr. argumentul: CA NU TE MAI CREDE SI NICI NU TE VREA NIMENI.
    AI DOVEDIT CA STII DOAR SA PUI TOATE OULE INTRUN SINGUR COS.BRAVO.
    PATRIARH AL CURVELOR POLITICE: DA DOAR IN CONGO.
  • +3 (3 voturi)    
    Gluma nesimtita de Golan KGB (Miercuri, 14 aprilie 2010, 21:43)

    PSD-erbedeul [utilizator]

    Partid de derbedei !
    Fii si Gineri de Nomenclaturisti !
  • +2 (2 voturi)    
    patriarh (Miercuri, 14 aprilie 2010, 22:14)

    sfantul sisoie [anonim]

    bombo tre'sa mearga in pustie timp de douj'de ani sa se spele de pacate.
    deocamdata sa se multzumeasca cu scaunul de episcop de mizil.
    ala de patriarh e al lui ilici.
  • +2 (2 voturi)    
    poate.... (Miercuri, 14 aprilie 2010, 22:14)

    andrei [anonim]

    limbist politic si demagog impertinent
  • +2 (2 voturi)    
    toamna patriarhului (Miercuri, 14 aprilie 2010, 22:43)

    nouvelobs [anonim]

    ..dupa propriile aprecieri.

    l-as intreba -via hotnews si nu pe blogul sau unde numai aplaudacii pot intreba - pe acest fost formidabil ministru de externe :
    ce de domnule nu puteam obtine nici macar o viza temporara de studii, noi, studentii de rand din romania, pe vremea pe cand erati un foarte bun ministru de externe??
    de ce cei din europa ne tineau la distanta desi aveam un presedinte "democrat" si un ministru de externe atata de competent?
    mai tarziu, in timpul guvernarii nastase eram umiliti la reintrarea in tara in concedii...desi acest fost "formidabil" prim-ministru ne invitase sa ne cheltuim patriotic banii in tara.
    basescu promisese in 2005 ca se pune in slujba "dreptatii si adevarului". in 2010 il vedem pe unul din marii corupti pe care dreptatea si adevarul l-au ocolit.
  • 0 (0 voturi)    
    bombo (Miercuri, 14 aprilie 2010, 23:17)

    Sharkey [anonim]

    mai mai mai, dar functia de numarator de oua la jilava te-ar tenta?
  • 0 (0 voturi)    
    la DNA (Joi, 15 aprilie 2010, 12:04)

    mav [anonim]

    e mai bine sa-si clarifice dosarele de la DNA si pe urma poate avea ce functii isi doreste...dar oare va mai fi liber???
  • 0 (0 voturi)    
    este post (Joi, 15 aprilie 2010, 13:29)

    patriarh [anonim]

    este post liber de patriarh la Margineni,cu posibilitati de transfer si in parohia de la Colibasi.Succes!!De astfel de oameni avem nevoie!